pobijecmuch pobijecmuch komentáře u knih

V tieni V tieni Dominik Dán

Není to úplně tak klasická Dánovka, ale spíše něco jako manuál úspěšného kriminalisty. Autor v knize, krok za krokem, odhaluje čtenářům pátrání v případu jedné surové vraždy.

20.12.2020 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Zapomeňte na woodoo panenky a kulty digitálních čarodějek. Kotleta se konečně vrátil do žánru scifi a napsal dobrý příběh. Jen mám určitou obavu, že pokračování mu Sněgoňová asi pokazí.

14.12.2020 4 z 5

Hacker Hacker James Swallow

Já jsem žádný problém s touto knihou neměl. Kniha má akci, a hlavně spád. To co jsem od ní očekával jsem dostal. V poslední době byly vydány daleko horší knihy, které si hrajou na nějaké thrillery, a zatím je to jen literární brak.
Někdo tady napsal, že název knihy je zavádějící, protože s hackerstvím to moc společného nemá. Nevím co čtenář od knihy očekával, ale celá pojednává pouze o hackerech. Pokud si myslí, že by tam mohlo být popsané více nějakých podrobných triků a způsobů prolamování internetové sítě, tak by potom už to nebyl thriller, ale odborná publikace literatury PC.
Takže za mně s knihou absolutní spokojenost a doufám, že se vydavatelství Kalibr brzo vydá další díl této série.
Protože se to dobře četlo, tak dávám plný počet.

10.10.2020 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Série Silo bylo docela nadprůměrné čtení. Toto se sice tváří jako scifi, ale je to spíše odborná příručka pro potápěče v písku.
Dá se to číst, ale čtete a nevíte o čem to je. Kniha má jedinečné a zajímavé nápady, ale ty vůbec nejsou využity. Nevíte odkud se písek bere, chybí hlavní postava a závěr knihy neexistuje. Myšlenku hledání artefaktů si autor vypůjčil z filmu Vodní svět.
Kniha mně hodně zklamala, čekal jsem něco skvělého, ale místo toho jsem dostal cosi jako polotovar, který ve mně zanechal jen chaos.
A končím s komentářem, "musím jít s pískem".

22.09.2020 1 z 5

Prokletá věž Prokletá věž Michaela Merglová

(SPOILER) Ještě po 100 stránkách jsem nevěděl co čtu. Tato pohádka, historický román, nebo snad fantasy, nemá totiž žádný děj. Knihou se pořád prohání nějaký Lišák a Myšák a chybí pouze Šibeničák. Ještě je tam Bručoun, ale dalších šest trpaslíků se tam už neobjeví. A jen se zbytečně kecá, filozofuje a maximálně se otevřou nějaké zámky od dveří. A nejhorší jsou ty holé věty o dvou slovech.
Někdy přemýšlím, zda vydání takové knihy není škoda papíru. Co by na to asi řekli mladí ochránci našich stromů a přírody. Tady prostě česká fantasy dostává pěkně na zadek.
Dávám jednu hvězdu jen za to, že to napsala (asi) začínající česká autorka. Pro příště, ale doporučuji se vykašlat na na současnou literární módu fantasy a napsat třeba dobrý romantický román pro dívky.

07.09.2020 1 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Tak bohužel, pátý pokus s knihou pana Bureše a opět zklamání. Začátek první části mně hodně bavil, ale ten její konec je prostě zabitý. Byl jsem tak zklamaný, že mně druhá část už vůbec nebrala. Jsou prostě lepší knihy s alternativní historií. Pro mně konečně jedno velké ponaučení, že se knihám tohoto autora, mám hodně zdaleka vyhnout.

18.08.2020 1 z 5

Soudný den Soudný den Jan Urban

Zakončení této série nebylo špatné, přesto si myslím, že to je nejslabší díl. Začátek trochu utahaný, linka s Luciferem kupodivu po určité době hodně zajímavá. Urban v knize použil snad všechny lidové přísloví a hlášky, kde se objevuje čert, pekelník, peklo, satan, atd.
Slovní obraty má Urban určitě lepší, než v posledních knihách Kotleta.
Tak tuto sérii máme konečně zakončenou a jsem zvědavý, zda se od autora dočkáme ještě něčeho nového.

08.08.2020 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Toto fakt napsal Kotleta? To nemůže být pravda! Autorem bude asi vrátný z nakladatelství Epocha, nebo nějaký jeho fanoušek z Databáze knih a Franta tam dodal jen sprosté slova.
Pokud je to dílo velkého Kotlety, tak je to jeho nejslabší kousek. Kniha bez nápadu, bez děje, spousta šíleného filozofování a zbytečného textu, který nemá s myšlenkou knihy nic společného. Hlášky jsou hrozně slabé, nebo se neustále opakují.
Pan Kotleta začíná být trapný. Jede na kvantitu a na kvalitu úplně kašle.
Kniha mně nebavila. Asi po 50 stránkách jsem ji odložil a teď jsem se k ní s velkým vypětím sil opět vrátil.
Veřejně prohlašuji (já velký fanda autora), že jeho knihy přestávám kupovat. Jsou to jen zbytečně vyhozené peníze.
Pročítám jiné komentáře a mám dojem, že jsem četl asi jinou knihu, nebo začínám být literární odpadlík.

30.07.2020 1 z 5

Navy Seals: Bojová historie americké elity Navy Seals: Bojová historie americké elity Don Mann

Z této knihy jsem značně rozčarován a tedy hodně zklamán. Čekal jsem zajímavosti z historie této speciální vojenské jednotky a místo toho jsou tu uvedeny veřejně známé informace. Kniha vás zaskočí už v úvodu, kde je napsáno - Části tohoto textu byly na žádost amerického ministerstva obrany redigovány. Redigovány jsou cenzorem tak, že místo textu uprostřed věty čtete - redigováno. Věta potom někdy i nedává smysl. Tak to máte na jedné stránce i třikrát. Chápu, že např. skutečné jména vojáků, krycí názvy jednotek, nebo místa akce jsou tajná a nikdy se nezveřejňují, ale proč to autoři po cenzuře nějak neopravili, aby to dávalo aspoň trochu smysl.
Další věc. V knize se píše, že je to historie do současné doby, ale nejznámější akce Sealů, tedy likvidace Bin Ládina v roce 2011, tu úplně chybí.
Jsem fanoušek literatury faktu, ale toto je pro mně opravdu zklamání. Podle toho budu knihu i hodnotit.

17.06.2020 2 z 5

První na zabití První na zabití Andrew Peterson

Další kniha, která mně v době karantény přistála ke čtení. Vcelku se dobře četla a opravdu měla akční linku. Trochu se, ale musí brát, jako takovou propagandu amerického vojáka, který vždy zvítězí. A pokud by náhodou onemocněl nějakým virem, tak by se napíchal dezinfekčními prostředky, vystavil vysokému teplu :-) a už by zase byl fit a mohl likvidovat nepřátele Ameriky.
Takových knih je v současnosti napsaných hodně a jen záleží na českých vydavatelství, zda stojí o přeložení a vydání. Série Nathan McBride má nyní v originále napsaných 7 dílů a český nakladatel to po prvním zřejmě odpískal.

04.05.2020 4 z 5

Arabella z Marsu Arabella z Marsu David D. Levine

Nemůžu si pomoci, ale toto je spíše taková pohádková story, snad více pro dívky, než nějaké hodnotné scifi.
Dokonce si myslím, že i John Carter, pán Marsu, který byl napsán už před 100 lety, je určitě lepší četba.
Je pravda, že toto jednoduché čtení má někdy i určitý spád a dokonce i děj, ale jinak je to taková scifi romantika. No a ten závěr, jak z Červené knihovny.
Kniha pro skalní fanoušky scifi, rozhodně nebude přínosem. Pro čtenáře, kteří potřebují, v této době karantény zkrátit dlouhou chvíli, bude asi stačit. Další díl, ale rozhodně číst nebudu.

13.04.2020 1 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Ano, souhlasím, obsahově pouze obyčejné průměrné (podprůměrné) povídky, na které za pár dní zapomenete. Pro nastavení počtu stránek vložena zbytečně dlouhá ukázka ze SPADU.
Ale, co by jsme chtěli, když je to zadarmo.
Nehodnotím.

31.03.2020

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Hladové hry byly jen jedny a toto je bohužel, jen nějaká nepovedená kopie vsazena do žánru scifi.
Prvních sto stran se to vcelku ještě dalo číst, ale potom už je to jen slátanina, která se pořád opakuje. Knize chybí napětí a vlastně i děj. Také jsem postrádal trochu více techniky, která patří k tomuto žánru.
Za mně velké zklamání a další díly nechám k čtení našim mládežníkům. Opravdovým fanouškům scifi rozhodně nedoporučuji, budete zklamaní.

17.03.2020 1 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Koho už nebaví číst slaboduché příběhy od Roberta Bryndzy, doporučuji tuto novou autorku kriminálních thrillerů. První díl série s agentkou FBI Sayer vás určitě nebude, ani na vteřinu nudit. Kniha má nadupaný spád a rozhodně se nedočkáte, že vám autorka prozradí vraha hned na začátku knihy.
V kleci doporučuji všem labužníkům dobré krimi a já se moc těším na 2. díl.

08.03.2020 5 z 5

Moucha v limonádě Moucha v limonádě Štěpánka Bergerová

Humor, někdy až sarkasmus, něco k zamyšlení a ještě k tomu od české autorky. Príma povídky, které pobaví. Moc doporučuji a přeji autorce další hezké knížky.

23.02.2020 5 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Na novou knihu pana Kmenty jsem se hodně těšil. Bohužel po přečtení jsem byl mírně zklamán. Jsou tam totiž většinou uvedeny skutečnosti, které veřejnost už dobře zná. Tedy byly již dříve někde publikovány. Tak trochu jsem čekal nějaké nové "pikošky", ale nic nového nám autor neprozradil. Kniha se četla lépe, než předchozí Boss Babiš, i když mně zarazilo, že autor se v textu někdy zbytečně opakuje.
Knihy pana Kmenty mám hodně rád a už teď jsem zvědavý, o kom bude psát příště. Možná se něco dozvíme o panu Bartošovi, nebo snad Okamura?
U mně zatím je pořád nejlepší jeho kniha - Český špion Erwin van Haarlem.

06.01.2020 3 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Vánoce bez knihy Dominika Dána si už několik roků nedovedu představit. A i tento rok, nám opět další případ s detektivem Krauzem přinesl perfektní čtenářský zážitek. Jako vždy plný humoru, napětí a tentokrát i záhad. Na slovo záhady bude Krauz alergický, ale vše se dá nakonec vysvětlit úplně jednoduchou cestou.
Poslední knihy Dominika Dána jsou pro mně literární koncert. Kam se na Krauze hrabou různí Kanibalové. Kukačky nebo případy s Nožem.
Děkuji panu Dánovi za pěkný vánoční dárek-
P.S.
Britský humor??? To snad NE. To je klasický slovenský humor !

20.12.2019 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Předem upozorňuji čtenáře slabších povah, že v mém komentáři možná najde náznak SPOILERU. Tímto se omlouvám, ale jinak se to napsat nedalo.
Přiznám se, že Bryndza není zrovna můj oblíbený autor a jeho sérii o Erice Fosterové jsem nijak neprožíval. Resp. nedočetl, protože nejsem cílovka, tedy čtenář detektivek pro ženy. Proto jsem také k četbě této nové knize přistupoval s určitou nedůvěrou, nebo spíše pouze zvědavosti.
Začátek (minulost) byl vskutku výborný, ale jak rychle vystřelil, tak rychle skončil. Děj knihy se přesouvá do současnosti a už tu máme knihu plnou bizarností, úchylů, dost litrů krve a zbytečných ujetých detailů. Spoustu podivné obscénnosti, jako "ruka pod tepláky při vzpomínce na matku".
Proč musí mít hlavní hrdinka s vrahem dítě, jak se se vůbec sériový vrah mohl stát policistou. Proč tu máme opět další alkoholičku (opakující se v mnoha knihách)? To jsou otázky, které čtenáře určitě napadnou.
Kniha má vcelku dobrý příběh i nečekanou, možná ďábelskou pointu, ale přece jenom si myslím, že toto je schéma spíše pro severské detektivky. Z celé knihy tedy mám podivné pocity. Autor chtěl za každou cenu buď šokovat, anebo hodně lacině získat přízeň.
Závěrem si neodpustím jedno srovnání - a co na to říká Nabarvené ptáče?

18.11.2019 2 z 5

Tiene minulosti Tiene minulosti Václav Neuer

Případy z minulosti zrovna nemusím. První půlka knihy mně tedy moc nebrala, a teprve v druhé části nastal spád a překvapivé vyřešení. Za mně bohužel, nejslabší díl této série. Snad následující díl bude opět výborný.

13.11.2019 3 z 5

Nenapravený omyl Nenapravený omyl Václav Neuer

Souhlasím, nejlepší díl této série. Má to napětí a spád.
Na Slovensku, se vůbec poslední dobou objevili mnohem lepší autoři detektivek, než jsou u nás v Česku. Viz. Neuer, Dán, Murín, atd.

10.11.2019 5 z 5