Radium Radium komentáře u knih

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Co to teda jako bylo, he? Ze začátku jsem si říkala, že to asi nedám, týnština je naprosto příšerný jazyk. Díky naprosto brilantní četbě Davida Novotného v audiopodobě jsem ale příběhem hladce prosvištěla. Vyvíjel se zajímavě, většinu času jsem si říkala, že má 4 hvězdy jisté a pokud bude mít i chorošnej závěr, dostane plný počet. No, doposlouchala jsem se zklamáním. Poslední kapitola působila jako dopsaná po letech, kdy se autor zhrozil napsaného a chtěl to nějak napravit a relativizovat. Takže, co jsem to vlastně četla?

17.08.2023 3 z 5

Theomachia: Válka bohů Theomachia: Válka bohů Petr Jaroněk

Tahle kniha je boží hned v několika významech toho slova. Už z názvu je jasné, že se budou přít obyvatelé Olympu. Ale zároveň se týká i skvěle napsaných smrtelníků v ději, kdy mi několikrát spadla brada nebo se zamlžily oči. Je to sice bichle, ale hrozně rychle mi čtení uteklo a bylo mi líto, že s některými hrdiny nemůžu zůstat déle (třeba s Adrasteiou). Doporučuji.

11.07.2023 5 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

*posloucháno jako audiokniha*
Mám z Kláry a Slunce poněkud rozporuplné pocity. Na jednu stranu obdivuji řemeslnou stránku věci, kde fakta prosvítají mezi řádky a zdánlivě nevýznamné příhody mají následně zásadní následky. Na stranu druhou jsem tuto stopáží krátkou audioknihu poslouchala asi měsíc. Začátek mě zaujal, konec bavil, ale prostřední třetina se neuvěřitelně táhla a nudila mě. Chápu morální otázky, které měla kniha nastolit, ale přílišná Klářina naivita a neinformovanost mi připadá málo uvěřitelná. Přiznávám, že jsem od díla nobelisty čekala trochu víc. Bezesporu musím ale pochválit zpracování audiopodoby. Nejen skvělou interpretku, ale i ruchy a doprovodné zvuky, které dodaly textu další rozměr.

24.05.2023 3 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Po skvělé audioknize Půl krále musím bohužel konstatovat těžké zklamání. Tohle se tak strašně táhne a za celých hustě popsaných 400 stránek se v podstatě nic nevyřeší. Beru, že je to prvotina, ale kdyby se třetina škrtla, žádná škoda by nevznikla. Ke konci jsem už přeskakovala odstavce, jestli se náhodou něco neuzavře. Neuzavřelo.:-(

01.05.2023 3 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

První třetina knihy je skvělá. Uvěřitelná hrdinka, do níž se dá vcítit, její jasné úsilí a zajímavé prostředí (byť mi do konce nebylo jasné, jaká je technologická úroveň, protože se v jednu chvíli střílí lukem, v druhé se rozebírají organické kyseliny v omáčce).
Pak ale propukne válka a místo očekávané šílené jízdy se rozprostře nuda. Ubyde jasný cíl, postavy se najednou zploští a řeší pitomosti, vytratí se logika (třeba když chci výbuch ledku jako v Bejrútu, potřebuju množství jako v Bejrútu. Tj. minimálně stovky tun. Ne to, co přivezu na jednom voze.). Aby se tyhle nedostatky zamaskovaly, je zapotřebí přihodit nějakou tragédii, aby to bylo to pravé dark, že jo. Když jsem četla recenze, tušila jsem, že tu bude i nankingský masakr, ale způsob, jakým zde byl jen tak přihozen do děje, mě znechutil skoro víc, než monotónně deklamované hrůzy (a marně jsem vzpomínala na Karikovu Na Smrt). A úplně to dorazily postavy, které spoléhaly na to, že nepřátelé nejdůležitější město státu prostě nenajdou.
V poslední části se možná nějaké světlejší chvilky mezi záplavou nejasných frází a patosu najdou, ale osud postav, říše i knižní série mi byl už ukradený.

13.02.2023 2 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tato knížka je pro mě překvapení minulého roku. Po předchozích hodnoceních jsem čekala brilantní postavy a ty jsem také dostala. Z čeho jsem ale šla do kolen já, byl předestřený svět. Tak uvěřitelný, brutální a hmatatelný. Vše je na patřičných místech vysvětleno a i když se mi ze začátku zdálo, že ho nikdy nemůžu pochopit, ke konci jsem se už cítila jeho součástí. Hlavní konflikt jsem sice čekala, ale co podle mě mělo být vyvrcholením dramatu, přišlo vzápětí jako jeden z mnoha zvratů a já už jsem se pak nestačila divit, co přijde dál. Poslouchala jsem jako audioknihu a díky naprosto skvělé interpretaci Vasila Fridricha a Jany Strykové ji mohu jen doporučit.

04.02.2023 5 z 5

Strašlivá závrať Strašlivá závrať Benjamín Labatut

Za strhující a ani za román bych tuto prózu neoznačila, ale četla se poměrně dobře. Pro větší zážitek bych ovšem potřebovala větší propojení mezi kapitolami (tj. jednotlivými příběhy) a méně rozvleklosti v některých pasážích (např. Schrödinger v sanatoriu). Samostatně se mi příběhy líbily a ráda jsem se dozvěděla něco o soupeření mezi slavnými vědci, které jsem znala jen z fyzikální chemie (a některé vůbec).

29.01.2023 3 z 5

Myši patří do nebe Myši patří do nebe Iva Procházková

Mám trochu nevýhodu, že jsem viděla prvně film a až pak poslouchala audioknížku. Obě verze se dost liší – film je akčnější a emočně jde více na dřeň, knížka má zase kratší kapitoly a není tak strašidelná. Takže pro poslouchání před spaním je přímo ideální. Jen mě trochu mrzí, že se lišák v příběhu objevuje docela pozdě.

12.01.2023 4 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Půl krále je první kniha, kterou jsem od autora četla. A jsem z ní nadšená. Příběh je sice vcelku jednoduchý, ale popsaný svět i postavy doslova dýchají. V reálném životě bych se s nimi sice potkat asi nechtěla, v románu ale vše skvěle funguje. Hlavní zvrat jsem sice tušila od začátku, přesto mě autor dokázal překvapit. Humorem, postavami, které jsou skoro všechny šílené, ale naprosto uvěřitelné a především lidskostí, když jsem čekala zradu a zradou tam, kde jsem čekala lidskost.
Poslouchal jsem jako audioknihu ve skvělém podání Matouše Rumla. Dokázal skvěle odlišit velké množství postav, vystihnout jejich rozpoložení a já se vyloženě těšila, až některé postavy znovu uslyším (hlavně Nikoho:-D).

06.01.2023 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Ač trvá trochu déle, než se čtenář začne orientovat v množství postav (byť skvělých), svět Leru se mu vryje pod kůži s bouří v první kapitole. Je drsný, podivný, krásný i odporný zároveň, ale stále vás nutí číst dál. Magie jako zkáza i nutná energie, démoni jako odsuzovaní i protežovaní, zjevné lži vydávané za pravdy. Dlouho jsem hledala českou fantasy, která by se mohla rovnat zahraničním top dílům, a jsem velice ráda, že jsem ji konečně našla.
Posloucháno jako audiokniha.

05.01.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Největším problémem tohoto románu je přílišná strohost. Zapomeňte na popisy prostředí, natož atmosféru padesátých a šedesátých let. Dialogy jsou spíš štěkání neukotvených hlav a k nějakému emocionálnímu napojení na postavu nepomáhá ani neustálé přepínání pohledu nebo scény. Takže některé vypjaté momenty na začátku jen vyšumí, protože je to čtenáři tak nějak jedno.
Naštěstí se situace zlepší, když se postavy dostanou k oblasti, která je autorce evidentně bližší, a to veslování a narození potomka. To už postavy nejsou tak ploché a čtenář se i pobaví.
Bohužel, jako celoživotní nadšená chemička, musím konstatovat, že se chemická stránka vůbec nepovedla. Vášeň pro chemii se tu projevuje především používáním plných chemických názvů v běžné řeči (ale profíci používají spíš slang), špatných popisů (ne, destilační aparatura opravdu neslouží k denaturaci lihu) a důslednému dodržování bezpečnostních opatření jako v laboratoři (ehm…:-D). Ale tu skutečnou vášeň, to využívání chemikálií v běžném životě (nejen pro vaření kafe), to prostoupení chemie veškerým chováním i důvěrnými rozhovory s blízkými, to tu prostě nevidím a náznakům ani při dobré vůli nevěřím.

03.12.2022 3 z 5

Virtuální realita Virtuální realita Martina Mátlová

Kdybych tuto knihu četla kvůli detektivní zápletce, byla bych asi zklamaná, protože se celé vyšetřování odehrává jaksi mimochodem. Mnohem zajímavější je ovšem téma přijetí nepříznivého zdravotního stavu a s tím spojená i romantická zápletka. Takže jsem spokojená a velice ráda, že se dá v české produkci pro mladé najít i takové čtení.

19.11.2022 5 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Sama trochu píšu a když jsem hledal mistra, od kterého bych se chtěla naučit psát postavy, Vladimír Neff a jeho Sňatky z rozumu a další dály byli jasná volba.

05.11.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Celé je to poměrně přijatelně napsaná šablona zápletky typu quest, s obdobně rozvrženými postavami (love/hate, nenaplněná láska, dvojice s hláškami). Celou dobu jsem čekala, jestli mě něco překvapí a bohužel to byl až konec, kdy se místo uzavření zápletky veškeré dění soustředilo na nasměrování k dalšímu dílu.
U postav mi chybělo větší vybuzení emocí. Kluk se mohl povalovat na hromadě mrtvol a vyznělo to téměř stejně, jako kdyby ležel s kocovinou na pláži.
Na druhou stranu se mi líbil vybudovaný svět, který je hodně neotřelý a zajímavý. Také načtení audioknihy bylo super.

07.10.2022 3 z 5

Krásné zelené oči Krásné zelené oči Arnošt Lustig

Poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou skvělým panem Vinklářem. Celou dobu jsem si užívala emoce a napětí, které do asi jinak pro četbu náročného textu dostal. Pak ale přišel konec vysílání a jsem spíš zklamaná. Ne interpretací, ale příběhem. Ten totiž konec nemá, ani otevřený. Prostě v poslední scéně udělá úkrok stranou a šmitec.

28.06.2022 3 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Myslím, že mám nového nejoblíbenějšího českého spisovatele. Kniha má úžasnou atmosféru, postavy i příběh. Tušila jsem, že jedna z postav bude fiktivní (když je už název knihy parafrází na Klub rváčů), ale celou polovinu jsem myslela, že je to úplně jiná, než která to možná byla.
Doporučuji, kudy chodím.

03.04.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Tahle kniha se těžko odkládá. Chvílemi jsem zírala s otevřenou pusou, jak strašné věci jsou tam popsané, ale stejně jsem se nemohla od čtení odtrhnout. Příběh se odvíjí ve dvou časových linkách, které se skvěle doplňují. Pokud má hrdinka v přítomnosti nárok na trochu klidu, vzpomínky na minulost zvýší čtenáři tep a naopak. V závěru se příběh posune do takových obrátek, že směle snese srovnání se zahraničními thrillery.
Už se těším na další autorčiny knihy.

10.02.2022 5 z 5

Válka a naděje Válka a naděje Peter Englund

(SPOILER) Velké dějiny vyložené prostřednictvím dějin malých. Z této knihy se čtenáři nedozvědí, jak dlouho trvala bitva u Verdunu, kolik v ní padlo lidí na té které straně a vlastně ani to, jak nakonec dopadla. Zato přesně zjistí, jak se cítil a na co myslel voják, který se měl do tohoto mlýnku na maso vrhnout.
V tom je právě kouzlo této originální knihy. V příbězích a prožitcích osob z masa a kostí, které doplňují v jiných knihách snadno zjistitelná fakta. Dá se říci, že právě díky těmto příběhům budu suchopárné údaje živější a snadněji zapamatovatelné.
Jelikož se jedná o reálné osoby, čtenáře by jistě zajímaly i další osudy těchto postav, které bohužel nejsou uvedeny. Což ovšem není v době internetu takový problém, při troše hledání a překládání lze nalézt všechny. Potěšitelné je, že se ti, kteří byli v nejhorších situacích – pokud tedy přežili – dožili vysokého věku.
SPOILER
(A. B. 68 let, L. T. 75 let, E. M. 79 let, A. L.-R. 87 let, A. R. 88 let, F. F. 91 let, P. M. 93, W. C. 94 let, P. K. 99 let)
KONEC SPOILERU
Co mě ovšem mrzí, je nerovnoměrnost výběru postav. Z celého Rakouska-Uherska sledujeme pouze jednoho důstojníka, který o potížích řadových vojáků potažmo civilistů moc svědectví neposkytne. A velká výtka jde i za redakcí českého vydání. Nejen, že se jedná o překlad překladu, v němž se ztratí mnohé kouzlo původního textu, ale také se to v knize hemží překlepy, chybami v sazbě (!) i faktografickými nedostatky (opravdu by v roce 1914 použil dánský voják slovo „robot“?).

31.01.2022 5 z 5

Milenec Milenec Marguerite Duras

Příběh osudové lásky, která sama sebe raději nazývá prostitucí, jedné dysfunkční rodiny a koloniálního rasismu. To vše v pomale plynoucí básni v próze. Úchvatné. Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělé interpretaci Jany Štvrtecké.

16.01.2022 5 z 5

Indiáni Jižní Ameriky Indiáni Jižní Ameriky Alberto Vojtěch Frič

"Svým přátelům, kteří vymřeli, jak čest a zákony kázaly jim."
Neuvěřitelný soubor vzpomínek a historek s etnografickým pozadím. Pro mě ale tahle skvělá knížka představuje především poslední službu vymírajícím (a v době sepisování nejspíš již vymřelým) indiánům od člověka, který s nimi svorně žil v divočině. Snažil se jim porozumět a přitom věděl, že nemůže zabránit jejich vyhynutí, ač se bude snažit sebevíc.

09.01.2022 5 z 5