Premek77

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Výtečný generační román, v němž si nikdo nemůže být jist ani jiskřičkou prchavého štěstí. Napsáno od začátku do konce tak, že se nelze odtrhnout.

01.06.2020

SrdceSrdceEdmondo de Amicis

Amicisovo Srdce mi v dětství "podstrčil" můj otec. Příběhy jedné italské třídy, jejich učitele a jeho povídky o hrdinných chlapcích mi utkvěly v paměti dodnes. Nad všemi těmi hochy, co někam utíkali s vlajkou a koupili to do zad ale vítězil chlapec, který v noci vstával, aby za svého otce nadepisoval obálky a získal tak pro rodinu více peněz; ve dne však usínal ve škole a otec ho za to plísnil a odpíral mu otcovskou přízeň.... Jak to dopadlo? Přečtěte si sami, pokud to ovšem pro vás nebude moc zavánět literární veteší.

10.05.2020

KříďákKříďákC. J. Tudor

Na malém městě je parta dětí, kterou jejich vrstevníci pohrdají (zkrátka loseři), je v ní tlouštík, napodobující rád cizí hlasy, zrzavá starší holka, kterou otec mlátí, dvě časové roviny, přičemž v té současné jedno z "dětí" umře hned na začátku - a je tu samozřejmě i vraždící monstrum..
Peníze za tuhle knížku by měla paní debutantka kompletně posílat Stephenu Kingovi, protože to není inspirace, to je krádež.

08.02.2019

Obřezaná republikaObřezaná republikaAdam Benjamin Bartoš

Kniha napsaná v nejlepší tradici Kožíškově, Krychtálkově či Jana Rozsévače. Vlhké sny maličkého gojimka o židovské nadvládě, košeráckých nožích a hořících synagogách. Prostě sračka.

16.05.2020odpad!

Tobiáš LolnessTobiáš LolnessTimothée de Fombelle

Orwell pro starší děti. Také jsem zkonzumoval ušima přes pětidílný vynikající rozhlasový seriál.

01.03.2019

Žena v okněŽena v okněA. Finn (pseudonym)

Nepůvodní, ale velmi solidní thriller, inspirovaný Hitchcockovými filmy (hlavně tím, který nepřiznává - Oknem do dvora). Párkrát velmi pěkné problematizování věrohodnosti hlavní hrdinky. Mohl bych psát víc, ale nechci spoilerovat.

10.04.2019

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Výtečně odposloucháno a napsáno, dobře vytvořené charaktery postav. Jediné, co opravdu chybělo, bylo nějaké dramaturgické sevření jednotlivých epizod, dotvoření některých osudů. Škoda, jinak to bylo moc dobré.

03.02.2020

Šmoulové z ChanovaŠmoulové z ChanovaJiří Maria Sieber

Duševní ubožák s rozhledem prvoka se pokouší o humor. Nebrat.

25.04.2020odpad!

Analýza 17. listopadu 1989Analýza 17. listopadu 1989Miroslav Dolejší

Blábol, kterým se zaštiťují všichni konspirátoři téhle republiky.

18.05.2020odpad!

Poslední tajemství Jana T.Poslední tajemství Jana T.Jaroslav Velinský

K nerozeznání od originálu, autor má perfektně načteno a rozvádí staré dobré motivy, splétá notoricky známé postavy do nových příběhů... a až na přílišnou frekvenci Rychlonožkových frků a úvahu o tom, zda Rychlé Šípy mohou Netopýry podvést (fakt?) je to dokonalé.

17.04.2021

O čertu MatesoviO čertu MatesoviRadomír Ráček

(+ SPOILER) Řezník vzal do ruky tužku a stvořil zbraň hromadného ničení.

27.09.2021odpad!

Antoine de Saint Exupéry v obrazech a dokumentechAntoine de Saint Exupéry v obrazech a dokumentechAlain Vircondelet

Neskutečně odbyté české vydání plné překlepů, překladatelských omylů a editorské lobotomie. Nebrat!

27.06.2019odpad!

Protektorátní rozhlasový skečProtektorátní rozhlasový skečRadek Žitný

Kniha sice nadšenecká a postrádající vědeckou profesionalitu, ale za to plná primárních pramenů a zcela nových zjištění k tématu. Za mne objev roku.

29.11.2019

Cesta k nesvoboděCesta k nesvoboděTimothy Snyder

Výborný portrét, ba živočichopis totalitní společnosti, která se rozhodla expandovat a ovládnout své okolí jakýmkoli způsobem.

18.01.2020

Jak umírá demokracieJak umírá demokracieSteven Levitsky

Zajímavá kniha plná přesných popisů cesty od demokracie do pekel včetně příkladů z historie. Zde je však zakopáno psisko: autoři se netají sympatiemi k levici, a tak se tváří, jakoby neexistovalo bolševické totalitní peklo a ilustrují své these jen na příkladech nacistické a fašistické krutovlády.

24.04.2020

Rudý ZemanRudý ZemanJaroslav Kmenta

Co se týče investigace a rešeršní práce je Rudý Zeman bez chyby, všecka čest.
Literatura tu ovšem pokulhává za investigací, Kmenta se pokouší napodobovat americký reportážní styl, ale moc to nefunguje.

19.06.2020

Převrat - Pravda, fámy a lži o 17. listopaduPřevrat - Pravda, fámy a lži o 17. listopadukolektiv autorů

Jeden z dezinformační stáje Petra Hájka. Otřesné, netřeba číst.

09. květnaodpad!

Korespondence IIIKorespondence IIIJan Werich

Tenhle díl mám asi nejraději, pro tu melancholii blížícího se odcházení - a přesto o tu šťavnatou chuť obou bardů nevzdat to bez boje a beze srandy..!

30.01.2019

Nepromlčené případy Jaromíra PtáčkaNepromlčené případy Jaromíra PtáčkaJaromír Ptáček

Skvělá studie Viléma Faltýnka, pozoruhodné hry, špatná redakční práce.

30.01.2019

Poučeni z krizového vývojePoučeni z krizového vývojeAlena Fialová

Tohle chtělo značnou mentální vytrvalost autorky, přečíst tolik normalizačních titulů...

30.01.2019

O rozhlasové hřeO rozhlasové hřeJan Czech

V rámci dobových možností vynikající kniha. Autor v ní obratně a se znalostí věci popisuje dějiny i teorii rozhlasové hry od jejích počátků až po československou současnost. Přínos práce spočívá i v seznamování se stavem vývoje v zahraničí. Z dnešního hlediska je práce arci problematická: Czech v knize sice popisuje a hodnotí české rozhlasové hry a inscenace šedesátých let včetně Kafkovy Proměny či Beckettova Všichni, kdož padají, ale v souladu s dobovým územ je zahrnuje do "slepé uličky absurdity" a jako vrchol vývoje inscenační tvorby vyzdvihuje Horčičkova "velká rozhlasová plátna" sedmdesátých a osmdesátých let (Vojna a mír - 1978, Tichý Don - 1984). Rozhlasové teorii se Czech věnuje především v kapitole úvodní, dále pak v kapitolách Kritika rozhlasového lartpourlartismu, Hra faktu a Hledání specifiky rozhlasové inscenace, v nichž shrnuje dosavadní české i zahraniční uvažování o rozhlasové hře a věnuje se také problematické existenci tzv. hry faktu. Konstatuje postupný rozvoj soudobé rozhlasové inscenace směrem k epice a dramatice: "Zatímco v oblasti původní současné hry a zejména v oblasti rozhlasového seriálu tenduje rozhlasová inscenace k dramatice (i když zvláště v oblasti tzv. her faktu existují výjimky), v oblasti dramatizací vykazuje rozhlasové inscenace tendence epické". Z dnešního hlediska jsou pro čtenáře zajímavé nejen teoretické vývody, ale především analýzy jednotlivých rozhlasových her; jsou pečlivé, důkladné a Czech v nich vyvozuje často nečekaně obecné závěry.

09.02.2019

Rozhlasová kritika a současné reflexe auditivní tvorbyRozhlasová kritika a současné reflexe auditivní tvorbyAndrea Hanáčková

Jsa spoluautorem, nemůžu být objektivní, ale je to v rámci žánru objevný sborník.

09.02.2019

Za živa pohřben : vlastní životopisZa živa pohřben : vlastní životopisFrantišek Zavřel

Tahle kniha mi zničila prázdniny. Jediné pozitivum je, že jsme z ní s Laďou Stýblem dokázali udělat solidní divadelní hru.

09.02.2019

Nová knížka pro děti o chvástavém štěnětiNová knížka pro děti o chvástavém štěnětiEmanuel Frynta

Překrásné fotografické ilustrace.

11.02.2019

Pověsti z ČechPověsti z ČechJosef Virgil Grohmann

Vynikající práce, která sice dost násilně roubuje české pověsti na německé wallhallské kopyto, ale zato je zachycuje v původní, syrové podobě.

12.02.2019

KrakonošKrakonošJaromír Jech

Špičkové rubensalium. Doporučuji každému, kdo se o Krakonoše zajímá víc než koukáním na Večerníček.

12.02.2019

HafíkHafíkTonča Josefina Janovská

Knížka mého dětství. Tragický závěr mne dostal natolik, že jsem tu kapitolu o Rekově smrti přednášel i na vánočním vystoupení dramatického kroužku.

14.02.2019

Jedno jméno, dva osudy -- Dvojportrét exilových vydavatelů Antonína Vlacha a Roberta VlachaJedno jméno, dva osudy -- Dvojportrét exilových vydavatelů Antonína Vlacha a Roberta VlachaMichal Přibáň

Pozoruhodná studie čerpající z množství primárních pramenů. Hluboký vhled do osudů lidí, jejichž osudy zdaleka nebyly ani jednoduché, ani černobílé. Muselo to dát spoustu práce a pátrání - a čte se to jedním dechem.

19.02.2019

Tragédie I.Tragédie I.Lucius Annaeus Seneca

Skvělý vydavatelský počin, výtečné překlady - a k tomu hřivna zakopaná neskutečně nabitých černých dramat!

20.02.2019

Ve jménu socialismu a šťastného života  - proti rozvratníkům a samozvancůmVe jménu socialismu a šťastného života - proti rozvratníkům a samozvancůmkolektiv autorů

Odpudivý pamflet proti Chartě 77 obsahuje dokonce i zkrácené scénáře rozhlasových pořadů Kdo je Václav Havel / Pavel Kohout / Václav Černý a výňatky z dehonestujících článků Rudého práva a jiných novinářských šmoků. To je nakonec jediná hodnota té knihy: dokumentární.

08.03.2019odpad!