podko_lenka podko_lenka komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Začátek byl trochu nezáživný, ale pak už jsem nemohla přestat. Říkala jsem si - je to scifi? Nebo detektivka? O knížce přemýšlím i několik dní po dočtení.

03.12.2023 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Zajímavost: před touto knihou jsem četla Houslistka z Osvětimi. Popisuje příběh Almy Rosé, která byla zmíněna i v této knize a také měla blízký vztah s Mengelem. Je to jako bych četla jednu knihu a dvě dějové linky. Doporučuji obě.

13.08.2023 5 z 5

Hodná dcera Hodná dcera Karin Slaughter

Knížce jsem dala šanci 50 stran. Myslím, že bych měla dostat za ten knize věnovaný čas zaplaceno.

02.06.2023 odpad!

Odpuštění Odpuštění Anna Vlčková

Čtivé, ale už příliš překombinované... Nicméně celou sérii hodnotím velmi kladně.

30.05.2023 3 z 5

Nečistá hra Nečistá hra Victor Methos

(SPOILER) Kniha dobře čtivá... Poté, co jsem se dostala přes začátek. Nepochopila jsem, proč musela být hrdinka vykreslena jako fracek, co má problém s alkoholem, má toxický vztah s manželem, pere se u soudu a chodí k soudu s kocovinou a v džínách. Spíše než neústupnou bych ji označila jako nevyzrálou, beroucí si případy, kde věřila v dohodu a tudíž bezpracnost. Pro mě absolutně nesympatická postava, obhájkyni bych si představila jinak. Zápletka, tedy kdo to na Teddyho ušil, mi byla jasná hned poté, co ho matka odvezla a už jsem to dočítala ze setrvačnosti.
Příběh byl fajn, styl psaní také. Klidně bych si přečetla další autorovu knihu, ale bojím se, že bych tam narazila na další takovou Dani.

09.05.2023 2 z 5

Cizinka v Paříži Cizinka v Paříži Joanna Rees

Po prvních 100 stranách jsem chtěla knížku odložit. Podle mě se klidně mohla jmenovat Vzpomínky na Archieho. Děj žádný a stále jen návrat k minulosti, což pro někoho, kdo předchozí knihu četl, může být zbytečné, kdo ji nečetl, vlastně taktéž. Dala jsem jí ještě šanci a dostala se na stranu 250. Vzpomínky se stále opakují, alespoň v menší míře, dějově je to pro mě prázdné, neděje se tam nic. Takže odkládám nedočtenou.
Kdyby se nečetla tak snadno, odložila bych ji dřív.

17.04.2023 2 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Hodnotím lépe Tatéra z Osvětimi, tohle už pro mě bylo příliš románové. Což je ale pochopitelné vzhledem k tomu, že tento příběh autorka nevyslechla od Cecílie a měla málo informací. Mám raději více faktu, proto jednu hvězdu sebírám, přesto knihu doporučuji pro její čtivost.

03.02.2023 4 z 5

Zakladatelka rodu Zakladatelka rodu Cynthia Harrod-Eagles

Historické romány mám velmi ráda, obzvlášť z Británie. Do knížky jsem se okamžitě začetla a začala ji doporučovat okolí, jak mě vtáhla. V průběhu jsem se v ní ale začala ztrácet. Ne kvůli množství postav, jak je tu zmiňováno, ale proto, že ve všech generacích a rodinách se používala stále stejná jména. Ano, reálně se to tak dělá. Ale nechápu, proč autorka zvolila tuto cestu. Však je tolik krásných anglických jmen, která mohla použít. Už jen proto, aby byl v osobách přehled.
Knihu jsem dočítala s minimálním zájmem, protože už jsem nevěděla, kdo je syn, kdo je vnouče a kdo je z královské rodiny. Škoda, další díly zatím číst neplánuju. Možná později.

30.01.2023 3 z 5

Dáma ve zlatém Dáma ve zlatém Anne-Marie O'Connor

Tady jdu naprosto proti proudu všem. Vůbec jsem nebyla schopná se do knížky začíst. Četla jsem, četla a najednou si uvědomuju, že vůbec nevím o čem. Prvními sto stránkami jsem se prokousávala týden. Odkládám, zřejmě nejsem na tuhle knihu aktuálně správně naladěná.
Dvě hvězdy dávám za doplněné fotografie obrazů, o kterých se píše.

23.01.2023 2 z 5

Mona Lisa Mona Lisa Carson Morton

Kniha pěkná, čtivá, vtáhla mě do děje. Ale proč je useknutá? Vždyť i na záložce obálky je psáno, že děj vrcholí povodně v Paříži. Tak nějak mi přijde, že to vydavatel samovolně useknul a opomenul to na obálce... Jsem z toho dost rozpačitá, proto ani nebudu hodnotit hvězdami.

20.12.2022

Láska v Provenci Láska v Provenci Bridget Asher (p)

Obvykle čtu knihy cíleně, na základě dřívějšího vyhledání, doporučení zde nebo známých. Tuhle jsem vzala na slepo v knihovně. A pak koukám, hodnocení nic moc. Ale co, já čtu všechno, tak to slupnu a posunu se dál.
Dala jsem prvních 60 stránek. Prolínání časových linií, kdy mi chvíli trvalo, než jsem si uvědomila, kde jsem, mi vadí, ale ještě bych to zvládla. Co v knihách nemůžu, to jsou pravopisné chyby. A že tady jich bylo jako máku. Vrchol všeho je nerozlišení mě/mně.
Odkládám. Tohle nedám. V dobách, kdy je čeština na sociálních sítích przněna, chci vzít do ruky knížku a užít si četbu na úrovni. Nechápu, jakým způsobem se vybírají editoři. Jejich jediná zodpovědnost je, aby byla kniha podle všech pravopisných a gramatických pravidel. Ostuda nakladatelství.

15.12.2022

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Colleen to vážně umí. U této knížky budu ale hodnotit pouze čtivost a její popis myšlenkových pochodů. Líbí se mi, že se nesnaží popsat situace, aby to bylo "líbivé do románu", ale tak, jak skutečně člověk přemýšlí. I za cenu toho, že z hrdiny/hrdinky udělá hospodářské zvíře.
Příběh této knihy byl velmi naivní, až nereálný. Možná už jsem toho už Colleen četla moc a měla bych si dát od ní pauzu. Přesto za tu hloubku, za popisy situací a myšlenek opět nemůžu jinak než za plný.

14.12.2022 5 z 5

Poledne u Tiffanyho Poledne u Tiffanyho Echo Heron

(SPOILER) Mám ráda životopisné knihy a po přečtení hodnocení jsem měla očekávání. Bohužel. Trvalo mi, než jsem se do příběhu začetla, občas jsem tápala v postavách a nakonec mi ani Clařin charakter nebyl sympatický. Měla jsem dojem, že víc než o uznání jí šlo o to, aby měla vyšší a vyšší příjem. Alespoň jsem měla pocit, že právě tomu věnovala víc úsilí i místa ve svých dopisech.
Nicméně jsem ráda, že jsem měla možnost se ke knize dostat a dozvědět se víc o Tiffanyho životě a životě ženy, která spolutvořila jeho značku.

12.12.2022 3 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Za mě kniha povedenější než Sudetský dům. Nejspíš je to popisem míst, která mám tak ráda a ráda je navštěvuju. Jen si přeju, aby autor začal používat rozvinutější věty... Přesto si ode mě kniha zasluhuje plný počet hvězd.

04.12.2022 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Téma velmi dobré, příběh zajímavý.
Ale ta čeština, ta čeština... Jeden čas jsem četla e-knihy, ale ty přepisy byly tak tragické a plné chyb, že jsem se vrátila k papírovým knihám. U téhle je to asi jedno, co bych zvolila.

10.11.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Z knihy jsem velmi rozpačitá. Námět zajímavý, dozvěděla jsem se spoustu historických faktů, která jsem nevěděla, ale tak strašně těžce se mi četla... Bohužel za mě podprůměr

01.10.2022 2 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Čtvrtá knížka od autorky a odkládám na neurčito. Krom Hotýlku na Islandu nemůžu její hrdinky vystát. Vždy jim vtiskne určitý povahový rys, který mě vytáčí. Škoda, jinak jsou knížky pěkně čtivé.

12.09.2022 2 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Na romány moc nejsem, ale na dovolenou jsem chtěla četbu trochu odlehčit.
I když mě nejprve zklamalo, že jsou tak mladí a bude to tedy nejspíš román pro teenagery, brzy jsem pochopila, že je to podstatné, protože v tomhle věku se člověk poznává a citově formuje.
Do druhého setkání jsem se smála, od třetího jsem to probrečela. Nedokázala jsem ji odložit a během dne ji dočetla. I když pro mě byla zápletka zbytečná a překombinovaná. Kdyby nebyla, odnesla bych si z té čistoty lásky ještě silnější emoci.
Přesto si ode mě zasluhuje plný počet hvězd. Moje první knížka od autorky a rozhodně ne poslední.

27.08.2022 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Ve srovnání s Pekárnou v Brooklynu a Cukrárnou v Paříži byla pro mě tato knížka zatím nejlepší. Charakterově oproti předchozím (přirovnání kirsten6241 , že aspoň nebyla kráva, mě pobavilo a souhlasím s ním) mi sedla. Knížky jsou čtivé a opravdu se mi líbil popis islandské přírody. Ovšem dost mi vadí, že se někdy autorka míjí s realitou. Lucy byla vykreslená jako schopná manažerka, taková by se ovšem hned nezačala kamarádit s personálem (kdo někdy vedl lidi jistě chápe) a rozhodně by se nelíbala po dvou týdnech s podřízeným. Takové záseky jsem bohužel našla zatím ve všech knihách ze série, co jsem četla. Škoda toho...

26.08.2022 3 z 5

Dar života Dar života Henry Denker

Velmi pěkné, dá-li se to říct o tomto tématu. Smutné a k zamyšlení.
Dávám 4-5 bodů. Za knihu samotnou 5, ale na začátku jsem se dost ztrácela v postavách, za to trochu ubírám.

22.08.2022 4 z 5