pipa36 pipa36 komentáře u knih

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Tentokrát jsem poslouchala jako audioknihu - k přednesu paní Drnovské mám sice nějaké připomínky, ale jinak je příběh prostě úžasný. Kniha je napsána jazykem pro děti okolo 10 let - žádné složité dialogy, jen přátelství a magie. A tulík... Ani napotřetí to prostě nezklame :-).
Až trochu "vydýchám" narátorku, znovu si poslechnu i další díly - na audioknize mi vadí změna povah hlavních hrdinů oproti knize, která je dána přednesem. Když knihu čtete, vnímáte Hanku jako energickou, kurážnou a sebevědomou svéhlavičku, Sváťu jako mrňavýho chytrolína, který se o sebe i přes svůj malý vzrůst umí postarat a Rafa jako cílevědomého rozvážného kluka, který všem dokáže dodat odvahu. V audioknize však paní Drnovská jednotlivým postavám vdechla kňouravé hlasy pětiletých capartů ze školky... Škoda.

04.02.2021 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Před Vánocemi jsem si koupila audioknihu, po které jsem pokukovala už hodně dlouho. Znala jsem pouze filmové zpracování, proto mě hned na začátku poslechu překvapila změna jména hlavního hrdiny. Ale celkově knihu hodnotím jako dobrou a nadčasovou - a narátor p. Somr tomu dal ještě další rozměr, protože jeho výkon je jako vždy prostě perfektní. 5*.

19.01.2021 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Dostala jsem od Ježíška jako audioknihu (načetla Jitka Ježková). Od Bennetta jsem nikdy nic nečetla, o to víc mě překvapilo, jak to bylo dobré. Možná k celkovému dojmu z knihy přispěla svým úžasným výkonem jako vždy výborná paní Ježková. Doufám, že u nás vyjde pokračování - určitě si jej přečtu (ještě radši poslechnu).

31.12.2020 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Autor zde vytvořil imaginární, fantaskní, temný a špinavý, přesto úžasný a uvěřitelný svět, jehož největší devizou jsou informace. Podlondýn je plný kaleidoskopických postaviček z různých dob, které propadly dírami světa a vytváří tak nový, úplně jiný svět, tak odlišný od toho, který známe... Autorova fantazie je úžasná, moc se mi to líbilo.
Posloucháno jako audiokniha s Matoušem Rumlem.

15.12.2020 5 z 5

Jinozemě I - Město zlatého stínu 1 Jinozemě I - Město zlatého stínu 1 Tad Williams (p)

Po téhle sérii jsem pokukovala opravdu dlouho. Jedná se spíše o náročnější čtení, ale přečtení rozhodně nelituji a určitě hodlám pokračovat.
Příběh je rozdělen do několika linií, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale předpokládám (a doufám), že v dalších dílech dojde k jejich propojení. Jediné, co mi na knize trošku vadilo, bylo přílišné filozofování jedné z hlavních postav - !Xabua, proto hvězda dolů.
Jinak ale před fantazií a umem pana spisovatele smekám slamáček.

11.12.2020 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Opět velmi dobré a napínavé.
V tomto dílu Edinburghská policie řeší případy velmi brutálních vražd, jejichž motiv je víc šokující, než si vůbec dokázali představit... Již podruhé velmi dobře namluvená audiokniha (J. Šťastný).

20.11.2020 5 z 5

Mágové Mágové Lev Grossman

Od knihy jsem si nic neslibovala, jednalo se o náhodně otevřenou knihu - ale dávám do nedočtených. Každá kniha by měla nějak začít, popsat svět, ve kterém se děj odehrává, ovšem aby úvod pokračoval i na 120 stránce? S minimem dialogů a děje? Pořád čekáte, že na další stránce už přijde zvrat, a ono nic. Vše je vyprávěno monotónním stylem bez emocí, vše tak nějak líně plyne, a vy místo toho, abyste byli vtaženi do příběhu, jen zpovzdálí sledujete, jak se tam nic neděje. Je to na mě příliš zdlouhavé - třeba se to potom rozjede, ale už se mi nechce čekat.

12.11.2020 2 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

Tak nevím. Velmi mi to připomínalo Alenku v říši divů - chaotické, abstraktní, nesmyslné... Jako kdyby se někomu líbily nějaké momenty nebo věty z jiných knih a náhodně, bez ladu a skladu, je vložil do tohoto příběhu.
Ze začátku máte pocit, že čtete fantasy s prvky magie pro náctileté, na konci je to historická harlekýnka z divadelního prostředí. Postavy jsou dle mého názoru ploché, já dokonce hlavní hrdince neveřila ani její bezbřehou lásku k mladší (nánovité, frackovité) sestře - na mě všechny zmínky o Telle působily uměle. Příběh jako takový by mohl být dobrý, ale to zpracování... Za mě tedy nee - četlo se to špatně, dlouho a nevěříte ani příběhu, ani postavám. Když ještě připočtete fušerskou práci korektora (tolik překlepů a pravopisných chyb jsem v knize už dlouho neviděla), výsledkem je opravdu něco, co číst nechcete.
Docela mě překvapuje relativně dobré hodnocení této knihy. Přiznávám se bez mučení - nejsem cílovka, ale tento žánr čtu celkem často, takže můžu říct, že tato kniha je spíše podprůměrná.
No nic, když už jsem koupila oba díly, ASI ten druhý ještě časem přečtu, ale moc šancí si nedávám.

31.10.2020 2 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Super! Další svět, do kterého se hlavní hrdinka vydala, se mi se vší tou ledovou surovostí moc líbil. Napínavé od začátku do konce - ještě 8 stran před koncem jste si nebyli jistí, jak to dopadne (a to 3 strany zabírá poděkování autorky...).
Moc se mi to líbilo, vůbec mi nevadil ani fakt, že je to YA - světy, které autorka vytvořila v jednotlivých dílech, byly celkem kompaktní a dobré, každý s vlastními zákonitostmi a principy.
Škoda toho mírně chaotického druhého dílu, ve srovnání s ostatními bych ho zpětně hodnotila spíše 3 než 4 hvězdami.

17.10.2020 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Dobré pokračování, i když pro mě už ne bez výhrad. Stále to bylo čtivé a napínavé, ale už ne tak propracované, jako v prvním dílu.
I když se největším úskalím tohoto dílu mohl stát nový svět, do kterého autorka uvrhla svoji hlavní hrdinku, není tomu tak. To, co mi na knize vadilo, byla naivita hlavní hrdinky, která dosáhla nové - a snad již maximální - úrovně, včetně nelogičnosti jejího cestování po celém světě s jejím novým známým (opravdu to postrádalo jakýkoli smysl i vysvětlení). V některých momentech jsem se dokonce ztrácela a nechápala, proč je někdo vlastně kladným a druhý záporným hrdinou - i když jsem pasáže s vysvětlením četla vícekrát, jejich význam mi unikal. Je možné, že to bylo způsobeno úsporností jazyka, jakým byla kniha napsána - to, co jsem v prvním dílu shledávala přínosem, bylo zde spíše chaosem.
Nicméně určitě si nenechám ujít závěrečný díl, protože i přes zmíněné nedostatky mě příběh opravdu bavil a jsem zvědavá na rozuzlení.

09.10.2020 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Výborná fantasy (ano, pro mládež), psaná úsporným jazykem.
Příběh před námi otevírá celkem složitou a docela dobře propracovanou společnost aetlingů, jejichž výrazným fyzickým znakem je ocas. Patnáctiletá Hirka se od všech odlišuje tím, že právě tuto fyzickou část těla postrádá – a tím je odsunuta na okraj společnosti. Je však silná a chytrá, takže si z předsudků ostatních až tak moc nedělá. Na věci si dokáže udělat vlastní názor, a i když na svět pohlíží s notnou dávkou respektu (v některých případech spíše naivity), rozhodně to není žádný strašpytlík. V jejím životě jsou důležité pouze 2 osoby – její otec a její o tři roky starší přítel z dětství, který však patří do úplně jiné sociální skupiny, a tudíž je jejich přátelství něčím naprosto zapovězeným. Jenže Hirka má opravdový problém, se kterým jí může pomoct právě jen její nejlepší přítel. Tím se však rozpoutá kolotoč, který nakonec změní celý svět, který Hirka do té doby znala.
Na rozdíl od jiných fantasy knih jste zde vhozeni přímo do děje, ve kterém musíte plavat. A i když se jedná o fantasy s velmi propracovaným světem, sociálními vazbami, božstvy a názvy, vysvětlení pojmů nepřichází a nepřichází. Postupně jste v příběhu nuceni některé zákonitosti a výrazy pochopit až z průběhu děje. Když k tomu ještě přidáte severská jména a pojmenování (vazba na severská božstva vychází už z názvu knihy), může pro někoho být čtení této knihy opravdu oříškem. Ale ten, kdo vydrží a počáteční nezdary překoná, je odměněn dobrým a poutavým příběhem. K celkové čtivosti přispívá i autorčin styl psaní, který je i přes velký počet stran velice úsporný – v knize je použita spousta jedno až dvouslovných vět, které v řadě za sebou dávají čtenáři málem víc, než složitě vykonstruovaná souvětí.
Mimo jiné byla v knize celkem dobře popsána až fanatická víra v něco, co nikdy nikdo neviděl, a přesto tato víra řídí životy všech. Jak se člověk upíná na to, že nejsme odpovědní sami za sebe, ale za vše dobré může ten, kdo nás střeží (v tomto případě Vidoucí), a za vše špatné jeho protipól (zde Kolkagga jako nástroj Vidoucího v podobě trestu).
Konec byl takový zvláštní, zůstalo ještě celkem dost nezodpovězených otázek. Určitě si nenechám ujít pokračování – jsem zvědavá, jak se příběh bude dál vyvíjet.

30.09.2020 5 z 5

Defy: Nebezpečná láska Defy: Nebezpečná láska L. J. Shen

Zbytečně příliš vulgární. Ale i nadále čtivé a jednoduché.

15.09.2020 3 z 5

Scandalous: Šokující láska Scandalous: Šokující láska L. J. Shen

Tak tohle bylo.... úchylný. A jsem úchylná já, když mi to přesto připadlo "zábavný"? Úchylný totiž bylo úplně všechno – od hlavního hrdiny (arogantní sociopat, prostě ho*ado k pohledání), přes věkový rozdíl hlavních postav až po "praktickou stránku" jejich vztahu. Ale přesto to bylo v něčem lepší, než předchozí dva díly.
Edie, osmnáctiletá blonďatá surfařka a dcera nového společníka FHH, se potýká se spoustou problémů, většinou proto, že odmítá cokoliv, co by pocházelo od jejího otce. Aby toho nebylo málo, přitahuje ji poslední nezadaný FHH – Trent, svobodný třiatřicetiletý otec malé čtyřleté holčičky, která nemluví. Trent je sice celkem obstojný sociopat (v mnoha věcech si nezadá ani se svým psychopatickým kamarádem z prvního dílu - Viciousem), ale jako "správný starší chlap" odolává – ale asi je jasné, jak dlouho jeho odolnost vydrží…
Samotnou mě překvapilo, že jsem tuto knihu přes její zjevnou úchylnost snad úplně ve všem shledala "zábavnou" a "lepší" než předchozí díly. Rozhodně to nebylo čtivější nebo vtipnější, ale tak nějak reálnější, uvěřitelnější (i přes obvyklý přeslazený závěr jejích úchylných hrdinů :-)). A naprosto chápu, proč má tato autorka dva tábory čtenářů - ty, kteří její knihy hodnotí jako výborné a ty, kteří vůbec nechápou, co ji vedlo k tomu, aby něco takového vůbec napsala - natož vydala.

13.09.2020 4 z 5

Jedna noc s ním Jedna noc s ním Elle Kennedy

Taková harlekýnka na sobotní odpoledne. Neměla jsem žádná očekávání, jen jsem prostě u kamarádky otevřela knihu, co ležela na stole. No...
Příběh hollywoodského sexy playboye a prosté servírky z Manhattanu je stejně nepravděpodobný v knize, jako by byl ve skutečnosti. Sice on je velice charakterní a ona opravdu cílevědomá, ale pořád je to takové... klišoidní? Hezky se to četlo, ale nevěřila jsem jim - obzvlášť dovolená na Bahamách na mě působila uměle.

12.09.2020 3 z 5

Ruckus: Šílená láska Ruckus: Šílená láska L. J. Shen

Příběh dalšího ze čtveřice FHH, tentokrát Deana. Dobře se to četlo, místy to bylo i vtipné, ale překvapení se nekonalo. Deanův přístup k dobývání ženy jeho srdce byl z jedné strany přímočarý a zarputilý, z druhé strany lehce egoistický (spíše ve smyslu že věděl, co chce než ve smyslu přehlížení zdravotního stavu své vyvolené). Jen mám (asi trvalý) problém s přeslazenými konci v tomto typu knih. Sice sama nevím, jak jinak by měly končit, ale takové to pohádkové "...a žili šťastně až navěky..." mě neuspokojuje. Za mě 3*.
Konec léta - konec knižního pankáčství.

01.09.2020 3 z 5

Vicious: Divoká láska Vicious: Divoká láska L. J. Shen

Docela se mi to líbilo, ale nějak jsem si nemohla najít cestu k hlavnímu hrdinovi - myslím, že jsem vcelku tolerantní člověk, ale s čím opravdu neumím pracovat, je arogance. A hlavní hrdina byl teda arogantní psychouš jak vyšitej. Možná i proto jsem některá jednání hlavních postav nechápala a připadalo mi to "divné". Než skončí léto, ještě to zkusím s pokračováním.

27.08.2020 3 z 5

Barva půlnoci Barva půlnoci L. J. Shen

Moje první kniha od této autorky - nebylo to špatné, ale...
Příliš jednoduchý a až neuvěřitelný děj, zakončený nesmyslnou zápletkou s tak sladkým koncem, že by se za to nemusela stydět ani harlequinka z levných knih. Nicméně dobře se to četlo, za jeden den je po všem. Je to kniha, po které ve vás nic nezůstane - vlastně ani nevíte, co vás přimělo knihu otevřít a začít číst.
Hlavní hrdinka, jednadvacetiletá modrovlasá holčina, která před čtyřmi lety při nehodě přišla o oba rodiče, se stane "chůvou" rockera, který má problém snad se vším - s alkoholem, drogami, chováním a hlavně sám se sebou. Jejím úkolem je udržet ho během turné střízlivého a "čistého". A co myslíte, jak to dopadlo? Stejně jako v každé knížce tohoto typu, žádné překvapení.
Přidaná hodnota této knihy je nulová, jen se to dobře četlo. Za mě 3*.

23.08.2020 3 z 5

Hra Hra Elle Kennedy

Tento typ knih je spíše na léto na dovolenou (alespoň pro mě). V běžném chaosu mimo dovolenou mě jaksi nebaví, do čtení se většinou musím nutit - jako to bylo u předchozího dílu této série. Ale s třetím pokračováním jsem byla spokojená - svižné, vtipné, lehké, velmi dobře se to četlo. Postava Huntera s jeho pravidly pro kapitány se mi z celé série líbila snad nejvíc... Moc se mi líbil autorčin sarkasmus, který vdechla hlavním postavám - někdy jsem se smála opravdu nahlas. Dávám 4*.

16.08.2020 4 z 5

Risk Risk Elle Kennedy

Bylo to dobré, ale oproti předchozím dílům se mi tenhle zdál slabší. Možná je to tím, že jsem ho nestihla přečíst na dovolené a za běžného provozu to vnímám jinak... Nevím. Každopádně mám pocit, že chemie mezi hlavními postavami fungovala cca do půlky knihy, potom už to bylo tak nějak... jiné? I tak se ale jedná o příjemné čtení, u kterého se velmi dobře bavíte.

13.08.2020 3 z 5

Lov Lov Elle Kennedy

Již dříve jsem od spisovatelky četla sérii Off-Campus, jejíž alfou a omegou byla univerzita Briar. I když jsem to mohla očekávat, stejně mě překvapilo, že se jedná o pokračování této série, kde se objevují původní postavy.
Kniha jako taková je velice vtipná - Summer i Brenna mají pořádně prořízlou pusu a s ničím se nemazlí. Moc se mi to líbilo - příjemné, lehké, svižné. Než skončí dovolená, snad ještě stihnu 2 a 3 díl.

01.08.2020 4 z 5