readah readah komentáře u knih

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Chápu, že pro běžné čtenáře fantasy je to příliš těžké sousto (proto tady lidi pláčou, že je to příliš složité), ale za mě bezchybný začátek fantasy ságy, který se s těmi moderními YA nesmysly nedá ani srovnávat. Vážně, je to na úrovni klasické literatury. Doufám, že si ji ostatní díly udrží. Jasných 5*!

26.10.2017 5 z 5

Murakami je v psaní lepší než Okamura v demagogii. Nemám jedinou výtku, celou knihu jsem si veskrze užil, jenom mě mrzí, že jeho tvorbu nemůžu číst v originále. 5* bez zaváhání.

26.10.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Orwell i u 1984 píše výborně. Emočně nabitý příběh vás nenechá vydechnout. Pojmy z knihy jsou zaslouženě kultovní a všeobecně známé. 5*, povinnost.

13.10.2017

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Irving opět s geniálním zpracováním popisuje velmi silné téma. Pro mě o trošku slabší než Garp, ale přesto se řadí mezi knihy, které mě zásadním způsobem ovlivnily a zasáhly. 5*

Ydris: kniha první Ydris: kniha první Květoslav Hönig

Řekl jsem si, že dám šanci českému fantasy a udělal jsem dobře - Ydris je ve všech směrech výborná kniha! Děj je naprosto skvělý a plný slibných náznaků, slohově je to zvládnuto perfektně. Svět jako takový není ničím výrazně originální, ale to s přehledem dohání tím, že je opravdu propracovaný a zajímavý, dokáže vtáhnout a je uvěřitelný. Postavy jsou výborné (hlavně Saerlina a Narelien) a těším se, až budou mít víc prostoru úplně se projevit, kvůli tomuto systému rozdělení kapitol má každá postava dost málo prostoru. Po několika kapitolách jsem se úplně začetl a kniha mne navíc v průběhu bavila čím dál víc, takže předpokládám, že další díly budou ještě lepší zážitek. Velice chválím kreativní používání češtiny a jejích nářečí. Jenom mě mrzí, že byla Ydris rozdělená na dva díly, podle mě kniha mohla být o dost delší. Ale nezbývá než čekat na pokračování.

Musím se taky vyjádřit k rozporuplnému hodnocení a komentářům. Hodně komentářů je naprosto mimo mísu, pro mne až neuvěřitelně. I když to někomu nemusí úplně sednout, čemuž rozumím, protože je to v mnoha ohledech specifické dílo, tak ty odpady jsou vtip. Ale třeba bude nakonec autorům ta rozporuplnost prospěšná, kdo ví, umění má koneckonců vyvolávat emoce. Kdosi si třeba dal tu práci a založil si profil, jen aby dal Ydris odpad a mimo jiné napsal, že kdyby kniha neměla dobré PR, dal by jí dvě hvězdy (seriously? :D). Možná prostě autoři bodli do vosího hnízda tím, že jako první něco udělali dobře. Fantasy čtu už léta a toto je první česká fantasy sága, o kterém jsem se doslechl.

Opravdu velice se těším se na zbytek ságy, dávám jasných 5* a doporučuji všem.

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Kafka na pobřeží je síla. Murakami mě znovu přesvědčil, že je to autor na Nobelovu cenu.

Po přečtení různých anotací jsem měl strach, neb se jedná o z mého pohledu poměrně vyčerpané téma, ale Murakami mě překvapil víc než opravdu vtipný fór v Show Jana Krause. Jeho uchopení snové cesty měnícího se člověka v magickém světě je naprosto geniální a v čemsi definitivní. Je to existenciální a přitom je to opravdu zábavné. Je to surrealistické a přitom je to opravdu blízké. K tomu navíc střet východu a západu. 5* a okamžitě si půjčuji další dvě knihy od autora.

13.10.2017 5 z 5

Tahle kniha je vtip. Žádný čtenářský zážitek a překvapivě ani nostalgie.

06.10.2017 1 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Sapkowski zvládá povídky mistrovsky. Hlavním kladem pro mě je, že jsou opravdu vtipné. Opravdu, několikrát jsem se nahlas smál, což se mi u tohoto žánru snad u žádného jiného autora nestalo.

Geralt mě sice moc nebaví, ale ostatní postavy jsou perfektní. Všechny vedlejší postavy, které se třeba jenom na chvíli objeví v příběhu, jsou velice uvěřitelné a lehce si je čtenář zapamatuje.

Dějově jsou povídky trošku slabší, ale ani trošku mi to nevadilo. Autorův jazyk, zábavnost a postavy z knihy vytvoří výborný zážitek. Český překlad je špičkový. 5* a doporučuji všem.

06.10.2017 5 z 5

Všichni píšou, že je to dobrá oddechovka, ale u dobré oddechovky bych čekal, že si oddechnu, ne že mě pořád bude obtěžovat, jak je všechno neuvěřitelné a nevtipné. Příspěvky na Facebooku občas ano, celá kniha od autora rozhodně ne. Nedočetl jsem a nic dalšího ani začínat nebudu. 1* za to, že se s tím nesere.

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Výborná oddechová kniha na dovolenou a pro mladé lidi dobrá ukázka života v socialismu. Ještě jsem od autora zkoušel Zpátky ve hře, ale to už jsem nedočetl a další zkoušet nebudu. Báječná léta pod psa ale rozhodně stojí za přečtení.

05.10.2017 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Nejlepší kniha z výborné trilogie. Tolkien byl génius.

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Maturitní četba. Úředníci jsou tupci a je potřeba je zesměšňovat. Vtipné oddechové dílo.

05.10.2017 4 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Nesmyslná nuda. Nápad je triviální a zpracování špatné.

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Nebavilo mě na tom nic kromě obálky, která je asi důvodem úspěchu.

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Skvělé zpracování současných témat, Irving precizně píše a ví, o čem psát.

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Taková maturitní kniha, stojí za přečtení, ale nijak popravdě nenadchne.

05.10.2017 3 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Geniální dílo. Většina kritických komentářů tu na Databázi mimo mísu. 5* a kdo to nečetl, měl by se stydět.

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Tak pro mě asi severské detektivky nebudou. Divím se velkým prodejům a úspěchu.

05.10.2017 2 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Jednoduše síla. Jedno z nejlepších zamyšlení nad krásou s výborným dějem a vyvrcholením, které je silné, i když ho znáte předem. Určitě doporučuji všem.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Výborný vstup do Murakamiho světa. Těším se na další knihy.