Randyz1986 Randyz1986 komentáře u knih

Knížku jsem poslouchal v audio podobě. Zejména začátek knížky mi sednul a přišel velmi vhod a byl jsem z jednotlivých rad a životních citátů nadšený. Později mi už však knížka přišla celkem monotematická a začala se dost točit kolem víry a duchovna. Občas bylo znát, že už je to nějakou dobu, co byla poprvé vydaná. Pár rad mi už přišlo překonaných. Ale jinak se mi líbila, myslím si, že mi v dost ohledech otevřela oči. Mnohé příběhy a rady byly dost poučné. Zejména že si člověk uvědomí velmi úzké propojení těla a duše. Dokonce jsem i dal na autora a už jsem si objednal i papírovou verzi, abych se ke knížce mohl opakovaně vracet, listovat si v ní a zvýraznit si důležité pasáže.

20.11.2018 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Hodně depresivní knížka, ale líbila se mi. A audio verze je pěkně načtená a protkaná pěknou skladbou od Beatles, podle které se jmenuje.

12.11.2018 4 z 5

Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Simon Sinek

Rozhodoval jsem se mezi 3* a 4*. Audioknížka mě bavila poslouchat. Povídání o různých společnostech a v podstatě o tom jakou mají pověst mezi zákazníky či zaměstnanci a proč tomu tak je, bylo celkem zajímavé, i když občas mi přišlo, že se autor dost opakuje a nejsem si jistý, jestli je ta myšlenka s PROČ vs JAK až tak moc převratná. Možná jen nejsem úplně cílová skupina - člověk, který by chtěl zakládat společnost, tak jsem to bral spíše jako rozšíření si obzorů a dozvěděl jsem se různé zajímavosti o firmách, které autor zmiňuje. Nicméně poslechu nelituji.

03.11.2018 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Audioknížku jsem si chtěl poslechnout z důvodu, že knížky je "všude plno" a všude se o ní píše. Jak jsem čekal, tak to bylo hodně ženské čtení, ale musím uznat, že mě to celkem chytlo. Hodně postav a zvláště pak propojování jejích osudů bylo opravdu hodně zajímavé a poutavé. Knížka je krásně namluvená a každá postava má jiný hlas, což přidává na přehlednosti a umocňuje propojení posluchače s příběhem. Jen závěr mi přišel takový nijaký.

26.10.2018 4 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Zvolil jsem formu audioknihy. A je to hodně zajímavá a poučná kniha o tom jak funguje rovnováha ve světě a o jednotlivých národech a oblastech. Občas je to však celkem dost složité na poslech a někdy mi to naopak přišlo až moc rozvláčné. Ale poslechu rozhodně nelituji a řekl bych, že mě to dost obohatilo.

17.10.2018 4 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Je důležité si uvědomit, že tento skutečný příběh vypráví člověk, který není spisovatel, ale voják trénovaný nemilosrdně zabíjet, který prošel mnoha bojišti a válkami a je tedy nutné počítat s tím, že takový člověk nepůjde pro ránu daleko a bude mít celkem vymytý a fanatický mozek, ale s tím se dá celkem počítat. A tak mi jeho vyprávění přišlo celkem zajímavé. Hodně to neznalému člověku přiblíží toto prostředí. A člověk si pak i uvědomí nebo spíš připomene, že na válkách a bojích není opravdu nic pěkného a málokdo z toho vyjde jako vítěz.

19.09.2018 4 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Tenká, ale úžasná kniha plná krásných a inspirativních myšlenek, která se čte jedním dechem. Ač duchovní věci moc nemusím, tak tahle mě opravdu nadchla a překvapila tím, že ač hlavní postava vede diskuze s léčitelem v chrámu na ostrově Bali, tak řeší a vystihují problémy lidí dnešní uspěchané konzumní společnosti. Určitě doporučuji k přečtení. Alespoň mně dodala spoustu energie a osobní motivace.

09.09.2018 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Od knížky jsem možná čekal trošku víc. Možná mě trošku zaskočil relativně kritický pohled Michala Žantovského na osobu Havla, kterého mám možná až příliš zidealizovaného, ale styl Michala Žantovského mi asi ne úplně sedl. Přišlo mi, že se občas příliš rýpe ve věcech, které mu moc nepřísluší hodnotit a celkem mě nudily jeho rozbory Havlových děl. Ač mě životopis od Edy Kriseové bavil víc, tak jsem moc rád za další úhel pohledu na tuhle ohromnou postavu našich novodobých dějin. Audioknížka se mi líbila a jsem rád, že jsem si ji poslechl. Při čtení této tlusté bichle bych se jinak asi občas trošku nudil. Ale uznávám, že ve výsledku jde asi o celkem odborný, věřím, že i objektivní a přínosný životopis.

03.09.2018 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Pro mě asi jedna z nejpřínosnějších knížek vůbec. Zvlášť v dnešní době vzkvétajícího populismu a vlády prezidenta, který si ohébá ústavu jak se mu zachce. Také komunisté se nám začínají zapojovat do vládnutí. V knize je moc pěkně popsána historie, naše společnost a nálada v ní od první republiky po současnost a jsou v ní zachycené a popsané určité jevy, které se v historii opakovaly a které mohou být nejprve velmi nenápadné, ale postupně mohou vyústit v něco velmi nepěkného... Měla by to být na školách doporučená literatura a určitě doporučuji přečíst všem.

27.08.2018 5 z 5

Paradox šimpanze Paradox šimpanze Steve Peters

Pro mě asi jedna z nejpřínosnějších knih, které jsem zatím četl. Autor na jednoduchém a vtipném modelu šimpanze, člověka a počítače popisuje čtenáři fungování našeho mozku. Autor mi pomohl najít v sobě sama sebe a rozpoznat, kdy ve mě začne řádit šimpanz

27.08.2018 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Ne zrovna moc lehké a příjemné téma potratů, ale román se mi moc líbil. Knížka je velmi obsáhlá a popisuje hodně široké časové období. Díky tomu jsem k mnoha postavám hodně přilnul. Audiopodoba je příjemně namluvená.

05.07.2018 5 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Knížku jsem dostal jako dárek. Prvních pár stránek knížky mi přišlo až moc dětských či teenagerovských a skoro jsem chtěl knížku odložit, že jsem na ni už moc odrostlý, ale to by byla chyba :) Děj se příjemně rozjel a od půlky do konce jsem knížku přečetl na jeden zátah, ptotože jsem byl vážně zvědavý, kdo že je onen tajmený Blue :) A dokonce mi nakonec můj tip vyšel :)
Knížka je vtipná, psaná moderní formou a četla se pěkně. Také mám rád, když jsou v textu zmiňovány názvy písniček a hudebních interpretů, které když si půstíte jako podkres, tak vám zážitek ze čtění ještě více umocní a prohloubí.
Knížku určitě doporučuji k přečtením všem lidem, kteří se ještě stále hledají anebo se bojí vyjít s barvou ven. Věřím, že jim knížka pomůže a dodá kuráž. Ale nejen jim.

03.06.2018 5 z 5

Pozitivní leader Pozitivní leader Jan Mühlfeit

Knížku jsem poslouchal v audio-podobě. První kapitoly mě celkem odrazovaly. Připomínaly mi dost americký styl plný motivačních frází pro nabuzení maximální výkonnosti a odkazů na nástroje a testy jak si “změřit”, zmapovat a zadefinovat vlastní osobnost a vlastnosti. Ale to byl opravdu jen začátek. Kniha se zaměřuje na mnoho oblastí osobního rozvoje, správnou komunikaci, štěstí v práci i osobním životě, psychologickou stránku, nastavení týmů atd. Přišlo mi, že shrnuje mnoho oblastí, jak se stát leaderem, se kterým je radost pracovat a jak být šťastný a spokojený jak v pracovním, tak osobním životě. Mně osobně takové shrnutí více témat a oblastí do jedné knihy vyhovovalo a knížku doporučuji. Ale je možné, že se lidé, co se o leadership a osobní rozvoj zajímají déle a hlouběji, v ní extra moc nových věcí nedočtou. Překvapilo mě i, že se jedná o českého autora, který navíc úspěšně leaderoval v Microsoftu.

03.06.2018 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Pro mě, společně s knihou "Jak mít vše hotovo" (GTD), asi prozatím dvě nejužitečnější knížky. Konec prokrastinace je super v tom, že autor za čtenáře přežvýkal ohromné množství materiálů, studií a metodik a zkomprimoval je do tohoto neuvěřitelně čtivého jednoduchého a motivujícího textu plného obrázků a náčrtů, které opravdu hodně pomáhají pochytit z této knížky, co nejvíce a i při zpětném listování knížkou si ihned vybavíte a připomenete, co se v dané sekci řešilo. Knížka obsahuje i několik jednoduchých nástrojů, které věřím, že mohou pomoci se více motivovat a povzbuzovat v životní cestě. Pár z nich jsem už v trošku jiné formě začal dělat dříve díky GTD a řekl bych, že alespoň mně to pomáhá např. na věci nezapomínat a řesit je s větsí pravidelností po menších krůčcích. Knížka mě nejvíce překvapila tím, že rozhodně nevypráví jen o tomto v poslední době populárním buzzwordu "Prokrastinace", ale že se s tím pojí spousta dalších zajímavých sociologických, psychologických a jiných oblastí a metodik, jak vůbec společnost, člověk a jeho mozek a mysl ve své podstatě fungují. Řekl bych, že tato knížka, pravděpodobně, to nejlepší z nich velmi pěkně a elegantně sdružuje do jedné kompaktní "kostky", která bude mnohým naprosto dostačovat a pro jiné naopak může být odrazovým můstkem do hlubších vod i díky četným odkazům na zdroje, ze kterých autor čerpal. Knížku určitě doporučuji.

19.03.2018 5 z 5

Přísahám a slibuji Přísahám a slibuji Ota Dub

Knížku jsem rozečetl již před pár lety. Tenkrát se mi však zdála být asi složitá anebo dobou vzdálená a bál jsem se komunistické propagandy. Ale vzhledem k tomu, že má zde poměrně pěkné hodnocení, tak mi to nedalo a dnes jsem ji během jednoho odpoledne dočetl a musím uznat, že mě nakonec opravdu bavila. Překvapilo mě, že to bylo spíše o složité situaci zdravotnictví v poválečném období v pohraničních oblastech z pohledu sympatického primáře. Nezbytná propagandistická tvrzení jsem zaznamenal spíše až v samotném doslovu.

18.03.2018 4 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Celá knížka se točí kolem jedné myšlenky a to konkrétně o existenci dvou typů nastavení mysli. Kniha je plná příkladů z reálného života z různých fází života či různých prostředí. Číst by mě to asi tolik nebavilo, ale audioknížku jsem si poslechl rád a věřím, že teď, když vím jak, které myšlení funguje, tak to budu mít na paměti a pokusím se myslet více růstově. Knížku rozhodně doporučuji všem rodičům, ale i pro všechny ostatní bude přínosná, zejména pro ty, kteří používají fixní nastavení mysli a neví o tom.

17.03.2018 4 z 5

Lexikon kávy ...prostě milujeme kávu Lexikon kávy ...prostě milujeme kávu Jiří Plšek

Moc pěkně zpracovaná knížka plná krásných obrázků. Je radost si v ní listovat. Bohužel na mě je až moc stručná a jednoduchá, ale pro někoho to může být naopak výhodou. Je to pěkný dárek pro lidi, kteří do kávové kultury teprve začínají pronikat anebo naopak motivace k ní přivonět :-)

03.03.2018 4 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Kniha se mi moc dobře nečetla, celou dobu jsem nechápal, že tohle je, v té vyspělé zemi Francii, vůbec možné. Párkrát jsem se musel ujistit, že se příběh opravdu odehrává na začátku nového milénia. Ale ve výsledku se mi knížka líbila. Hlavně tím, že se jedná o autorův reálný životní příběh, který zachycuje velké rozdíly v sociálních bublinách a krutost té jeho, ve které vyrůstal.

03.03.2018 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Do této knížky se mi strašně nechtělo, z politiky jsem už unaven, ale nakonec jsem dal na doporučení a knihu si poslechl. Kniha je krásně namluvená. Číst by mě asi nebavila, protože obdivuhodná mravenčí práce pana Kmenty je tam často dost rozepisovaná. Z textu však často velmi mrazí, když se člověk najednou dozvídá všechny ty vazby a souvislosti mezi mafiány, politiky, stranami a podniky už od dob komunismu... Tuhle knížku opravdu moc moc doporučuji všem, zejména těm, kteří jsou otráveni špínou politiky anebo se o ni moc nezajímají. Člověku to dá opravdu pěkný vhled do zákulisí a podsvětí politiky, mafiánů a zločinu anebo alespoň silně nemorálního chování a podmaňování si moci na úkor demokratických principů. Autorův závěr knihy je moc pěkný. Kéž by prozřelo více lidí než nám z té demokracie moc nezůstane.

28.02.2018 5 z 5

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu John Irving

Irvinga mám poměrně rád, ale tahle kniha mi vůbec nesedla. Začal jsem ji číst, protože se u ní kamarádka před lety hodně smála. Stále jsem doufal, že třeba alespoň v druhé části ocením sáhodlouhé rozepisování všemožných postav a filmových replik, ale to se bohužel nestalo. Nesedlo mi ani umělecké, hudební a filmové prostředí americké filmové smetánky. Těšil jsem se alespoň na nějaký převratný či dojemný závěr, ale ani ten se bohužel u mě nekonal. Kdyby se jednalo o nějakou tenkou knihu, tak mi to bude jedno, ale tohle jsem bohužel četl vážně dlouho :) A opravdu lituji, že jsem to nevzdal už na začátku. Na druhou stranu po tak dlouhém čase stráveném s Jackem Burnsem si ho budu asi pamatovat ještě dlouho :-D

24.02.2018 2 z 5