Placi Placi komentáře u knih

Kmotr Mrázek Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta

Organizovaný zločin jako velice výnosný byznys s napojením na špičky domácí politické scény, protože jinak to v profesionálním měřítku dělat nejde. Jaroslav Kmenta odvádí záslužnou práci, i za cenu vlastních těžkostí. U jeho knih se často dostanete do bodu, kdy si říkáte: "Sakra, jak je tohle možný?".

20.07.2023 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

V několik let starém rozhovoru s Danielou Kolářovou padla zmínka o osobním dopisu, který Daniela obdržela od Jaromíra Hanzlíka. Ten jí v dopise mimo jiné nádherně psal o tom, že se pro celou generaci (možná více generací) stali perfektním párem. Když čtete Léto s kovbojem, odvíjí se vám v hlavě film s dvojicí Kolářová-Hanzlík. To prostě jinak nejde. Přenádherný příběh o letním románku, který přeroste ve velkou lásku. Víc netřeba dodávat.

20.07.2023 5 z 5

Při čtení této humoristické knížky si člověk uvědomí, jak musela být tato doba pro značnou část tehdejších obyvatel Československa složitá. Kolik tisíců mladých chlapů si muselo projít tímto nesmyslem? Moje generace čte Černé barony s nohama na taburetu, náramně se baví a baví se právem. Knížka je úžasná, plná nádherně humorných scén. Současně ale tato kniha slouží jako připomínka časů, které ovlivnily životy mnohých. Můžeme říct, že ta doba ovlivnila celé generace, protože i dnes na naší společnosti cítíme vliv téhle dávno zašlé doby.

19.07.2023 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Nejprve jsem před lety viděl filmové zpracování, ale knižní předloha je mnohem lepší. Koncept na lůžko upoutaného vyšetřovatele dává celému příběhu jiskru, obzvlášť, když za něj v terénu vyšetřuje mladá a talentovaná kráska. Příběh má spád. Myslel jsem si, že si pamatuji, kdo je vrahem, ale to jsem se zmýlil. Alespoň jsem byl na konci překvapený, jak to má u správné a kvalitní detektivky být.

19.07.2023 5 z 5

Tarantino: Retrospektiva Tarantino: Retrospektiva Tom Shone

Ještě než jsem začal knihu číst, jsem věděl, že nepůjde o nějaké mistrné a převratné publicistické dílo ovlivňující žánr. Přesto jsem si četbu užil. Jedná se o takové obrázkové sklouznutí po povrchu Tarantinovy tvorby s řadou již známých historek, ale i řadou historek, které budou pro někoho, jako jsem třeba já, nové. Pokud máte rádi Tarantinovu tvorbu a jste jeho fanouškem, nebudete zklamáni. Nečekejte od knihy nic velkého. Připomenete si všechny ty slavné scény, kvůli kterým "tarantinovky" milujete, a půjdete si opět filmy pustit.

19.07.2023 4 z 5

Sémě zkázy Sémě zkázy Mike Mignola

Nádherná kresba, která na vás dokonale přenese všechnu tu ponurost příběhu, ve mně probouzela řadu tíživých pocitů. Hodně stísněně jsem se cítil především u scén, kde se objevily žáby, jako předzvěst přicházející hrůzy. Legendární Hellboy se nám tu představuje v celé parádě. Zcela jednoznačně dávám plný počet.

18.07.2023 5 z 5

Punisher Punisher Mike Zeck

Padouch, kterého si oblíbíte. Frank je prototypem postavy, která jde za svým cílem po ne zrovna morální stezce. Není to hrdina v kápi, s nikým se nemaže a i právě proto je tak oblíbený.

18.07.2023 5 z 5

Indiana Jones omnibus: Další dobrodružství - kniha první Indiana Jones omnibus: Další dobrodružství - kniha první Archie Goodwin

Mé první setkání s Indianou mimo filmové plátno. Nemá to takové kouzlo, jako mladý Harrison Ford, ale to se dalo očekávat. Jedná se o takovou menší příjemnou jednohubku, i když se neubráním dojmu, že by si Indy zasloužil kvalitnější zpracování, v tomhle případě, co do kresby i do scénáře.

18.07.2023 4 z 5

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Královna Agatha je nedostižná. Děj detektivky splétá mistrně tak, jak to nikdo jiný na světě snad ani nedokáže. Hercule stojí společně s Sherlockem naprosto zaslouženě a neochvějně na nejvyšším stupínku mého osobního žebříčku nejoblíbenějším detektivů historie. Když nevíte, po čem sáhnout, vezměte do ruky libovolnou knihu královny oboru a nebudete zklamáni.

18.07.2023

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Scorseseho film s Di Capriem a Ruffalem mi jaksi uvízl pod kůží a nedokážu na něj přestat myslet. Románová předloha, podle které byl film věrně natočen, se stala povinně novým přírůstkem mé knihovny. Neobyčejná sonda do temných zákoutí lidské mysli ve spojení s poutavým kriminálním thrillerem. Celý děj postupně graduje neuvěřitelným způsobem až k velkému finále s koncem, nad kterým nepřestanu dumat snad už nikdy.

18.08.2022 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Druhá románová kniha Sapkowského ságy o zaklínači Geraltovi, čarodějce Yennefer a malé princezně Ciri. V plné parádě se zde rozjíždí příběh plný intrik a politikaření. Děj má tendenci čtenáře lehce uspat, aby to ke konci neskutečně rozbalil. I když pro mě stále zůstávají povídkové knihy o zaklínači nepřekonané, románová část příběhu se v Čase opovržení krásně rozvíjí a nabírá na obrátkách. Nejvíce se mi líbila část okolo Tor Lara a putování Ciri s počátkem jejího nového dobrodružství. I když události na Thaneddu, které odšpuntovaly zápletku, byly také super.

18.08.2022 5 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Pro mě jeden z nejlepších detektivních případů velkého Hercula Poirota. Opět se neubráním zmínce o nepřekonatelném seriálu s Davidem Suchetem v hlavní roli. Vraždy podle abecedy pro mě mají velice silný nostalgický význam, protože si vždy vybavím, jak jsem tento díl viděl poprvé s bráchou u dědy, když jsme byli malí.

U Agathy Christie málokdy přijdete na skutečného vraha s tím, abyste současně odhalili i jeho motivy a plán. Je to skoro nemožné. Vraždy podle abecedy byly tak chytře provedeny, že to opravdu mohl vyřešit jen Hercule.

Skládám nekonečný obdiv mistryni žánru a velké královně detektivek.

11.01.2022 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Pozor, spoileruji!

Pořád se jaksi nemůžu srovnat s tím, že pár knih zpět autoři oživili a přivedli zpět Jurka Waltera, a to za naprosto šílených a až nemožných okolností. Tato pachuť ve mně jaksi přetrvává dál. Nemělo by to ovlivňovat hodnocení této knihy, ale tak trochu ovlivňuje.

Co mě však těší, je fakt, že je tento díl podstatně příběhově kvalitnější, než předchozí Lazar a Lovec králíků. Děj byl opět mrazivý, především oceníte popisy vraha schovaného kdesi pod postelí, který vyleze a ve spánku vám začne uřezávat nohy.

Konec leccos naznačuje, doufám, že pokračování bude hodně dobré. A prosím, nechte Jurka spát.

10.01.2022 4 z 5

Sbírka úloh z matematiky pro základní školu Sbírka úloh z matematiky pro základní školu František Běloun

Kolik hodin jsem se natrápil s touto publikací. Zpětně to vnímám nostalgicky, ačkoli u počtů kdysi padlo nejedno neslušné slovo. Perfektní pomůcka pro přípravu na testy, pololetky i přijímačky.

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Další zapeklitý případ pro geniálního belgického detektiva, nejlepšího ze všech, tedy on by to tak rozhodně řekl nebo si to alespoň myslel.

Agatha Christie nám opět předkládá celou řadu podezřelých, přičemž všichni byli přítomni vraždě, protože když byla páchána, hráli na místě činu partičku karet.

Nikdo, opravdu nikdo neumí udělat z každé postavy podezřelého tak šikovně a důvěryhodně jako královna žánru.

Úžasný seriál s Davidem Suchetem je jen třešničkou na dortu.

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

(SPOILER) Alternativní historie, USA 80. let minulého století. Mezi lidmi žijí superhrdinové (i když skutečné superschopnosti má jen jeden z nich), kteří až na výjimky museli přejít do ilegality, když byli postaveni mimo zákon. Američané vyhráli válku ve Vietnamu a prezident Nixon slouží snad čtvrté volební období a světu hrozí jaderná válka po sovětské invazi do Afghánistánu. Na straně USA je však zbraň nejmocnější, vševědoucí a všehoschopný Dr. Manhattan. V této atmosféře někdo zavraždí bývalého “hrdinu” a vládního agenta Comediana a odstartuje tak strhující příběh. A co je zvláštní, Dr. Manhattan při nahlížení do budoucnosti nevidí, kdo a proč je pachatelem.

Moore v tomto úžasném díle totálně odboural vnímání superhrdinů a jejich auru. Příběh a postavy jsou naprosto syrové. Naprostým vrcholem je komiksový příběh o pirátské lodi, kterou čte naprosto vedlejší postava chlapce u novinového stánku, a který sledujeme s ním.

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

(SPOILER) U skvěle vymyšlených příběhů, které jsou navíc brilantně napsány čtivou formou mi vůbec nevadí, že jsou delší, než by mohly být. Hostina pro vrány je toho krásným příkladem. Řada čtenářů opět řeší, že je děj natahovaný a zdlouhavý, ale já jsem tomu u kvalitní literatury rád. Píseň ledu a ohně je skutečným eposem.

Obrovsky oceňuji s jakým umem dokáže autor zachytit situace, kdy nějaká postava ve svých plánech počítá s eventualitami, které již neplatí, což víme my jako čtenáři, avšak daná postava logicky ne.

Zdá se, že vše směřuje k Daenerys a jejím drakům. Mocní pánové Západozemí mají za lubem zmocnit se jejích draků, za každou cenu. V tomto díle mě však nejvíc bavila dějová linka Briene, která se přes řadu osobních zklamání a neúspěchů stále snaží dostát svým přísahám.

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. Lo. Li. Ta.

Slavný příběh o chtíči, slabosti a zpytování svědomí muže, který má slabost pro malé dívenky, obzvláště pak pro Lolitu, které zcela propadne. Kniha svého času šokovala a do jisté míry šokuje řadu lidí dodnes.

Některé pasáže pro mě však byly hůře stravitelné.

30.12.2021 3 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Sen nejednoho malého chlapce s bohatou představivostí, několikatýdenní putování balónem nad divokou krajinou, při kterém s přáteli zažijete nejrůznější dobrodružství a nebezpečenství. Být tak zase malým klukem a snít naplno.

30.12.2021 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Krásný výlet do duše chlapce s autismem. Detektivní zápletka popisovaná jeho perspektivou je ve skutečnosti ukázkou tvrdé reality, s kterou se denně setkávají jeho rodiče. Místy zábavné a místy naopak velice smutné, asi jako u skutečných jedinců s touto poruchou, ale toto nemohu vůbec posoudit.

30.12.2021 4 z 5