Premek77 Premek77 komentáře u knih

Lidé na kře Lidé na kře Vilém Werner

Profesor sleduje osudy svých dětí a není zcela spokojen; ačkoli je naučil správnému vychování a poctivosti, ačkoli jim zajistil dobré vzdělání a děti nejsou líné, zjišťuje, že si svá pracovní místa zajistila způsobem nepoctivým: přes postel, přes footbal... Prostě boomer, ano. Ale napsáno je to velmi dobře, Werner byl dobrý dramatik.

23.04.2024 4 z 5

Kapitán Czechowicz splnil úkol Kapitán Czechowicz splnil úkol Andrzej Czechowicz

V roce českého vydání vznikla četba z knihy v cyklu Pokračování za deset minut. Vybrané ukázky z knihy četl Bohumil Švarc, režii měl Oldřich Hoblík. Premiéru měla 22. 7. 1972 v Československém rozhlase Praha.

09.01.2024

Siluety Brna Siluety Brna Josef Horáček

V roce 1937 dosáhlo město Brno tří set tisíc obyvatel. Událost to byla tak ohromná, že pan Josef Horáček rozhodl se uctít ji o rok později u pana Obziny ve Vyškově vydanou knihou veršů. Ta si stran neumělosti a bezděké komičnosti nezadá s výplody současného Ondřeje Neubaera aka Sedláka Nového, až na to, že Neubauer dosud neveršotepal v plotně alias pravém hantecu (který koneckonců v této knize pan Horáček posílá k věčnému spánku, neb již tehdy byl mrtvý)....

21.11.2023 1 z 5

Protektorát ve fotografiích Protektorát ve fotografiích Karel Sýs

Bolševik Sýs zneužívá působivé fotografie z Protektorátu, aby v popiscích pod nimi a okolo nich blábolil komunistické žvásty, které byly vyvráceny už stokrát.

09.04.2023 odpad!

Moderná talianska dráma Moderná talianska dráma Alberto Moravia (p)

Sice je komické označovat v šedesátých letech d´Annunzia za moderního dramatika, ale jinak podnětná kniha.

30.12.2022 4 z 5

Neviditelná republika Neviditelná republika Joan Peruga

(SPOILER) Zpříjemnila mi dovolenou, takový Umberto Eco na cesty. Dobrý jazyk, výtečný překlad - jen jedinou vadou na kráse je explicitní popis lesbického sexu v tištěné knize z roku 1865, to autor poněkud nedomyslel...

28.06.2022 4 z 5

Převrat - Pravda, fámy a lži o 17. listopadu Převrat - Pravda, fámy a lži o 17. listopadu kolektiv autorů

Jeden z dezinformační stáje Petra Hájka. Otřesné, netřeba číst.

09.05.2022 odpad!

Barrandovská bohéma? Barrandovská bohéma? Pavel Taussig

Stejný případ jako Filmfárum: odbyté autorsky i redakčně, v tomto případě navíc dramaturgicky značně zflikováno...

29.04.2022 2 z 5

Jan Werich: FILMfárum Jan Werich: FILMfárum Pavel Taussig

Ještěže jsem tuhle knihu koupil ve slevě. Redakčně neskutečně odbytá práce: překlepy, dublované informace (naprosto stejná citace Jiřího Voskovce na s. 31 a 40), pokud se objeví něco zajímavého či neznámého, je to špatně či vůbec neozdrojované. Odbytá kniha.

29.04.2022 2 z 5

Konec jednoho máje Konec jednoho máje Ondřej Sedlák Nový (p)

Veršů tepání (či spíše štrikování) v nejhorší možné podobě.

17.11.2021 odpad!

POSPA… životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila POSPA… životní a umělecká dráha režiséra Zdeňka Pospíšila Klára Hanáková

Obsáhlá kniha je plná dobře zpracovaných faktografických údajů, přičemž si čtenář často uvědomuje, jak nelehké bylo dopátrat se informací ze soukromého Pospíšilova života (nikoli z touhy po senzaci, ale z potřeby pochopit jeho životní dráhu a především její tragické zakončení). Autorka tak probádala dosud nezpracovanou část režisérovy pozůstalosti, kterou opatruje jeho poslední partnerka, herečka Lenka Loubalová, nebo dokumenty k jeho švýcarské exilové epizodě (ty uchovává herečka Catherine Pauchard). Zároveň probádala archív všech divadel, v nichž Pospíšil působil, prostudovala dochované recenze, fotografie, režijní knihy, vyslechla žijící svědky Pospíšilovy tvůrčí cesty.

Kniha je složena z osmi základních kapitol, v nichž poznáme Pospíšilovo dětství, učednická léta na JAMU, první profesionální zkušenost ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, zásadní inscenace v Divadle na provázku. Překvapí nelehce rekonstruovaná spolupráce s amatérskými divadelními soubory či zpráva o dvou režiích u profesionálních divadel v Brně (Státní divadlo) a Karlových Varech (Divadlo Vítězslav Nezvala).

Hanáková ve své práci uplatňuje již výše uvedenou schopnost přesné rekonstrukce divadelní inscenace a na relativně malých plochách dokáže vystavět věrohodný obraz práce Pospíšila i jeho divadelních kolegů.

Nejsilnější je samozřejmě v popisu Pospíšilovy nejslavnější éry v Divadle (Husa) na provázku a jeho Dětského studia, už proto, že je k ní nejvíce dochovaného materiálu (archív divadla je relativně bohatý na relevantní dokumentaci). Tady Hanáková doslova okouzlí oživením jednotlivých inscenací na základě dochovaných scénářů, režijních knih, fotografií, recenzí, vzpomínek tvůrců a občas i audiovizuálních záznamů. (Jako vedlejší efekt této práce si může čtenář překvapeně uvědomit nezvykle vysokou úroveň i regionální divadelní kritiky normalizačních let!) Pospíšilovy inscenace před námi vyvstávají jakoby v živých barvách, přesně vzpomenutých odstínech, do detailu znovu oživené. Nejvíce je to vidět na oddílu věnovaném Dětskému studiu; kapitoly věnované Nikolkovi (dětské odpovědi na Baladu pro banditu), Lišce Bystroušce, Erbenově Kytici nebo Bramborovému dni patří k nejlepším pasážím knihy.

Objevný je oddíl věnovaný Pospíšilově režijní činnosti po emigraci do Švýcarska. Autorka tu cílevědomě a důkladně doplňuje bílé místo v jeho životopise a odhaluje tak smutnou konfrontaci vznětlivého a v lecčems stále ještě dětsky uvažujícího Pospíšila s realitou švýcarského divadelního provozu. Stále častěji se tu setkáváme s uměleckými rozchody s talentovanými i amatérskými herci kvůli Pospíšilově nesnášenlivosti či nedostatku financí.

Nejtragičtější je však kapitola závěrečná, v níž se Pospíšil po návratu do Československa stává ředitelem Hudebního divadla v Karlíně. Dostává se mezi množství mlýnských kamenů: napadá ho část souboru, s níž se chce rozloučit, někteří představitelé města, kteří by se nejraději zbavili

dotovaného divadla, zájemci o budovu, kteří by v ní rádi provozovali komerční muzikály... Pokud se tento koktejl spojil navíc s neklidnou Pospíšilovou povahou, anonymními útoky a neustálými finančními kotrolami, tragédie na sebe nedá dlouho čekat. Autorka tuto temnou kapitolu porevolučních dějin českého divadla pojímá velmi střízlivě a na základě dochovaných materiálů, v jejichž houštině nebylo jistě jednoduché se vyznat.

14.11.2021 5 z 5

O čertu Matesovi O čertu Matesovi Radomír Ráček

(SPOILER) Řezník vzal do ruky tužku a stvořil zbraň hromadného ničení.

27.09.2021 odpad!

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

K nerozeznání od originálu, autor má perfektně načteno a rozvádí staré dobré motivy, splétá notoricky známé postavy do nových příběhů... a až na přílišnou frekvenci Rychlonožkových frků a úvahu o tom, zda Rychlé Šípy mohou Netopýry podvést (fakt?) je to dokonalé.

17.04.2021 4 z 5

Slavík Slavík Vlasta Janečková

Moje dětství. Kniha plná krásných barevných fotografií a krátce převyprávěný Andersenův příběh. Byl jsem velmi nepříjemně překvapený, když jsem později zjistil, že ta televizní pohádka je černobílá...

28.06.2020 3 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Co se týče investigace a rešeršní práce je Rudý Zeman bez chyby, všecka čest.
Literatura tu ovšem pokulhává za investigací, Kmenta se pokouší napodobovat americký reportážní styl, ale moc to nefunguje.

19.06.2020 3 z 5

Fáma, nejstarší médium světa Fáma, nejstarší médium světa Jean-Noël Kapferer

Vynikající studie s množstvím konkrétních příkladů. Zajímavá i tím, že popisuje a zkoumá fámu ještě před nástupem internetu.

19.06.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Výtečný generační román, v němž si nikdo nemůže být jist ani jiskřičkou prchavého štěstí. Napsáno od začátku do konce tak, že se nelze odtrhnout.

01.06.2020 5 z 5

Území nikoho Území nikoho Jiří Hájek

Strašlivá, ale strašlivá sračka o tom, jak ohavní osmašedesátníci útočí na nešťastného a poctivého lékaře, který asistoval výslechům "sprostých obviněných" v padesátých letech. Naštěstí se tohoto lidumila zastane ministrův sekretář Zeman (no jasně, Zeman, jak jinak) a vyšetří, jak to bylo. Ejch. Podle této slátaniny vznikla rozhlasová dramatizace Obroditelé (1978, dramatizace Jiří Souček, v hlavní roli Josef Mixa).

24.05.2020 odpad!

Analýza 17. listopadu 1989 Analýza 17. listopadu 1989 Miroslav Dolejší

Blábol, kterým se zaštiťují všichni konspirátoři téhle republiky.

18.05.2020 odpad!

Obřezaná republika Obřezaná republika Adam Benjamin Bartoš

Kniha napsaná v nejlepší tradici Kožíškově, Krychtálkově či Jana Rozsévače. Vlhké sny maličkého gojimka o židovské nadvládě, košeráckých nožích a hořících synagogách. Prostě sračka.

16.05.2020 odpad!