pipixy pipixy komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Ach jo. Tohle se moc nepovedlo. Mornštajnové to podle mě nejvíc jde v rámci rodinných ság, co se táhnou minimálně přes půlku stoleti na pozadí dějin. Tyhle psycho/thrillero/dramata vážně ne. Vidět to bylo už u Tichých roků, kdy ještě jakž takž zvládla kombinaci rodinné drama na pozadí dějin 20. století, ale už tam to pro mě docela drhlo. Chápu, že autorka není stroj a chce psát i něco jiného než Hanu a Slepou mapu, jen mi přijde, že si tentokrát ukousla trochu moc velké sousto, protože popisovat většinu času život z pohledu cca 8leté/dospělé holky, fakt nezvládnou všichni. Četlo se to rychle, ale vlastně mi to celou dobu přišlo těžkopádný, pomalý, zbytečně roztahaný, popisy babčina hořekování 100x dokola nudný a zbytečný (víme, že je bezcitná nrcha, hrdinka nám to řekne už v první kapitole). Stáhnout to na cca 200 stran by dost pomohlo, děj by byl svižnější a hlava by tolik netrpěla. Pointu s "lesem" jsem tušila už někdy pred půlkou, a když se potvrdila, říkala jsem si, že ted se to konečně rozjede a....nic. Zbytek byl podobné bez "duše", tak nějak se to všechno probloumalo až do konce a zajímavý to pro mě začalo být až tak na posledních 20 stránkách (tam je toho spousta, co by mě zajímalo, jak to bylo dál - linka bratr, matka, Tereza, Blanka).

SPOILER - Co se týká hlavní, ehm, záhady a tajemství, tak mnohem líp to za mě zvládla Markéta Harasimová ve Smrtelném hříchu, i když to taky mělo hluchý místa, ale za mě to bylo uvěřitelnější a celkově to v dost bodech bylo Lesu v domě hodně podobný.

23.04.2023 2 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Dalo se to číst, ale žádnej zázrak se nekonal. Klasická ždímačka na emoce. Asi už su imunní nebo co :-)

05.08.2021 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Něco mezi fotorománem z Bravíčka a storkama z časopisu Chvilka napětí. Hlavní hrdina, arogantní sobecká nula, co si myslí, že vysoká škola z Vás automaticky udělá lepšího člověka (neudělá, haha). První polovinu knihy autor zabil popisy typu: Pepa šel lesem za Mařenou a nedošel...bububůůů... a už ho nikdy nikdo neviděl. Ostatní postavy jsou banda protivných nýmandů, se kterýma prostě nechceš stanovat ani v létě za barákem, natož v zimě v horách. Snad kromě přítelkyně hlavního šul..hrdiny bych je nechala poztrácet se už na padesáté stránce všechny a bylo by vymalováno. Slečně ale zase ubralo body to, s jakým kreténem žije, takže dobře jí tak. Celá knížka působí tak, že je mi vážně úplně jedno, jestli to autorovi skutečně nějaká fetka vykládala a "opravdu se to stalo", nebo si jen chtěl zahrát na Záhadu Blair Witch a vytřískat z toho co nejvíc eur (podle jeho tajnosnubných úsměvů ve všech videorozhovorech ale tipuju spíš druhou možnost). Srhnuto podtrženo, Trhlina by se měla spíš jmenovat Bublina, protože o nic víc nejde. Už Strach mě nahlodal v tom, jestli tenhle pán vůbec ví, co píše, ale tam mě rozčiloval spíš hlavní hrdina (další v řadě nesmrtelných blbů), atmosféra byla v porovnání s Trhlinou o dost hutnější, takže jsem mu ještě leccos odpustila. No, ale takhle teda Honzo ne. Máš poslední příležitost spravit si trochu reputaci ve Tmě. V opačném případě poputuješ do antiku nebo do kamen :-)

22.07.2019 1 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

To je jak naschvál! Tak já ji oproti nové Mornštajnové vychválím a ona to hned takhle podělá! Nebylo to dobrý, nebylo. Ani tak čtivý jako předchozí knížky. Hlavní hrdinka je ufňukaná sobecká koza, která vlastně celou dobu řeší jen to, proč, proč, proč, nehledí nalevo, napravo, prostě se z té mojí záhady všichni podělejte, já jsem hlavní postava, kolem které se svět točí a budu vám o tom vykládat ještě dalších 50 let. No a ke konci už jí z toho začne šplouchat....jako co to má sakra být???!!! Mexická telenovela??? Nemůžu se zbavit dojmu, že autorka si to původně nějak vymyslela, v půlce zjistila, že takhle to nepůjde, tak to nakonec přepsala, aby se to stihlo vydat včas. Nevyčítám jí, že jsme se nedozvěděli motiv....ale my se vlastně nedozvěděli NIC!

17.06.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Řeknu to upřímně. Četlo se to samo, jako vždycky, dočetla jsem během 4 dnů jen při cestě do práce a z práce. Ale vlastně je to na jedno brdo jako Slepá mapa nebo Hotýlek. Svatopluk mi přišel, že je podobnej "kus vola" jako Václav z Hotýlku (oba bych s chutí propleskla, i když každého z jiného důvodu :-). Jen si nejsem jistá, jestli krásný jazyk a čtivost bude stačit i v příštích knížkách (kecám, stejně si další knížku zase koupím, ale třeba Hanišová to zvládne napsat líp).

27.05.2019 3 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Větší blbost, aby člověk pohledal. Hlavní hrdinka mi celou dobu lezla na nervy (jen její závěrečné "odhalení" příčiny mě smíchy dostalo do kolen). Na popisech krajiny a počasí (ano, je tam zima a vlhko, víme, informace přijata, děkujeme) se autor/ka taky zbytečně vyřádil a ten konec....tak byla to duchařina nebo ne? Vlastně je mi to jedno, od autora nic dalšího číst nehodlám a tohle byly vyhozené peníze.

22.11.2018 1 z 5

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

Tak tohle se teda nepovedlo. Škoda, první díl mě nadchnul, pokračování je ptákovina o jednom ptákovi.

13.10.2017 2 z 5

Temnou chodbou Temnou chodbou Lois Duncan

Námět nezní špatně, ale ta pointa? Nuda od začátku do konce, ztráta času...

13.10.2017 odpad!

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Knížku jsem si koupila spíš proto, že mám Kinga ráda, než že by mě tolik nadchlo téma. Ono taky, co vlastně chcete psát o tom, jak banda kluků šmatlá krajinou. A kupodivu nejen, že se to dalo číst, ono se šlo dost těžko odtrhnout. A závěr všechno jenom korunoval. Osobně nemám moc ráda ty cukrkandlové konce, kdy se všechno zlé ve štěstí a lásku obrátí, a tady se nic takového ani nekonalo (ani nemohlo), jenom mě z toho mrazilo za krkem.

04.04.2014 5 z 5

Vražedná nenávist Vražedná nenávist Zuzana Francková

Četla jsem ji někdy v době vydání a musím říct, že docela síla. I když...podobnost s Olgou Hepnarovou asi nebude čistě náhodná, že?

04.04.2014 4 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Je to fajn, fajn, fajn...zkrátka Peklo je peklo a ne party u bazénu. Byla to nehorázná prdel, a to mi u Palahniuka ke štěstí stačí.

03.04.2014 4 z 5

Hezká obálka, velmi pěkná vazba, která se dneska na nových knihách už moc nevidí (= látka a ne jen obvyklý papírový papundekl)...a to je asi tak všechno. Dočetla jsem to, ale zbytek série vynechám. Co mi vadilo, nedokážu dost dobře pojmenovat, prostě to bylo celý takový...podivný :-D

03.04.2014 2 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Dechberoucí...nuda! Vlastně doteď pořádně nechápu dvě věci: 1. Jak jsem to dokázala dočíst až do konce, 2. Proč to někdo vůbec měl potřebu ještě zfilmovat. Co se týká filmu, tak atmosféra a všechny ty duchařské serepetičky okolo to mělo, ale....no řekněme, že o fous lepší než knížka, ale znova bych si nedala ani jedno.

03.04.2014