rarášek rarášek komentáře u knih

Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů Mike Unwin

Úžasná knížka s nádhernými ilustracemi. Najdete zde například Antise Václava Bozděcha nebo obří krysy, které jsou vycvičené, aby vyhledávaly zahrabané výbušniny. :)

03.04.2020 5 z 5

Kačka & Mops Kačka & Mops Kateřina Perglová

Velice pobavilo :D Mopse sice nemáme, ale mockrát mi to připomnělo našeho kocoura :D

31.03.2020 5 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

,,Když proces skončil, pochopila jsem, že se do celé záležitosti musím ponořit hlouběji. Tak jsem našla Simona, Anderse a Viljara. Tak jsem našla Bano a Laru. Toto je příběh o nich."
Knihu jsem měla v plánu přečíst včera, jako poslední knihu měsíce únor, ale nakonec jsem ji dočetla dneska ráno. A musím říct... wow. Nemám slov. Autorka umí velice dobře psát, kniha mě vtahla do sebe a nepustila. Vypráví o hrůzném činu, kterého se dopustil jeden Nor - Anders Behring Breivik. Kniha je rozdělena do tří částí.
První mapuje jeho život, jeho dětství, mládí a dospívání, co všechno ho utvářelo až k událostem 22. července. Jsou tam kapitoly o jeho psaní manifestu, výrobě bomby nebo příprav na útoky . Mimo jiné se autorka věnuje dětem, které se během knihy postupně přibližují Utoye a událostem, které se na něm mají odehrát. Nevyhnutelně tak přijde kapitola o dni, kdy Breivik odpálil bombu a následně rozerval životy mnoha mladým lidem (a jejich rodinám, příbuzným, kamarádům) na letním táboře, na ostrově ve tvaru srdce. V téhle kapitole nemůžu uvěřit, kolika chyb se policie dopustila. Kdyby bylo byť jen cokoliv jinak, nemusel umřít nikdo, nebo se alespoň mohlo zabránit větším ztrátám. Tahle kapitola se opravdu nečetla lehce.
Poté jsou zde popsány záchrany přeživších, identifikace mrtvých, výslechy Breivika a jak příbuzní pevné věřili, že je jejich dítě naživu, dokud se nedozvěděli pravdu. Nedokážu si představit, jak velká bolest to pro všechny rodiny, které o někoho tehdy přišly, musela být. ????
Druhá část je o přípravách na proces a o procesu samotném. Je zde popsán Breivikův proslov, výpovědi svědků, rekonstrukce míst činu a rozbory psychologů. Na závěr je krátká kapitola o rozsudku.
Poslední třetí část je o rodinách Simona a Anderse, kteří se stále nedokáži přenést přes ztrátu synů a jejichž bolest asi tak snadno nezmizí. Objevuje se zde také rozhovor s matkou Breivika, kterou autorka vyzpovídala. Nakonec i zde se objevuje Breivik, s nímž se autorka kvůli knížce chtěla zkontaktovat, ale ten odmítl. Na závěr autorka píše o tom, jak kniha vznikla.
Líbí se mi, že svůj podíl z prodeje věnuje sdružení Jeden z nás a že rozhodnutí, jaké projekty se podpoří, nechá na těch, kteří do knihy přispěli nejvíce ???? ,,Jsem vděčná všem, kteří mi o svých dětech dovolili psát. Připadalo mi důležité, abych to odpoledne popsala v celé své hrůze. Nikdy se na něj nesmí zapomenout." Při čtení bylo hodně okamžiků, kdy jsem neubránila slzám. Nejde, a nesmí, se zapomenout, co se stalo 22. července. I když se tomu, po to co udělal, těžko věří, ale Breivik byl a je prostě obyčejný člověk, jako jeden z nás, ale který se nakonec rozhodl, že spáchá něco tak odporného. Na tuhle knihu rozhodně nezapomenu a rozhodně ji doporučuji dalším, aby si ji přečetli.

01.03.2020

Bart se vrací Bart se vrací Soledad Bravi

Hodně šílená knížka. Kniha mě zaujala už názvem, protože ten kocour se jmenuje stejně jako ten náš! :D Za sebe bych řekla, že i přes celý ten bláznivý příběh předává i určité poselství. :) Knihu jsem nalezla v knihovně v den své praxe a během pauzy jsem ji měla na místě za pár minut přečtenou. :)

23.02.2020 3 z 5

Putování začíná Putování začíná Erin Hunter

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
,,Medvědi si rychle něco pošeptali a zašustilo to mezi nimi jako sníh po ledové ploše. Kallika se podrbala za uchem. Mluvili snad o místě, kam vedla Hvězda bezpečí - kde led nikdy neroztaje." (Kallika)
,,Svět byl tak velký... mnohem větší než si představovala.! " (Lusa)
,,Vykoukl ven na nebe, kde stále zářil medvědí duch. Vždy to bude jeho hvězda - opuštěná, pyšná a divoká. Nepotřebovala kolem sebe žádné medvědy a on taky ne." (Toklo)

Konečně se Albatros rozhodl vydat Seekers (Volání divočiny) a jsem opravdu šťastná! Nejsou to kočky nebo psi, ale medvědi, jejichž příběh budeme sledovat. Rozhodně jsem zklamaná nebyla.
Z předchozích knížek jsem si oblíbila tu magickou až mystickou záležitost kolem zvířat. Zde se odehrává příběh tři medvědích mláďat, Kalliky (lední medvěd), Lusy (baribal) a Tokla (grizzly), která zůstanou sama a snaží se zůstat naživu.

Kallika - mladé ledního medvěda, její matku zabili kosatky. Je odhodlaná najít svého bratra Taqqiqa a pomocí Hvězdy bezpečí najít zemi Věcného ledu, kde po obloze tančí barevní lední medvědi. Věří v duchy ledu.
Lusa - mladé baribala, celý svůj dosavadní život strávila v zoo se svou rodinou a kamarádem Yogim. Uteče poté, co slíbí samici grizzly ho, že najde její opuštěné mládě a postará se o něho. Věří, že ji na cestě ochrání hvězda Arktur, Medvědí strážce. Baribalové věří, že se jejich duše po smrti stanou součástí stromů (stromoví duchové).
Toklo - mladě grizzlyho, jeho matka ho ve svém šílenství odehnala. Snaží se v přírodě přežít na vlastní tlapu. Vzhlíží k nejjasnější hvězdě na obloze, na opuštěného ducha medvěda, a chce být přesně jako on, hrdý medvěd samotář. Medvědi grizzly věří, že jejich duchové se stanou součástí Velké lososí řeky (vodní duchové).
Urujak - záhadné medvědí mládě s magickou schopností a se ztrátou paměti

Děj byl často smutný i krutý, hlavně ke Kallice a Toklovi. Co mají všichni tři společného, je odvaha a touha přežít, ať to stojí, co to stojí. Ze všech nejzajímavější mi přišla postava záhadného medvíděte Urujaka, kterého na své cestě potkal Toklo.
Tahle německá obálka je opravdu nádherná, ale víc mi k příběhů sedí ta americká, na které jsou všichni tři medvědi. Na této je pouze lední medvěd (Kallika). :) První díl byl skvělý, už se nemohu dočkat druhého. ❤️❤️

22.10.2018 5 z 5

Streampunkeři. YouTube a rebelové přetvářející média Streampunkeři. YouTube a rebelové přetvářející média Robert Kyncl

Musím se přiznat, že první, co mě na této knize zaujalo, byla obálka. Má prostě takový odstín neonově růžové, kterou rozhodně nejde přehlédnout :D Samotný obsah knihy je rozhodně velice zajímavý a velice jsem hltala všechno, co tam bylo napsáno. Každá kapitola se zabývá pokaždé jiným tématem spojeným s YouTube a jsou v nich představení youtubeři jako Tyler Oakley, Casey Neistat, MatPat atd. Taky jsem se zasmála (ty poznámky pod čarou jsou někdy vážně povedený :D) nebo jsem byla dojatá. Také jsem se dozvěděla informace, které jsem vůbec nevěděla.
YouTube je rozhodně skvělý a mnoho tvůrců na něm jsou často velmi kreativní, vtipný a skvělí lidi. Sama některé youtubery sleduji např. Kovyho, Lukefryho, Pixelorez - Top 5, Markipliera, Jacksepticeye nebo kanály FBE a REACT a jsou naprosto úžasní, jejich videa mě baví, jsou zajímavá a zábavná. Knihu rozhodně doporučuji všem, kdo se chtějí něco dozvědět o YouTube a jejích "streampunkerech".

11.10.2018 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

,, Kouzlo poezie
spočívá v tom, že ji objevíme, když je nám ji třeba.“
Nejsem úplně ten typ, který by četl nebo psal poezii, ale čas od času si ji přečtu. Básně už jsem dlouho nečetla a tak jsem se rozhodla přečíst Láskou ji nespoutáš od Atticuse. Ještě jsem si k tomu udělala čaj, protože jsem nachlazená, ale skvělé se k tomu hodil. Byla to rozhodně skvělá knížka. ❤️ Každý si v ní najde něco, mě se nejvíc líbila část nazvaná Divokost. Skvělé básně doplněné skvělými fotkami. Moc jsem si ji užila a doporučuji ji každému, kdo by si chtěl užít chvilku poezie. ❤️❤️

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

,,Přechytračil nacisty tím, že prohlásil, že jsme důležití pro válečné účely, i když věděl, že mnozí z nás včetně mě nemají žádné užitečné dovednosti. Ve skutečnosti jsem se musel postavit na dřevěnou bednu, abych dosáhl na páky stroje, na kterém jsem měl pracovat. Ta bedna mi dala šanci přežít, vypadat užitečně."
Mám ráda Levné knihy za to, že mě zásobují knihami tohoto tématu. Tento příběh je o Leonu Leysonovi, jednomu z těch, komu se podařilo přežít díky tomu, že se ocitl na Schindlerově seznamu a Schindler ho stejně jako mnoho jiných Židů vzal pod svoji ochranu. Je tam o jeho životě před válkou, během války a po ní. Kromě toho, co zažil píše i o Schindlerovi, jaký byl a co pro ně udělal. U některých události mi přijde, že nejsou úplně více rozepsané, ale to se dá pochopit. Doma mám i knihu Schindlerův seznam, na který se už velmi dlouho chystám a po této knížce jsem na něj opravdu zvědavá. Film jsem viděla a byl úžasný a ke konci hodně dojemný. ❤️❤️

11.10.2018 5 z 5

Záchrana českých uprchlíků 1938-39 Záchrana českých uprchlíků 1938-39 William R. Chadwick

,,... skuteční hrdinové transportů byli rodiče. Byla to velikost jejich lásky a odvahy, s jakou byli připraveni předat své děti úplně cizím lidem, poslat je do zemí, které nikdy nenavštívili, předat je do péče lidem, s nimiž se nikdy nesetkali a kteří mluvili jazykem, jemuž nerozuměli.“ Po přečtení této knihy mám hlavu zaplněnou novými informacemi, co se týče pomoci českým uprchlíkům v letech 1938-39. Objevují se tu jména lidí, kteří s tím měli co do činění, a o každém je napsána krátká kapitola. Jsou to Dorren Warrinerová, Nicholas Winton, Trevor Chadwick, kanaďanka Beatrice Wellingtonová a Bill Barazetti. V knížce je jasně napsáno, jaké měli tito lidé podíl na pomoci uprchlíkům (u Barazettiho je jeho historie, kvůli málo dokumentům, velice nejasná). Nicholas Winton by nikdy nic nedokázal, kdyby nebylo pomoci Dorren Warrinerové a Trevora Chadwicka, což se často snažil zdůraznit. Všichni lidé, kteří pomáhali a nebylo jich málo, si zaslouží náležitou úctu za to, co dokázali, především ženy, které projevily opravdu velké úsilí.

11.10.2018 5 z 5

Nindža Timmy a honba za ukradeným smíchem Nindža Timmy a honba za ukradeným smíchem Henrik Tamm

Myslím, že na takové knížky ještě nejsem moc stará :D V příběhu jsou hlavními postavami kocour Timmy, norek Šimon a prasátka Kašpar a Gaspar. Ti se setkají s hračkářem Alfrédem, jehož hračky jsou kouzelné. S jeho pomocí a s kočkou Florentinou se stanou nindžy, kteří chrání slabé a snaží se zabránit, aby všem dětem v Elyzandriu zmizel smích. ❤️ Knížka má nádherný příběh, u kterého se můžete zasmát a určitě s sebou nese i nějaké to poselství. :) A navíc má naprosto úžasné ilustrace a ty předsádky jsou vůbec BOŽÍ!! :)

11.10.2018 5 z 5

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

,,Není proto úděsné tuto minulost odhalovat. Daleko úděsnější by bylo nechat takovou bolest zcela v zapomnění."
Na toto téma jsem ještě nic nečetla a přišlo mi zajímavé to prozkoumat, když jsem ji našla v nabídce LK. V knize je zmíněno třeba, kde všude byla prostituce, jak se vybírali ženy a dívky, že některé prostitutky dokonce sloužily pro špionáž atd. Protože na toto téma je velmi málo záznamů a příběhů od lidí, kteří toto zažili, je v knize také doplněno téma ženských dozorkyň nebo experimenty na ženách. Není to lehké téma, ale i toto je třeba si připomínat, aby se takové věci už neopakovali.

11.10.2018 5 z 5

Kocour, který pozoroval lidi Kocour, který pozoroval lidi Jeffrey Moussaieff Masson

,, Dvounožec, který bude rozumět duši zvířat, se teprve musí narodit, " konstatovala tehdy slonice."
Kocour, který pozoroval lidi je knížka inspirovaná indickou pověsti o tom, jak první kočka přišla k lidem. Hlavní postavou je kocour Ballí, který se začne cítit osamělý, ale zároveň nechce přijít o svou nezávislost. Proto se vydá na cestu, aby se zeptal zvířat žijících s lidmi, jestli jim toto soužití vyhovuje. Pro mě jako člověka, který má doma dvě kočkovité šelmičky, byla tato kniha nádherné prožití příběhu úplně první kočky, jak to třeba mohlo být. ❤️❤️ Není to jen o kočce, ale i o zvířatech, které Ballí potká, o víře a poznání. Kniha je kraťounká a čtivá. Je to rozhodně kniha, která vás donutí i k zamyšlení.

Psí domov Psí domov W. Bruce Cameron

,, Zdálo se mi, že jsem ještě nikdy nezažila nic úžasnějšího než lidskou náruč, nic báječnějšího než pohlazení po kožíšku."
Tak moc jsem se na tuhle knížku těšila a vůbec jsem se v ní nezklamala. W. Bruce Cameron je úžasný spisovatel a Psí domov byl skutečně skvělý čtení. Není to už stejné jako Psí poslání nebo Psí cesta, ale i tak jsem se opět neubránila slzám.❤️❤️ Mé srdce překypovalo láskou a dojetím a celou dobu jsem přála Belle, aby dosáhla svého cíle. Její putování velmi připomíná Lassie se vrací. A v příběhu figurovali i kočky, což bylo nádherné. Je to prostě úžasný příběh o putování a velké psí lásce. ❤️
Dodatek ke knize:
Nechápu ty zákazy ohledně "bojových" plemen, přijdou mi uhozený. A bojový píšu s uvozovkami, protože jak někdo může rozhodovat o tom, která plemena jsou a která nejsou nebezpečná? Stejně za to vždycky můžou jejich majitelé, tak proč za to ještě trestat nevinná zvířata, jako je třeba Bella? Přijde mi to prostě nespravedlivé vůči zvířatům, která třeba za svůj život nikdy nic neudělala a stejně jsou třeba i zabiti jenom proto, že jsou zařazena pod touto škatulkou. :(

18.09.2018 5 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

,, Knížky se docela dobře žvýkají, ale vlastně nemají žádnou pořádnou chuť. Kromě toho se lidé rozčilují, když jim psi sežerou pár stránek."
Znovu jsem přečetla Psí cestu a opět to bylo naprosto úžasné. Jak Psí poslání, tak i Psí cestu naprosto miluji (možná malinko víc ☺️). Celá kniha byla tak plná emocí, milovala jsem CJ, Trenta, Molly, Maxe a Tobyho ❤️❤️ Jediný, koho jsem naprosto nesnesla, byla Gloria, v celém příběhů pro mě figurovala jako takový prvek sobeckosti. Při čtení jsem se rozhodně neubránila slzám dojetí i smutku ❤️❤️❤️ Celý příběh se nakonec uzavřel a Bailey splnil své poslání. ☺️

18.09.2018 5 z 5

Nejistá budoucnost Nejistá budoucnost Lauren Brooke (p)

Nádherný díl, ve kterém tentokrát pomáhají klisničce Melody s jejím příběhem. Konec byl napínavý a kouzelný. :)

10.09.2018 3 z 5

Další šance Další šance Lauren Brooke (p)

Opět oddechové čtení s chvilkami napětí kolem Toma, Bena a Amy. :)

10.09.2018 3 z 5

Po bouři Po bouři Lauren Brooke (p)

Nádherný díl, Spartan a Amy byli užasní. Jsem ráda za šťastný konec pro Spartana. :)

10.09.2018 4 z 5

Cesta za svobodou Cesta za svobodou Lauren Brooke (p)

Smutný díl, u kterého jsem brečela, ale přesto plný naděje pro Srdíčko. :)

10.09.2018 5 z 5

Šťastný Art - Co by ti tvůj pejsek řekl, kdyby uměl mluvit Šťastný Art - Co by ti tvůj pejsek řekl, kdyby uměl mluvit Denisa Prošková

Skvělá knížka z pohledu psa pro děti, které se chtějí dozvědět co a jak, když chtějí vlastního psa. :)

10.09.2018 5 z 5

Správné otázky Správné otázky Debbie Ford

Správné otázky, všech 10, jsou velmi užitečné a s příklady ze života ke každé z nich. Věřím, že kdyby lidé začali tyto otázky používat ve svém životě, mohli by svých snů dosáhnout. :) Doporučuji. :)

10.09.2018 4 z 5