Rebarborka Rebarborka komentáře u knih

Dvůr vysoko v horách Dvůr vysoko v horách A. K. Mulford

Šablonovitá vílí fantasy s lehce podprůměrným stylem psaní. Bod za to, že kniha nekončí uprostřed scény.

25.02.2024 2 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Senzace z TikToku, která mě míjí...
- hlavní hrdinka
- neustále se opakující myšlenkové pochody hlavní hrdinky
- rozvleklost
- drtivá většina vtípků není vtipná
+ španělština
+ v rámci žánru fajn pro beznadějné romantiky
Na tohle jsem moc cynická.

25.02.2024 2 z 5

Navždy a věčně Navždy a věčně Jennifer L. Armentrout

Ha! Při putování tvorbou JLA jsem nejspíš narazila na místo, kde začala autorčina posedlost trojtečkami... (a asi i omíláním věcí dokola). A proč Mallory, která chodila roky na terapie, nepokračuje v konzultacích s odborníkem v nejzásadnější chvíli, kdy opouští svou komfortní zónu? Protože by knížka přišla o 450 stránek, kdy hrdinka neví, co si počít.

20.01.2024 2 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Akční popcornovka s bandou fajn postav a zlým vesmírem.

20.01.2024 4 z 5

Každý tvůj nádech Každý tvůj nádech Jennifer L. Armentrout

Oproti nejnovějším dílům autorky má knížka příjemný počet stránek...
- Layla je občas trubka
- infantilní přezdívky a nevtipné hlášky (ano, hlavně od Rotha)
- urputná snaha naroubovat do textu hovorové a expresivní výrazy ("hodit šavli" se tu dost tluče s "pozvednout zrak"), nevím, jaký je originál, ale překlad mě co chvilku vytrhával z děje
+- klišé
+ skousnutelné množství vaty a omáčky
+ spád
Fajn oddechovka za 2,5 hvězdičky. Mladší 18 let ocení víc.

20.01.2024 2 z 5

Vztek Vztek Tracy Wolff

Odfláknutý mišmaš za jednu a půl hvězdičky...
- logické díry (mění se pravidla světa i her podle toho, jak se to autorce hodí)
- neuvěřitelnost (ne v dobrém), absurdita
- idiotské chování postav
- Grace, Jaxon
- 300 stránek nudné vaty
- popisy některých scén/situací (vynechány důležité detaily, kvůli čemuž je text občas nesrozumitelný)
+ Hudson, protože i omleté klišé na mě pořád funguje
+ půl hvězdičky za poslední větu (před bonusovými kapitolami), protože i když jsem ji čekala, byla dokonalá svou absurditou
První knížka mě bavila, protože byla roztomile hloupoučká. Tahle byla z velké části nudná a rozčilovala mě.

05.01.2024 2 z 5

Světlo v plameni Světlo v plameni Jennifer L. Armentrout

Fanoušci budou spokojení...

Za mě je to vata, vata, čuňačinky, vysvětlování, trojtečky, vata, komplikovanější vysvětlování, čuňačinky, vata, vata, trocha akce, aby se neřeklo, vata, čuňačinky, ne, nebudeme spolu komunikovat, trojtečky, ještě zamotanější vysvětlování, čuňačinky, vysvětlování vysvětleného, a zbývá 20 stránek, tak šup tam cliffhanger velký jako Nyktův... biceps (mrk mrk) a fuck you, milý čtenáři, na rozuzlení si počkej do dalšího dílu (ne, není spoiler, takhle jsou koncipované všechny díly série Žáru i Z krve a popela).

Suma sumárum:
Budu číst dál? Ano!
Už jsem pochopila mytologii? NE!
Připadají mi postavy z obou sérií skoro stejné? Ano!
Musím si dělat výpisky, abych si připomněla děj před další knížkou? Ne asi.
Je to dobře napsané? No jako ne, no.
Chce to lepší jazykovou korekturu? ANO! (Sera mění pohlaví, jsou symeřané Symeřané, nebo naopak?)
Baví mě to? Jo!
Nesnáším trojtečky? Bytostně!

24.11.2023 2 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

Hrdinka je z Warwicka tak vlhká, že vyklouzne z každého nebezpečí.

01.11.2023 2 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Natvrdlá hlavní postava absolutně neví, co dělá, ale na dvoře údajně vychytralých víl jí to z nějakého důvodu prochází.

22.10.2023

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Příběh pomsty bez pomsty.

22.10.2023 2 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Že já si tak libuju v (pod)průměrných YA knihách...
- styl psaní, problematická gradace, pocity postav v náznacích
- nahodilost děje a směřování příběhu, uspěchanost a nedotaženost některých scén (turnaj), přecházení důležitých událostí, jako by se ani nestaly
- Jude - ne, není to badass hrdinka, je to vzteklá holka, co se plete do věcí, aniž by o nich něco věděla a domýšlela následky
- Cardan - opilec a floutek, který (zatím) neukazuje nic, čím by mě přesvědčil, abych ho měla ráda
-+ fantazie - barvitost vílího světa, ale zase ukázaná spíš náznakem
+ vílí muži nejsou nadsamci
+ intriky, zvraty, nebojí se násilí
Pokud se z Jude stane skrz naskrz záporná postava, vezmu sérii na milost.

13.10.2023 2 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Frustrující...
- styl psaní - jedna velká mizérie, vůbec nevtáhne do děje, nevyvolá zamýšlené pocity, mně bylo úplně jedno, co se s kým dělo
- hrdinka, která každým svým skutkem dokazuje, jak je naivní, frackovitá a hloupá
- předvídatelnost
- podvádění
(- volně navazuje na sérii, která u nás nevyšla)
+ obálka
Klišé vzal čert, ale s hrdiny na facku a nudným slohem lepší hodnocení nevykouzlím.

05.10.2023 1 z 5

Pár zajímavých myšlenek utopených v dokola omílaných rádoby moudrých ezokecech, navíc předkládaných takovou formou, jako by měl čtenář po lobotomii.

23.08.2023 1 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Ne, Murakamiho novely nejsou pro mě...
+ ilustrace
- příběh
- vyžaduje čtenáře, který má fantazii vymykající se lidskému chápání
Prozatím mě přešla chuť pustit se do autorových románů. Jednou, až

28.07.2023 1 z 5

Před pádem Před pádem Noah Hawley

Co se vleče, neuteče...
+ začátek knihy, pár míst uprostřed, závěr
+ realistické vztahy, nedokonalé postavy
- rozvleklost, plochost
- zbytečné popisy (potřebuju vědět, jak vzniká záznam zvuku?)
- každá postava má svůj příběh, ale málokterý vyvolá nějaké emoce
- budování napětí
Dlouhý literární útvar scenáristovi Sběratelů kostí a Farga nesvědčí.

28.07.2023 2 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

Občas je fajn vrátit se k příběhům, které mě kdysi bavily...
- trpí (skoro) všemi neduhy YA nadpřirozených příběhů
- tempo, gradace, uspěchanost (nejen vztahu)
- opakování myšlenek
- cliffhanger na konci (nemám tady ten trend ráda)
+ názvy kapitol, kniha se nebere moc vážně
+ nostalgie po upířinách
Na oddech a vypnutí mozku jako dělané.

18.06.2023 2 z 5

Válka dvou královen Válka dvou královen Jennifer L. Armentrout

Kdo má sérii rozečtenou, ví, co ho čeká...
- spousta, spousta vaty - sto a jedenkrát opakované myšlenky i dialogy
- přespřílišná nadrženost a dovádění v těžko uvěřitelných situacích (štrejchání místo útěku?)
- totálně nezvládnutá výstavba světa a mytologie - i postavy přiznávají, že ji nechápou
- nikdo není, kým/čím je
- vyzrazení děje dalších dílů ze související série Žár těla a ohně
- dokola zmiňovaná dutina
+ akce
+ odvaha autorky posunout peprnosti na další level (a baví mě ta hysterie, která se kvůli tomu rozpoutala hlavně v USA a na Goodreads)
+ méně trojteček
O nic lepší ani horší než předešlé díly.

10.06.2023 2 z 5

Fajn oddechovka o světoběžníkovi a spolutvůrci dějin...
- postavy jsou karikatury, nemají hloubku (sice to sedí k příběhu, ale neprobudily ve mně moc sympatií)
- místy zdlouhavé
+- humor není pro každého
+ těžce absurdní
+ Alanovy geopolitické příběhy aneb historie v souvislostech

02.06.2023 3 z 5

Bohové a monstra Bohové a monstra Shelby Mahurin

Příběh neví, z které do které, a tak přináší nové postavy a (zbytečné) zápletky a motá se v kruhu, aby zaplácal co nejvíc stran. Nevyvážené, nevyužité, nedotažené... jedno velké mínus. Korunu tomu nasazuje množství chyb v textu. Malé plus je, že série už skončila (aspoň doufám).

17.04.2023 1 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Magie odvála veškerou soudnost postav a logiku a zanechala po sobě jen díry v ději a skoro 500stránkovou příručku jak se chovat jako blbec nebo husa. Plusy nejsou, mínusy jsou od první do 462. stránky.

12.03.2023 1 z 5