psychousek psychousek komentáře u knih

Druhá šance Druhá šance Jodi Taylor

(SPOILER) Autorka se v psaní vyvíjí. Už neskáče z jednoho času do jiného, aby si tam něco s někým vyřídila, dostala se k akcím přehledným (rozhodně ne pro historiky) a děj krásně plynul, od mise č. 1, přes č. 2, krátký odskok až k č. 3. Velmi oceňuji, že hlavní postavy se vyvinuly a už na sebe histericky neječí, stačí ne a pistole. Epilog mne vyloženě zamrzel. Autorka sklouzla k seriálovému cliffhangeru, který vyzněl velmi lacině. Pozitivum je, že ani tato snaha mi nezabrání v přečtení dalšího dílu. Tedy až vyjde přeložený.

Suma sumárum pokud se autorka bude tímto způsobem dál vyvijet, pátý díl (pokud nějaký bude) by mohl být výborný.

26.08.2023

Symfonie ozvěn Symfonie ozvěn Jodi Taylor

(SPOILER) Skok sem skok tam, ukrást buňku, vrátit buňku, zbláznit se, a to vše proto, aby v historii proběhl jeden sňatek. Přišlo mi to trošku kombinované na sílu, sice nakonec vše dávalo smysl, ale mohlo to být lepší, promyšlenější.

Scény, kdy Max někam běží, protože objevila X a čtenář neví, jestli je to dobře či megaprůser, tohle napínání nemám ráda. Pokud je ale něco, co mi fakt vadí, tak je histerická scéna. Sice jedna, ale pořádná. Na to, že je histerizujícím přes 30 se chovají jako puberťačky...

Jednička mi přišla lepší, ale stejně už otevírám trojku :)

25.08.2023

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

(SPOILER) Tato kniha mne bavila. Nečekejte od ní rozhodně literaturu, která by byla vážená nebo něčím hodnotná. Pokud hledáte tohle, pokračujte dál. Příběh nabízí skoky do minulosti, smrt, lásku, sex, dobrodružství, kostýmy, ale i histerickou scénu, zradu a plamenoment z hoven.

Trochu mi to připomínalo sérii Neviditelná knihovna s Iren a Kaiem, jen v jiné době a s jiným posláním. V příběhu není jedna mise, ale je jich víc. Nejasnosti jsem nevnímala, přeci jen je kniha z trochu vzdálené budnoucnosti a tam jsou věci prostě proto, že tam jsou. Druhý díl je pro mne jasnou volbou.

25.08.2023

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

První příběh tohoto typu, tento žánr nečtu. Z jedné scény se mi udělalo mírně nevolno, ale když přejdu tento výjev, byla to nuda. Místy mi to přišlo jako agitka veg(doplňte vhodné zakončení) a snaha o co největší hnusotu, ale po jednom šoku to bylo ploché, nudné a dočteno asi spíš ze setrvačnosti.

24.08.2023

Propast času Propast času Roman Bureš

Bohužel, tohle mi nesedlo. Místy nelogické, zvláštní struktura, když už si myslím, že znám po zdlouhavém úvodu postavy, se kterými se budu potkávat, autor přidá další a já opět musím absolvovat poznávací kolečko. Autor rád využívá klišé všeho druhu a jedna erekce po procitnutí ze sna mi přišla fakt nechutná. Druhý díl si nechám ujít, autorů samotnému možná někdy dám druhou šanci...

23.08.2023

Letka 307 Letka 307 Pavel Fritz

Zajímavá kniha deníkového typu. Málem jsem odložila kvůli začátku, kde jsou technické informace z výcviku. Sice to byla nuda, ale ty informace jsou pak dál důležité. Doporučuji nenechat se jimi odradit. Kniha stojí za přečtení.

23.08.2023

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

V každé knize ze série se řeší vždy jen jedna jediná mise. A v tomto dílu to není jinak. Nejdřív se setkáme s A a potom se přesuneme na Salamis, která se opět zaplete do něčeho, čemu by se (podle mého) nejraději vyhla. Ale to by pak nebylo o čem psát. A je to skvělý! Čtivé, příběh plynule pokračuje, nenašla jsem logické ani jiné paradoxy. V této knize navíc krásně ukazuje nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Hrozně by mne zajímalo, jestli/jak Korzáři myslí...

26.06.2023

Skrytý Skrytý Benedict Jacka

Skvělé pokračování Alexových patálií. Na to, že je věštec, se vždy dostane do pěkného průseru, a ani tentokrát tomu není jinak. Kniha se čte lehce a autor nikterak nesnižuje laťku. Přiznám se, že mne tentokrát štval postoj Sondera, ale třeba změní pohled na svět... A Alexova mazlíčka jsem si fakt oblíbila!

20.06.2023

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Mám ráda sci-fi a post-apo, ale... Tato kniha mi nic nedala. Neměla jsem pocit, že chci aby nějaká postava přežila, nikomu jsem nefandila, nemělo to TO, kvůli čemu bych si knihu přečetla znovu. Obávám se, že se jedná o jednu z knih, které po přečtení brzy zapomenete, že jste ji někdy měli v rukách.

02.03.2022

Tajná kapitola Tajná kapitola Genevieve Cogman

Další příběh Iren a Kchaje, který začne jako jednoduché "získej knihu". I v tomto dílu vede autorka čtenářovu pozornost jedním směrem a přitom se děje něco jiného. Na druhou stranu, pokud se čtenář pročetl až do tohoto dílu, série ho baví a tak nějak s tím počítá.

Autorka přišla se závěry, které mne ani nenapadly, stejně tak jsem nezpochybňovala motivaci žádného činu. A víc neřeknu, neb cokoli dalšího by byl spoiler.

Jen by mne skutečně zajímalo, zda autorka Iren oblékla v poslední fázi úkolu do daného oděvu záměrně (kauzálně) nebo jen z touhy, aby si čtenář mohl ty scény skutečně užít....

19.02.2022

Ohnivá pole Ohnivá pole Marko Kloos

Pátý díl vesmírné série o zlých mimozemšťanech a autor se pořád velmi dobře drží! Při četbě jsem měla pocit, že trošičku změnil způsob vyprávění, jako by ho zrychlil. Navíc na konci nechal Graysona filozofovat. Celá kniha byla ale i tak napsána velmi dobře, všude byla akce, neobsahovalo to nudné části. A za to, že se autor neuchýlil k běžným klišé, má rozhodně body nahoru. Už aby byl šestý díl v knihovnách.

Zajímalo by mne, co máte za tipy ohledně mrtvol, ale to se nedá debatovat zde v komentářích :)

07.11.2021

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Když se něco posere, posere se to rychle. Česká rozvědka vymyslela plán, operaci Thümmel, a upíná k ní své naděje.

Přiznám se, že na způsob psaní jsem si musela zvykat. Místy je to jasný Kotleta, který všechno seřeže do hranatý krychle, naporcuje a sežere. A místy je tam cítit, ruka někoho dalšího, kdo na místo řežby přidá kytičky.

Objektivně řečeno to není vůbec špatný počin a jsem zvědavá na další díly.

21.09.2021

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Úchvatné, perfektní, nádherné. Celý příběh je psaný s neuvěřitelnou lehkostí a (ačkoli ten obrat nesnáším, zde ho poprávu použiji) pohladí na srdci i na duši. Hrdě přiznávám, že i pár kapek slz mi steklo po tváři. Obsah knihy nemohu popsat, neb kdybych tak učinila, spoilovala bych a to by byla škoda. Mohu jen říct, že wors je super, ale nemyslím, že by mu čokoláda svědčila :)

19.09.2021

Vítězství Vítězství Nick Webb

Je mi líto, ale ne. Třetí díl jsem v průběhu čtení 4x malém odložila a musela jsem se do pokračování přemlouvat. (Nepovím kdy, to by byl spoiler.) Uznávám, že závěr byl pěkný, některé pasáže byly promyšlené. Působilo to na mne dojmem, že autor vystřílel všechny skvělé nápady i literární obratnost ve druhém díle a ve třetím se snažil dát dohromady dobré a nedobré nápady a doufá, že to bude fungovat. Pokud však dočtete až sem, pak poslední díl také přelouskejte, přeci jen už jste na konci příběhu.

18.09.2021

Válečník Válečník Nick Webb

Druhý díl je rozhodně lepší jak první. Je nápaditý, poutavě napsaný, místy nepředvídatelný. Skoro jako by to psal někdo jiný. Je to téměř neuvěřitelné, ale s jistou rezervovaností se i těším na třetí díl.

Co bych vytkla je korektura - působilo to na mne jako by v některých místech korektura vůbec neproběhla. Mezery navíc, nelogické navazování vět, chybějící písmena a minimálně jeden výskyt MI místo MY...

16.09.2021

Roj Roj Nick Webb

Jednoduché, přímočaré, místy urážející lidskou inteligenci. Povrchní jednoduchá až klišoidní zápletka, typické rozvržení sil. Jediný nečekaný zvrat je na posledních stranách a to zmíněný asi ve dvou větách. Na můj vkus autor málo pracuje s potenciálem tématu i postav. Trochu to na mne působí dojmem 'tak já něco rychle napíšu, aby bylo na chleba.'

Pokud zvládnete prvních 100 stran, je to nakonec i čtivé. Druhý díl zkusím, třeba byla jednička jen betaverze.

16.09.2021

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Pan autor má nadání pro psaní. Pokud jsou postavy na planetě maximálně tři dny, a během té doby dokáže autor skvěle balancovat mezi třemi úrovněmi příběhu, pak by mu někdo měl říct, jak dobrou práci odvedl.

Kniha se vlastně četla sama. Vyprávění poutavé, přímé, žádné nelogické odskoky. Pokud se líbila jednička, dvojka se bude líbit také.

Jen by mne zajímalo, co by na tento díl řekli ochránci zvířat... :D

15.09.2021

Smrtící slovo Smrtící slovo Genevieve Cogman

Další příběh Iren a Kchaje (už jsem si asi na nový přepis jména zvykla) s neobvyklým příběhem a zajímavým vyvrcholením. Pokud se líbily předchozí díly, tento bude taktéž. Občas mi u Irene chyběl spojovcí most mezi jejími myšlenkami, ale jelikož sama vím, jakými směry se ubírá ženská mysl, ani se tomu moc nedivím.

31.08.2021

Stavitelé Arestonu Stavitelé Arestonu Josef Pecinovský

Chtěla jsem říct, že je to nejslabší kniha z celé série, ale ona to asi úplně není pravda.

Stavitelé se mi oproti trilogii Arestonu četli těžce. Kousek před polovinou jsem měla chuť tu knihu odložit a nikdy se k ní nevracet. (Jenže to bych nesměla mít zvyk se v takových případech podívat dál dopředu, co se tam bude dít, když vydržím.) Při zpětném pohledu (samozřejmě po dočtení) na mne kniha působí, jako by měl autor v hlavě delší román ale pak mu došla slova a tak několikaset stránkovou věc osekal jak nejvíce to šlo. Jen si říkám, zda v takovém případě by nebylo spíše lepší vydat ještě o polovinu zkrácené vydání...

23.08.2021

Areston Areston Josef Pecinovský

Jednou za osm let se nad planetou, jejíž jméno je zapovězeno, objeví Areston - kulovitý svět, který se stal vězením pro všechny odsouzené.

Kniha jako taková je velmi poutavá, velmi příjemně se čte a pořád se tam vlastně něco děje. A to i přesto, že po přečtení je možné celý obsah shrnout pár větami a přitom nic zásadního neopomenout. A to v dobrém mnoho vypovídá o knize. Napínavý příběh, který se čte bez tendencí čtenáře predikovat, co by se mohlo stát dál, jak by to mohlo pokračovat. Za četbu jsem se nesetkala ani s jedním běžným knižním klišé.

11.08.2021