plejtvák

Svědectví o životě v KLDRSvědectví o životě v KLDRNina Špitálníková

NINA: ... Je pro vás důležitější Kim Il-sŏng, nebo Bůh?
O MI-RAN: Na to nedokážu odpovědět. Kim Il-sŏng byl jen jeden, Ježíš Kristus je také jen jeden. Mají toho ale hodně společného. Oba dávají naději v těžkých časech.

Svědectví o životě v Korejské lidově demokratické republice je kniha, které se dobře čte, a to i díky přepisu rozhovorů formou dialogů jako v dramatu. Špatně se může někomu číst kvůli brutalitě, která je v ní popisována.

Na knize se mi líbil akademický přístup autorky, která se snaží nesoudit, i když je zřejmé, že na ni každý rozhovor měl velký emocionální dopad. Jako plus uvádím také design knihy doplněné o několik kreslených obrázků v moderním stylu.

Ztracená v galábiiZtracená v galábiiSonja Chihaoui

Zajímavá kniha, která mě přiměla k zamyšlení nad mnoha věcmi. O soužití českých žen s arabskými muži jsem toho mnoho nevěděl a o únosech jejich dětí už vůbec ne. O islámu toho ledacos vím, takže mě ani tak nepřekvapuje poddajnost, kterou Arabové očekávají od svých žen, ani chudoba v jaké žijí, jako to, jak galantní podle popisu Arabové jsou, když se ženě dvoří. (Upřímně mě tahle informace jako mladého muže z celé knihy zaujala nejvíc. Rady, jak se zalíbit ženám, jsem tedy našel v knize, v které bych to nikdy nečekal.)

Příběh se čte lehce, autorka je evidentně dobrou pozorovatelkou, a i když jde často o vážné věci, celá kniha je vyprávěna s nadhledem, díky kterému jsem se musel některým situacím také pousmát. Alespoň z počátku se zdá autorka být důvěřivou, obětavou a v každé situaci praktickou ženou. Její příběh je pozoruhodný už z toho důvodu, že ukazuje, jak se život člověka může radikálně změnit i ve středních letech. Už jen to, že se autorka dokázala naučit arabsky, žít v Egyptě a přežít tam je obdivuhodné. Problém jsem měl jen s poslední částí, kde se některá sdělení opakují, což vlastně přiznává i autorka. Co mi však ve vyprávění chybělo, i když rozumím, že je autorka omezena vlastní zkušeností, je, jak to je se soužitím arabských muslimek s českými muži.

Celou dobu, co jsem knihu četl jsem přemýšlel nad jednou věcí. Předmluvu napsal Hynek Kmoníček, bývalý náměstek ministra zahraničí. Když autorka neustále zmiňuje toho dobrého šéfa, který jí varoval před manželstvím s Arabem, který je cynik a umí arabsky, nebyl to právě on?

Věk zdí: Proč dnes všude na světě vyrůstají nové hradbyVěk zdí: Proč dnes všude na světě vyrůstají nové hradbyTim Marshall

Po přečtení knihy V zajetí geografie od Tima Marshalla jsem se s nadšením pustil do Věku zdí, který byl v Čechách vydán teprve v roce 2020. Stále jde tedy u nás o novinku. Protože jsem měl první knihu ještě v živé paměti, bál jsem se, že by se některé informace mohli opakovat. Zaměření každé z nich je však dostatečně odlišné, že stojí za to si přečíst obě knihy. Zatímco se tedy kniha V zajetí geografie zabývá především zahraniční politikou jednotlivých regionů, Věk zdí je zaměřen na to, co dané společnosti rozděluje.

Ukazuje se, že každý region se potýká s poměrně odlišnými problémy. V Číně je to velký rozdíl mezi životní úrovní ve městech a na vesnicích, a vládní kontrola obsahu na internetu. Ve Spojených státech je to příchod hispánských obyvatel, rasismus a relativní chudoba. V Africe jsou to nepřirozené hranice vytyčené bývalými kolonialisty a propast mezi chudými a bohatými, který je největší na světě. Samostatným problémem jsou hranice mezi Izraelem a Palestinou, napětí v arabských zemích mezi lokálními mocnostmi a jednotlivými odvětvími islámu. V Indii, Pákistánu a Bangladéši jsou to hraniční spory a kastovní systém, který dělá z Indie jednu z nejméně egalitářských zemí na světě. A nakonec v Evropě je to historické rozdělní na východní a západní blok, jehož důsledky přetrvávají dodnes, a migraci především muslimského obyvatelstva. V rámci Evropy je poslední kapitola věnována také Velké Británii, která nyní již nepatří do Evropské unii. Zde je popisováno rozdělení na Anglii a Skotsko, spolu se Severním Irskem, a masivní migrace cizinců do městských oblastí.

Kniha je napsaná jasným a čtivým jazykem, který nastiňuje složité vnitřní problémy jednotlivých regionů. Snaží se poukázat na původ jednotlivých problémů a vysvětluje je tak dobře, jak jen je to na takovém malém prostoru možné.

Evropa – Dějiny jednoho kontinentuEvropa – Dějiny jednoho kontinentuNorman Davies

S touho knihou jsem strávil dobrých několik měsíců. Věřím, že někdo by ji mohl přečíst podstatně rychleji, nicméně vstřebat veškeré informace, které v ní jsou obsažené vyžaduje pomalé čtení. Kromě hlavního textu je kniha doplněna i desítkami rámečků, které se často zabývají zvláštními tématy. Pro mě často text v rámečků byl více překvapující než zbylé povídání. Na konci knihy je potom ještě spoustu map a grafů v chronologickém pořadí. Autor je navíc polyglot, takže citace z různých děl uvádí často v originálním jazyce. Kromě toho se také vyzná v hlavních filozofických a sociologických proudech posledních let, což posouvá knihu na o něco vyšší úroveň.

Na publikaci je vidět, že musela zabrat spoustu práce, především v době před internetem. Knihu takového rozsahu by klidně mohl napsat kolektiv autorů. Autor v ní často vyjadřuje vlastní názor na určitou událost. To na jednu stranu text obměňuje, na druhou stranu je však v některých tématech zaujatý – zvláště v otázkách okolo Polska, o němž napsal své předešlé publikace, a Velké Británie. Ostatně sám se tím netají a je si toho vědom. To je ale také jen jedna z mála vad, které lze těmto Dějinám jednoho kontinentu vytknout.

29.12.2020

HabibiHabibiCraig Thompson

Kniha popisuje originální, promyšlený, ale hlavně překrásně nakreslený příběh, který využívá stylu arabesek pro západní čtenáře neobvyklý. Při čtení jsem obdivoval autorovu znalost Koránu i Bible, stejně jako příběhů Tisíce a jedné noci. Na to, že jde o komiks, je příběh dost dlouhý. Navíc si autor dal práci s tím, aby do obrázků zahrnul spoustu textů v arabštině. Kromě jiného si mi také líbilo s jakou lehkostí je vyprávěno o vážných tématech, která se i přes svoji dobu a lokaci, v níž se děj odehrává, týká především nás a dnešní doby.

11.12.2020

Vztahy a mýtyVztahy a mýtyJan Vojtko

Kniha obsahuje několik zajímavých rad k nalezení, zlepšení nebo udržení si vztahu. Jednoduše řečeno všechny způsoby lásky jsou povoleny (pokud nám partner voní a mi voníme jemu/jí), důležité je však mít respekt ke svým partnerům, mít rád/a sám/a sebe a nehledět tolik na předsudky společnosti, ve které žijeme. Nakonec všichni žijeme ve společenských bublinách. Měli bychom mít ale také na paměti, že člověk nemá hledat vztah, když je sám, ale když je na něj připraven...

01.12.2020

V zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politikuV zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politikuTim Marshall

Pěkný souhrn politik jednotlivých regionů podle zákonitostí geografie. Vykreslen je zde vzestup Číny, nejistá budoucnost Evropské unie, hranice Blízkého východu a afrických zemí, které byli nakresleny bývalými kolonizátory, obtížný vzestup Latinské Ameriky, a nároky Ruska (mimo jiné také) na Arktidu. Text je psaný čtivým a srozumitelným jazykem, pěkně v souvislostech. Osobně jsem se v rámci studia o geopolitiku zajímal, ale i tak pro mě mnoho informací bylo nových. Doporučuji všem, kdo se zajímá o mezinárodní politiku.

06.09.2020

Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnostiSlepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnostiDaniel Prokop

Kniha, která se snaží na základě sociologických výzkumů vyvrátit mýty o české společnosti, ať už se týkají domněnky, že v České republice žije nejméně lidí na hranici chudoby v Evropské unii, nebo o xenofobii Čechů. Poukazuje na palčivé problémy, na něž se budou muset politici zaměřit, pokud budou chtít skutečně pozvednout životní úroveň státu jako celku. Líbila se mi poznámka autora v jedné kapitole, že „středoškolák opravdu nutně nemusí vědět o Comtovi, zato příčiny předlužení a dluhové krize v Česku by znát mohl“.

12.05.2020

Chování – Biologie člověka v dobrém i ve zlémChování – Biologie člověka v dobrém i ve zlémRobert Morris Sapolsky

Autora znám z jeho kurzů na Stanfordu, které jsou v angličtině volně k zhlédnutí na internetu. Tato kniha je do jisté míry opakováním toho, co přednáší ve svých hodinách. Nicméně opakování v tomto případě rozhodně stojí za to a to už z toho důvodu, že text je psaný s velkým nadhledem a vtipem.

Kniha se snaží s pomocí všech myslitelných oborů, tedy od neurobiologie až po kulturní vědy, ukázat možná řešení takových jevů, jako proč by většina žen raději obětovala život turisty před životem psa (Proč proboha?). Jak se však ukazuje jeden výzkum se rozporuje s druhým, takže ve výsledku toho věda ví o příčinách lidského jednání velké kulové.

Jediné, co je jisté, je, že vše závisí na kontextu. Myšlení jedince je ovlivněno výchovou v dospívání a výchova je ovlivňována kulturou společnosti, v níž jedinec žije, a tak podobně. Člověk tak nezačne mít násilné sklony ihned poté, co násilí vidí v televizi, ale spíše tehdy, když už s násilím měl ve svém životě nějaké zkušenosti. Takže kdo má, tomu bude dáno, a kdo nemá, tomu bude vzato to, co mu zbylo.

10.05.2020

Dve sestryDve sestryÅsne Seierstad

Reportážní román, jak je tato kniha nazvána, je žánr, s nímž jsem se setkal poprvé. Domnívám se, že od vzniku internetu a sociálních sítí se budou podobné publikace objevovat čím dál tím častěji. Neboť kdy dřív bylo možné sledovat každou naši provedenou komunikaci?

K samotnému dílu. Proč se dvě talentované dospívající sestry, černošky, původem z muslimského Somálska, ale vyrůstající v Norsku, rozhodly všeho nechat a odjet do Sýrie sužované válkou? Na to se snaží odpovědět tato kniha. Některé kapitoly jsou jako vystřižené z akčního filmu, jiné popisují nudu spojenou s čekáním a nejistotou. Příběh je napsaný velmi čtivě. Osoby, skuteční lidé, v nich používají anglické výrazy spolu s některými arabskými frázemi, k čemuž je užitečný slovníček na konči knihy. Vedle rodiny sester jsou tu vysvětleny události vedoucí k válce v Sýrii a vytvoření samozvaného Islámského státu.

Pro mě toto bylo obohacující čtení, které mě přimělo přemýšlet o mnoha aktuálních tématech. O válce a o míru, o životě, smrti a posmrtném životě, o náboženství a hledání identity v dnešním světě, o dospívání, o liberalismu a konzervatismu, o vlivu západu a jednotlivých mocností, o možnostech internetu a globalizaci, o médiích. Dvě sestry doporučuji zejména těm, kdo se zajímá o radikalizaci a o Blízký východ.

28.01.2020

Rodina MoskatovaRodina MoskatovaIsaac Bashevis Singer

Tuto knihu jsem si plánoval přečíst mnoho let. Protože jsem ale věděl, že se v ní pojednává také o válce, dlouho jsem to odkládal. Nakonec na Rodinu Moskatovu přišla řada a výsledný dojem předčil moje očekávání.

Autor se narodil v Polsku, kde se děj také odehrává, avšak poválečné období prožil v Americe. Zdálo se mi tak, že Singerův styl kombinuje to nejlepší od spisovatelů, kteří žili v zemích sousedících s tehdejším Polskem (respektive Polsko bylo jejich součástí, jak je i v knize popisováno). Mám na mysli především Tolstého psychologii postav a rodinnou kroniku Thomase Manna. Dílo je navíc napsáno vesměs jednoduchým, nicméně výstižným jazykem. To mi zase připomínalo knihy od Hemingwaye. Protože mám všechny zmíněné autory rád, bylo to pro mě příjemné čtení. Nadto kniha čtenářům představuje běžný život chasidských Židů ve Varšavě, kde byla téměř pětina obyvatelstva židovského původu, a to před tím, než byla zcela rozbombardována.

Myslím, že by si Rodina Moskatova zasloužila, aby ji znalo více lidí. Trochu mě mrzelo, že tak dobrá kniha byla ukrytá v archivu knihovny.

19.01.2020

Noc s HamletemNoc s HamletemVladimír Holan

Noc s Hamletem je báseň, která se musí přečíst alespoň třikrát, aby začala dávat smysl a aby se vám začala líbit. Každé další čtení je už pak jen lepší a lepší.

Vita activaVita activaHannah Arendt

Kniha o tom, co člověk dělá, když něco dělá. Hodně jsem o této filozofii přemýšlel a zatím jsem nenarazil na žádnou, která by více objasňovala úděl každého z nás.

Utekl jsem z OsvětimiUtekl jsem z OsvětimiRudolf Vrba

Četl jsem jako povinnou četbu na střední. Ještě dodnes na ni občas vzpomínám. Jde o nejlépe zpracovaný příběh o Osvětimi, který znám.

Aké: Léta dětstvíAké: Léta dětstvíWole Soyinka

Jde o unikátní dílo nejen proto, že ho napsal nositel Nobelovy ceny, ale také v tom, že dává nahlédnout na rozmanitý svět Nigérie, která je v současnosti jednou z nejlidnatějších zemí v Africe. Jsou tu popisovány původní animistické víry, jež žijí pospolu s vírou křesťanskou. I taková země jako je pro nás téměř neznámá Nigérie prošla v posledních letech velkým vývojem, což je v této biografii pěkně zachyceno. Stává se stále více orientována na západní hodnoty, je modernější, vzdělanější, a ztrácí některé ze svých starobylých hodnot. Nicméně pořád se jedná o zemi, kde musí být člověk dostatečně zručný, aby se udržel při životě.

20.12.2019

ČlověkČlověkJan Beneš

Skvělá kniha pro ty, kdo se zabývají fyzickou antropologii, evoluční biologií nebo podobným oborem. Některé pasáže jsou však cenné i pro běžný život, ale zatím jsem se o nich nikde jinde nedočetl. Proto bych tuto publikaci doporučil každému, koho aspoň trochu zajímá vývoj člověka.

20.12.2019

Hvězda SeveruHvězda SeveruDavid B. John

Hvězda severu je thriller s rychlým tempem, jehož však od podobných publikací odlišuje to, že je založený na pravdivých událostech ze Severní Korey. Pro mě bylo zajímavé srovnávání demokratických, kapitalistických Spojených států, které jsou navíc individualistickou společností, s komunistickou, centrálně plánovanou Severní Koreou, která je tradičně kolektivistickou zemí s vlivem konfuciánství. Prostředí nejméně demokratické země na světě dává pohlédnou na strašlivou komunistickou dystopii, která se v této izolované zemi vyvíjela po desetiletí.

Děj byl skvěle promyšlený a postupně jsem si v něm oblíbil všechny postavy, z nichž jsem si po celou dobu čtení snažil představit představitelku z Ameriky, která je napůl Korejka a napůl Afroameričanka. Za mě jde o nejlepší knihu vydanou v posledních pěti letech.

19.12.2019

Evženie GrandetováEvženie GrandetováHonoré de Balzac

Smutný příběh Evženie, která ve své mladé naivitě uvěří na pravou lásku.

17.12.2019

GerminalGerminalÉmile Zola

Jedna z mých oblíbených knih. Naturalisticky popisuje v neobvyklém prostředí dolů surový život chudiny tehdejší doby, které chybí jen málo, aby revoltovala proti svým pánům. Zola patří k mistrům realistické prózy, tato ve mně vyvolávala silný pocit beznaděje a sympatie s hlavními postavami. S tím jsem také pociťoval vděčnost, že nemusím žít v tak otřesných podmínkách. Ke konci však kniha dává lidem také naději na spravedlivější společnost.

15.12.2019

Antropoložka na MarsuAntropoložka na MarsuOliver Sacks

Kniha, která dává možnost zamyslet se nad tím, jak funguje lidská mysl. Obsahuje soubor povídek, v nichž se každá zabývá jiným typem neurologického postižení. Mimo jiné jsou zde příběhy o tom, jak slepý po operaci znovu uviděl, jak muž ztratil schopnost ukládat vzpomínky do krátkodobé paměti, ale dlouhodobá mu zůstala nepoškozená, nebo zvláštní život o ženě s Aspergerovým syndromem, která oplývá nadměrnou inteligencí, přesto nedokáže porozumět běžnému lidskému chování, zato však chápe pocity zvířat.

14.12.2019

Sestry MakiokovySestry MakiokovyDžuničiró Tanizaki

Zdánlivě prostý příběh sester Makiokových dává nahlédnout do japonského života a myšlení ve 30. a 40. letech, které více než válkou bylo zasaženo živelními katastrofami. Srovnáván je tu tradiční způsob života s přejímáním západních zvyků, a to především na domlouvání sňatků, do nějž se v Japonsku tehdy zapojovali všichni členové často dosti rozsáhlé rodiny, a tak postrádala romantiku, na níž jsme v Evropě zvyklí.

13.12.2019

CandideCandide. Voltaire (pseudonym)

„Je dokázáno, že nic na světě nemůže být uspořádáno jinak než tak, jak to uspořádáno je. A jelikož všechno bylo stvořeno za nějakým účelem, musí mít všecko účel ten nejlepší. Jen si všimněte: nosy byly zřejmě stvořeny tak, abychom na nich mohli nosit brýle,“ říká postava ve Voltairově Candidovi. Jde o filozofickou satiru s na svou dobu zcela neobvyklým prostorovým rozsahem. Příběh začíná na území dnešního Německa, pokračuje v Jižní Americe a končí v dnešním Turecku. Dílo je to navíc myšlenkově bohaté. Bere si na mušku válku, manželské vztahy, životy boháčů, náboženské představitele i Leibnizovu filozofii. V mnoha ohledech je to jedinečná kniha, u níž však musí člověk mít o trochu hlubší znalosti dané doby, aby ji docenil.

12.12.2019

Dobrý člověk ze SečuanuDobrý člověk ze SečuanuBertolt Brecht

Autor velmi chytrým způsobem porovnává kolektivismus, charakteristický pro Čínu, proti individualismu a pokládá si otázku, jestli může být člověk dobrý ve společnosti, která je zkažená.

11.12.2019

Tragédia človekaTragédia človekaImre Madách

Klasické maďarské drama, které bylo přeloženo do 40 jazyků. Podstatou díla je nikdy nekončící hledání společenského ideálu jako východiska problémů vzniklých v předešlém období. Každý z ideálů je stále aktuální i pro dnešní společnost. Překvapí především to, že kniha z 19. století varuje dnešního člověka také před environmentální krizí.

10.12.2019