raidmnoid raidmnoid komentáře u knih

Království Království Jo Nesbø

Měl jsem rád Harryho. Pak jsem z románů tohoto spisovatele vypadl a první knihou, kterou jsem četl, bylo právě "Království". A jsem zklamán:
- zápletka mě nenadchla
- bez snahy popsat psychický stav hlavního protagonisty, by kniha zabrala pár stránek
- kdyby kniha obsahovala pouze dějovou linii, tak by ta jáma byla plná aut
- přišlo mi, že závěr byl vytvořen na míru počtu stran, které se měly dodržet, než, že by dějová linie přirozeně skončila

Snad si budu muset zvyknout na nového Nesba, ale prozatím to není "můj šálek kávy".

05.01.2021 3 z 5

Hawking Hawking Jim Ottaviani

Velmi příjemný a stručný vhled do života fyzika a popularizátora vědy a (alespoň částečně) do jeho díla.

Velmi doporučuji před vnořením do popularizační literatury Stephena a snad i dále :).

PS: Snad se dočkáme překladu i dalších děl Jima.

02.12.2020 4 z 5

Batman v černé a bílé Batman v černé a bílé Neil Gaiman

Popravdě jsem očekával něco víc. Nejprve jsem by zklamaný z délky jednotlivých příběhů, které se smrskly na maximálně 10 stran. Následně mě zklamala kvalita kresby. Pár příběhů bylo nakresleno velice zdařile a tvůrce si opravdu vyhrál se světlem a stíny. Sousta příběhů na mě působila jako nějaká směs post-moderního umění, kde jsem nebyl pomalu schopen určit, co je ruka a co noha. Nejsem v komiksu zvyklý na tyto disproporční obrazce - mylně jsem se domníval, že je v tomto případě upřednostněn děj nad vizuálním zobrazením, ale já to prostě neviděl.
Zbytek příběhů byly 80kové kresby a děj, což už je pro mě přeci jen dávno a očekávám od komiksu víc.

Ale minimálně 3 příběhy byly opravdu výborné a opravdu jsem si je užil.

26.11.2020 4 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

První díl mě potěšil, i když se tedy stále nemohu sžít s hlavní postavou. Připadá mi stále emocionálně plytká a většina jeho činností, která je popisována jako "téměř zázrakem" tomu nepomáhá. Možná je to tím, že jsem neočekával, že to bude takový "milostný" troj-román.

Druhá kniha je ponejvíce zaměřena na popis běsnění "božích bojovníků" ve Slezsku, ale i přesto je možné na stránkách najít i ty kousky tajemna, které jsem měl tak rád v první knize.

09.11.2020 3 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Přes, pro mě, podivný začátek, kdy jsem přestával doufat, protože jsem začal očekávat romantický román o lásce dvou osob z rozdílných vrstev, jsem nakonec byl rád, že jsem vydržel, protože po počáteční omáčce měl děj spád.

Tento historický román jsem si užil a hned jsem "skočil" na další díl.

25.10.2020 5 z 5

Cestovní deníky Cestovní deníky Albert Einstein

Kniha není pro každého - prokousat se historickým úvodem aniž by se člověk ztratil a neodradilo ho další čtení je výzvou. Ale bez tohoto úvodu deník občas může působit špatně = hold je potřeba jej zasadit do historického kontextu.

Ale i tak je deník výborným vhledem do běžného života génia.

08.10.2020 4 z 5

Prázdné hroby Prázdné hroby Mike Mignola

První část - rekapitulace
Druhá část - výborně rozehraná hra před finále

Jen mi trošku neseděla kresba = změna oproti předchozím dílům. Ale je to Mignola, takže si ty hvězdičky zaslouží. Už se těším na další díl.

22.09.2020 4 z 5

Hemživý chaos a jiné příběhy Hemživý chaos a jiné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Povídky v této knize, kterým HPL prováděl revizi a upravoval je, se svou kvalitou velmi liší. Po přečtení prvních třech jsem myslel, že knihu okamžitě odložím, ale následně kniha dostala grády a povídku pahorek jsem si opravdu užíval.

Doporučuji milovníkům makabrózního hororu.

17.09.2020 4 z 5

Joker Joker Brian Azzarello

Povětšinou se komiksům vyhýbám (což je vtipné, protože je sbírám), protože starší verze klasického komiksu mi připadají dějově dětinské a v kresbě úděsné (jako když se tlustou fixkou snažím namalovat detail). Poté následovaly komiksy, kdy ženy měly prsa velikosti hlav a úbory téměř neviditelné - takové sny nadrženého puberťáka.

Ale tento komiks je něco jiného. Kresba velmi krásná, příběh zajímavý (i když by mohl být lepší, ale přeci jen nemohu chtít vše) - postava Jokera není plytká, ale jeho šílenství je hlubší.
Snad podobných komiksů bude více.

10.08.2020 5 z 5

Sloni žijí do sta let Sloni žijí do sta let Miroslav Zikmund

Kdybych měl říct pravdu, tak občas jsem se v příběhu ztratil díky tomu, jak se knihou prolévá příběh z aktuální výpravy s historickými výjevy pana Zikmunda. Proto jsem v jednu chvíli nechápal, jak se protagonisté dostali z Asie do Řecka. Až na další stránce jsem pochopil, že se jedná o původní příběh pana Zikmunda.

21.03.2020 4 z 5

Nevím, co si mám o knize myslet. Zajímavý příběh, ale jsem zřejmě jinak politicky naladěn něž autor. U odborné publikace, či u memoárů to vítám, protože by člověk měl znát různé názory, ale v tomto románu mi to trochu připomínalo politickou agitaci. Příběh byl zajímavý a myšlenkový proces se povedl, ale hold nejsem stejně smýšlející a občas mi to "nešlo přes pysky".

18.02.2020 3 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

První část knihy mě zcela vtáhla a nemohl jsem se odtrhnout od čtení. Ke konci to bylo slabší. V některých chvílích kniha obsahovala argumenty, které by asi neobstály (například, když protagonistu a událost sice spojovala jedna firma, ale dělilo je pár let, takže osobně bych se zde nesnažil za jakoukoli cenu hledat souvislost).
Také jsem po přečtení názvu knihy čekal něco jiného - nového, výbušného, ... Ale i přesto knihu vřele doporučuji, protože dává do souvislosti to, co dříve člověk viděl jako střípky.
A co říci závěrem: na to, co se kolem Zemana dělo vlastně ještě můžeme být rádi, že se tak drží přetvařovat

30.01.2020 4 z 5

Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Mike Mignola

Já si nemohu pomoci, ale knihu jsem si opravdu užil. Možné je to tím, že jsem nejprve četl komiksy, proto jsem si připadal, že jsem ve známem světě, nebo to bylo povídkami, které mi opravdu sedly???

23.01.2020 5 z 5

Prokleté zvony Prokleté zvony Mike Mignola

Nemohu si pomoci, ale pro mě se jedná pravděpodobně o nejlepší seriál do Mignoliho. Vždy mě to táhlo k Hellboyovi, ale u tohoto seriálu citím takový ten niterný pocit strachu - tedy, ne že bych se bál, ale taková ta příjemná tíseň z temnoty, kterou si opravdu užívám. Ve chcíli, kdy je Baltimore v klášteře, k tomu ta působivá kresba, prostě nádhera.

12.01.2020 5 z 5

Morové lodě Morové lodě Mike Mignola

Úžasná kniha. Hlavně závěr, kdy bojují na pláži proti nemrtvým je úchvatně nakreslen a myšlenka mě připoměla mou oblíbenou hru - nádherně jsem se bál.

11.01.2020 5 z 5

Kostnice Kostnice Mike Mignola

Vtipné je, že recenzi na tuto knihu jsem napsal na sérii Lovec čarodějnic, ale obě dvě série pro mě působí podobně - hezká kresba, negativně-kladný hrdina (zde velmi záporný), ponuré místa, svižný děj, prostě nádhera.

07.01.2020 5 z 5

Půlnoční cirkus Půlnoční cirkus Mike Mignola

Jak už zde bylo psáno: kladem je hezká kresba, záporem: krátké a nevýrazné.

07.01.2020 4 z 5

Ve službách andělů Ve službách andělů Mike Mignola

To je první díl série, který jsem četl a opravdu jsem si jej užil. Ponurá atmosféra, záporně-kladný hrdina, zajímavý příběh, pro mě překrásná kresba. Co víc říci, ihned jsem si objednal další díly.

07.01.2020 5 z 5

Temný vesmír Temný vesmír Grant Morrison

Kniha byla pro mě zklamáním. Kresby stále nádherné, ale příběh, který skáče jako blecha není pro mě (občas jsem se ztrácel). Ten konec byl pro mě zcela odfláknuty - jaky by někdo najednou zjistil, že má pár stránek na dokončení, tak to prostě splácal dohromady.
No a závěr, kdy si frdinové připravují místo pro další díly byl děsivý - našli desátý kov, ale otevřeli si větší vesmír, kde zcela jistě najdou kovy 11 a dál až do situace, kdy obsáhnout tento větší vesmír a budou mít kov 30 a pak se opět něco stane a najdou kov 31 a otevřou si ještě větší vesmír ...

11.12.2019 3 z 5

Temní rytíři Temní rytíři Dan Abnett

Příběhy ze znovuzrození hrdinů nemám nějak načtené, ale kniha má za mě nádherné kresby a zajímavý příběh, i když připouštím, že pro někoho se může až příliš táhnout bez nějakého zjevného posunu

11.12.2019 5 z 5