piroušek piroušek komentáře u knih

Spravedlnost podle dekretu Spravedlnost podle dekretu Mečislav Borák

člen retribučního soudu dr. Horyl byl v 70 letech vedoucí AP Frýdek-Místek, předseda Dr.Markl byl otec bývalého podnikového právníka Válcoven plechu Dr. Adolfa Markla, poté státního notáře ve Frýdku-Místku.

09.01.2018

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

skoro bych se vsadila, že za pár desítek let to bude ceněná rarita. Nevyhazujte ji.

06.12.2017

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

kniha se dá číst kdykoli, zaujme, hluboce lidské postavy, které se potkají, galejník, malé děvčátko,vysloužilý voják s rodinou, policejní důstojník, mladý hrabě, vše v rámu předrevoluční Francie.
Dojímavý příběh Cosette a Jeana Valjeana
Velmi hezká kniha

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

zfilmováno, krásná kniha, klasika klasiky.

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

nic od autora nemám. Měla jsem před časem půjčeno z knihovny, ale je to těžké čtení, neměla jsem na to trpělivost nebo dost času, kdo ví, odložila jsem to. Autor mezi povinnou četbou, proto prvotní averze k dílu, potom zvědavost a pak rozčarování. Kniha obsahově těžká pro mne i dnes. Některým věcem nerozumím, část polemik je mi cizí, něco nechápu vůbec.
Snad ji přečtu. Jinak jsem shlédla inscenace, ale určitě nepokryly celé poselství knihy

05.12.2017

trochu jinak napsaná, realističtější obsah děje i postav, dotýká se rasových problémů, msty a pod., není to bezstarostná kniha jako Dobrodružství Toma.

05.12.2017

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

parta zlobivých dětí, kteří ani nezlobí, taková nostalgie, vtipné příběhy, dalo se to číst před lety,dá se to číst i teď.
Kluci jsou pořád stejní.

Dracula Dracula Bram Stoker

klasika klasik, dílo nesmrtelné,škoda, že takové knihy nebyly v povinné četbě, nevím, kdo vybíral tzv. povinnou četbu nebo zda to vůbec ještě existuje - nemám k dispozici mládež ke srovnání.Možná, že se to teď jmenuje doporučená literatura nebo jinak poeticky.
Pokud to existuje, velmi by mě zajímal seznam nynějších autorů.

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

kniha mého dětství,skoro nedostupná,ale přečetla jsem si ji po 30 letech stejně nadšeně,jak v 11, nevlastním ji, ale tato tématika děti moc netáhne, takže lze sehnat v antikvariátu za více než symbolickou cenu.

Havran a jiné básně (14 básní) Havran a jiné básně (14 básní) Edgar Allan Poe

klasika, povinná četba, kupodivu mě nikdo nemusel nutit ani jsem neopsala obsah do čtenářského deníku od spolužáků. To byl autor, temné, tajemné, klasika klasik.

Hledám za manžela muže Hledám za manžela muže Josef Nesvadba

I když autora respektuji, kniha je bohužel v knihovničce zastrčena již leta mezi jinými, které mám a to je všechno,co se k tomu dá komentovat. Nevím, oproti Einsteinovému mozku, který jsem hltala, tuto knihu jsem nedočetla. Mám ji, částečně rozečtenou, již řadu let.

05.12.2017

klasika, na střední škole čtení pod lavicí, měla jsem půjčeno o velké přestávce, přečetla jsem jednu kapitolu, Nepraktovské ilustrace jsou super. Knihu nedal nikdo z těch šťastnějších, z ruky, nepůjčovala se, opisovala se na stroji. Po letech jsem ji sehnala, již po roce 1990, jako dárek k narozeninám.
Film je oproti knize podle mého názoru slabý. Oproti gejzíru slovního humoru v knize je film odvar . Kniha je o hodně lepší.

05.12.2017

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

kniha nabitá dějem, výborné čtení

Případ třetího bratra Případ třetího bratra Václav Junek

dohady, spekulace, směšná reakce národní ikony, aby se doložily důkazy, a směšný pokus dopídit se objasnění,oba údajní aktéři mrtvi, svědci žádní, pouze DNA by vnesla trochu jasu. Otázkou tedy je, komu by pravda prospěla a k čemu by ta ubohá pravda byla? Co by objasnila? event. pouze událost, která měla být zakryta paravánem intelektu a společenským jasem,ani ti dva oficiální bratři si nejsou jaksi vzhledově podobni, pokud si někdo všiml.

22.10.2017

Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů Barbara Masin

Nejsem si jista, zda by našla morální sílu navštívit potomky obětí.

09.09.2017

Nejstarší řemeslo - Kulturní dějiny prostituce Nejstarší řemeslo - Kulturní dějiny prostituce Lujo Bassermann (p)

neobyčejně fundovaná kniha, dobře se čte, vtipně napsaná a i když je místy lechtivá, dozví se čtenář mnoho, o čem neměl potuchy, např. vysvětlení některých pojmů.

14.08.2017

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

emotivně silná kniha a film O.Vávry, na kterém jsem byla před lety v kině, mrazil. Knihu jsem od té doby nečetla, nenašla jsem sílu a film na DVD mám, ale mučící scény a upalování jsem překlikala, herci výteční, hlavní představitel ztělesnění zla,demagogie a lačnosti po bohatství. Kniha i film vyvolává odpor . Jinak silná kniha V.Kaplického.

12.08.2017

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

povinná četba, proto skrytý odpor k dílu. Na dnešní realistickou dobu neskutečná romantika, ale vypočítavých Sorelů v různých podobách je možno i dnes potkat všude možně. Jenom kulisy světa se změnily, bezcharakterní jedinci zůstali. Snad tu knihu jednou dočtu.

Karlštejnské vigilie Karlštejnské vigilie František Kubka

pěkné povídky, pěkné ilustrace, kniha v dětství zapovězena a ukryta, proto po dlouhých letech jsem ji ihned koupila, když byla příležitost. Někdy trochu lechtivé představy, ale je to kniha, ke které se lze vracet a vždy potěší.

Dostavník do Výmaru Dostavník do Výmaru Miroslav Slach

zobrazení doby, společnosti, morálky i důležitosti veřejného mínění, Ulrika obětí vlastní nemohoucnosti vymanit se, z dnešní doby její cit k básníku budí spíše útrpnost než romantické cítění, děj má dynamiku, kniha se dá přečíst, ale pohnutky citu mladé dívky jsou již přežité.