Pistácie Pistácie komentáře u knih

Černooká Černooká Anna Musilová

Teda tahle autorka je neskutečná. Ani jsem nevěděla, že jde o young adult literaturu, když jsem jí četla. A nepoznala bych to. Její vyjadřování, slovní zásoba, a příběh, který sepsala, to je něco neskutečného. Ta holka má talent, a těším se, až ho zúročí i u dalších knih. Je to opravdu depresivní, a chvílema jsem měla co dělat, abych také nespadla do nějaké podobné depky, ale zároveň si myslím, že to může spoustě lidem pomoct. Ti, kdo si prochází podobnými příběhy a emocemi, si myslím, že to může být skvělá kniho terapie. Opravdu, upřímně. Pokud má někdo problémy v rodině, s úmrtím, s vlastními myšlenkami a sám se sebou, tahle kniha může dobře provést bolestivými situacemi. Já nejsem odborník, ale za sebe bych si jí troufla doporučit. Konec mě teda celkem i nemile překvapil, ale ne vše končí šťastně a idylicky, a myslím, že takové poselství chtěl předat i autorka. Dlouho jsem knize odolávala, ale nakonec jsem ráda, že se mi dostala do rukou.

26.12.2018 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Mám ráda podobně krátké příběhy, které dávají jasné poselství. Opravdu moc hezký příběh na zamyšlení i zasnění. Určitě se k němu budu vracet častěji. Ať už člověk hledá smysl, nebo jen tak nějaký příběh pro ponaučení, je to skvělé.

26.12.2018 5 z 5

Tenhle cestopis byl dost humorný, i když některé chvíle a okamžiky pro Dominiku v ten moment určitě nebyly. Líbí se mi, že to podává s nadhledem a humorem, i když v některých momentech se v ní asi krve nedořezal. Nevím, jak moc byla vždy nad věcí, ale popisuje to s lehkostí a vtipem. Ale nedokážu z knihy poznat, co v daných těžkých momentech na cestě sama prožívala. Zpětně při psaní už jen vzpomínala a smála se nad některými zážitky. Myslím si, že pro ní je velké plus, že už je známá, a má mnoho kontaktů. Spousta lidí by si možná samotná nevěděla rady. Ale kdo ví. Každopádně to nebylo špatné vyprávění. Autorka umí psát, popisovat příběhy a zaujmout čtenáře.

21.12.2018 4 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Už třetí komiks a stále mě překvapuje, že autorka pořád vymýšlí nová a zajímavá témata. Skoro v každém vidím sebe, nebo někoho z okolí, a nasměju se, jak je to pravdivé. Jen s jedním stripem nesouhlasím, nejsem totiž cat person. I když se kniha zaměřuje na kočičí milovníky, já si v tom dokážu představit svého psa, a nemám s tím problém. Naopak, i tak to pro mě bylo obohacující. Díky za skvělý počin, a těším se na další.

09.12.2018 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Tenhle příběh byl opravdu obohacující. Jakmile jsem postoupila ve čtení a pochopila souvislosti mezi dvěma hlavními hrdinkami, které žily každá v jiné době, a přesto mají cosi společného, nemohla jsem se odtrhnout od jediného slova. Bavila mě linka z přítomnosti, ale ta historická přeci jen o něco víc. Obojí bylo napínavé, plné zvratů ale i osudových chvilek. Skvělý příběh, úžasně napsáno. Mám ráda autorčin styl, a je vidět, že má bohatou slovní zásobu.

09.12.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Dlouho jsem se v téhle knize plácala a nemohla jsem se dostat přes půlku. Čtvrté dílo v angličtině se mi četlo dobře, ale stejně jsem se pořád nemohla chytit na tu správnou vlnu. Druhá půlka už mě opět unášela na velkém okouzlení magickým prostředím. Měla jsem tu opět problémy s Hagridovou angličtinou, ale nově i s francouzskou angličitnou Fleur a Madame Maxime a dalších postav. Ale opět se ukázalo, jak to má Rowlingová promyšlené do nejmenšího detailu. Fakt smekám.

27.11.2018 5 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Co dodat. Kvalitní dílo plné emocí, vztahů, různorodých prostředí, a hlavně rodinných pohrom a tragédií. Dita opravdu umí psát a všechno tak horlivě dostat na papír. Její hrdinky mě vždy vytáčí, ale nemohu přestat číst až do konce. Deníková forma škrabopisu psaného na koleni ve cvokárně byla opravdu autenticky podaná. Wow.

27.11.2018 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Moje první Keplerovka, a nemohla jsem si snad vybrat lépe. Neskutečně silný příběh, který mě nepustil. Od začátku jsem četla docela se strachem v očích, což se mi sakra dlouho nestalo. Konec byl pro mě víc než šokující. Díky za takové příběhy, a knižní závěry. Kdo se chce bát, pátrat s detektivem, a na závěr zírat s otevřenou pusou, tak tohle je ta pravá kniha.

12.11.2018 5 z 5

Černý Petr Černý Petr Jaroslav Papoušek

Miluju filmové zpracování od Formana, které je prostě nejlepší. Kniha se od filmového příběhu trochu liší, a malinko mě zklamala. Těšila jsem se na příběhy a scénky, u kterých jsem se ve filmovém zpracování doslova lámala. Petr je takový typický dospívající kluk, který vlastně pořádně neví, co od života chce. Zároveň prožívá první lásku, a je dost neohrabaný.
Forman to dokázal dovést do dokonalosti, a čerpal ze skvělého knižního příběhu, který byl ale pro mě slabším šálkem. Tentokrát musím vyzdvihnout filmovou adaptaci nad tu knižní předlohu. Prostě musím.

16.10.2018 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Kolikrát si při čtení říkám, že se takové hrůzy přece nemohly odehrát, ale důkazy a historie mluví jasně. I příběhu z této knihy máme spoustu důkazů (fotografií), jak takové místo vypadalo, a co tam asi lidé zažívali. Fascinuje mě, jak to dnes dokáží lidé i po tolika letech, z vyprávění druhých, popsat skoro do malých detailů. Při čtení mám někdy pocit, jako bych tam s nimi byla, a kdykoliv se blíží nebezpečí, nebo možnost nějakého odhalení, a strach ze smrti, úplně se při čtení chvěju. Tohle dokáže jen kniha. Úžasně sepsáno.

01.10.2018 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Líbilo se mi, že je to něco jiného než Harry Hole, a aspoň na chvíli jsem se od něj odpoutala, a užila si příběh od Nesba, který není protkán tímto detektivem. Líbilo se mi vyprávění, příběh i jednotlivé linky, které se prolnuly a dávaly smysl. Záporný hrdina, který měl ve finále kladné rysy, to je to, co mě na tom asi bavilo nejvíc. Konec mě trochu zklamal, ale celkově mě kniha nadchla. Snad to není poslední autorova kniha, kterou jsem vzala do ruky.

19.09.2018 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Kniha mě ihned vtáhla do děje, asi jako každá s touto tematikou. Je to o to emotivnější, když člověk ví, že postavy a jejich vyprávění vychází ze skutečnosti. Jsem ráda, že jsem objevila i stránky autorky, kde se dozvíme další zajímavé informace o postavách a jejích příbězích v rámci jejich života i mimo Osvětim. Dobové fotografie jen dokreslují, že jde o skutečnost, takže mě z toho až mrazilo.
Některé příběhy a vyprávění mi přišla až fantaskní. Ale nikdy jsem tu dobu nezažila a nedokážu pochopit, co prožívali. A je jasné, že to musela být kolikrát neskutečná náhoda a souhra okolností, co vše dokázali lidé přežít, a co pro to udělat, aby bojovali nejen o holý život, ale i životy ostatních.

19.09.2018 5 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Trochu zklamání. Neustále se opakující věty a fráze, o tom, jak musíme mít rádi sami sebe, a sami sebe pochopit, abychom mohli komunikovat s druhými a chápat i ostatní kolem nás. Tohle mě provázelo celou knihou, a neustalo to ani na konci.
Chtěla jsem to dočíst, protože jsem doufala, že se dozvím něco zajímavého, ale přišlo mi, že to pořád dokola omílá to samé. Nic nového nepřišlo, snad jen to, kolik různých poučení mohu najít v pohádce O popelce. To bylo i celkem zajímavé. Ale jinak jsem se do knihy nutila, a chtěla jsem to mít za sebou. A to jsem se na ní pravdu těšila, a četla o ní dobré recenze. Ale osobně mě zklamala. A jsem ráda, že jí mám už za sebou. Takže za mě už ne.

04.09.2018 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Zvolila jsem nejprve audioknihu, která mě ihned vtáhla do děje. Je to opravdu zajímavě namluveno, i když to bylo v češtině a to byla možná chyba. Hudba a dětský smích celý to tajemno syrově podtrhuje. Místy jsem měla až husinu. Některé pasáže se vlekly, a přišly mi dlouhé a zbytečné. Ke konci jsem se vrátila ke knize, k slovenskému originálu, a bavilo mě to víc jak česky namluvená verze. Navíc, při zpětném čtení mi přišlo, že v audioknize některé pasáže chyběly. Každopádně je to neskutečné si jen představovat, že takové místo existuje, a že bych se tam mohla ocitnout. Z toho mi jde opravdu mráz po těle. Knihy s děsivou tématikou, kde není konkrétní záporná postava, mě baví. Líbí se mi, a ihned mě vtáhnou. I když je to vše opředeno o domněnky a vyprávění, na taková místa věřím. A autor si s tím dal opravdu práci. Klobouk dolů.

04.08.2018 4 z 5

Odposlechnuto v Praze Odposlechnuto v Praze kolektiv autorů

Knihu jsem přelouskala během dvou dnů, a nemohla jsem se skoro odlepit. Některé příběhy byly slabší, ale jiné byly opravdu humorné. Přijde mi úžasné, když si představím, že jde o autentické příběhy a přepisy rozhovorů. Někdy se sama nestačím divit, co nejen v MHD, nebo v obchodě zažiju, nebo jaké až komické dialogy si vyslechnu. Ne nadarmo se říká, že nejlepším scénaristou je sám život. Tahle kniha mě pobavila a doporučila bych ji všem, nejen pražákům. A palec nahoru za to, že koupí se přispívá na dobré účely, na sluchově postižené.

27.07.2018 5 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Je to autorčina prvotina, a je to hodně znát. Objevují se zde typické charaktery postav, a dost předvídatelné zápletky. Na druhou stranu je to celkem čtivé, a je zde dost zvratů v jedné jediné knize. Některé zápletky a rozuzlení mi přišly jako z telenovely, dost zvláštní a divná vztahová spojení. Ale i tak se mi to kupodivu četlo dobře.

24.07.2018 3 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Nechápu, že jsem se k téhle autorce dostala až teď. Její tvorba je hodně specifická. Skvěle dokáže vykreslit jednotlivé postavy a jejich charaktery, vztahy mezi lidmi, ale i jejich role ve společnosti. Úžasně zvládá komunikace a dialogy. Do toho krásně zakomponuje danou dobu, a to jak se v ní lidé chovají a vystupují. A ještě to spojí s detektivním žánrem. Hodně se mi líbilo, jak vedla čtenáře, ukazovala mu různé indicie k možnému pachateli. Ale dokáže ještě líp vystihnout konec a moment překvapení z rozuzlení. Jen jsem se měla problém pořádně začíst a udržet pozornost. Možná kvůli většímu množství jmen a postav. I tak hodnotím kladně a těším se, co si od ní dalšího vyberu.

13.07.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Na jednu stranu je to příběh dechberoucí, skoro z toho jde až husí kůže kolikrát. Zajímavé je, že je to už starší kniha, která má prostě svoje kouzlo. A svým způsobem mě bavila. Dystopií jsem moc nepřečetla. V hlavě mám spíš jen Farmu zvířat a 1984, obojí od stejného autora. Ale tohle bylo něco jiného, asi umocněno tím, že se zde obtiskla společnost, která hledí na ženy z mnoha různých pohledů a společenských žebříčků. Na jednu stranu by to mohlo vypadat spíš román o ženách a pro ženy. Ale tak to není. Je to hodně o rozdílech pohlaví, společenském žebříčku, postavení a životních hodnotách. O tom, jakou společnost my tady neznáme, ale určitě už v historii dřív podobně vypadala.

28.06.2018 4 z 5

Život, na který metr nestačí Život, na který metr nestačí Karolina Mikšíková

Tenhle humor mám ráda, a celkem jsem se nasmála. Líbí se mi téma života na vesnici z pohledu někoho, kdo tam vyrůstal a žije tam se svou rodinou. A ještě, když do toho vloží nadsázku, je to boží. A vůbec mi to tam nevadilo, ba naopak. Akorát mě v knize vadily časté chyby, ať už čárky, nebo špatné skloňování. Nebo pokud to byl záměr, tak jsem to asi nepochopila. Každopádně si myslím, že mi tím možná uniklo i spoustu vtipů. Což je škoda. Jinak si myslím, že je to dost povedená kniha, která se čte tak úplně sama.

09.06.2018 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Autorka opět nezklamala dechberoucím příběhem. Zpočátku jsem netušila, do čeho jdu. Ale po pár kapitolách mi to došlo a nemohla jsem se odtrhnout. Sisi mi byla první stránky děsně protivná, ale pak jsem pochopila proč. A nejde ji nelitovat a neprožívat s ní každou chvíli a všechny ty emoce. Někdy jsem měla chuť to zakřičet do knihy za ní, to trápení a smutek. Ale nešlo to.
Je to tak smutné a čtivé zároveň. Takové knihy mě baví nejvíc. A pak, že česká literatura není dost dobrá. Naopak.

07.06.2018 5 z 5