Polík Polík komentáře u knih

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Úžasná a nesmírně zajímavá kniha. O řeckých uprchlících jsem něco málo věděla, ale obzory se mi teď o dost rozšířily. Vřele doporučuji!

15.05.2022 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Skvělá kniha, úžasné generační vyprávění! Jenom škoda, že to skončilo rokem 1950 a pak až krátká vzpomínka z roku 1990..

02.05.2022 5 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Originální, velmi zajímavé. Sice jsem úplně přesně nepochopila, proč tam byl zrovna příběh Akiko a Hidekiho (kromě tedy té pražské zastávky), ale to nevadí.
Ráda bych se ale dozvěděla více o Květině tchyni a tchánovi, dále o "nenažrané" Evě a její partnerce a hlavně Hoang. Ta byla skvělá :-)

21.04.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Začátek super, úplně mě to nadchlo a nemohla jsem se odtrhnout, ale jak děj a roky pokračovaly, tak už mě celkem nudilo, jak hlavní hrdina pořád a neustále potřebuje "zasunovat" a má neuvěřitelný dar si vybírat nevhodné partnerky. Plácá se ve vztazích a nespokojenosti. Konec mě teda dostal, nečekala jsem to a rozhodně to nemůže růžově skončit.. Další náběh na katastrofu :-)

03.04.2022 3 z 5

Vtipná oddechovka, ale zcela upřímně jsem doufala, že se dozvím o práci letušky více. Tady to bylo jenom víceméně o klubech, pařbách a výletech v příletových destinacích.

20.03.2022 2 z 5

Adresa Naděje Adresa Naděje Mélissa da Costa

Podle mne opravdu dojemný příběh ztráty, ale následně pak nálezů. U některých částí jsem měla opravdu na krajíčku. Líbilo se mi, jak vše klidně a pozvolna plynulo, žádný spěch.

11.01.2022 3 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

(SPOILER) Intenzivní příběh babičky, matky a dcery v Polsku 2. pol. 20.století. Joanna Batorová má neskutečný dar popsat pocity a atmosféru velmi úsporným stylem, přesto se cítíte, jako byste tam byli s ní. Občas v knize zazní krátký úsek vzpomínek na prarodiče (emigrace ze Lvova), škoda, že se to víc nerozvinulo, ráda bych se dozvěděla více.
No a konec byl vcelku překvapivý.. hlavně scéna Zofie a Ignáce (ale opravdu uhořeli? Nepovedla se nějakou náhodou jejich záchrana?). A na to, jak dlouhou část věnovala autorka Dominičinému dospívání, tak konec mi taky přišel uspěchaný. Vrátil se Adam z Itálie? Pochopila jsem správně, že se Dominika přestěhovala do Německa a následně vzala Jaďu s sebou?
Mnoho otázek.. :-) Ale krásná, opravdu nezapomenutelná kniha.
Ovšem chování lidí ke zvířatům je tam opravdu barbarské.

06.01.2022 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

(SPOILER) Je to zvláštní, ale za celou dobu mi v knize nepřišlo, že by vlastně vypravěč byl vrahem. Je to tak dobře sepsáno, že to vlastně všechno vypadá, jako by to bylo nezbytné. On nezabíjí z potěšení, ale z nutnosti.
Opravdu skvěle sepsáno!

22.11.2021 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Zaujal mne obsah, obal a i začátek knihy, ale pak už to nešlo dál. Dialogy mezi kolegy mi přišly neskutečně stupidní, snažila jsem se přes to přenést, ale opravdu to nešlo. Zkazilo mi to celý dojem, který byl na začátku opravdu velmi dobrý.

16.10.2021

Interhelpo Interhelpo Jaromír Marek

Opravdu velmi odborně a zcela profesionálně napsaná dokumentární kniha, kterou oživovalo množství skutečných svědectví původních či rodinných příslušníků dané komuny. Nedokáži se vžít do jejich nadšení odjet začátkem 20.let někam do naprostého neznáma budovat lepší zítřky a rozhodně by mne to ani nenapadlo. Je ovšem naprosto obdivuhodné, jak dokázali fakticky z ničeho vybudovat velmi dobře prosperující průmysl a zázemí, které se nicméně stejně podobalo tomu, co měli doma. A téměř všichni na to doplatili.

08.09.2021 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Musím říci, že mne kniha naprosto vtáhla hned od začátku. A Marcův příběh, úkryty, kličky a skrývání se mne plně fascinovaly. Tak moc, že Carlův vztah s Monou či Lisbeth, anebo vyšetřování požáru lodi, mne trochu otravovaly, jelikož to zdržovalo od Marcova osudu :-)

23.08.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Skvělé, stejně jako první díl! Moc bych si přála, aby to pokračovalo dále. Zůstalo mnoho nevysvětleného, nedopovězeného.. Tomaszek, Halčino neštěstí, Ženčin Němec..

19.08.2021 5 z 5

První šifra První šifra Denise Rudberg

Začátek se mi líbil opravdu hodně, nicméně druhá část už byla až příliš předvídatelná. Snad další díl vyjde brzy a trochu vylepší ten otevřený konec.

23.07.2021 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Naprosto dechberoucí kniha, od začátku až do samotného konce. O gulazích mám trochu načteno, nicméně o přesídlencích jsem nic nevěděla. Je neuvěřitelné, co všechno člověk může přežít. Ta síla neobyčejných lidí, kteří si zachovají lidskost, ryzí přátelství, odvahu a naději. Fascinující, výjimečná kniha!

07.07.2021 5 z 5

Květy smrti Květy smrti Jill Johnson

Velice se mi líbila botanická část knihy, o různých účincích rostlin včetně těch fatálních, nicméně zápletka mne až tak moc nenadchla. A hlavně mi ten konec přišel uspěchaný.

17.06.2021

Paměti porodní báby a další příběhy nejen z Kopanic Paměti porodní báby a další příběhy nejen z Kopanic Petr Vašina

Obsah skvělý, forma o dost slabší.. Na začátku knihy mi úplně proběhla hlavou cimrmanovská hra Záskok - Vy tam máte figur jak na kostele! Opravdu jsem se nemohla chvílemi zoorientovat kdo patří ke komu. Takové tam bylo množství rodinných a jiných příslušníků. A autor neustále přeskakuje ze svých vlastních zážitků, vzpomínek ostatním členů rodiny přes vzpomínky maminky a zase jinam. Navíc to ani není často chronologicky, neustále se vrací tam a zpět, což mi dojem z knihy dost kazí. Nicméně rodinné zážitky jsou neobyčejně dojemné, místy velmi dramatické, smutné až bolavé. Osobně se nedivím, že jeho maminka ve stáří na muže jako takové celkově zahořkla, viděla toho kole sebe jako porodní bába opravdu hodně. Nikdo nevymyslí tak poutavý příběh jako život sám.

23.05.2021 3 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Tak přečetla jsem za pár hodin, nemohla jsem se od toho odtrhnout.. ale je fakt, že filozofické debaty jsem očima přeskakovala, na to moc nejsem. Děsivé, jako všechny knihy od Kariky :-)

23.05.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihu jsem přečetla najednou, protože mi to nedalo se od ní odpoutat, nicméně pořád jsem tam hledala nějakou naději, obrat.. A to částečně přišlo až ke konci po nastěhování ke Karle. Ale musím říct, že už dlouho jsem nečetla něco tak smutného.

01.05.2021 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tento spisovatel je fantastický, každá jeho kniha doslova pohladí po duši. Na jednu stranu Vás naprosto dojme k slzám, jelikož je plná citu, různých druhů lásky a bolesti. A na druhou stranu Vás dokážete naprosto pobavit a rozveselit.

06.04.2021

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Opravdu se mi líbí styl jeho psaní, hlavně popis jeho rodiny. Maminka je fantastická, otec má šmrnc. Je určitě třeba se oprostit od hodnocení povahy autora, protože na mne často působil jako nabubřelý nesnesitelný floutek :-) Ovšem jeho fotky jsou mimořádné, styl psaní velmi upřímný, takže doufám, že brzy vydá další knihu. Ráda si ji přečtu.

17.03.2021 3 z 5