Polariss Polariss komentáře u knih

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Návrat ke klasickému sci-fi na mě vyloženě dýchnul. Už je to nějaká doba, co jsem četl Bladerunnera nebo něco od Asimova. Čili po dlouhé době to není jen nějaký marketingový výkřik do tmy. Vypůjčený čas je spíš sci-fi detektivkou, člověka ale zasáhne hlavně přesah do lidsko-robotických vztahů. Skvěle zpracovaná témata, originálnost... Etika je zde silným tématem a přesto je šikovně schovaná do akce a napětí. Edice Jiné světy od Epochy už je teď mým favoritem.

24.06.2023 5 z 5

Azhareida - Bitva o Gelidor Azhareida - Bitva o Gelidor Tomáš Petrásek

Velmi příjemné sci-fi, které v množství podobných a klišoidních příběhů přináší starého a poctivého vesmírného ducha, navíc ještě s astrobiologií, což já rozhodně můžu!

21.05.2023 5 z 5

Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Jindřich Kačer

Zajímavá knížka, která přibližuje dějiny neodborníkům. Holkám pomohla i ve škole. Nečekejte super náročný rozbory, ale to podle mě ani není cílem.

23.02.2022 5 z 5

Strach Strach C. L. Taylor

Trošku slabší než předešlé, ale pořád jsem si čtení užil. Zajímavě zpracované charaktery, i když ne vždy jsem chování chápal. Postavy byly často nesympatické.

02.01.2019 4 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Krásné připomenutí mého oblíbeného herce. Mám doma velkou foto verzi i klasickou knihu a musím říct, že jsem čtení zakončil puštěním pár oblíbených filmů.

30.08.2018 5 z 5

Ledová citadela Ledová citadela Pavel Korněv

už to asi fakt stačilo...

15.06.2018 2 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Závěr trilogie ze začátku super, bohužel postupně spadl do bohapusté českoakční fantastiky. Nic nového, nic neotřelého. Tento konzum je zkrátka typickým klišém sériové výroby, erotika mi upřímně už leze krkem a co mě vyloženě rozesmálo, je snaha hrdiny střílet z pythona na tři kilometry. Tahle vojenská zhovadilost by snad byla někde odpustitelná, ale tentokrát ji přehlédnout nedokážu. Určitá témata si zaslouží určité zpracování nebo alespoň znalosti.

27.12.2017 2 z 5

Ostří mrtvého muže Ostří mrtvého muže Luke Scull

Kde se vzala ta moda, že do každýho fantasy se cpou novodobé technologie. Debilní konec mi znechutil celou sérii a stejně jako u Trnového prince mění vynikající fantasy na zhovadilost.

16.12.2017 2 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Mazec. Co víc říct? Dočteno na jeden zátah včera (dneska) v noci. Kdybych neviděl na obálce české a k tomu ženské jméno, s klidem bych si tipl zahraniční tvorbu. V tomhle si musí každý něco najít. Bavila mě ta propracovanost a detaily, které člověk pochopí až později, nebo když nalistuje zpět. Bavily mě postavy, odlišné, různorodé a hlavně UVĚŘITELNÉ. Líbil se mi svět a hlavně se mi líbilo minimum vykecávání! Poslední dobou jsem alergický na nic neříkající popisy, jenom aby sága byla "epická"! Tohle byla epická jízda. Mám teď jen jednu otázku. Kdy bude druhý díl?

10.11.2017 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Napínavé, čtení mi ubíhalo, ale asi nic, co bych ještě někde nečetl. Lepší průměr

30.10.2017 4 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Hodně slabá česká fantastika. Nebo co to vlastně mělo bejt. Na psaní tohohle žánru by snad měli rozdávat povolenky. Marně čekám na něco českého, co by konečně výrazně vybočilo z řady. Tento rok to zvládla zatím jen jedna kniha a Frost rozhodně nebude tou druhou.

13.08.2017 1 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Dívka ve vlaku pro mě byla dost zklamání. Nechal jsem se zlákat mediální masáží a dokonce i psal do mého oblíbeného eshopu, jestli bude e-book v prodeji i u nich. Když se ke mě kniha konečně dostala, zvládl jsem ji ve dvou dnech. Rychlost čtení však značné míry ovlivňovala touha mít to už konečně za sebou. Asi jako mnozí jsem čekal něco velkolepého. Místo toho jsem se často nudil a ani mě nic extra nepřekvapilo. Prostě průměr.

03.07.2017 3 z 5

Zmizelý Zmizelý C. L. Taylor

Oblíbená autorka nezklamala. Jsem rád, že jsem se k jejím knihám dostal.

03.07.2017 5 z 5

Síť snů Síť snů Petra Kubašková

Nejde ani tak o to, že to není městské fantasy. Nejde ani o to, že to je čistá duchařina s hromadou ezoteriky. Jde o to, že celý příběh je nemastný neslaný. Vcelku se mi líbil nápad s pravěkem, avšak pradávné zlo si představuji trochu jinak. Proč byl Vari posedlý zlým duchem? Na to, že měl být pradávné zlo dokázal akorát tak sejmout pár krav a napůl znásilnit jednu mladou holku. Náhle se z něj stává tisícileté zlo čekající na další oběť. Tou je naprosto nedůležitá mladá holka, kterou za CELOU dobu knihy nedokážou vypátrat, ačkoli mají její facebook. Vůbec chování hlavní "vyšetřovatelské" dvojice bylo po celou dobu přitažené za vlasy. Znají jméno... Ví kdo to je... Mohli by si vymyslet cokoli, aby se k té holce dostali. Místo toho po ní pátrají stylem sledování z 60. let. Další perla přichází při její záchraně. Holka se válí na zemi a oni řeší, zda vykopnout dveře, nebo ne. Představil jsem si sám sebe ve stejné situaci. Neváhal bych ani minutu a rozhodně neřešil "jak vyřešit vloupání do zahradního domku" policii, když je na zemi nemocný člověk. Další bod, který jsem nepochopil byl vztah protagonistky a média. Zničehonic se v půlce knihy pohádali a přešli do jakéhosi stavu odloučení. Vůbec nechápu co se tam stalo ani proč. Zcela zbytečná zápletka. Konečná bitva s démonem v celkem klišoidním stylu vzpomínek a flashbacků typu Harryho Pottera (scéna s vymítáním Voldemorta). Prostě si vzpomenu na dobré a všechno bude ok. Kdyby se např. přenesli do minulosti a Monika se postavila Varimu, bylo by to rozhodně zajímavější. Duch na mě nepůsobil hrozivě, byl prostě nedotažený. Místo prázdných řečí na diskotéce a v knihovně mohla autorka rozepsat právě tuto část příběhu. Alespoň bych tu a tam nepřeskakoval odstavce.

03.07.2017 2 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Sanderson nezklamal a nejspíš ani nikdy nezklame. Povinná četba.

27.06.2017 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Velmi pěkné fantasy. Opět jsem na něj narazil při lovu českých titulů. Musím vyzdvihnout představivost a svět, který autorka vymyslela. Kdyby mi dal někdo na výběr, zda se jedná o českou tvorbu, nebo o zahraniční, určitě bych tipoval zahraniční. Dal jsem přečíst i starší dceři a též se jí kniha velmi líbila. A to je ta jedna hvězda dolů. Na mě to bylo místo trochu moc dětské. Nevím, jak přesně to popsat. Možná kvůli hlavní postavě, která je velmi mladá, či kvůli atmosféře, která je vcelku odlehčená. Žádné brutality se nekonají a bohudík za to. Právě neklišojdnost děje si mě získala.

27.06.2017 4 z 5

Yorrân I: Poutník Yorrân I: Poutník Jan Dobšenský

Rád sleduji českou scénu a hledám autory, kteří by mě něčím zaujali. Na Yorran jsem narazil náhodou díky akci eshopu. Musím říct, že super. Líbí se mi, že jde o něco neotřelého a ne jen variace fantasy ala ctrl c. Zaujala mě silná historická linka, trochu moc na mě byl možná přehršel jmen a míst. Do dalšího dílu však určitě půjdu.

27.06.2017 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Nesmrtelná klasika u které mrazí. Asi není potřeba nic dodávat.

27.06.2017 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Bohužel kniha mě nezaujala. Líbil se mi příběh zasazený do "žijícího" města, ale zajímavý svět i schopnosti se utopily v nezajímavých postavách a hlavně jsem prostě nezvládal to nepřehledné střídání kapitol. V určité chvíli byly i některé scény celkem špatně popsány, takže jsem musel přemýšlet, co se tam děje. Některé dialogy zbytečně dlouhé, objevilo se i klišé. Postavy se mi ze začátku pletly a když už jsem si na ně zvykl, přišel skok a nová postava. Je vidět, že se jedná o autorův debut. O to víc mě iritují nabubřelé popisy Hostu. Pokud se pan Bareš uchází o pozici mezi velkými hvězdami české fantastiky, ještě to chvíli potrvá.

08.05.2017 2 z 5

Víra poražených Víra poražených Terry Goodkind

Podle mě nejlepší díl. Skvěle vykreslená Nicci.

15.03.2017 5 z 5