pkweb.eu

NůžNůžJo Nesbø

Super, obzvláště v návaznosti na předchozí díly.
HH čtu od Sněhuláka a myslel jsem si, že mám autorův styl prokouknutý, přesto si tu se mnou pohrál jako kočka s myší. Na to, jak je to obsáhlé dílo, tak snad není zbytečná věta. Obdiv, jaké kombinace dokáže autor vymyslet, i jak dokáže servírovat.

29.10.2019

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Kromě severských spisovatelů se autor inspiroval zřejmě také Cimrmanem, když se celou knihou střídají dva prvky: prvek očekávání a prvek zklamání. Zatímco první část knihy Vás parádně navnadí, po přečtení nezbývá než zakroutit hlavou. Nepochopitelný motiv, nepochopitelné myšlenkové pochody a nakonec spousta nepochopených odboček. K tomu minimum napětí ani žádné vyšetření (pachatel se musel odkopat sám).. Za mě zklamání. Více na http://www.art9.cz/recenze-v-lese-visi-andel/

13.03.2016

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

To si takhle dva spisovatelé kombinují a kombinují. Až je to dostatečně překombinované, tak přidají ještě pár osob a mrtvol, aby se v tom nevyznali už ani sami. Že má každá z dějových linek řadu nedomyšleností, nevadí - hlavně, že je to dramatické.
Nejoriginálnější bylo, že zatímco ostatní detektivky postupně gradují, zde zvolili autoři odlišnou cestu - zajímavě vznikající napětí skončilo nudnými vzpomínkami na minulost a po návratu do přítomnosti, ač mrtvoly přibývali, už se napětí vyvolat nepodařilo (alespoň u mě ne).

06.01.2019

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

V podobných knihách jsem se nikdy nikterak nevyžíval, ale musím říct, že jsem se čtením pobavil. Čtením se o zemích nic vyloženě nového nedovíte, spíše nahlédnete do běžného života a to s příjemným autorovým nadhledem a humorem.

22.03.2017

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světStojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světJonas Jonasson

Za mě super. Užil jsem si to více než, když byla hlavní postava o rok mladší a vzpomínala. Pro čtení to ale chce mít základní přehled o politické scéně, jelikož na tom je celý příběh postaven. Kdo nemá, asi z knihy nic mít nebude.

24.04.2019

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Ač podobný styl, přesto opět jiné a opět trochu zvednutá laťka. Střídání pohledů, akční střih, slepé uličky – prostě vše, jak známe. Bohužel včetně přetaženého konce.
Více http://www.art9.cz/jo-nesbo-ma-zizen-hre/

17.05.2017

MacbethMacbethJo Nesbø

Těžko hodnotit...
Z pohledu základní vize projektu „Shakespeare 400“ (přiblížit myšlenky Shakespeara dnešním čtenářům) je Macbetha povedený kousek. V porovnání s dalšími knihy autora (série Harry Hole) je však slabší příbuzný. Přímočařejší a předvídatelné.

13.05.2018

Boss BabišBoss BabišJaroslav Kmenta

Přelouskáno jako audiokniha.
Hezky zpracovaný profil zloděje, kterému lidi věří, že chce bojovat proti zlodějům. Je pravda, že proti němu jsou klasičtí zkorumpovaní politici s pár nakradenými miliony rázem čisté duše..

16.07.2018

Jak jsem vyhrál válkuJak jsem vyhrál válkuPatrick Ryan

Výbuchy smíchu mít asi nebudete, ale jako úsměvný nadhled nad válkou je to fajn.

07.11.2018

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

"Přečteno" jako audiokniha a obávám se, že tištěnou bych asi nedočetl. Je to výborně pojaté, komplexní a odborné, ale pro čtení celkem nezáživné.

16.12.2019

Smrt bývá nehezkáSmrt bývá nehezkáJiří Sivok

Na popis míst a osob se moc nedá, ale za to emoce stříkají proudem..

13.11.2020

PřízrakPřízrakJo Nesbø

První co jsem s Holem přečetl, byl sněhulák. Ten mě zaujal natolik, že od té doby pokračuji. Zatímco levhart mi přišel částečně okopírovaný sněhulák, přízrak je jiný. jiný a přitom stejný. Styl vyprávění, střídání pohledů, atmosféra (a bohužel i Bondovské schopnosti hlavního hrdiny). Kniha je čtivá takřka do posledního slova a krom hlavního příběhu se je velmi zručně posunut i celkový příběh Harryho. Parádní čtení.

10.11.2014

SkálaSkálaPeter May

Četl jsem s velkým očekáváním, která bohužel kniha nenaplnila. Ač autor vše barvitě popisuje, většina knihy nenabídne téměř nic jiného než popis života na ostrově. Ač byla rozvinutá hra se slovy jakkoliv krásná, mě už to po čase nudilo a myslím, že kdyby se vynechaly všechny zeměpisné a přírodopisné popisy, je z toho poloviční tloušťka knihy. Kdo čeká napětí, dějové zvraty, překvapení, tak nejspíš bude zklamán jako já. Autor se vše snaží dohnat v poslední čtvrtině knihy, což je málo.
Nechci tím říci, že jde o špatnou knihu, jen je na popsaný příběh dlouhá a z velké části nezáživná. Na druhou stranu se mi dlouho nestalo, abych si hledat na internetu videa a fotky z míst popisovaných v knize.

05.01.2015

PoliciePolicieJo Nesbø

Tuhle sérii čtu od Sněhuláka a je parádní, jak jsou knihy propojené a skládají celý příběh. Docela by mě zajímalo, jak to vypadá u autora doma - představuji si velkou nástěnku se jmény, jejich vazbami a spostou poznámek, tak aby se orientoval v souvislostech před každou kapitolou.
Policii je stylem vyprávění, střihem a náznaky snad nejlepší z celé série. Škoda, že i na jejím konci jsou stále otazníky a to jak ohledně ukončeného prípadu vražd, tak i u druhého příběhu, který zůstal neukončen celý.

13.04.2015

PoliciePolicieJo Nesbø

sitra: podle toho, jaký si čtenář. Jestli 10 knih není problém, asi bude nejlepší začít od 1.dílu. Pokud by jsi s tím měl časové problémy, není to úplně důležité - ale přečíst pouze Policii je škoda. Zkus třeba číst od Sněhuláka - Jsou to čtyři knihy a myslím, že zážitek z policie Ti to pak umocní.

15.07.2015

Devatero pohádekDevatero pohádekKarel Čapek

V dětství mě tato kniha minula a celou jsem jí přečet až v dospělosti při uspávání dcerky. Pohádky mě mile překvapili a místy i rozesmály. Krásné čtení.

30.09.2015

Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)Jonas Jonasson

Je z toho cítit, že autor chtěl stvořit něco jiného, ale přitom jet na osvědčené vlně vyprávění.
I proto to táhne ke srovnání s předchozími knihami, které nastavily laťku vysoko. Podle mě se s tím popral autor parádně.
Nevím, jestli to je tím, že po přečtení několika komentářů, jsem neměl výrazná očekávání, ale mě knížka bavila.

17.01.2017

Na volné nozeNa volné nozeRobert Vlach

Na volné noze prozatím nejsem, přesto knihu považuji za velmi přínosnou. Komplexně uchycené téma a bodové shrnutí na konci kapitol je parádní nápad. Určitě se k některým částem ještě vrátím.

12.01.2018

Elon MuskElon MuskAshlee Vance

Rozhodně zajímavý příběh. když to srovnám se životopisem S. Jobse, tak mi toto přišlo méně čtivé, ač jako osobnost Musk nezaostává.

01.02.2018

O psaní - Memoáry o řemesleO psaní - Memoáry o řemesleStephen King

Paráda. Všem, co cokoliv píší nebo se chystají psát, určitě doporučuji.
Životopisné části jsem přeskočil, vše o praktickém psaní však stojí za to.

15.03.2018

Slepí ptáciSlepí ptáciUrsula Poznanski

Obecně mám radši, když má celkový příběh hlavu a patu než, když ze snahy o neustálé zvraty vyjde nelogická kravina (např. Kepler). Za mě tedy dobré, ne však tak jako první ze série.
Motání okolo facebookových konverzací bylo příliš zdlouhavé, s hlavní postavou jsem se nedokázal ztotožnit a pokulhává i motiv u jedné z obětí.

16.08.2019

RychlopalbaRychlopalbaŠtěpán Kopřiva

Akční, vtipný, dobrý. Bavilo mě to. Trochu mě bylo do očí, jak postava, většinou vykreslovaná jako impulzivní ranař, přemýšlí, uvažuje a jaké má dějepisné znalosti, které by mu mohl leckterý sečtělec závidět.. To je ale jen drobnůstka v jinak výborném textu.

26.07.2021

Žárlivost a jiné povídkyŽárlivost a jiné povídkyJo Nesbø

Líbí se mi, že má sbírka povídek společné téma. Bohužel to ale udělalo některé příběhy předvídatelnými a nemá to pak potřebný wov efekt. Takže nakonec jsou zajímavější ty kratší povídky, které dokázaly překvapit. Nebýt to Nesbø, zapadne to do šedého průměru...

01.11.2021

Jako cool v plotěJako cool v plotěKarel Plíhal

Tyhle básničky mám rád. Dokud nebyla knížka, měl jsem jich několik vytištěných z internetu. Dosud se mi básně neomrzely a rád se k nim vracím.

02.01.2015

Krátké pohádky pro unavené rodičeKrátké pohádky pro unavené rodičeMichal Viewegh

Po dlouhý době knížka, kterou jsem nedočetl a odložil. Ani vtipné, ani překvapivé a pohádka už vůbec.

05.01.2015

Cashflow KvadrantCashflow KvadrantRobert T. Kiyosaki

Poslechnuto při cestování jako audiokniha. Po bohatém tátovi přinese tato kniha jen drobné rozvedení stejné myšlenky. Z jedné strany motivační, z druhé až nebezpečnou. Jako jeden z názorů na svět každopádně dobré.

08.01.2015

Jak být línýJak být línýTom Hodgkinson

Knihu jsem vlatně nedočetl. spíše jsem ji celou letmo prolétl. Asi na její čtení (jak píše charlizee) potřebujete jiné rozpoložení. Přišlo mi to spíš jako přehledná historie lenošství (spousta dat, jmen a citátů), která mi moc nedávala. Nechci říct, že jde o špatnou knihu, ale chce to jinou náladu na její čtení

16.01.2015

Steve JobsSteve JobsWalter Isaacson

Ač nejsem fanoušek Applu, tak Jobs má můj respekt. A stejně tak i autor této knihy. Parádně zpracovaný životopis IT legendy s poodhalením zákulisních vztahů i bojů významných firem v IT i filmu. Každopádně zajímavé čtení (pro mě to byl poslech) o moderních technologiích, marketingu, vedení firmy i drsném jídelničku.

27.02.2015

Krev na sněhuKrev na sněhuJo Nesbø

Pro původní záměr, kdy měla kniha sloužit jako dodatek k jinému románu, by to bylo dobrý. Takhle, jako dosti propagovaná novinka od Nesba, to po předchozí nastavené laťce se sérií HH pokulhává, a trochu to um autora sráží. Také mě trochu dráždilo zdůrazňování hlouposti hlavního hrdiny a při tom jeho myšlení a znalosti převyšovali mé.
Není to špatné, ale spíš bych to viděl třeba jako povídku do knihy s více podobnými příběhy a ne jako celou knihu.
(3 hvězdy za příběh, 1 hvězda za oblibu autora)

19.06.2015

Dášeňka čili Život štěněteDášeňka čili Život štěněteKarel Čapek

Z nostalgie čteno dvouleté dceři před spaním. I po letech se čte příjemně.

07.07.2015