RaptoR RaptoR komentáře u knih

Deepsix Deepsix Jack McDevitt

Tempo vyprávění v knihách Jacka McDevitta je pomalejší. Nenechte se tím ale odradit - ke konci je to sakra zběsilá jízda, která vám nedá spát a díky které knihu odložíte až v momentě otočení poslední stránky. Protože jestli McDevitt něco umí, je to gradace napětí. Finále zde bylo jedním slovem bombastické.

14.04.2024 5 z 5

Mordie Mordie Alex Pheby

Pomalu se stává jistotou, že každý temný a nehostinný knižní svět má na svědomí nějaký brit. Náš angličan se jmenuje Aley Pheby a Mordie je prvním dílem trilogie. A díky bohu za to, protože kdyby Mordie byl jediný svazek končící tak jak končí, neváhal bych nad výletem do Anglie s možností zapálit panu Phebymu auto. Mordie je dospěle krutý svět plný intrik a důvěry vložené do nesprávných rukou. Mordie působí na každého trochu jinak. Je to svébytné místo, ve kterém ve kterém jsou jak obří stroje, tak prastará magie a jiskra. Je to svět, kde vás nepřekvapí dítě složené čistě z končetin ani mluvící obří pes. První kniha, takže budu opatrnější s hodnocením, nicméně do pěti hvězd chybělo sakra málo!

19.03.2024 4 z 5

Betelgeuse Betelgeuse Leo (p)

Leo si dokázal získat miliony fanoušků po celém světě díky své schopnosti předat příběh s myšlenkou a hlubším motivem, zabalený do neskutečných kulis mimozemské fauny i flóry. Ani zde nebudeme ochuzeni o fantastická zvířata a navíc poodhalíme roušku tajemství halící Mantrisu.

14.02.2024 5 z 5

BRSRKR: Kniha třetí BRSRKR: Kniha třetí Matt Kindt

Naleznete ve třetí knize jasnou odpověď? Sám si tím nejsem jistý. Jasné je pouze to, že kontakt, který se odehraje na stránkách BRZRKRa, připomíná spíše Midwitchské kukačky než světýlkové juchání v Blízkých setkáních třetího druhu. Je to spojení intimnější s (trochu) očekávaným výsledkem. Ale což. Já jsem si jízdu s Unutem užil.

23.01.2024 3 z 5

Batman / Soudce Dredd Batman / Soudce Dredd Alan Grant

Na českého čtenáře má tato kniha mnohem silnější vliv. Při její četbě totiž budete muset zamáčknout nostalgickou slzu dojetí nad polozapomenutými začátky komiksového pravěku v české kotlině. Příběhy Rozsudek nad Gothamem a Zemřít smíchy (1 a 2) totiž vyšli již v roce 1998 (!) v původní Modré CRWI. Je to jeden z těch okamžiků, který vám otevře oči. A pro mě to bylo znamení, že evropský komiks dokáže s přehledem konkurovat těm americkým - a v lecčems je i předčí!

23.01.2024 5 z 5

Enigma Enigma Peter Milligan

Když tak držím Enigmu v ruce, nemůžu se ubránit úžasu. Tento komiks že vycházel v roce 1993? Enigma je důkaz toho, jakým neuvěřitelným způsobem se změnilo vydávání komiksů v USA. Od nudných dvourozměrných postaviček v pláštěnkách k Michaelu Smithovi během čtyř let? Fantastické! Enigma je jeden z těch komiksů, které nesou věčné poselství. Bylo aktuální před třiceti lety, bude aktuální i v roce 2053.

23.01.2024 5 z 5

Čajovna u malajského medvěda Čajovna u malajského medvěda David Rubín

Čajovna u malajského medvěda je opravdu místem, kde bych se rád zastavil na šálek výborného čaje. Není to zbytečně natahované, je to vtipné, zvídavé i dojemné. Příběhy, jejichž leitmotivem je právě Sigfried a jeho čajovna, nám ukazují celé spektrum lidských ( a zvířecích) emocí. Pět hvězd jak vyšitejch!

21.12.2023 5 z 5

Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 2 Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 2 Rjósuke Tomoe

Autorův rozdílný přístup k sérii se mi líbí. Dle tempa prvního dílu jsem se domýšlel, že si to celé odbydeme ve dvou knihách. Nyní však vím, jaké "vtipné" intermezzo si autor pro Sawamuru připravil. I přes zvolnění si ale buďte jisti, že mrazení v zátylku budete cítit stále.

21.12.2023 4 z 5

Pohovka a mrtvola Pohovka a mrtvola Tony Sandoval

S hlavním hrdinou Polem prožijeme chvíle plné lásky, euforie, ale i strachu a hrůz. A jestli se zřítíte za hranici snů do černých očí naší Sofie je už jen na vás. Tak krásnou atmosféru, kterou vám k tomu Tony Sandoval vybudoval, totiž pocítíte jen velmi, velmi vzácně.

21.12.2023 5 z 5

Příběh pana Pollyho / Láska a pan Lewisham Příběh pana Pollyho / Láska a pan Lewisham Herbert George Wells

Toto je přesně ten typ lehkého anglického humoru, který mám tak rád. Neměl jsem pocit, že by kniha byla zbytečně natahovaná či příliš obstarožní. Naopak se mi líbí popis života konce devatenáctého století přesně tak, jak nám to líčí H. G. Wells. Decentní a nadnesené s dávkou nadsázky a ironie.

13.12.2023 4 z 5

Smrtihrad Smrtihrad Mike Mignola

Člověk nedokáže ubránit obdivu, že všichni ti autoři dokážou pod vedením Mignoly i po všech těch letech vyplodit další příběh o tom, co dělal Hellboy "toho a toho roku v říjnu mezi středou a pátkem". Jistě víte, co tím myslím. Jeho rozrůstající se vesmír postav a vedlejších kolejí má sice furtdokolový ráz nacistů a zombíků, ale stále to baví.

23.11.2023 3 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Nečekal jsme nic a dostal jsem....? neuvěřitelný mix svébytného humoru, nazírání na kouzla v moderním světě a zevšednění všeho - i démonů v hlídací budce. Je to něco mezi Bradavickou školou čar a kouzel bez omezení. Kouzelníci si poletují ve svých světech a starý komunismus se tomu všemu snaží vnést jakýsi náznak řádu. Vtipné, byť místy táhlé. Nicméně stále platí, že bratři Strugačtí uchopí sebenemožnější námět a udělají z toho knihu hodnou přečtení.

15.11.2023 4 z 5

UCC Dolores 1 a 2 UCC Dolores 1 a 2 Didier Tarquin

Je to zábavné a svěží. Co se nevejde do jedinečnosti světa, to autor nahrazuje postupným odkrýváním a odhalováním tajemství kolem Mony a UCC Dolores samotné. Celek je rychlý a dostatečně akční, byť na pár oslích můstků, kde se v podstatě nic neděje (a mnoho se nedozníte) narazíme i zde. Mě osobně to netrápilo. Po výtvarné stránce je totiž UCC Dolores opravdu pěknou a svižnou podívanou, kde dvě stránky tréninku střelby na kytky v pohodě vydržíte. Nečekejte tedy žádné hluboké myšlenky a hrozivá, nečekaná odhalení.

15.11.2023 3 z 5

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha druhá V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha druhá Gó Tanabe

Gó Tanabe prostě umí. Právem jsou jeho adaptace oceňované: To, co předvádí v Horách šílenství, je fantastické, makabrózní a děsivé zároveň. Jasně, jsem Lovecraftův fanoušek, ale stejně. Ačkoli adaptace, dokázal Tanabe zakomponovat do komiksu tísnivou atmosféru předlohy, tajemnou a hrozivou Antarktidu a k tomu všemu ukázat Prastaré v neskutečných obrazech. A já jen doufám, že CREW nezůstane jen u Hor šílenství a bude nás Tanabeho tvorbou zásobovat i nadále. Tohle je totiž masterpiece!

15.11.2023 5 z 5

Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Tom King

Je to nevyváženost příběhů, která mi na knize vadila. Riddler je jasná topka; je to správně temné, gradující, strašlivé a neúprosné. Riddler je prostě nezastavitelný! Oproti tomu příběh s Penguinem je při nejlepší vůli lehce nadprůměrný a na můj vkus těžko uvěřitelný. Mezi Penguinem a Riddlerem zeje příliš hluboká propast - jak příběhová, tak výtvarná. Naštěstí nemůžu mluvit o rozporuplných pocitech. Batman - Špatný den je parádní minisérie, chytlavá a čtivá. Více v recenzích.

15.11.2023 4 z 5

Balada pro Sofii Balada pro Sofii Filipe Melo

Tohle bylo překrásné! Fantazie s výborným zakončením, kde nebude chybět trocha toho patosu, lehce předvídatelný děj s pomalu budovanou atmosférou, ba i nějaká ta slzička ukápne. Za mě rozhodně aspirant na nejlepší komiks roku 2023.

12.10.2023 5 z 5

To, co zabíjí děti. Kniha první To, co zabíjí děti. Kniha první James Tynion IV

To, co zabíjí děti je čistokrevný komiksový horor. Při jeho čtení jsem se nemohl ubránit vzpomínce na Kinga, devadesátkové slashery a ostatní filmy, kde jen zmateně pobíháte a čekáte než vás sejme bubák. Naštěstí mezi bubákem a námi stojí Erika. Tak jí fanděme, aby s námi vydržela. V Archer´s peaku jí totiž čeká pořádná jízda!

12.10.2023 5 z 5

Kočičí deníky Kočičí deníky Džundži Itó

Díky Kočičím deníkům víme, že Džunži Itó není žádný depresivní maniak, jak by se občas z jeho hororů mohlo zdát. Je to prostě příjemný chlápek, kterému byl dán ten dar, že mohl domov sdílet se dvěma vznešenými - a krásnými - kocoury. Stejně jako já! Více v recenzích.

03.10.2023 5 z 5

Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 1 Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 1 Rjósuke Tomoe

Podtitul knihy "Sériový vrah se směje mezi kapkami deště" silně zavání východní poetikou, ve stručnosti tím ale autor zřejmě myslel fakt, že náš záporák - "Frogman" - je vždy o krok napřed před policií. Čas se krátí, atmosféra houstne a napětí narůstá. S tímto tempem si dokážu představit, že během přístího booku by měl mít Rjósuke Tomoe hotovo. Co bude tedy v třetí knize? Toť otázka za milion Yenů. Pro nás čtenáře to ovšem znamená, že nervy drásajícího napětí si užijeme ještě dostatek. A to je dobře!

03.10.2023 5 z 5

Plukovník Bizár: Parazmatek Plukovník Bizár: Parazmatek Jeff Lemire

Pro mě trochu zklamání, byť na Lemirovu vlnu nálad jsem naladěný perfektně. Možná jsem měl jen přílišná očekávání po dechberoucím Andromedovi. Celek zde navíc nakopává úchvatný Tyler Crook. Bylo by ode mě ovšem nespravedlivé kdybych tvrdil, že Parazmatek je "jen" dalším spin-offem vhdoným maximálně ke kompletaci Hammerversa. Jeff Lemire nám všem totiž ukáže, že jsme opravdu zapomněli na nejdůležitější Bizárovu součást, jejíž prázdné místo dělá z Reného jen bezcílně se motajícího staříka. Tak co? Víte již o co se jedná?
Více v recenzích

03.10.2023 4 z 5