Racek213

Lovci mamutůLovci mamutůEduard Štorch

Milovaná a nezapomenutelná kniha mého dětství. Ano, je to pro děti a pro ně je vynikající ... skvělé mladé hrdiny, nebezpečný svět pravěku .. a skvěle vyprávěná. Já vím, jako starci už mi tak nepřipadá .. ale fakt to pro dědky není. Vnuk byl nadšen a předtím i Cestou do pravěku. Bože, měli jsme skvělé autory pro děti, že ...

12.10.2021

Planeta idiotůPlaneta idiotůRoman Bureš

No, Bureš je v rámci naší scifi pořád a pořád originální, rozhodně se neopakuje. Ani tady. Jak už psalo několik recenzentů předemnou, je to silné a ještě nějaký čas po přečtení Vás ten pocit neopouští. A tak to přece má být, ne?

10.06.2021

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Ach ano, knížka mládí ... nebo Kalle Blomqist zasahuje ... knihy z chladné země, která se před více jak 250 lety rozhodla, že už nebude s nikým válčit a bude si žít po svém. A to se jim dařilo, díky tomu, že byla solná i sebevědomá.. Co však z ní bude dál, nevím. Nějak se to tam bourá. Ničí je ta jejich slušnost a korektnost, řekli byste to?
Měl jsem možnost prožít v této zemi několikrát své prázdniny, jako dospělý jsem ji procestoval a ano, ona ta Astrid si nemusela vymýšlet. Bože bože, proč to tak nemůže být všude...

Honzíkova cestaHonzíkova cestaBohumil Říha

Ach ano, kráísná kniha z mého mládí. Jo, představte si že tehdy se opravdu mohly posílat děti vlakem k babiččce. Prostě se řeklo výpravčímu, ten kluka předal průvodčímu a jelo se. Já sám takhle jezdil. Jo, zkuste to dnes. Navíc, bohužel, ty babičky a dědečkové na venkově nějak vymřeli. Všechny se přestěhovali do měst.

Kronika zániku Evropy: 1984–2054Kronika zániku Evropy: 1984–2054Vlastimil Vondruška

No, čtu to už podruhé a musím říci, že teprve teď si to naplno užívám. To víte, pamětník a tak trochu i účastník těch devadesátek a musím říci, že je autor popisuje až na pár nepřesností velmi přesně. No a ta prognoza v druhé části, ach ano, četl jsem Malevil a mnoho dalších, tohle má tedy pěkně široký záběr. Muslimský svět zná autor velmi dobře, reálie EU ... no, skutečnost jak se zdá bude ještě mnohem horší a nakonec, ke konci se autor tak trochu s tím muslimským světem smiřuje. Konec konců, i tak se dá žít a islám mnoha lidem ve skutečnosti vyhovuje, je to konec konců nejmodernější s velkých náboženství a staví na základech starších nábožensvích stí, že se vyhýbá jejim chybám.
Postavy nejsou schematické, žijí a mají chyby i přednosti, autor samozřejmě fandí rodině, což se nemusí každému líbit. Je fakt, že rozvláčnost i barvitost děje se nemusí každému líbit, já si ty dialogy naopak velmi užívám. Že by autor fandil Rusku? Ani ne, jen tomu, že tam zůstalo ještě trochu normálnosti mezi lidmi v tomto dnešním trochu umělém světě a že rusové jsou také lidi. Rozhodně myšlením bližší nám než svět islámu.
Takže, druhé čtení lepší prvního a pět hodně tučných hvězd. A přeji všem, aby se toho Vondruškova budoucna nedočkali. Ale musí pro to něco udělat.

03.05.2020

InferiumInferiumRoman Bureš

No, to je nápad a tak krásně zpracovaný! Nenápadný spisovatel, moc se o něm nepíša a přitom ve svém žánru dnes u nás představuje špičku. skvělé počtení, člověk ty osudy prožívá i u druhého čtení, jsem vrcholně spokojen!

27.10.2020

SpasitelSpasitelAndy Weir

Ach ano, trochu jsem se bál, po takové ne moc zajímavé Artemis. Ale o to to bylo lepší! Nádherné reálie, technika funguje a je uvěřitelná, ty technické podrobnosti mě přivedly ... no, to ne, ale bylo to prostě skvělé. Takže jsem odpustil takové trochu natahování ke konci a ... čtu to už po krátké podruhé, jak je u dobrých knih u mě zvykem. Člověk si vychutná i věci, které přehlédl, přeskočil a pod. Nebo když moc pospíchal. Jo jo, je to lahůdka!

Vyhlídka na věčnostVyhlídka na věčnostJiří Kulhánek

No jo, ptákovina. Ale úžasně propracované prostředí a děj. No a Kulhánek psát umí... tedy doufám, že ještě. Nedávno jsem si týden poležel a přitom četl znovu celého Kulhánka. Krásně mi to uteklo. A ta kočka vedle mě byla taky spokojená, ležela mi u hlavy či na břiše a spokojeně předla. Naštěstí má jen 2,8 kg...

AmandaAmandaKristýna Sněgoňová

Děj napálený, místy skoro přepálený, jak u těchto autorů bývá. Jo, pobavilo a potěšilo. Ta holka na obálce má obličej autorky ... To další znají jen zasvěcení.

30.12.2020

Pondělí začíná v sobotuPondělí začíná v sobotuArkadij Strugackij

Chytrá kniha. Četl jsem ji mnohokrát a vždy našel něco nového. Ono to totiž tak na těch výzkumných ústavech chodilo. Možná že ještě chodí... vlastně určitě, pokud vím. A ti soudruzi? No jo, tehdy se tak mluvilo a nevšiml jsem si, že by to moc vadilo. Spíš jsme byli zvyklí. A i v tom je knížka autentická? A ta pohádka, kouzelná, moderní, vtipná a chytrá. Joj, to byla krása si to znovu přečíst. I srdce to potěšilo.

25.02.2021

Egypťan SinuhetEgypťan SinuhetMika Waltari

No jo, nádherná kniha, vrátil jsem se k ní po několika desítkách let ... jo jo, pochutnání.
Nevím proč, ale už dřívr mě zaujala postava vojevůdce Haremheba, který nakonec po létech zmytků zavedl do země řád a zde jsem si ho opravdu užil. Byla to opravdu zajímavá doba, která vedla k budoucímu obrovskému rozmach Egypta a kde vzniklo tolik nového.
A připomínám ten starý velkofilm, byl také monumentální ... a ja vím, jsem milovníkem americké kinematografie a velkofilmů z padesátých a 60tých let... tak mi nenadávejte. Když oni jsou tak krásně monumentální...abych se opakoval

Operace ThümmelOperace ThümmelF. Kotleta (pseudonym)

No, měl jsem trocu obavy, nakonec to bylo slušné. Čtivé jako vždy, A přechod do vesmíru docela potěšil, takže jo, kupuji další díl..

28.11.2020

MalevilMalevilRobert Merle

Mistrovské dílo. Je cítit dokonalostí.

22.06.2021

Šprti & frajeřiŠprti & frajeřiKristýna Sněgoňová

No, asi pět hvězdiček je moc, ale víte, mě zrovna přišla do mého nepříliš dobrého duševního rozložení, no, znáte to, že. A já to přečetl, spokojen byl, náladu zlepšil a začalo se opět dařit... No jo, i knihy považováné obecně za brak dovedou udělat dobrou práci... nemyslíte?

11.10.2021

Velký král Přemysl Otakar I.Velký král Přemysl Otakar I.Vlastimil Vondruška

Ach jo, historik se spisovatelským nadáním, to je kombinace! Vondruška je super..

11.10.2021

Legendy: Praga mater urbiumLegendy: Praga mater urbiumMichael Bronec

No tak jo. Povídky hravé, milé i kruté. Nejsem nějaký nadšenec do povídek, mám raději delší formáty, ale zde se mi líbily prostě všechny. A moc. A samozřejmě, ten 400 stránkový Fabián... Moc milé překvapení, uvidíte.

30.12.2020

Kuřátko a obilíKuřátko a obilíFrantišek Hrubín

Nádherná pohádka od velkého mistra slova Hrubína (možná našeho největšího, ale o tom může být jistě spor). Pamatuji si ji ještě dnes, a to je hodně přes 60 let...

Střet králůStřet králůGeorge R. R. Martin

Co říci? Opět vynikající. Ono tedy je to vlastně o politice a o jejím řešením jinými, a to násilnými prostředky (jak říká klasik )filosofii a o lidech, jejich tužbách, strastech i slastech, o lásce, zradě a věrnosti, přehlížené schopnosti a vítězné neschopnosti--- a ještě mnoho víc. Ale hlavně o politice. A i znalost mistra Suna autor hbitě využívá... no jo. Lahůdka.

25.02.2021

Setkání s RámouSetkání s RámouArthur Charles Clarke

Moc dobré, Clarke v nejlepší formě. No, další díly už byly jen dobré.

22.06.2021

Moje probuzeníMoje probuzeníDavid Duke

No, víte, rasismus je jen výsledek statistických dat. Někdo si je umí zpracovat, jiný je nepotřebuje k získání názoru a jiný je přímo falšuje. Což koukám kolem dokola, tak těch co ji nepotřebují notně ve světě přibylo ...
Kniha je opravdu drsná a také občas dost mimo. Bible to není. Prostě pohled na svět, poněkud extrémní. Samozřejmě, co se děje dnes, je však mnohem šílenější.

30.06.2020

Turnerovy deníkyTurnerovy deníkyA. Macdonald (pseudonym)

Knihu jsem si koupil někdy před 10 či více roky. Před pár dny jsem si na ní vzpoměl a vyhrabal jí. Panebože, ono se to odehrává v přímém přenosu!!!

30.06.2020

Deklarace závislostiDeklarace závislostiJan Drnek

Tak dočteno. Moc spokojen. Byla to občas dřina, ale krásná. Úžasné je, jak nenásilně se prolínají skutečné události (a Drnak má opravdu hooodně nastudováno) a jeho fikce. Postavy jsou lahůdkové. Samozřejmě, nepředpokládám že se to bude líbit každému. Já třeba za svých mladých let bych svět, který budoval Maxmilián, ihned odmítl. No, jako poněkud postarší čtenář jsem si několikrát opakoval: v takovém světě a v takové zemi bych chtěl žít. No, když to nejde, alespoň si o tom rád počtu.
Když to tak beru kolem a kolem, lepší práci na alternativní dějiny jsem nečetl... a nedovedu si představit nic lepšího.

01.11.2020

Mise SaturnMise SaturnJ. Sandford (pseudonym)

No, docela slušné, kvalitních tvrdých SciFi není zas tak mnoho a tak jsem byl docela potěšen. A co mi vadilo? Ta sběratekská vášeň mimozemšťanů mi zkazila dojem a ti dva politruci. Te dobrý je ... a ten zlý... no jo. Ty si mohl odpustit.
No a autor docela dobře popsal motor VASIMr. Alespoň řada lidí pochopí, že asi tudy cesta nevede. Tedy zatím určitě.

28.11.2020

Mise na planetěMise na planetěMichael Mammay

Čte se to dobře, autor dokáže zaujmout a vojna může začít. No jo, já vím, klišé, jako u mnoha takových příběhů, to jo, ale byl jsem spokojen. A to člověk u takových knih čeká, ne?

10.06.2021

Ve stínu slunceVe stínu slunceJakub Mařík

Milé překvapení. Já byl spokojen. A občas zahýkal nadšením. No, já ve svém věku už žádné hluboké myšlenky nehledám... tak mě berte s rezervou.

11.03.2020

Hranice impériaHranice impériaJan Kotouč

Kotouč se ppmalu, ale jistě zlepšuje. Děj a postavy jsou jeho silnou stránkou, technika tolik ne ... ale ono to tak nevadí. Tak vzhůru do světů pana Kotouče..

11.03.2020

Kulový bleskKulový bleskLiou Cch'-sin

Kniha má jednu vadu. A to, že vyšla, ač napsána před 15 lety, až před Tajemstvím tří těles. Takhle jsem vychutnával fyziku, poetiku a čínskou společnost před 15 lety. Dnes už jsou trochu dál, že. Jinak čtivá, skvělé čtení a samozřejmě, Jazyk autora je úžasný. Na čemž má velikou zásluhu překladatel.

08.08.2020

Dolů k ZemiDolů k ZemiRobert Silverberg

Malé, ale úžasné dílko. Samozřejmě, co čekat od takového velikána. A očekávání bylo překonáno. Tak nějak člověka pře četbě nutí přemýšlet o smyslu existence těch dvou ras a když se začal blížit konec, tak jsem knihu někam zabordelil. A hledal a hledal, jak se v mém věku dá předpokládat, že. Než jsem jí našel, furt jsem přemýšlel jak tu záhadu interpretovat. No, nějak mi to vše zapadlo a .. jo jo, uhádl. Tento model civilizace se mi ovšem velice líbil.

Osudový konvojOsudový konvojFrantišek Novotný

P. Novotný. Vždy propracovaný děj, hodně techniky, skvělý popis reálií (v tom se vyloženě rochním) ... a poněkud těžkopádný styl. No, musím říci, že u posledních knih to už neplatí. Příjemná knížka a i druhé čtení dobré.
Autor je zřejmě monarchista, jako řada spisovatelů scifi. Mají k tomu jistě své důvody. Taky by se mi to líbilo. Ovšem, ne každý panovník byl osvícený, že...

Jejich mořeJejich mořeJames L. Cambias

Popis mimozemšťanů a jejich zapojení do děje autor zvládl na výbornou. A právě to bývá největším kamenem úrazu a dovede to zkazit i dobré knížky. Přečteno jedním dechem.

16.10.2020