Radka_p Radka_p komentáře u knih

Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj Júlia Marcinová

Autorka v krásnom viacgeneračnom príbehu zachytáva históriu vlastnej rodinykrásne sa to čítalo, príbehy dopĺňa fotka osôb o ktorých čítate, čo dodáva čítaniu ďalší zaujimavý rozmer (okrem toho, že ide o skutočné príbehy)a napriek neľahkým životným osudom bola táto kniha pohladením po duši.

16.12.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Veľmi veľmi zaujímavo napísaná kniha, na pozadí historických udalostí sa odohráva niekoľko životných príbehov, ktoré sa na koniec spoja. Samotné historické udalosti dodávali knihe šmrnc, najmä "baťovská" tematika. Ak by to bolo možné, polku hviezdičky by som ubrala za rozprávkový koniec, kde sa všetko na dobré obrátilo a zlo bolo na komplet potrestané, čo mierne pokazilo reálnosť príbehu. V každom prípade výborné čítanie.

08.09.2023 5 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Toto bola nádherná kniha, ktorú ale podľa mňa zabila obálka (ja mám ešte gýčové vydanie s bleskom a pani so zelenými očami), ktorá nemohla pritiahnuť žiadneho čitateľa. V každom prípade príbeh krásny, plný ľudskosti, zobrazujúci poprepletané životy na slovenskej dedine v dávnej/nedávnej minulosti. Čítal sa sám a ja som si doslova šetria stránky, odporúčam všetkými desiatimi(teda piatimi hviezdičkami).

22.08.2023 5 z 5

Voľba Voľba Edith Eva Eger

Mohlo by sa zdať, že ide o "ďalší" príbeh z koncentračného tábora z obdobia druhej svetovej vojny. Ale v tomto prípade je to niečo viac, aspoň pre mňa ako psychológa je toto po Viktorovi Franklovi (ktorého autorka v knihe tiež spomína) druhý psychológ, ktorý prežitie koncentračného tábora využíva v kontexte psychoterapie a je to fascinujúcejšie čítanie.
Príbeh Edity Evy Eger nekončil oslobodením tábora americkou armádou ale pokračoval jej životom, hľadaním, odpustením, veľmi hlbokou sebareflexiou,,,,pochopenie vlastnej traumy dokázala využiť pri liečbe svojich pacientov ako psychoterapeutka, čo v záverečnej časti knihy ukazuje cez beletrizované kazustiky. Skvelé obohacujúce čítanie.

06.02.2023 5 z 5

Hra na pavoučka Hra na pavoučka Zuzana S.

Literárny štýl akým je kniha napísaná je po čase unavujúci, no samotný príbeh podčiarknutý tým, že ide o skutočnosť, knihe dodáva dôležitosť a nutnosť ju dočítať. Veľmi fajn bolo, že rozprávanie autorky je preložené zápiskami z denníku jej matky, svedectvami jej blízkych či odbornými posudkami psychológov/psychiatrov. V každom prípade je hrozné čím si Zuzana prechádzala už od útleho detstva a ako zneužívanie najbližšími a tiež ignorantstvo povolaných dokáže rozložiť a doživotne poznamenať osobnosť človeka.

05.01.2023 3 z 5

Dom na azúrovom pobreží Dom na azúrovom pobreží TJ Klune (p)

Tento príbeh bol pre mňa pohladením duše, zasmiala som sa, aj som vypustila slzu. Krásne napísané postavy, mágia v šedivosti každodenného života, odporúčam prečítať.

22.12.2022 5 z 5

Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy Klaus Hagerup

Čokoľvek čo ilustruje Lisa Aisato je u mňa za 5 hviezdičiek!!!

16.09.2022 5 z 5

Čo sa vám stalo? Čo sa vám stalo? Oprah Winfrey

Téma komplexnej vývinovej traumy spracovaná skvelo, cez kazuistiky ale aj vedecké poznatky. Mne až tak nesedelo spopularizovanie témy cez rozhovor s Oprah Winfrey, spôsob otázka - odpoveď ma skôr rušila, lepšie by sa mi čítal ucelený text. Grafická stránka knihy je tiež celkom príjemná.

16.09.2022 4 z 5

Stalo sa to aj mne: Ako vznikala investigatíva o sexuálnom obťažovaní, ktorá pomohla naštartovať hnutie #MeToo Stalo sa to aj mne: Ako vznikala investigatíva o sexuálnom obťažovaní, ktorá pomohla naštartovať hnutie #MeToo Jodi Kantor

Príbeh o tom ako vzniklo hnutie Metoo sa začína v investigatíve Timesov, u dvoch reportérok, ktoré spojila jedna reportáž, ktorá zmenila pohľad na sexuálne obťažovanie na pracovisku. Dej sa rozbieha spočiatku veľmi pomaly, celé je to nejaké zdĺhavé, občas veľa mien, ktoré sa mi plietli ale keďže to nie je fikcia ale realita vzniku reportáže, dá sa to vydržať.
Keď som "vydržala" úvod, dostala som sa do častí, ktoré boli doslova napínavé a miestami som tŕpla či sa reportáž podarí uverejniť. Kniha ponúka zaujímavý pohľad o pozadí vzniku nielen samotného metoo ale aj toho, že ak noviny nechcú byť zažalované, musia mať kopec dôkazov, ponúknuť dostatok priestoru protistrane na vyjadrenie, na článku pracuje kopec ľudí...no proste prečítajte si.
A teda "Stalo sa to aj mne", je najmä o tom, ako Weinstein dlhé roky sexuálne zneužíval a obťažoval herečky, asistentky a iné zamestnankyne jeho firmy a popri tom ho pre mňa šokujúco krylo mnoho ľudí. Trochu škoda, že chýbali fotky aktérov príbehu, ale počas čítania som si ich poctivo googlila a spojenie obrazu s človekom o ktorom čítate, bolo pre mňa osobnejšie.

21.08.2022 4 z 5

Kancelárka Kancelárka Kati Marton

Skvelo napísaný životopis! Napriek tomu, že autorka ho nepísala priamo s Angelou Merkelovou ale najmä s jej spolupracovníkmi, neuberá mu na zaujímavosti. Bývalá kancelárka si veľmi prísne strážila súkromie, čo sa odráža aj v knihe, kde vzťah s prvým či druhý manželom zachytáva len veľmi okrajovo. Teda kniha nie je ani tak o jej súkromí ale život Angely Merkelovej zobrazuje v kontexte doby, v kontexte jej vzťahov s politickým lídrami iných krajín, v kontexte zo spoločenskou situáciou v Nemecku, Európskej únií....
Veľmi sa mi páčilo ako autorka popisovala Merkelovej vzťahy s Obamom, Putinom, Trumpom a inými politikmi. Veľmi dobré čítanie, povedala by som, že miestami to bolo až napínavé.

02.08.2022 5 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Moje očakávania od knihy boli - niečo ľahké na oddych, čo sa "číta samo". Takže som nečakala žiadnu vysokoumeleckú tvorbu a to som aj dostala. Príbeh dojme, v pozadí cítiť, že autor je veriaci a chvíľkami som mala pocit, že čítam nejakú babtistickú literatúru, nejaké logické súvislosti v príbehu mi nesedeli ale keďže som nemala vysoké očakávania ani sklamanie nebolo veľké. Príjemné čítanie, tematika kardiochirurgie knihe dodala šmrnc, do toho zopár ťažkých ľudských osudov a príjemné čítanie je na svete.

08.07.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Spočiatku som mala obavy ako dlho budem túto vyše 800 stranovú knihu čítať, a ako dlho mi vydrží pozornosť a záujem o príbeh v nej napísaný. Ale obavy sa nenaplnili a klobúk dole pred premysleným spôsobom postupného odhaľovania príbehu, posúvania deja cez denníky, listovú korešpondenciu, dialógy a paradoxne cez návraty do minulosti. Bíla voda je ďalšia skvelá autorkina kniha, ktorú odporúčam prečítať.

04.07.2022 5 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Oči otvárajúca, obohacujúca kniha, dobrý spád knihe dodávala skladba rozhovorov so zaujímavými respondentmi. Veľmi užitočné boli poznámky na boku stránok, ktoré vysvetľovali výrazy použité v rozhovoroch. Oceňujem rozhovor so psychológom hneď v úvode, ale najviac je obálka evokujúca zrkadlo, za tú 100 bodov.

31.05.2022 4 z 5

Polnočné slnko Polnočné slnko Stephenie Meyer

Stále je to ten starý dobrý twilight, ktorý som čítala pred vyše 10-timi rokmi. Hviezdička dole za nekonečné Edwardove monológy, ktoré nahnali zbytočných 700 strán.

20.02.2022 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Delphine de Vigan je geniálna. To akým spôsobom sa pozrela na zverejňovanie súkromia na sociálnych sieťach, ukazovania súkromia a intimity svojich detí, ako upozornila na riziká, ktoré toto rozhodnutie prináša ale aj aké dôsledky to môže mať na natáčané deti v budúcnosti, otvára oči.
V knihe prepojila reality show ako trend z nedávnej minulosti s trendom sociálnych sietí a odhaľovania každodenného života na instagrame, tiktoku či iných platformách. Priznám sa, že kým som knihu neprečítala, nepozerala som sa na tento trend "jej" očami, no po prečítaní (alebo skôr zhltnutí) tejto knihy sa mi rozšírili obzory. K tomu ešte pridala dve odlišné hlavné hrdinky cez ktoré príbeh prerozprávala a skvelá kniha je na svete. Odporúčam.

03.01.2022 5 z 5

To najlepšie v živote To najlepšie v živote Claire Lombardo

Veľmi pekný viacgeneračný príbeh jednej rodiny, dobre sa čítal, pekné a zaujímavé postavy v ňom vystupovali, aj tých 500 strán rýchlo ubehlo. Prvých sto strán mi ale trvalo kým som sa zorientovala kto je kto, to je jedna malá výčitka ku knihe. Druhá je taká moja osobná, ale keď sa pozriem na psychológiu postáv, David a Marilyn ako dvaja milujúci, tolerujúci, starajúci sa a prijímajúci rodičia vychovali 4 dievčatá, ktoré autorka napísala akoby boli od úplne iných rodičov. Nechcem spojlerovať no toto bolo niečo čo mi v príbehu dosť škrípalo.

10.10.2021 4 z 5

Letný príbeh Letný príbeh Mieko Kawakami

Zrejme som knihu nepochopila, určite autorka do príbehu priniesla rôzne významné témy týkajúce sa ženstva, sebaobrazu, očakávania spoločnosti voči ženám, nerovnosti medzi mužmi a ženami. Ja som sa nechala "oklamať" veľkým wau ktoré bolo okolo knihy na internete a čakala som zrejme niečo iné z čoho pramení aj moje sklamanie. Ale čo mi teda išlo vyslovene na nervy, bolo večné potenie sa hlavnej hrdinky, tu zámer autorky ozaj neviem pochopiť, lebo teda v každej kapitole buď tiekol pot po chrbte, alebo som čítala o zarosenom čele alebo zlepených vlasoch...

16.09.2021 3 z 5

Medveďovce Medveďovce Fredrik Backman

Medveďovce, mesto a jeho prostredie, obyvateľov posadnutých hokejom, nepísané pravidlá vzájomného spolužitia autor opísal perfektne. Dokonca aj čítanie o hokeji bolo zaujímavé a to akým spôsobom prepojil autor tento šport so sebahodnotou medveďovčanov malo svoje čaro. Hviezdičku dole ale dávam za to, že dej síce gradoval po moment okolo ktorého sa točí celá kniha, no potom nejako "odflákol" samotných aktérov incidentu a v príbehu ich spomínal na môj vkus veľmi málo. Správanie Mayi nebolo absolútne uveriteľné, lebo takto sa 15 ročné traumatizované dievča nespráva, na druhej strane to ako spoločnosť nahliadala na obeť a na páchateľa popísal úplne perfektne.

18.08.2021 4 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Ťažko opísať aká dobrá bola táto kniha. Nie som veľmi na filozofické myšlienky a tak bolo pre mňa prvých 100strán čítania povedzme že ťažkých. Knihu som neodložila len kvôli dobrým recenziám, ktoré som o nej čítala. Od polovice sa príbeh obyčajne neobyčajnej domovníčky tak rozbehol a tak si ma získal, že bolo náročné prestať. Krásne, ľudské, dojemné, smutné. Posledných 100 strán som čítala v lietadle na ceste z dovolenky s rúškom na tvári a slzami v očiach a vtedy mi prišlo, že táto kniha by mala mať na obálke upozornenie, že ju treba čítať počas sychravej jesene!

11.08.2021 5 z 5

Možno by si sa mala s niekým porozprávať Možno by si sa mala s niekým porozprávať Lori Gottlieb

Beletrizovaných kníh o psychoterapii nie je na knižnom trhu veľmi veľa, takže som sa veľmi tešila, že vychádza ďalšia. A aj po jej prečítaní sa teším rovnako, lebo to bolo skvelé čítanie. Autorka opisuje nielen svojich klientov ale ide ešte ďalej a prináša aj vlastnú psychoterapiu, svoje vlastné pochybnosti, prežívanie, ktoré analyzuje u svojho psychoterapeuta. Kniha obsiahla množstvo tém od rozpadu partnerského vzťahu, strachu z vlastnej smrti, umieranie, stratu dieťaťa, túžbu po materstve, samotu....zaujímavo napísané, skutočné, ľudské, veľmi dobré čítanie.

11.08.2021 5 z 5