Polinius Polinius komentáře u knih

Světlo Země Světlo Země Arthur Charles Clarke

Verneovka pro 21. století. Kniha ze staré školy, ve které je hlavním hrdinou nakonec technika. Autor má po technické stránce vše pečlivě promyšlené a proto nenutí čtenáře obracet oči v sloup ani po 65 letech od vydání. Nutno uznat, že celková zápletka je poměrně neakční a dalo by se říci až banální, ale schopnost vypravěče udržují celou knihu čitelnou. Ostatně v mém vydání těch stránek bylo jen 144 a věřím, že v některých nakladatelstvích s použitím jejich standartu by se kniha vešla i do sta stran. = není to žádný epos.

Tenkrát se na Měsíc nelétalo a dnes UŽ se na měsíc opět nelétá.

15.12.2019 4 z 5

VKV (Velmi krátké vlny) VKV (Velmi krátké vlny) Benjamin Tuček

Koupeno v Levných knihách a přečteno celé postupně na záchodě. Rozhodně to nebyl jen pro*raný čas.

28.11.2019 4 z 5

Tekuté krystaly Tekuté krystaly Petr Heteša

Začátek knihy perfektní.
Konec (zvrat) také perfektní.
Střed? Nevím jak bych tu knihu napsal lépe, ale jsem už poněkud unaven ze supermanů, kteří mají kliku a přežívají různé strasti.
Samozřejmě - hlavní hrdina není superman a všechno dopadne jinak než šťastným koncem, ale přesto.

23.11.2019 4 z 5

Soubor povídek ze světa Hercule Poirota, které spojuje lehká nadsázka až sebeparodie. Některé pointy jsou téměř anekdotické a bohužel už někdy, někým vyzrazené a nebo vykradené. Kdybych mohl dal bych 70%

23.11.2019 4 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Neředěný Pratchett v nejlepší formě.
Pět hvězdiček dávám až při druhém čtení. Asi jsem musel dospět a nebo si přečíst pozdější jeho díla, abych si začal vážit nenatahovaného příběhu který si udržuje nějaké tempo a hlavně míří vpřed.

23.11.2019 5 z 5

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kniha je záměrně psaná košatým jazykem, aby kontrastem ke světu který miluje jednoduchost.
Ačkoliv je to kacířská myšlenka, ale nebyl by nás svět šťastnější kdyby byl jednoduší? ;-)
Kniha je přes 50 let stará a přesto působí jako obžaloba dneška.

10.09.2019 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

První díl této ságy je prostě skvělé čtení, každý miluje knihy o knihovnách a o školách, protože jsme tak trochu šprti ačkoliv jsme třeba domů nosili samé pětky.
Druhý díl o 1000 stranách jsem prostě už ale vzdal. :(

24.07.2019 5 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

O knize jsem nic nevěděl a proto jsem stále čekal na vraždu a stále jsem čekal na detektiva a on stále nepřicházel!
Byl jsem roztrpčen, že se nic neděje.
Ale pak nastal zvrat a ta pointa mě opravdu chytla za srdce.

24.07.2019 5 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Krátká jednohubka, ve které mě autorka opravdu pěkně proškolila. Po přečtení je opravdu všechno jasné.

24.07.2019 4 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Skutečně povedená taškařice, která má mnoho překvapení. Autorka záměrně porušuje pravidla pro autory detektivek.

24.07.2019 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Exotické prostředí, ale celková pointa nebyla až tak moc promyšlená. Nebyla podobná zápletka i v jiné knize a to ,,Nekonečná noc"?
Poirot má samozřejmě charisma, že bych mohl dát i **** ale prostě ne.

24.07.2019 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Těžko hodnotit.
Ona ta kniha není tak dobrá, ale má prostě tolik stránek, že si tam každý najde svůj oblíbený motiv. :-)
To čtenář si dělá za pomoci knihy vlastní ,,Selfies".
Komu asi bude fandit? Najde pochopení pro mstitelku?
Může být vražda někdy prospěšná věc?
Kniha má velice dobře odpozorovaný současný svět a nesnaží se odpovídat na nějaké současné problémy, jen je prostě koncipovaná na co největší efekt.

19.04.2019 4 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Kniha se četla velice příjemně. Text do mne sklouzával s lehkostí lubrikantem pomazaného úhoře na tobogánu. Některé popisované situace v knize jsou hvězdné, ale celkový součet veškerého textu už tak hvězdný není. :-( Proto si kniha odnáší jen ****. Což je skvělé hodnocení, ačkoliv se mohou zdát předchozí slova tvrdá. K celkovému vyznění/uzavření knihy se vyjadřovat nechci, je jen věcí autora. Ačkoliv jsem jen prostoduchý pisálek komentářů ke knihám na internetu, tak chápu, že stejně složité jako je napsat první odstavec a začít knihu je složité i napsat konec. Lepší je když má kniha nějaký konec, než když …

(komentář byl předčasně ukončen)

22.03.2019 4 z 5

Upír z okrsku Upír z okrsku Andrzej Pilipiuk

Sám autor se žertovně označil za Velkého grafomana.
Toto označení jej plně vystihuje a tato povídková sbírka působí jako výběr nejlepších textů, které na dané téma napsal. Žádná povídka není vyloženě slabá a žádná povídka není klenotem, který by čněl vysoko nad ostatními. Písmena v knize jsou příjemně velká a proto žádná stránka netrvá příliš dlouho. Sám autor povídky vypráví docela kvapíkem a nezdržuje se s přílišnou psychologii postav. Ačkoliv anotace knihy slibuje opak. ;-) Veškeré postavy, jsou karikatury archetypů lidí v socialistické společnosti a kniha velice dobře pracuje s nostalgii po zlatých časech vlády jedné strany. Ano, v knize je zmíněna Solidarita a podobní disidenti, ale většinou se jedná o osoby nespěšné a nepříliš sympatické. V knize vystupuje také velké množství komunistů, agentů tajné bezpečnosti, policistů, veksláků a přímo zločinců a opět se jedná o postavy spíše nesympatické sloužící jen jako figurky v této velké grotesce. Jediný major Nefritov se dočkal alespoň nějakého rozpracování a bylo by velice zajímavé, kdyby další kniha byla jen o něm. Mohla by to být opravdu zajímavá kniha. Jak sám Nefritov říká: Režim neodměňuje nejchytřejší, ale nejvěrnější soudruhy.

Ke knize jsem poměrně kritický, ale Pilipiuk nic tak dobrého dlouho nenapsal a ke knize se určitě někdy vrátím a přečetl jsem ji jedním dechem i když uznávám, že se jedno o Guilty Pleasure.

25.01.2019 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Nedokážu posoudit, jak velký vklad je autora. Severská mytologie je něco, co už tady je dávno a sama o sobě přečkala až do dnešních dnů a stala námětem pro další pop kulturní díla.
Ale mytologii, kde vznikl prapředek bohů tak, že ho kráva vylízala z ledu nelze hodnotit zle.

12.01.2019 4 z 5

Ruský týden Ruský týden František Ringo Čech

Je dobře, že hodnotíme knihu a ne autora.
Byl bych opravdu zvědav, jak moc Ringo Čech v některých věcech lhal, samozřejmě věřím, že všechno co píše je pravda, ale otázkou je nakolik tu pravdu poupravil.

12.01.2019 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Občas je potřeba použít i plné hodnocení.
Poslední knihy trpí na to, že se autor u jedné myšlenky zasekne a už ji neumí opustit. V této knize je také spousta myšlenek, ale autor plynule přechází od jedné paralelní linie k druhé a na konci se všechny linie propojí.
Pokud by se měla nějaká kniha(knihy) vystřelit do vesmíru jako velvyslanec pro jiné světy, tak bych určitě nevolil tuto knihu, ale alespoň citace z knihy by v raketě být mohla.

12.01.2019 5 z 5

She-Hulk She-Hulk Stan Lee

Dobrý, vtipný, všechno sedí, ale komiks se s každým dílem stává čím dál tím více sebeparodující. Dostává se až do fáze, kdy je jedno co se děje. Protože všechno co se děje je jen předehrou pro další neuvěřitelný dějový skok.
Já jako čtenář potřebuji alespoň nějaké mantinely, abych si mohl děj užívat.

16.12.2018 4 z 5

Výkřik do tmy Výkřik do tmy Michael Jan Friedman

Jeden z nejlepších Star Trekových románů který jsem četl. Možná to bude tím, že tradiční ,,posádka" je odsunuta do pozadí a příběh rozehrávají úplně jiné postavy. Autor docela umně vypráví příběh a není přílišně doslovný. Autor ví kdy v ději poskočit dopředu.

16.12.2018 4 z 5

Runeround Runeround Leonard Medek

Můj problém byl, že jsem nevěděl do čeho jdu. Myslel jsem, že to bude steampunk a nebo městská fantasy. Kniha je nejblíže k dobrodružným románům Julia Vernea. Zhruba do strany 170 to velice připomíná chlapecké romány které jsem čítával. Zlom nastane přesně v momentu, kdy posádka lodi Runeround pluje přepadnout základnu „vikingů“. V tom momentu to asi začalo autora bavit a začal to psát lépe/životněji. Ale stále to má takový odér fanfiction od fanouška pro fanoušky. Vydání knihy je takové šestákové a vydavatel se moc nevytáhl. :/

Runeround je Highlander pro klempířské učně.

08.11.2018 2 z 5