RADOST RADOST komentáře u knih

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

Velmi čtivě sepsaný příběh unesené dívenky, inspirovaný skutečnou událostí z roku 1948. Pohltil mě, zanechal rozporuplné pocity a hodně otázek.
Opravdu se to stalo? Opravdu byla matka tak nezodpovědná, důvěřivá a naivní, zahleděná do sebe? A Sally tak bojácná, poslušná a nevědomá? Společnost tak slepá a tolerující všechny nesrovnalosti a náznaky, neověřující doklady? A všichni tak zbabělí? Policie tak neschopná? Zřejmě ano - vzhledem k tomu, že Sally byla v moci únosce 21 měsíců.
A mohlo by se to stát dnes? Nerada připouštím, že ano. Asi se to stává. V jiných kulisách, jinak, zřejmě zákeřněji. A bojím se, že společnost i policie jsou stejně nevidoucí a bezmocní či chybující jak kdysi.

21.07.2021 4 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Skvělá série! Po přečtení dvou dílů jsem nadšená myšlením Zoe , Tatumovým usměrňováním, ztřeštěnosti Marvina. Ale hlavně mě baví to uvažování nad profilem a možnými kroky pachatele. Nad tím, proč a jak činí to, co činí. V tomto díle jsou vražedné důvody, cíl i způsob, jak ho dosáhnout, opravdu nezvyklé.

19.07.2021 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Příběh, který si mě získával postupně a teprve v polovině jsem se plně ponořila i do autorových sdělení nad rámec hlavní dějové linky. Je to nejen thriller o záhadném únosci malých chlapců, ale i o otcovství, boji se závislostí a různých našeptávačích, kteří provázejí naše životy. Právě za toto poselství dávám pátou hvězdičku.

16.07.2021 5 z 5

Sbohem a šáteček Sbohem a šáteček Vítězslav Nezval

Je to už hodně dávno, co jsem se poprvé setkala s těmito nádhernými Nezvalovými verši. Občas se k nim vracím. Neztrácejí své kouzlo, i když má duše už hodně zestárla. Tak tedy děkuji.
Sbohem a bylo-li to všecko naposledy
tím hůře mé naděje nic vám už nezbude
Chcem-li se setkati nelučme se radš tedy
Sbohem a šáteček Vyplň se osude!

12.07.2021

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Šrámy na duši. Na dětské duši. Nevymizí. Mnohdy rostou spolu s těmi dětmi. A nelze se jich zbavit. Nebo ano?
Skvělé pokračování série, kniha přesně pro mě. Doporučuji i vám.

12.07.2021 5 z 5

Bidýlko Bidýlko Emil Vachek

Úsměvná exkurze na žižkovskou pavlač za starých časů. Naprosto jiný svět, ale povahy lidí se až tak nemění.

10.07.2021 3 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Romantická touha po novém, volném a lepším životě se změní v tragédii, která je plně objasněna až po třiceti letech. Důvodem je především zbabělost a úporná snaha o zachování dobrého jména. Zbytečných třicet let zatajování, výčitek a zpytování svědomí.
Podobně zbytečné mi přišlo to úmyslné natahování děje. I když se autor velmi snažil prohlubovat tajemno, já se chvílemi nudila. Tento díl série mě nenadchl.

09.07.2021 3 z 5

Královský rubín Královský rubín Agatha Christie

Detektivní klasika pro chvíle odpočinku.

08.07.2021 3 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Opět skvěle napsáno a věrohodně vystiženy manýry a velikášství mnohých výše postavených.

07.07.2021 5 z 5

Nalakuj to narůžovo Nalakuj to narůžovo Martina Formanová

Ke knize jsem přistupovala s despektem a minimálním očekáváním. Jak jsem se mýlila! Bylo to příjemné počtení o prázdnotě po odchodu životního partnera, o překonávání žalu a cestě dál. Napsáno s mírným nadhledem, protknuto vzpomínkami.

06.07.2021 3 z 5

V temnotě V temnotě Mike Omer

Hrůzostrašné experimenty s pohřbíváním zaživa. A za zády další psychopat, který přímo ohrožuje vyšetřovatelčinu sestru. Autorův styl mi velmi vyhovuje, nutí mě stále přemýšlet, kombinovat, odhadovat, tipovat. Tipovala jsem správně, ale až do samotného konce jsem si vůbec nebyla jista.

03.07.2021 5 z 5

Už se o mě neboj Už se o mě neboj Eva Brabcová

Nezdárná dcera, matka neustále přebírající zodpovědnost za její činy, obviňující se ze špatné výchovy. Nakonec si obě, matka i dcera, srovnají v hlavě své priority a najdou vzájemné porozumění. Psáno odlehčeně, protkáno mnoha vtipnými přirovnáními. Ten styl mi místy i vadil. Průměrná kniha, hovořící o možných problémech při výchově. I přes toto téma je to oddychové čtení.

03.07.2021 3 z 5

Tiché dítě Tiché dítě Sarah A. Denzil

Vymyšleno a napsáno tak, že jste nuceni co nejrychleji dočíst a ověřit si své dedukce. Trochu překombinované, určité aspekty zbytečně často zmiňované. Jednání hlavní hrdinky občas nevěrohodné. Jenže když čtete, všechny výtky jdou stranou. Baví vás to.

28.06.2021 4 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Knihám pro ženy se obvykle vyhýbám. Jsem ráda, že tentokrát jsem udělala výjimku. Je to citlivě napsaná současná kniha o skutečném životě. O přátelství, lásce, životních prioritách,o cílech, nepředvídatelných situacích. A především o citech, o rozdílu mezi přežíváním a prožíváním. Krásný příběh, který přináší i poučení.

27.06.2021 5 z 5

Léčitel Léčitel Maria Langner (p)

Zaslepenost, nadřazenost, potřeba lásky, zlo, strach, lži. To jsou základní emoce, které prostupují tímto thrillerem pro ženy. Čtivé, napínavé, po krůčcích odkrývající minulost, lehounce naznačující konečné rozuzlení, citlivé vykreslení problematických vztahů. Bavilo mě to číst, i když mě zlobila těžkopádnost vyšetřovatelů a z náznaků jsem ve své mysli rozlouskla ten propletenec dříve než oni. Ale o to vlastně autorům jde. Čtenáře nejen pobaví, zavedou do zlého světa, ale zároveň mu ponechají prostor, aby přemýšlel a správnost jeho úsudků mu zvýšila sebevědomí. Takže doporučuji.

26.06.2021 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

I v tomto díle autorka prokázala, že prostě umí. Dobrý námět i zpracování. Děj nabitý akcemi i nečekanými zvraty, Napětí podtrženo ohrožením Sayer nejen šíleným pachatelem únosu, ale také někým dalším, možná stejně šíleným. Okořeněno egyptskou mytologií a jejím odrazem v architektuře Washingtonu. V závěru příslib dalšího pokračování, protože dochází k poodhalení něčeho, o co možná Sayer ani nestála.

23.06.2021 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Silný příběh o zhoubě, kterou přináší chorobná potřeba shromažďovat a uchovávat vše, co miluji nebo se někdy může hodit. Diogenův syndrom narůstající do obludných rozměrů. A to vše z lásky, pro pocit bezpečí, které se postupně mění ve zkázu.

20.06.2021 5 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Zajímavá, velmi dobře napsaná kniha, která s každou další stránkou něčím překvapuje. Stará dáma Elsa je výjimečná, divná, chytrá, nevyzpytatelná. Citlivá? Šílená? Přečtěte si její příběh, nebudete litovat.

17.06.2021 5 z 5

Zatracená kočka Zatracená kočka Mildred Gordon

Taková roztomilá blbůstka pro osvěžení a odpočinek. Vtipně popisuje situace, kdy je nutno se oprostit od ustálených postupů a byrokracie. Jenže jsme toho schopni? Oceňuji malý rozsah dílka. Čím déle jsem četla, tím více ztrácelo své kouzlo, ze čtyřky kleslo na dvojku.

17.06.2021 2 z 5

Čichač Čichač Eduard Fiker

Začátek se mi líbil, sliboval osvěžující a absurdní scifi. Jenže pak mě ten detektivní případ vůbec nezaujal, nedovedla jsem se vžít, soustředit, nudil mě. Možná je chyba na mé straně. Nebavilo mě to.

13.06.2021 2 z 5