reader11 reader11 komentáře u knih

Kde bydlely Venuše Kde bydlely Venuše Josef Havel

Perfektní úvod nejen pro mladé o tom, co to opravdu znamená být archeologem, (konkrétně na území Prahy 80.let 20.století). Co obnáší práce v terénu, jaké má kroky, náležitosti, či nástrahy. Čtivé, srozumitelné, zajímavé - samozřejmě již staršího data vydání, čímž ale na atraktivnosti tématu nic neztrácí.

27.02.2024 5 z 5

Oko jehly Oko jehly Ken Follett

Absolutně strhující špionážní román z Británie z druhé světové války...napínavý
a neodložitelný do poslední stránky, a to říkám, přestože nejsem fanoušek špionážních románů :-). Špičkový německý agent zvaný Jehla (Die Nadel) postupuje jako dobře namazaný stroj, krok po kroku, bez zbytečných emocí, s cílem odhalit termín a místo vylodění Spojenců ve Francii...a prolomit jejich maskovací manévry. Angličanům pak nezbývá než ho dopadnout včas, jinak může být ohrožena celá plánovaná operace a s ní možná i průběh druhé světové války...

29.01.2024 5 z 5

Time management nejvyšší generace v šesti krocích Time management nejvyšší generace v šesti krocích David Gruber

Užitečné shrnutí hlavních zásad time managementu v krátké, ucelené délce (59 stran!) pro ty, kteří již pár knížek o tomto tématu přečetli...i několik zajímavých nových informací...pro ty ostatní spíše takové delší promo na autorovu jinou knihu Zlatá kniha komunikace, na kterou se nesčetněkrát odkazuje a kde má být vše dosvětleno. Velké mínus za pasáže autorovy ukřivděnosti nad nespravedlivým a krutým životem, který mu nedal uspěti na světovém trhu, jen proto, že nemohl za komunismu vystudovat vysokou školu...bohužel, tyto části by se spíše hodily na časopisový článek či esej do novin, nebo do autobiografie, tady si plete žánry...a škoda, že mu to žádná redakce nedovedla vymluvit. Dávám 3,5 *

29.01.2024 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

(SPOILER) Jako by kniha obsahovala dva různé romány,první část popisuje vnitřní myšlenkový svět negramotného a neprůbojného Juraje Hordubala,který se neumí postavit a vymoci si práva ani ve vlastní rodině. Začátek se poměrně vleče,jen velmi pomalu se rozvíjí a svým (ne)jednáním je hlavní postava neskutečně iritující. Pak se však děj zcela obrací a ze zbytku knihy je napínavý detektivní příběh končící soudním procesem s jeho vrahy...projde jim to a podaří se jim porotu ošálit,nebo bude spravedlnosti učiněno zadost? První části bych dala tak 3*,zbytku 5*,takže celkově 4*

26.11.2023 4 z 5

Lidová říkadla Lidová říkadla Ludmila Šnajderová

Kraťoučká knížečka s 9 známými říkadly a veršovánkami s pěknými ilustracemi,pro nejmenší děti

02.10.2023 5 z 5

U Kafky v kuchyni U Kafky v kuchyni Mark Crick

Tak nějak by asi vypadala literární cvičení studentů školy tvůrčího psaní se zadáním: napište jednoduchý recept formou, stylem a jazykem jednoho ze světových spisovatelů. Nějak netuším,co jsem si z knížečky měla vzít, jako hříčka nebo zajímavost pro milovníky vaření nebo klasiky světové literatury (ale na to jsou recepty příliš zástupné a jednoduchoučké a příběhy téměř bez děje.

17.08.2023 2 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

(SPOILER) Knížka mi prostě nesedla,nejsem asi ta správná cílová skupina...ale...číst některé části mi působilo skoro až fyzickou bolest...Jako plus rozhodně zajímavě a až velmi detailně popsaný vhled do jednoho dosti nezdravého manželství a snaha se z něj vymanit,na druhé straně obrovské množství prázdné vaty mezi dialogy,za mě nelogický výběr, jakým způsobem se do té doby spořádaná a poslušná matka dvou dětí utrhne ze řetězu a na každém kroku kontrolovaná žena se ze dne na den vrhne do světa drog a dealerů, bez výčitek a zdravého rozumu,že to asi není ta nejlepší cesta,jak se nenechat připravit manželem o děti...zbytečně vyhrocené až do extrému,líčit dealery jako v jádru vlastně slušné a milující samorosty a celé to jejich prostředí mi přišlo už hodně mimo...no,těžko říct,někdo si tam asi najde to své...a o jejím konci,který nikdo neprošetřuje,ani nemluvím..dala bych 2,5*

19.06.2023 2 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

(SPOILER) Víc než Erbenova Vodníka mi druhá půlka připomínala atmosféru a vyznění knihy a filmu Tvář vody...nicméně překvapivá změna žánru a přeměny hlavní hrdinky,kdy se už málem schyluje k sebedestrukci Hany, do přírodní bytosti a dravého živlu, dává v jediné knize dva zážitky v jednom. Za mě za atmosféru a práci se slovy skvělé a udržující napětí až do konce...byť zase úplně jiné než první dva díly

15.05.2023 5 z 5

Z mých pamětí Z mých pamětí Jan Jeník z Bratřic

Paměti vojáka z nižší šlechty (rytíře) z 18.století,od dětství u jezuitů až k pozici důstojníka a velitele setniny,detailně popisuje jednotlivá tažení i války (s Turkem,Francouzi,Prusy),i běžný život a neustálé přesuny z města do města a povinnost obyvatel ubytovávat a živit důstojníky,vyplácení žoldu,trestání za přestupky proti vojenské kázni a dalšími dobovými reáliemi. Zajímavé především jako historický dokument o vojenském životě a realitě v rakouské armádě 18. století.

02.05.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Kdybych věděla,o čem ta kniha opravdu bude,nikdy bych ji nečetla,protože na tohle potřebujete opravdu silný žaludek...měla by mít nějaké varování,ale místo toho se maskuje zdánlivě neškodnou vůní lesa a jehličí...nebo tou obálkou...;-) Nedá se od ní odtrhnout...je napsaná tak úžasně čtivě,že prostě hltáte každé slovo až do poslední řádky a ani nedýcháte. Po pozvolném začátku,kdy ještě máte pocit, že je jen o jedné- ne úplně šťastné-,ale vlastně jakž takž normální rodině, následuje krůček po krůčku jedna bomba nebo granát za druhou,až se dostanete k úplnému kataklyzmatu pod zdánlivě nenápadným povrchem jednoho obyčejného vesnického domu. Je dobře vidět,že si dané téma autorka opravdu důkladně prostudovala a radila se i s odborníky,protože,bohužel, přesně takto to v reálu často bývá, že záchrana je vlastně jen zdánlivá a spíše se pořád tak nějak čeká,že o určitých věcech se nemluví,nebo vám nikdo neuvěří a ony nerušeně pod povrchem pokračují dál a dál...

18.04.2023 5 z 5

Sicilský román Sicilský román Ann Radcliffe

(SPOILER) Má všechno,co si pod správným gotickým románem dokážete představit...přímo definice tohoto žanru...velké vášně,prudké city,tajemno a strach z duchů,tajná sklepení a kobky,ruiny starých hradů,nešťastná romantická láska a nucený sňatek, zuřivost,žárlivost a prudké zvraty až úplně do posledního dílu...nechápu některé komentující,že právě toto kritizují,to je jako kdyby kritizovali,že se v detektivce vraždí...také by měli mít na zřeteli rok napsání tohoto románu...1790! Žánr spadající do období romantismu samozřejmě nebude založený na čisté logice a racionalitě...za mě stylová klasika svého žánru a své doby

27.02.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nečekaně krásná oddychovka s velkým přesahem.Něco,co by si měl člověk připomínat častěji,úctu a vášeň k životu,k tomu,že jsme naživu a jak tímto (nesamozřejmým) darem nemrhat. Čte se sama.Pokud se vám líbil námět,doporučuju i Život za životem od Kate Atkinsonové,byť tam v historickém hávu Anglie 20.-40.let.

01.08.2022 5 z 5

Krása středověkých kamen Krása středověkých kamen Zdeněk Hazlbauer

Přestože již staršího data vydání, jde o užitečný přehled do kamnářské tvorby v českých zemích své doby (s ohledem na stav nálezů k roku 1997). Kniha se zabývá českými středověkými kachli s náboženskými motivy. Věnuje s pouze kachlům z gotického období (konec 14.-počátek 16. století), rozdělena je na kachle s náměty starozákonními, křesťanskými a kachli ovlivněnými husitským hnutím. U každého motivu stručně vysvětluje význam motivu, dosud nalezené a popsané varianty kachlů se stejným námětem a upozorňuje na případné zvláštnosti u daných nálezů.

13.06.2020 4 z 5

Poslední samuraj Poslední samuraj Helen DeWitt

Co dodat? NAPROSTO GENIÁLNÍ...autorka musí být sama extrémně inteligentní a nadaná...nedá se odložit, ani se zbavit vášnivé touhy po studiu,poznání...čehokoli,co vás zaujme...přifoukne plamínek,který v nás už možná léty po škole téměř vyhasl...a co je nejdůležitější,především neotřesitelné víry v individualitu a autentičnost každého jedince...nelze než doporučit!! (Varování: nečtěte,pokud máte odpor ke vzdělání (samostudiu), cizím jazykům,matematice,nebo filmu Sedm samurajů) :-) Podtitul: "Kniha o radosti z poznání" a (já bych dodala) "-a vlastní jedinečnosti".

11.01.2020 5 z 5

Piju, tedy jsem (Filosofův průvodce vínem) Piju, tedy jsem (Filosofův průvodce vínem) Roger Scruton

První část úžasná,jen se vydat do vinotéky pro lahev, Scruton by udělal pijáka vína i ze zarytého abstinenta, umí úžasně a poeticky navodit atmosféru a jako z celé knihy z ní čiší skutečná vášeň pro tuto problematiku,druhá část trochu slabší, když filosoficky pojímá možnost popisovat chuť vína v jiných obrazech a ukazuje její limity ve srovnání například s hudbou (nebo zrakovými a sluchovými vjemy obecně),nicmémě pro milovníky vína mohu jen doporučit,moc podobných knih o filosofii vína neznám.

21.11.2019 4 z 5

Árijský Kristus Árijský Kristus Richard Noll

Velice zajimava kniha z hlediska novych dosud neznamych faktu z Jungova zivota a puvodu jeho prevratnych teorii,nicmene neztotoznuji se s autorovymi radikalnimi interpretacemi a neustalym znehodnocovanim vyznamu analyticke psychologie jako takove a celeho systemu teorie archetypu a kolektivniho nevedomi-ktere povazuje za nove nabozenstvi a nikoliv za vedu,o coz naopak Jung zasadne usiloval a na cem si zakladal (aby vse ve svych dilech popsal a vysvetlil ciste vedecky a odborne). Stejne tak odmitam jeho neustale narazky na Junguv priklon k nacismu pouze na zaklade toho,ze se odborne zabyval germanskou mytologii a nacionalismem, zkratka autor bohuzel vyleva z vanickou i dite...

18.03.2019 3 z 5

Probuď se a žij Probuď se a žij Dorothea Brande

Nutno vnímat v dobovém kontextu (poprvé vydáno 1936), úplně vidím nadšenou novinářku jak vystřiženou z epizody Hercula Poirota i s jejím zápalem a tehdejším jazykovým projevem, což pro mě bylo spíše zpestřením, než nedostatkem. Hlavní myšlenka je nicméně mocná a zásadní i dnes-"JEDNEJTE TAK, JAKO BYSTE NEMOHLI SELHAT!"... aneb jak se probudit z letargie a postupné rezignace na své sny a realizaci svého potenciálu v každodenním běhu...copak není o tomtéž mega slavný Alchymista? Podnětné si připustit, že jako lidstvo řešíme stále stejné problémy, ať už máme dvacátá léta 20., nebo (téměř) 21. století...

05.12.2017 4 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Pro všechny, kdo mají rádi "starou dobrou" Anglii a to nejlepší z jejích předválečných tradic, stejně jako zájemce o období první a především druhé světové války z pohledu každodennosti obyčejných lidí (v Anglii). Úžasný příběh, který se opakuje znovu a znovu a znovu... až vyčerpá takřka všechny možné potenciality osudů jedné "lepší rodiny."
Úžasně vykreslené charaktery a psychologie postav, uvěřitelný děj a mnohdy překvapivé zvraty...také máte rádi hru na "co by, kdyby?..."
Aneb..."Co kdybychom to mohli zkoušet znovu a znovu, dokud bychom se nevystříhali všech chyb? Nebyla by to krása?"

23.10.2017 5 z 5

Alamut Alamut Vladimir Bartol

Skvělý námět a umělecké ztvárnění skoro neuvěřitelného příběhu,který se však skutečně stal ..roman o moci,manipulaci,ovladani jinych lidi a jejich pouzivani jako nastroju pro vlastni cile...v historickych kulisach stredovekeho arabskeho sveta...o vzniku sekty asasinu Starce z hory.4 *jen proto,ze jazyk ponekud jednodussí,nicmene namet to bohate vynahradi.Velmi aktualni,protoze na podobnych principech funguje i soucasny radikalni islam,IS,ci islamsti teroriste.

28.05.2017 4 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Z povídek přímo čiší francouzský styl a přístup k životu, který mám osobně moc ráda, takový hořkosladký pohled na život, ve kterém je vždy místo pro citová hnutí a svébytnou autenticitu každého člověka a jeho osobnosti... čte se samo a velmi rychle, za večer máte přečtené...střípky ze životů různých lidí, které spojuje introspekce postav a snaha poradit si s vlastními emocemi v nedokonalém světě...myslím, že se by se mohlo líbit všem, komu se líbily Bábovky od Radky Třeštíkové, jen se zde postavy z jednotlivých příběhů nijak nepropojují...

29.03.2017