RADOST RADOST komentáře u knih

V zajetí klamu V zajetí klamu Suzy K. Quinn

Rádoby tajuplný příběh matky s dítětem, skrývajícími se před nevydařenou minulostí. Autorka se snažila příběh vybalancovat k co největšímu napětí a zvědavosti čtenáře. První polovina působí jak natahovaná žvýkačka pozvolna ztrácející příchuť. Nevěrohodné je i líčení neustálého obrovského vytížení jedné profese, dokumentované však pouze útržkovými epizodami ze dvou kauz. V poslední třetině se začíná rýsovat rozuzlení. Nebylo zas tak velkým překvapením. Čtvrtou hvězdičku dávám této průměrné knize za zajímavý námět.

13.06.2021 4 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Kniha po všech stránkách krásná. Citlivá, lidská, empatická, poučná. Tklivá, smutná, poetická. Sahá přímo do duše a nabádá - pochop kořeny, pochop rozdíly, hledej kompromis. To platí pro obě strany. Pokud se změnily podmínky, nelze žít postaru. Ale v případě, že na to nové přistoupíš a plníš své povinnosti, zasloužíš si stejnou úctu jak ostatní.

12.06.2021 5 z 5

Dům, ve kterém jsme vyrůstali Dům, ve kterém jsme vyrůstali Lisa Jewell

Nádherná kniha, plná empatie a lidskosti. Kniha o rodině, spletitých vztazích, o závislosti, o návratu ke kořenům. O zrání, pochopení a symbolickém rodinném vzkříšení. Kniha poeticky smutná, moudrá, poučná. Díky za ni.
" Žít s Lorií bylo jako žít s člověkem smíchaným z vaší oblíbené babičky, cáklé spolužačky ze šesté třídy a učitelky, která vám odpustila domácí úkol, protože měla zrovna narozenny. Bylo to jako žít se všemi nejlepšími a nejbarevnějšími lidmi, jaké jste kdy poznali, spojenými do jednoho."
"Tenhle dům se o mě stará, dělá pro mě víc než kdokoli z téhle rodiny."

09.06.2021 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Poslední díl série byl pro mě čtenářsky velmi náročný. Hlavně proto, že od přečtení druhého dílu uplynuly dva roky a ani mé soukromé čtenářské poznámky k přečteným knihám tentokrát nestačily k úplnému osvěžení paměti. Tento díl je nabitý dějem, vraždami, pochybnostmi a velkým množstvím postav. Trvalo mi, než jsem se zorientovala. Teprve pak jsem vše aktivně vnímala a ve své mysli také hledala pravdu. Celá série je velmi dobře napsaná, závěr vše dovysvětlí. Doporučuji. Ale čtěte všechny díly hned za sebou. Bude to jednodušší a příběh Sama Potera si lépe užijete.

05.06.2021 4 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Sandie Jones

Rodina. Naše vizitka. V žádném případě nesmí ztratit glanz. Co na tom, že vztahy v ní nejsou dokonalé a upřímnost zde neplatí. Dobré psychologické drama, zaměřené především na ženy. Zajímavý námět. Kniha mě bavila, líbila se mi. Ale nad pátou hvězdičkou přece jen váhám.

01.06.2021 4 z 5

Tereza Tereza Magda Váňová

Takový příběh ze života. Stokrát opakovaný stereotyp manželského soužití, deptající toho obětavějšího a méně sobeckého. Vývoj Terezina života po rozvodu manželství se však už jaksi přenáší do oblasti splněných snů a působí pohádkově a naivně. Chápu to jako povzbuzující terapii pro její následovnice. Autorka zde dobře vystihla jednotlivé postavy a také zákonitosti dalšího vývoje, Čtení pro ženy. Některé uklidní, některé nabije energií, některé se spokojí s pouhým srovnáváním s tím jejich.

30.05.2021 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Uzavřený prostor, malá skupina lidí, nepříznivé podmínky, tragédie či vražda? Obehrané téma, průměrně zpracované, s takřka neodhalitelným motivem. Autorce se podařilo navodit tísnivou až hrůzostrašnou atmosféru, původce všeho zla jsem si tipla až dosti za polovinou - přesto mě kniha nebavila. Četla jsem jen ze zvědavosti, chyběl ten prožitek. Tak snad u jiného autorčina díla to bude lepší.

28.05.2021 3 z 5

Na pokraji sil Na pokraji sil Samantha M. Bailey

Thriller pro ženy. O strachu, pochybnostech, pocitu provinění, ztrátě důvěry, zodpovědnosti. Dobře vystavěno. Kniha sleduje události z pohledu dvou osob a udržuje si stálé napětí. Schématický přístup ze strany vyšetřovatelky je rozčilující. A poučení?
"Naučila jsem se, že dobří lidé nepoznají vždycky zlo, protože ho nechápou." (citace z knihy)

23.05.2021 5 z 5

Dokonalá lež Dokonalá lež Blake Pierce

Detektivní vyšetřování zajímavé, napínavé, ne tak akční a náročné na "nesmrtelnost" vyšetřovatelů. Více prostoru je věnováno uvažování, v čemž se opět Jessie blýskla. Trochu podcenila linii nebezpečí ze strany otcova společníka, Dějový vývoj naznačuje další skvělé pokračování této série.

19.05.2021 4 z 5

Dokonalý úsměv Dokonalý úsměv Blake Pierce

I tento díl se povedl a opět pokračoval vytyčeným směrem. Skupina pronásledovatelů i padouchů je téměř nesmrtelná, obdařená výtečným intelektem, předvídavostí, fyzickou kondicí i zdravím. Přesto jsou občas schopni postřehnout své chyby a poučit se z nich. Hlavní hrdinka hledá odpověď na otázku, čím se vlastně liší základní model chování zločinců a policistů. Jsou to skutečně jen bezcitní lovci?
Četba mě vtáhla do vymyšleného dobrodružného a veskrze zlého světa a poskytla mi skvělé odreagování od vlastních všedních, ale také náročných, dnů.

17.05.2021 4 z 5

Zlomení lidé Zlomení lidé Leah Konen

Kniha mi připadala jako puzzle, jehož kousky stále padaly pod stůl a navíc měnily barvy. Dokonce některé částečky dosti drhly a nechtěly do sebe zapadnout. Dílky ničím neoslňovaly a celkový obrázek stále působil disharmonicky. Dokonce ani po složení není obrázek líbivý, zajímavý a přesvědčivý - autorka ho jaksi přeplácala.

13.05.2021 3 z 5

Úklady a láska Úklady a láska Friedrich Schiller

Pokud bych hodnotila toto dílo z pohledu tehdejšího diváka, pak bych volala Bravo a neúnavně tleskala. Za jazyk, obsah i obhajobu nižších stavů. Ale dnes, téměř 240 let po jeho vzniku, zůstává jen hlavní poselství a všechny okolnosti a úklady akce působí už dosti vyčpěle. Dílo však dokazuje, že lidstvo se zase až tak nemění a uvažuje a činí stále stejně, jen ne tak pateticky a průhledně.

12.05.2021 3 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Těšila jsem se na druhý díl. Na popleteného inspektora, jeho suchý humor, odpočinek u svěží četby. Ale nestalo se. Inspektor "vyzrál" a z pozorovatele a improvizátora se stal předvídavý policista - likvidátor. Svěží vyprávění se změnilo v těžkopádnější sled událostí. Z dialogů se vytrácí dvojsmyslnost, nadhled a suchý humor. Z odpočinkové četby se postupně stala četba únavná. Loučím se s Inspektorem Prévitem, na jeho velký mozek už nejsem zvědavá. Je mi to líto.

11.05.2021 2 z 5

Nikdo není vinen? Nikdo není vinen? Eduard Fiker

Jednoduchá detektivka o naivitě a prozření slušného a čestného muže, který se v těžké životní situaci dostane do bandy lupičů.

10.05.2021 3 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Vhled do života u nás v období let 1974-1994, zprostředkovaný mozaikou osudů maturantů sportovního gymnázia. Oceňuji zpracování tohoto období a připomenutí vlivů politických, kulturních, sportovních, ekonomických. O tomto období se píše zřídka.
Kniha se mi ale nečetla lehce. Špatně jsem se soustředila nejen pro zde uplatněné cestování v čase a mezi jednotlivci, ale hlavně z důvodu vlastních vzpomínek. Ty mi neustále odváděly myšlenky a knižní příběh ztrácel na působivosti. Navíc mi není blízká sportovní tématika a popis vojenské služby v začátku knihy byl na mě příliš silný. Ale to všechno je moje chyba, nikoliv chyba autora a jeho díla.
Knihu doporučuji k přečtení především mužům.

08.05.2021 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Četla jsem kdysi dávno, v době své rané dospělosti. Mnohem dříve, než literární i filmovou tvorbu zahltily thrillery, horrory a scifi. O to více zapůsobila na mou představivost i psychiku. Těžko uvěřit, že tato novela už sto let nese své poselství a stále je působivá.

07.05.2021 4 z 5

Říkali mu Ječmínek Říkali mu Ječmínek František Kubka

Četla jsem v dětství, pod vlivem školní výuky dějin a také z důvodu tehdejší omezené nabídky knih. Můj dojem se naprosto shoduje s komentářem Dandulka. Ječmínek je prostě náš Moravský hrdina. Nevím, zda by současná mládež tuto knihu vyhledala a četla. Nicméně matná vzpomínka se mi v srdci usídlila. A určitě se mi Kubka přece jen lépe četl než tehdy propagovaný Jirásek.

07.05.2021 3 z 5

Zkaženost Zkaženost Brian Freeman

Dobré to bylo! Dlouhé, ale nepředvídatelné a napínavé až do konce. Během let pokračuje nejen téměř odložené vyšetřování, ale i běžný život hlavních postav. I ten skrývá hodně překvapivého a umožní nám poznat příčiny jejich jednání.

07.05.2021 5 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Mistr českého jazyka. Skvělý pozorovatel. Vtipný vypravěč. V těchto povídkách oslavuje lidskost ve všech jejích podobách.

07.05.2021 4 z 5

Co všechno věděla Maisie Co všechno věděla Maisie Henry James

Dívenka ve světě dospělých se stává jejich štítem i jejich zbraní. Proniká do propletence nových vztahů svých biologických rodičů. Nechce být přítěží, hledá lásku. Vyzrává, ze všech možností nakonec volí tu nejméně zlou. Správnou? Silný příběh, plný přetvářky a falše. Chudák Maisie.

04.05.2021 4 z 5