Premek77 Premek77 komentáře u knih

Šmoulové z Chanova Šmoulové z Chanova Jiří Maria Sieber

Duševní ubožák s rozhledem prvoka se pokouší o humor. Nebrat.

25.04.2020 odpad!

Jak umírá demokracie Jak umírá demokracie Steven Levitsky

Zajímavá kniha plná přesných popisů cesty od demokracie do pekel včetně příkladů z historie. Zde je však zakopáno psisko: autoři se netají sympatiemi k levici, a tak se tváří, jakoby neexistovalo bolševické totalitní peklo a ilustrují své these jen na příkladech nacistické a fašistické krutovlády.

24.04.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Výtečně odposloucháno a napsáno, dobře vytvořené charaktery postav. Jediné, co opravdu chybělo, bylo nějaké dramaturgické sevření jednotlivých epizod, dotvoření některých osudů. Škoda, jinak to bylo moc dobré.

03.02.2020 3 z 5

Sestup ke kořenům Sestup ke kořenům Břetislav Rychlík

Pozoruhodný knižní rozbor vlastní Rychlíkovy režijní práce na Gazdině robě pro scénu Mahenova divadla v Brně - včetně DVD záznamu.

18.01.2020

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Výborný portrét, ba živočichopis totalitní společnosti, která se rozhodla expandovat a ovládnout své okolí jakýmkoli způsobem.

18.01.2020

Protektorátní rozhlasový skeč Protektorátní rozhlasový skeč Radek Žitný

Kniha sice nadšenecká a postrádající vědeckou profesionalitu, ale za to plná primárních pramenů a zcela nových zjištění k tématu. Za mne objev roku.

29.11.2019 4 z 5

Viděno deseti Viděno deseti Dušan Spáčil

Tak tohle je skutečný bizár. Pět bývalých bolševických kádrů a pět listopadových revolucionářů v rozhovorech, které vedou buď staré struktury a bolšáni jako Karel Sýs nebo novicové žurnalistiky, kteří jsou rádi, že jim vyjde kniha a neřeší, že ji vydává komunistické nakladatelství..

29.11.2019 1 z 5

Antoine de Saint Exupéry v obrazech a dokumentech Antoine de Saint Exupéry v obrazech a dokumentech Alain Vircondelet

Neskutečně odbyté české vydání plné překlepů, překladatelských omylů a editorské lobotomie. Nebrat!

27.06.2019 odpad!

Poslední pokus Poslední pokus Jaroslav Čížek

Odpudivý pokus diskreditovat Vladimíra Krajinu.

29.04.2019 odpad!

Alasca House: Z archívů československé rozvědky Alasca House: Z archívů československé rozvědky Pavel Minařík

Vrchní socialistický terorista vám píše o zlých kapitalistických demokratických teroristech. Jo jo, moc podnětné.

29.04.2019 odpad!

Slovník českých spisovatelů od roku 1945 - Díl 1 (A-L) Slovník českých spisovatelů od roku 1945 - Díl 1 (A-L) Pavel Janoušek

Oba díly zakoupeny dohromady za dvacku vyřazené z Knihovny Jiřího Mahena. Nedivím se, byly od roku 1995, kdy vyšel první z nich, v podstatě netknuté. Vím, že je to zastaralý slovník, ale přece ho nenechám skartovat.

29.04.2019 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Nepůvodní, ale velmi solidní thriller, inspirovaný Hitchcockovými filmy (hlavně tím, který nepřiznává - Oknem do dvora). Párkrát velmi pěkné problematizování věrohodnosti hlavní hrdinky. Mohl bych psát víc, ale nechci spoilerovat.

10.04.2019 2 z 5

Lidice a dnešní zločiny imperialismu Lidice a dnešní zločiny imperialismu kolektiv autorů

Velmi odpudivá propagandistická brožurka, stavějící vedle sebe lidickou tragédii a válečné akce Američanů.

21.03.2019 odpad!

Ve jménu socialismu a šťastného života  - proti rozvratníkům a samozvancům Ve jménu socialismu a šťastného života - proti rozvratníkům a samozvancům kolektiv autorů

Odpudivý pamflet proti Chartě 77 obsahuje dokonce i zkrácené scénáře rozhlasových pořadů Kdo je Václav Havel / Pavel Kohout / Václav Černý a výňatky z dehonestujících článků Rudého práva a jiných novinářských šmoků. To je nakonec jediná hodnota té knihy: dokumentární.

08.03.2019 odpad!

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Orwell pro starší děti. Také jsem zkonzumoval ušima přes pětidílný vynikající rozhlasový seriál.

01.03.2019 4 z 5

Tragédie I. Tragédie I. Lucius Annaeus Seneca

Skvělý vydavatelský počin, výtečné překlady - a k tomu hřivna zakopaná neskutečně nabitých černých dramat!

20.02.2019 5 z 5

Jedno jméno, dva osudy -- Dvojportrét exilových vydavatelů Antonína Vlacha a Roberta Vlacha Jedno jméno, dva osudy -- Dvojportrét exilových vydavatelů Antonína Vlacha a Roberta Vlacha Michal Přibáň

Pozoruhodná studie čerpající z množství primárních pramenů. Hluboký vhled do osudů lidí, jejichž osudy zdaleka nebyly ani jednoduché, ani černobílé. Muselo to dát spoustu práce a pátrání - a čte se to jedním dechem.

19.02.2019 4 z 5

Hafík Hafík Tonča Josefina Janovská

Knížka mého dětství. Tragický závěr mne dostal natolik, že jsem tu kapitolu o Rekově smrti přednášel i na vánočním vystoupení dramatického kroužku.

14.02.2019 5 z 5

Krakonoš Krakonoš Jaromír Jech

Špičkové rubensalium. Doporučuji každému, kdo se o Krakonoše zajímá víc než koukáním na Večerníček.

12.02.2019 5 z 5

Pověsti z Čech Pověsti z Čech Josef Virgil Grohmann

Vynikající práce, která sice dost násilně roubuje české pověsti na německé wallhallské kopyto, ale zato je zachycuje v původní, syrové podobě.

12.02.2019 5 z 5