radim2087 radim2087 komentáře u knih

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Díl který se dle mého názoru, kvalitou příběhu nejméně vyrovná prvnímu (Problém tří těles nominován na cenu Nebula, vítěz Hugo). Paralelně vyprávěné příběhy mediátorů postupně gradují, ale hlavní dějová linie je stále přítomná a nevyzpytatelná. Za mne je v knize dobře vyřešen problém "přenesení" hrdinů v čase. V komentářích níže jsem zahlédl, že čtenáři vnímají v knize určitou geopolitickou předpojatost, vůči tomu se chci vymezit. Je velice dobře, že máme šanci číst tak skvělý román čínského autora ve kterém nahraje prim odkazu politiky současného světa. Za mne je Temný les nadčasovým románem, který Vás odmění tempem děje až do posledních stran (doslova).

22.07.2023 5 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Očekávání naplněno! Po cca dvou letech jsem se opět dostal k Cardovi. Paralelně se odehrávající román z pohledu Fazolka rozhodně nenudil. I když je čtenář ochuzen o finální odhalení (viz závěr knihy Enderova hra), tak příběh malého Fazolka plnohodnotně obstojí. Card se opět zaměřuje spíše na psychologické hry, s kterými exceloval již v předchozích knihách.

Knižku má smysl číst, pouze po přečtení prvního dílu, tj. Enderovy hry.

10.03.2018 5 z 5

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Thajské sci-fi zklamání

Na knihu, kterou jsem si vybral na základě ocenění Hugo 2010, jsem se velice těšil. Bohužel fázi očekávání nahradila fáze zklamaní. Děj je do 2/3 velice strnulý, rozvinuté příběhové linie nedávají žádný smysl vzhledem k tomu jak se děj ubírá (neubírá!). Trochu mi vadil i překlad knihy, ano určitě to byl překladatelský oříšek, ale již jsem určitě přečetl lépe přeložené sci-fi novely. Poměrné zajímavé téma, kalorických společností není moc využito. Od knihy rozhodně nečekejte cyber-punkovou atmosféru, spíše thajský mačetový chaos. Zachraňuje to alespoň finální část knihy, která se čte velice dobře a autor zde příběhové linie katalitickou formou protne.

Považuji se již ze středně pokročilého čtenáře sci-fi, ale na knihy od Asimova, Herberta či Clarka ta knížka nestačí. Potenciál prostředí v kterém je Dívka na klíček zasazena je nevyužit.

27.12.2016 3 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Jedna z nejtěžších knih co jsem kdy četl. Hemingwayovský jazyk, krátké věty, stručné, mnoho místa pro imaginaci. V knize jsem postrádal více vysvětlujícího textu. Některé pojmy zde jsou vysvětlen jednou větou a než přijdete na to, že jsou důležité ztratíte pár zajímavých pasáží. Čtení knihy je někdy, jako vnořit do drogového stavu, některé pasáže jej opravdu věrně popisují. Neuromancer není rozhodně žádný mainstream, takže nesedne každému.Napsat tohle v roce /84, klobouk dolů.

V životě se mi nestalo abych si po přečtených kapitolách musel zopakovat děj s anglickým článkem s dějem na Wiki.

Jelikož již za sebou nějaké to sci-fi mám, byl jsem velmi zvědav na onu "bibli" cyberpunku. Atmosférou nezklamala, ale knihu bych doporučil asi pokročilejším čtenářům sci-fi.
Zvláště doporučuji fanouškům Deus-ex.

01.08.2015 3 z 5