Polinius Polinius komentáře u knih

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Dobře jsem se bavil, ačkoliv je poznat, že se jedná o pozdější dílo z období, kdy se TP dokázal dost rozkecat.
Závěr se mi zdál poměrně uspěchaný, ale úplný závěr mě potěšil.

02.08.2020 4 z 5

Šílený les Šílený les Vladimír Šlechta

Moje chyba. Druhý díl v sérii a já ho četl jako první.
Začátek se rozvíjí slibně, ale bohužel už název prozrazuje vše - les je opravdu šílený.
Je to dobře řemeslně napsáno, ale pointa mě neuchvátila a to proto, že je to součást mnohem delšího příběhu.

11.07.2020 3 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Poirot poprvé a už je tady téměř kompletní osobnost, jak ho známe ze všech následujících ,,dobrodružství".
Kniha je v jistém smyslu geniální a v určitých aspektech jiná než všechny ostatní ,,poirotovky" ale chybí tomu ten pověstný poslední tah štětcem, aby vzniklo mistrovské plátno.
Kupříkladu se tady moc spoléhá na náhodu a to na straně zločinců i detektivů.
(aby celá ta vražda mohla klapnout, muselo se stát mnoho věcí)

26.06.2020 4 z 5

Hvězdný vlk Hvězdný vlk William King

Od W. Kinga jsem čekal více. Čtivo pro mladistvé chlapce, které dokáže i kousek odhalené kůže vzrušit.

20.06.2020 2 z 5

Conan Destilátor Conan Destilátor Andrzej Pilipiuk

Výplach mozku technickým lihem!
Začal jsem číst knihu ještě v předprodeji a musel jsem ji odložit, protože mi přišla strašně blbá.
Ale teď přišla ta správná doba a všechno seplo a naše republika se octla na stejné vlně, jako degenerovaná fiktivní oblast kdesi na východě Polska.
Tedy konkrétně:
Vysocí ústavní činitelé jsou buď estébáci a nebo senilní alkoholici, mimořádný stav, karanténa, zavřené restaurace a proto se chlastá jen lahvové potají v kočárkárně paneláku.
Venku se motají vousatí chlapy a i ženské a díky zavřeným divadlům a kinům je vrchol kultury večerní program v televizi a nebo když mladá Motalíková ukáže kozy.
Protože se stejně nikam nesmí, teda maximálně do práce a nebo do krámu, není důvod svlékat sváteční fáračky a proto nastala vhodná doba číst.
Musím svědomitě přiznat, že tato kniha je opravdu blbá, ale prostě jsem si ji užil.
Pár povídek má nějaký nápad, pár povídek jsou jen halucinace z deliria, ale celkově se to udrželo nad průměrnosti.

Četl jsem i horší sbírky povídek z vesmíru Jakuba Vandrovce, ale četl jsem i lepší povídkové knihy.

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Raději nebudu počítat roky od vydání a nebo roky od překladu mého vydání. Kniha je prostě mile retro a dala by se vnímat jako historická literatura, tedy pokud by byl v historii nějaký neviditelný. Začátek se trochu neakčně vleče, ale v momentě kdy neviditelný začne vyprávět svůj příběh, jak to všechno začalo to chytne spád a čtenář je rázem na konci knihy.

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Sex v létajících talířích!!!
Tak ten tady není a v závěru se dokonce dozvídáme, že všichni (mužští) astronauti jsou kastrováni, aby jejich ozářené sperma neprodukovalo poškozené děti. Ale to je jen taková perlička na okraj.
Jaká kniha je? Ještě jsem to nepočítal na přenosném vědeckém kalkulátoru a nekoukal se do tabulek, ale myslím, že autorovi všechno sedí.
Tohle je milostný příběh o VĚDĚ, tohle je milostný příběh o budoucnosti která se odehrála někdy v minulosti a už nikdy nebude.
Tahle kniha je přesně ten důvod, proč je klasická sci-fi dneska mrtvá a lidé čtou fantasy.
Lidé dneska chtějí tyhle drobné lidské epizodky a kosmické kolotoče s vlastním mořem uvnitř už se jim nevjedou do hlavy zatížené starostmi jak v dnešní digitální době ulovit něco k snědku nabroušeným pazourkem.
Kecám, ale v zemi kde jsou vládnoucí elita estébáci, alkoholici a jiní píčusové prostě nemá nadějná budoucnost šanci. Dejte mi do ruky něco ze realistického něco ze současnosti - já chci do ruky dystopii!

Popravdě není tady co kritizovat, protože tohle je mistrovské dílo, kde je všechno na svém místě ale za padesát let od vzniku se změnilo klima a já mám raději Clarka který žertuje, než Clarka který ukazuje že výborný autor umí napsat román na námětu pár fyzikálních vzorců a úvah.

23.05.2020 3 z 5

Deset malých černoušků (divadelní hra) Deset malých černoušků (divadelní hra) Agatha Christie

Vůbec nezastírám ten fakt, že kniha má velký spád ale když se na to člověk opravdu soustředí, tak to všechno nedává moc logiku.
Dejme tomu, že všichni lidé přijedou skutečně na jedno místo ale následné události jsou natolik složité že by to muselo v nějakém kroku selhat.

04.05.2020

Text Text Dmitry Glukhovsky

Anotaci už znáte a ta říká všechno.
Ruská melancholie pro 21. století. Když budu hodně tvrdý, tak řeknu, že kniha postrádá sympatické postavy a je až nepříjemné sledovat vnitřek ostatních vedlejších postav.
Hlavní postava knihy se možná "spravedlivě" mstí, ale následně se zavrtá do masa rodiny a kolegů zavražděného jako tasemnice.
Tasemnice si jistě o sobě také nemyslí nic špatného, ale my lidé ji vnímáme jako cizopasníka.

04.05.2020 3 z 5

Ostravská mystéria Ostravská mystéria Marek Skřipský

Autor se povídku od povídky lepší.
Četlo se to mile a dokonce postavy prodělávají nějaký vnitřní vývoj, ale jak už tu někdo poznamenal, jsou to takové četnické humoresky.
Jsou to ty upachtěné Četnické humoresky a ne Hříšní lidé města pražského.
Knize hodně pomáhá zasazení na Ostravsko a klidně bych ji za to dal i 4* ale musím být také trochu soudný.
Plánuji to někdy číst znovu? Asi ne.
Chtěl bych číst pokračování? Ne, asi ne.

01.05.2020 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

(audiokniha)
Hlas vypravěče mě vyloženě iritoval, teda sr4l.
Vypravěč je výborný imitátor a kdybych nebyl líný, tak sestříhám nějaké ukázky. :-)
Občas mluví jako Landovský, když namlouval audioknihu Černí Baroni a chvilku mluví jako Zedníček, když namlouval Harry Pottera.
(TIP: narátor by měl být rozhodně angažován na načtení dalších vojenských děl od Švandrlíka, tam by pasoval jako prdel na hrnec.)

Děj knihy pomalu plynul po SKORO očekávaných kolejích a až finální bitva o Brno ve mně vzbudila konečně nějaké emoce.
A zase tady střílíme "žluťáky", ale tentokrát to nejsou kartani, ale lidská žlutá rasa.
Předpokládám, že o knihu na japonském trhu nebude valný zájem. :(

Dávám solidní hodnocení ***.

01.05.2020 3 z 5

Čtyři klíče Čtyři klíče Michael Crichton

Pokud by to byl fiktivní příběh, tak by to bylo značně přitažené za vlasy a místy suchopárné, ale jelikož se jedná o dramatizaci reálného zločinu podle vypovědí u soudu, nelze v tomto směru nic namítat.
Děkuji autorovi, že mi představil celý událost tak jak se stala i s kontextem dané doby.

04.04.2020 5 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

V době kdy jsem to četl, měla kniha velký vliv. Dnes už je běžnější slyšet skeptické hlasy které vysvětlují některé problémy jinak a ukazují některá témata z jiného úhlu.
Příběh možná šel trochu stranou na úkor odborných pasáží a dat, ale jsou to ty pravé kulisy které ukazují metody obchodníků se strachem.
Nejlepším prostředkem pro ovládání mas je strach.

04.04.2020 4 z 5

Snící drahokamy Snící drahokamy Theodore Sturgeon

Souhlasím už výše napsaným:

Louza píše: Z dnešního pohledu je možná trošku sporné, zda dílo řadit do zlatého fondu literatury. Až o tak zásadní věc se podle mého názoru nejedná. Pravdou ale je, že ze zaběhlých klišé rozhodně vybočuje i po dosažení svého šedesátiletého výročí.

Kniha v ničem nelže a už její název je přesným popisem pointy díla. Čekal jsem něco jiného, co mi tento styl vyprávění nemohl dát a proto jsem nebyl z čtení moc rozradostněn. Kniha na mne působila jako první verze románu, který ještě čeká na přepsání a na zapracování poznámek od betačtenárů.

28.03.2020 2 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Nekompromisní náser ze kterého vám pukne hlava.
(tuto větu můžete použít na zadní obálku třetího vydání knihy)

Po této knize je mi najednou všechno o trochu více jasné a už vím jak tvořil velký realista Ivan Andrejevič Krylov.

19.03.2020 5 z 5

Alan Turing: Enigma Alan Turing: Enigma Andrew Hodges

Od všeho trochu a celkem nic, ale je pravdou, že se těžko píše životopis introvertů.

21.02.2020 3 z 5

Tlustý muž pod Jižním křížem Tlustý muž pod Jižním křížem Miloslav Švandrlík

Povedený fiktivní cestopis.
Humor je na každé stránce, ale i přesto jsem neměl pocit, že se jedná jen o sbírku na sebe navázaných anekdot.
Oceňuji i délku, konkretně krátkost knihy.

05.02.2020 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Vše už tady bylo napsáno.
Příběh první knihy je dobrý a je to DALŠÍ kniha kde sledujeme dospívání hlavního hrdiny. Ze zkušenosti vím, že v momentě kdy je hrdina už dospělý přestane to literární kouzlo fungovat a čtenářský zážitek (hodnocení) se proklatě propadne.
Inu, není náhodou, že jedna z nejlepších ,,školních\" sérii Harry Potter končí přesně v momentu ukončení školní docházky.

02.02.2020 4 z 5

Elektronické knihy v českých knihovnách Elektronické knihy v českých knihovnách Tomáš Bouda

Kniha popisuje problémy knihoven a problémy nakladatelů při tvorbě, prodeji a půjčování knih.
Od roku 2012 se svět posunul o kousek dál ale některé teze jsou stále platné.

06.01.2020

Návštěva cirkusu Návštěva cirkusu Miloslav Šimek

Povídky - už jsem je všechny dříve četl. Prostě dobré.
Divadelní výstupy - lépe fungují na divadle než jen v knize.
Testy - zub času zahlodal a prostě jsou jen k pousmání.
Dětské hry - prostě nefungují vůbec.

06.01.2020 3 z 5