pollyanna pollyanna komentáře u knih

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Mám trochu smíšené pocity – moc mrtvol, dost překombinovaný děj a ta romantická linka byla hodně statická.

20.03.2024 3 z 5

Láska na splátky Láska na splátky Madeleine Wickham

Knize chyběl vtip, tak snad příště... Hrdinka byla otravná, to ano, ale ne že by to v životě bylo s námi lidmi jiné. Snad pak jen to závěrečné rozdělení postav na víceméně černé a bílé už je výlet do pohádky :-).

27.02.2024 2 z 5

Zaslepení Zaslepení Jørn Lier Horst

Autor umí poutavě vyprávět, proto se jeho knihy tak dobře čtou. V tomto díle mi ale nebylo úplně jasné, proč za daných okolností policie nechala trezor tak nějak bez povšimnutí. Sice by padl jeden z pilířů knihy, ale policie by z toho možná vyšla lépe :).

06.02.2024 4 z 5

Příběh hořkého trojlístku Příběh hořkého trojlístku Marie Macková

Paní Mackové tímto velice děkuji, že pokračuje v sérii, protože píše skvěle! A samozřejmě bych si s chutí přečetla další díl :-). Komisař Plischek byl sice tentokrát odsunut víceméně na druhou kolej, ale to románu neubralo na kvalitě a příjemném počtení.

30.01.2024 5 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Lacey je superhrdinka, o tom žádná. Na mě možná až moc super... Zápletku autorka zvolila zajímavou. Každopádně hvězdička dolů za jazykovou stránku, protože kromě překlepů je kniha plná chyb, zejména čárky, zájmena. Otravné při čtení a smutné. :-(

07.01.2024 2 z 5

Osudná plavba Osudná plavba Tom Hindle

Kniha na mě nezapůsobila. Ztrácela jsem se v postavách, neustálém přemítání... Přišlo mi to překombinované. Odkazy na A. Christie opět spíš proto, aby se kniha dobře prodávala, a snad i proto, že motivem bylo pátrání v uzavřeném prostoru, tedy na lodi, ovšem přeplněné pasažéry. Ovšem závěrečný zvrat, ten jsem doteď nestrávila.

06.11.2023 2 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Rowlingová rozhodně psát umí, o tom žádná, takže těch necelých tisíc stran člověka neodradí. V tomto díle se ale zřejmě chtěla blýsknout svými znalostmi astrologie a zahltila knihu zbytečnostmi, bez kterých by se člověk i děj rozhodně obešel.

03.09.2023

Něco na bolest - Příběh pohotovostního lékaře Něco na bolest - Příběh pohotovostního lékaře Paul Austin

Tematicky velmi zajímavá kniha. Srovnání s Herriotem není na místě, protože Herriotovy příběhy jsou prostě a jednoduše mistrně napsané. Připomíná mi to přirovnávání současných detektivek z anglického venkova k románům A. Christie, ačkoli s tou mají knihy společné snad jen prostředí... Autor se nebojí popsat ani případy, které nedopadly dobře, vliv své práce na rodinu, v níž – jak sám píše – má manželka spíš roli svobodné matky, protože je na děti víceméně sama. Co mě dost iritovalo, byla jakási rozpolcenost v podání jednotlivých příběhů, kdy autor neodolal, zabrousil do červené knihovny a v tom stylu popisoval něžné chvíle s manželkou. Hm. Jinak ale smekám, zapálené lékaře my pacienti samozřejmě moc potřebujeme :).

03.09.2023 3 z 5

Stříbrný měsíc Stříbrný měsíc Ondřej Nečas

Co na knize oceňuji, je zařazení jako česká historická detektivka, navíc odehrávající se v nynější moravské metropoli. To je opravdu něco :-). Čekala jsem ale víc. Dost mě zklamalo rozuzlení, ale platí to celkově. Román je na můj vkus poněkud zmatený, překombinovaný, plný mrtvol a možná na svou dobu až příliš rafinovaný. Slušelo by mu víc tajemna a méně krve. Protože má autor moc pěkné popisy a styl psaní, věřím, že by to šlo. Takto ale nemůžu hodnotit víc.

20.06.2023 3 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Zvěrolékař se sice oženil, ale moc se nezměnilo. Manželka Helena se povídkami spíš jen mihne, protože i zde jsou zvířata v hlavní roli. Ale to nějak vůbec nevadí, protože jsou to opět milé příběhy, které člověka pohladí po duši. :)

16.04.2023 5 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Kniha je napsána na módní vlně biografií známých osobností (žen) – s pěknou obálkou evokující romantické čtivo a odpovídajícím obsahem. A to je právě ten problém. Není to první taková kniha, která se mi dostala do ruky, a mám z ní smíšené pocity. Převažující spíš ty negativní. Kniha se skutečně dobře čte. Ale to je asi tak všechno. Fiktivní postavy v románu mě nepotěšily, protože pak je těžké rozlišit, co je skutečné a co nikoli – a od biografie přesně to očekávám. Edice „Významné ženy“ tak asi nebude pro mě.

03.01.2023 2 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Knížka patřící do červené knihovny, ale to napovídá už samotná obálka knihy. Nelíbilo se mi například zařazení fiktivních postav (dle mého názoru zcela zbytečné), zjednodušený děj. Dobré jako upoutávka a podnět k hlubšímu studiu života slavné vědkyně.

19.10.2022 2 z 5

Dívka o půlnoci Dívka o půlnoci Katarzyna Bonda

Děl byl dost nepřehledný a použitý font to tedy rozhodně neusnadňoval. Autorka nemá ráda církev. V podstatě žádná postava není kladná, žádné jsem nefandila, mnohé mi splývaly. Celkově na královnu polské krimi, jak avizováno na obalu, nic moc.

10.10.2022 2 z 5

Dítě hvězd Dítě hvězd Katrine Engberg

Škoda, že neumím dánsky. Překlad je velice špatný, doslovný, věty šroubované a mnohdy nedávají smysl, kromě toho je kniha plná gramatických chyb. Stále jsem na pochybách, jestli knihu dočtu, protože nevím, zda mi ta námaha při čtení stojí za to. :(

14.06.2022

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Autorka psát umí, to bezpochyby. Ale tady to nestačilo. Příběh zvláštní, postava hlavní hrdinky nesympatická, zejména řekněme po těch 30 letech. Čarodějnictví a magie měly zřejmě příběh ozvláštnit, ale z mého pohledu mu velice uškodily. Divný, nevěrohodný příběh. Konec jsem dočetla s námahou, abych se dozvěděla rozuzlení, které jsem ale tušila. Přesto konec vyzněl do ztracena, nebylo dovysvětleno mnohé. Ale to je možná dobře... Jediné plus vidím v tom, že když už autorka využila návratu v čase, neroztříštila děj střídáním časových rovin v každé kapitole. Já si prostě na tu chronologii dost potrpím ;).

26.05.2022 1 z 5

Agnes a ostrov Stínů Agnes a ostrov Stínů Veronika Hájek Hurdová

Svět Magrejů na mě nepůsobil zvlášť věrohodně. Jde o jakési ideální společenství, na mě asi až příliš statické (viz první díl), které náhle začne churavět. Záchrana tkví v obnovení jeho rovnováhy. K tomu je ale potřeba, aby na sobě postavy v příběhu zapracovaly a splnily několik úkolů. Odměnou za každý jednotlivý splněný úkol je posunutí do dalšího „levelu“. Akce má vyústit v záchranu ostrova a uzdravení jeho obyvatel... Kdo má rád explicitní poučení, navíc zabalená do líbivého příběhu, bude se mu kniha dobře číst. Já to nejsem, poučení tam bylo jednoduše až moc. Tenhle druhý díl byl proto z mého pohledu příjemnější, víc děje knize prospělo. Na druhou stranu nejsem cílová skupina, takže uznávám, že se věc dívám jinýma očima. Jazykově mi přišly oba díly nevyvážené a kromě toho se korektura obou knih nepovedla, což je i vzhledem k tomu luxusnímu vydání škoda.

17.05.2022 3 z 5

Růže a tis Růže a tis Mary Westmacott (p)

Zvláštní kniha. Taková, kterou od Agathy nečekáte. Neměla spád, spíš hodně (pro mě) nezáživné politiky, úvah, rozhovorů. Postavy byly víc do hloubky, hlavní vypravěč jako pasivní pozorovatel, což byla trochu škoda. Nakonec jsem byla ráda, že mám dočteno. Mary Westmacott vyhledávat nebudu.

26.03.2022 3 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Nádherná kniha, jedna z těch, které budu moci číst pořád dokola a které se vyplatí mít v knihovničce. Kdysi jsem viděla i film, ten zanechal tísnivý dojem, ale bude potřeba se na něj podívat znovu. Jako pohádku bych příběh rozhodně nebrala. Možná jsou dnešní děti odolnější, ale já měla i teď husí kůži a těžko se mi vstřebávaly některé části... Prostě opravdu silný příběh. Jen škoda, že ten konec byl tak rychlý. Klidně bych s Krabatem a ostatními zažila i kousek šťastnějších časů :-).

12.02.2022 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Oceňuji absenci střídání časových rovin a to, že jsem se neztrácela v ději ani v postavách, byť měly pro mě dost cizokrajná jména. Nicméně snaha autorů vymyslet co nejodpornější a nejděsivější způsob vraždy, která platí i v tomto případě, moje hodnocení snižuje. Po vzoru nedostižné Agáty by mi prostě stačila „obyčejná“ vražda, která je strašná už sama o sobě, a promyšlená zápletka. A špatně se mi četlo i pro náročnost tématu, jelikož se celé to trápení, vražda i vyšetřování, týkalo dětí...

09.01.2022 3 z 5

Než pomine tvůj hněv Než pomine tvůj hněv Åsa Larsson

Moje první kniha od autorky, zřejmě i poslední. Nedokázala jsem se začíst a na konci už jsem vynechávala odstavce. Děj nemá spád, protože vraha se dozvíme poměrně brzy, a zpomalují ho i četné „výlety“ z jedné časové roviny do druhé. Pomalé tempo mi obvykle nevadí, ale tady nezafungovalo. A velké tajemství potopeného letadla mi nakonec nepřišlo tak závratné.

18.12.2021 1 z 5