powermac powermac komentáře u knih

Príbeh štúdia Pixar Príbeh štúdia Pixar Lawrence Levy

Není těžké si přiznat, že pro podobné knížky s názvem „Pixar“ sahá čtenář do knihovny s úplně jiným očekáváním. Notnou dávku trpělivosti vyžaduje zjištění, že držíte v ruce text, který psal ekonomický ředitel studia, který do jisté chvíle o umění v animaci zhola nic nevěděl.
O to dobrodružněji pak působí kapitoly z pohledu v současnosti. Pokud vám svět financí není cizí, dozvíte se něco o budování zdravé „umělecké“ firmy, vyjádření hodnoty formou akcií a složitostem při vstupu na burzu. Ústřední je především vedení a stabilizace Pixaru po finanční stránce v tak náročného průmyslu, jako je animovaný film. Úzký vztah autora se Stevem Jobsem poodhaluje animozity a hledání kompromisů mezi osobnostmi studia (nemalá část je věnována i dalším zakládajícím členům studia). Jako třešnička na dortu se k závěru nabízí zajímavá proměna autora. Příjemné čtení, které připomíná, že umění může mít i relativně vkusnou podobu, která na sebe dokáže vydělat.

04.03.2021 4 z 5

Jiná Británie Jiná Británie Jiří Hošek

Kvituji s povděkem, že se autor vyhýbá britským klišé a nebojí se vstoupit do jámy lvové, dává s odřenýma ušima prostor na obě strany, ale vnáší i vlastní zabarvení. Sice žádná vyvážená reportážní novinařina to není (politická témata), ale v důsledku dostatečně velká porce optimismu v rezonanci událostí, které potkaly v dávné či nedávné historii Spojené království. Skvělá témata, která by stála za delší-hlubší zpracování.

19.05.2020 4 z 5

Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků Radan Květ

Pokud vás zajímá, o co člověk přišel s betonovou cestou a billboardem u cesty, otevře se vám velmi poutavý svět lidských rituálů, symbolů, zvyků, které doprovázely člověka po staletí ve vztahu ke svému okolí. Kniha učí číst krajinu nejen v zastavení (jak jsme zvyklí od Cílka), ale v přirozeném pohybu. Čtenáři oživuje zapomenutý detail ukrytý v hloubi duše (krajiny). Publikace by si z dnešního pohledu zasloužila mnohem více obrazových materiálů.

10.03.2018 5 z 5

Prohlédni si tu zemi Prohlédni si tu zemi Václav Cílek

Všechna čest, jedno z dalších úctyhodných děl na pomezí vztahu civilizace ke krajině, životního prostoru člověka a víry. Upřímně mi přijde, že je v poslední době už krapet "přeCílkováno", ale stále patří mezi spektrum současných autorů, kteří se opakují minimálně. Jelikož se jedná o výběr, jistá propojení kapitol mi přišla lehce násilná (nesoulad témat) -- autor nenechá rozdýchat (téma nerozvíjí) a odbíhá jinam. Některé části by zasloužily svým potenciálem samostatnou kapitolu. Veškeré mouchy však dostatečně kompenzují mýtické, filosofické a hermetické přesahy.

15.10.2016 5 z 5

Dramaturgie je když... Dramaturgie je když... Elmar Klos

Kniha chvílemi těžce zatížená socialismem, jinak fajn počtení o filmu.

30.10.2014 3 z 5

Walt Disney Walt Disney Boris Jachnin

Velmi čtivý a zatím jedinný životopis Walta Disneye v češtině. Až zamrzí, že kniha končí jeho smrtí a nezabývá se pozdější tvorbou.

23.03.2014 5 z 5

Karel Zeman: Sborník studií a dokumentů Karel Zeman: Sborník studií a dokumentů Milada Hábová

Jedná se o analýzu filmového obrazu v kombinaci s filmovou řečí díla Karla Zemana. Pokud se chcete dozvědět něco o životě autora a jeho pohnutkách, máte smůlu, velká škoda a zklamání.

24.10.2013 2 z 5