pil pil komentáře u knih

Zeptej se ďábla Zeptej se ďábla Michal Vrba

Román apokalypsa. Boží mlýny melou pomalu a jistě aneb Rudej vztek prostě minulosti neuteče. Nic nebude zapomenuto. Autor se do toho obul bez příkras, drsně, napínavě. Velmi zajímavě střídá linku hajzla a zároveň příběh jeho oběti. Navíc vynikající reálie Ústeckého kraje. Povedená kniha. A konec je ze všeho nejlepší.

29.09.2021 5 z 5

Poddat se nemíním Poddat se nemíním Vojtěch Klimt

Kryl a Scotti věhlasná tiskárna dědečka a tatínka Karla Kryla. Autor prostudoval nekonečné množství materiálů v archivech a knihovnách, stovky dopisů a jiných archiválií. Výsledkem je poutavý text plný zajímavostí okolo knižního světa. Vztahy tiskaře se staroříšským Florianem, Demlem, Halasem a dalšími známými osobnosti. Jejich korespondence, neustálé dluhy na straně tiskárny, ale i pochvalné reference v tehdejším tisku na preciznost a kvalitu knih Kryla a Scottiho. No a taky jak celé to prostředí formovalo Karla nejmladšího, jeho vztah k poezii, literatuře vůbec, bibliofiliím. Rozsáhlá příloha obsahuje soupis všech knih a dokumentů, které vydali- včetně obálek. Prostě chuťovka pro lidi, co mají rádi knihy. A ještě geniální název knihy. Poddat se nemíním.

10.01.2020 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Výpověď jednoho milostného vztahu.

Zatímco jiní si koupí motorku, hrnčířský kruh, jdou pěšky s šutrákem v botě do Compostely, nebo si rovnou řežou žíly, Jan Němec zpracoval vývoj milostného vztahu románově. Velmi otevřeně, zajímavě, postmoderně. Rejstřík, kde se potkává jeho babička a Arthur Rimbaud, nebo paní, co pozvala Ninu s PJ Harvey, najdete uprostřed knihy, nechybí ani rozhovor „redaktora“ se samotným autorem knihy. Copak tyhle čimčurádičky, ty mohou čtenáře ohromit formou, ale ten příběh! Postavy jsou dokonale vykreslené, popisy detailní, že vše vidíte jako ve filmu. Od začátku víte, že to blbě skončí, autor si na nic nehraje, servíruje vám věci, které jste určitě zažili někdy sami, tedy s partnerem, pokyvujete hlavou a říkáte si je- fakt je to v každém vztahu stejné? Po prvním čtení jsem měla chuť zabít hlavní hrdinku, protože mi vadilo její rozporuplné chování v určitých situacích, ale když jsem si Možnosti přečetla podruhé, došlo mi, že pro její jednání existuje vysvětlení. Není to jen výpověď vztahu, je to kniha o knihách, autorech, současnosti. V rámci české současné prózy nadprůměrná kniha. A věřím, že o ní ještě uslyším. Ostatně Dějiny světla nasadily vysokou laťku. A Možnosti milostného života jim zdárně sekundují.

18.10.2019 5 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Četli jste už povídkovou knihu, z které jste si zapamatovali každou povídku? Jistě stane se to, ale není to častý jev. Rybník Jakub je pilířem, kolem kterého se odehrávají malé velké příběhy se zajímavými hrdiny a silnými pointami. Každá povídka je zasazena do jiné doby, takže si projdete příběhem polorozpadlé rodiny roku 1639, budete se bát, zda zemře hrdina druhé povídky, která se odehrává na konci druhé světové války, naštvete se, když vám autor neprozradí, co se stalo s Marií ve třetí povídce z Maďarska roku 1956, politujete Lojzu Kostrouna, kterému komouši zpackali život a nakonec se díky poslední povídce z roku 1996 dostanete obloukem k té první, dojde ke katarzi a vše, co bylo nedořečeno je autorem jemně naznačeno a doplněno. Už se ani o Marii bát nemusíte. Do toho všeho krásný jazyk, kouzelné nářečí, stylisticky vybroušeno, postavy životné, žádné fňukny, co se rejpou ve svých niterních bolístkách. Myslím, že se Michalovi Vrbovi povedl majstrštyk. O tom spisovateli ještě uslyšíme. Můj jednoznačný nominant na Magnezii.
(a ještě velká pochvala za puntičkářskou redakční a nápaditou grafickou práci Arga)

26.09.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kdyby celá "ženská literatura" vypadala jako román paní Mornštajnové, nemám o ženy strach.:-) Solidní román. Příběh, který neskřípe, navíc podložen konkrétními událostmi, co se staly ve Valmezu a okolí (tyfová nákaza v roce 1954). Jednoznačně autorčina nej kniha. Zlepšuje se, dáma.
Židovka Hana cíti hanu za to, že jako jediná z celé velké rodiny přežila útrapy koncentračního tábora. Mám s autorkou jediný problém: její touha vše vysvětlovat až na píďu, nenechat čtenáře,aby použil fantazii, působí občas nudně. Až tak, že než dočtete větu, máte ji už v hlavě poskládanou.
Ale za přečtení příběh Hany stojí.

29.06.2017 4 z 5

Matka vzala roha Matka vzala roha Edgar Dutka

Baví vás číst životopisné příběhy? To jste možná četli U Útulku 5. A Matka vzala roha je pokračování. Jde vlastně o soubor povídek, z nichž ta nejdelší dala název knize. Autorovu maminku zavřeli komunisté v roce 1948 do vězení za převaděčství, a zatímco v textu U Útulku popisuje sám sebe v dětském domově, zde se zaměřil na dobrodružný osud maminky, která se rozhodla z drsného vězení utéci. Za velmi riskantních podmínek a dramatických okolností se jí to nakonec podařilo. Uprchla za hranice a skončila až v daleké Austrálii. V dalších povídkách pak Dutka prozrazuje své trápení v životě osvojeného dítěte v náhradní rodině, studium vysoké školy i pátrání po své matce v samotné Austrálii, kam se mu podařilo vycestovat na konci šedesátých let. Poprvé po dvaceti letech se s ní na vlastní oči viděl. Silné přesilné téma ukryté v útlé povídce. A ne v jedné. Edgar Dutka umí nádherně vykreslit postavy, nic jim neubírá ani nenadržuje. Nepěstuje sentiment ani patos, proto jsou jeho texty okouzlující a podmanivé, navíc vždy si můžete říct, takhle nějak se to skutečně stalo.

01.05.2017 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Vynikajici zalezitost! Napinave, dobre napsane. Zas po case jedna literarni lahudka!

08.01.2017 5 z 5

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Forma zvítězila nad obsahem. Howgh. Neskutečně ulítlé, proč ne...Hrát si se slovíčky, nekonečnítko a nápad se zrcadly mě zaujal, ale zbytek bída. Politika na konci už vyloženě protrpěna. Škoda, Chrujdo.

05.01.2017 3 z 5

Všechno je jenom dvakrát Všechno je jenom dvakrát Michal Přibáň

Stejně tak jako Honza 66 jsem to cítila i já. Proč? Proč? Proč to tak dopadlo? Ten konec je holé neštěstí. Škoda přeškoda....

02.11.2016

O čem básník ví O čem básník ví Josef Topol

Narodil se na apríla stejně jako Kundera, jen o pár let později. Syn strojního topiče a lesní dělnice, který nesmírně miloval posázavský kraj. Později odešel do Prahy a v 19 napsal svou první divadelní hru, kterou E.F. Burian nadšeně vypustil na jeviště. Kniha o vynikajícím dramatikovi Josefu Topolovi O čem básník ví obsahuje nejen jeho eseje o literatuře, divadle,výtvarném umění, fotografii , ale také další vzpomínkové a příležitostné texty a rozhovory. Nadšený holubář, skromný pán, co raději než „filozofovat“ v hospod, ho baví natřít plot nebo posekat zahradu. A nesmím zapomenout také na syny, o těch je v knize také hodně čtení.
Další povedená kniha z Torstu.

19.11.2014 5 z 5

Předběžná ohledání Předběžná ohledání Petr Pazdera Payne

Čtete rádi povídky? Čtete rádi dobré povídky? V tom případě nesmíte minout knihu Petra Pazdery Payna Předběžná ohledání, kterou vydalo nakladatelství Cherm. 22 povídek a každá dokonale jiná. Jedná střihlá jak od Hemingwaye ( Athenai, V posledním plánu), druhá nabízí příběh skoro detektivní ( Předběžné ohledání díla), další totálně experimentální (Rozsudek), o které Jan Šulc říká v doslovu, že „Snaha postihnout výčtem celek lidské zkušenosti zde připomíná Jana Zábranu a jeho nedokončenou básnickou skladbu Havran, založenou na obrovském množství infinitivních vazeb, jež se – stejně jako u Payna-pokoušejí definovat totalitu lidské přítomnosti ve světě.“
Vypsaný styl, vypravěčský talent, nápaditost, bohatý jazyk, odkazy na literaturu, vtip, kouzlo.

29.09.2014

Záhada Edwina Drooda Záhada Edwina Drooda Charles Dickens

Kdyby mi před časem někdo řekl, že si dobrovolně přečtu detektivku, která nemá konec, pošlu ho do háje. Nu, změna je život. Dočetla jsem Záhadu Edwina Drooda fantasticky přeloženou Jarmilou Emmerovou a s ještě chutnějším doslovem pana Škvoreckého. Tak si představte, že v roce 1911 existovalo podle luštitelů rébusů 98 možných konců tajemného příběhu. V roce 1928 už dokonce 174…..:-)
Proč vůbec číst tento „nedodělek“? Má to cenu? Bezesporu. Dickens se totiž představuje ve vrcholné formě. Tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy. Vtip, ironie, barvité popisy osob i situací. A nad otevřeným koncem si můžete dosyta zapřemýšlet.

29.09.2014 5 z 5

Každá věc ať dospěje na své místo Každá věc ať dospěje na své místo Sylvie Richterová

Dočetla jsem na druhý pokus Silvii Richterovou a její Každá věc ať dospěje na své místo.
Kolektivizace, osmašedesátý, emigrace, normalizace, Listopad…..
Autorka se pustila do rozsáhlé práce a myslím, že se s tím poprala se ctí.
Některé scény hodně emotivní a výborně vypravěčský vystavěné. Až běhal mráz po zádech.
Zároveň mi ale vadilo, to časté "vyklouznutí" z příběhu a obracení se ke čtenáři, též jistá šroubovitost některých vět.
(To byl také důvod, proč jsem ji zprvu po padesáti stranách odložila)
Určitě nezapomenu několik docela zásadních scén. Křišťálovi a jejich vyhnání, Kazimír jako "zachránce" koťátka, malá Marie v Římě, kde nerozumí nikomu a touží po moři a také probudit se v domku Na Vinici, tajné jednání, státní tajemství a Josefův sešit v Kremlu, rok 1968.....

01.09.2014 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Temný příběh rodiny Hajnů a jejich zetě Petra Švajcara na mě v horkém létě působil jako vynikající chladicí zařízení. To je totiž tak studené čtení bez jediné optimistické jiskry, že jisté uctívané severské detektivky proti Neviditelnému působí jako vlažný čajíček.
Prokreslené postavy a jejich pohnutky, způsob uvažování hlavního hrdiny, kterého jsem si překřtila na monstrum Švajcar, je bez citu, bez schopnosti vytvořit si s někým vztah, sebestředné a vypočítavé. A koho tam máme dále? Rozměklého a bojácného továrníka pana Hajna, co se bojí cokoliv rozhodnout, jeho rozmazlenou dceru Soňu a její záchvaty, tetičku co ustrnula v minulém století a nikdy nevychází z pokoje.
Celou dobu tušíte zkázu. A ona opravdu přijde.
A prapodivný strýček Marcel, který trpí chorobou neviditelnosti, přičemž Hajnovi s ním tu hru ochotně hrají ?
Ten jen cvrnknul do první kostičky domina....
Geniální psychologický román.

19.08.2014 5 z 5

Sedm dní do pohřbu Sedm dní do pohřbu Ján Rozner

Není to veselé čtení. Jánu Roznerovi umírá jeho žena překladatelka Zora Jesenská a on chystá rozloučení. Kapitoly jsou rozděleny na jednotlivé dny a tou poslední sedmou je právě pohřeb. Není to příběh o chystání květin a věnců, ale autor před čtenářem předloží literární svět Slovenska v padesátých, šedesátých a sedmdesátých let, ale hlavně překladovou práci Zory Jesenské. Netušila jsem, že přeložila Doktora Živago, Vojnu a mír, Dostojevského knihy a další. Pro mě to byl velice zajímavý vhled na praktiky při překládání literárních děl za socialismu na Slovensku, na známé spisovatele a politiky, na atmosféru té doby.
A uvnitř jsou kouzelné fotky!

17.07.2014 5 z 5

Světlé dny Světlé dny Zsuzsa Bánk

Unese text nepřítomnost přímé řeči? A bude vůbec čitelný? Opakovala jsem si několikrát při čtení Světlých dnů.
Příběh maďarských emigrantů na jihu Německa šedesátých let. Artistická rodina žijící na okraji města v polorozbořeném domku obklopeným ovocnou zahradou.
Nedokážu vlastně říct, že by mě pohltil příběh, ale spíš jsem prožívala zvláštní pocit při čtení, který se podobal obrázku, jakési snové představě světlých dní, kouzelného světa křivých branek, zarostlých zahrad a opuštěných houpaček. Na škatulky moc nehraji, ale myslím, že tohle je hlavně kniha pro ženy.
Několikrát se mi při čtení vybavila Čokoláda Joanne Harrisové.
Víc než důležitost děje vítězí obrazy, světla a stíny, vůně, city.

21.06.2014 3 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Dnes jsem ve vlaku a následně v metru dočetla trojčičku Mycelia Ach! Když Lucas rozkousl a vložil do úst kapsli s jedem, zastavila jsem se, zvedla hlavu a zírala do prázdna. V hlavě se mi objevily GoT a strach, že hlavního hrdinu autorka vážně nechá umřít! A pojede se dál!
Ach, to bylo napínavé až do konca!

10.06.2014 5 z 5

Krajiny vzpomínek Krajiny vzpomínek Václav Vokolek

Text rozpomínání velmi zajímavého pána z neméně zajímavé rodiny. Vybavuje si dětství v Sudetech, kulturní prostředí severních Čech padesátých a šedesátých let , kde žili Josef Jedlička nebo Emil Juliš, s kterými se znal a potkával. Život v Praze a přátelé Emanuel Franta a Ivan Diviš. Vzpomíná na své strýce Vojmíra a Vlastimila a hodně prozrazuje o svém otci, básníku Vladimíru Vokolkovi. Zmiňuje knihy, které ho ovlivnily. Milé příběhy se střídají s absurdními, něžnosti s šílenostmi.
Kniha se hemží knihami.)
Vypsala jsem si nejméně tři, které si určitě dohledám a přečtu.

Jednou se ledy hnou
Nebude pořád pod nulou
Teplý vítr od moře zavane
Rozproudí se proudy anulované
(Vladimír Vokolek)

09.06.2014 5 z 5

Třicátá Marinina láska Třicátá Marinina láska Vladimir Georgijevič Sorokin

Úsměvná pornografická hříčka o ženě, která poprvé zažije pořádný orgasmus s mužem. Až po svých dvaceti devíti láskách prožitých a promilovaných se ženami si Marina vychutná mocný orgasmus, který zažije se zasloužilým soudruhem, komunistou, a ještě k tomu za zvuku sovětské hymny.

Ten "zlom", hlavní hrdinky, který po orgasmu nastane je nečekaný. Z ženy, která se pohybovala v disidentských hnutích a podporovala boj proti komunismu, se stává soudružka dělnice a je rozhodnuta budovat socialismus, podporovat komunistické představitele a zavírat všechny, kteří stojí na druhém břehu. Hříčka. Ironie. sarkasmus.

Mrzí mě konec knihy. Poslední čtvrtina byla k neučtení. Možná proto, že autor zabočil z Marininy životní cesty a naopak vrhnul se na politickou agitku.
Jistěže ironie, ale dělalo se mi zle, jen jsem to četla. O tom, kde zítra znamená již včera....Vybavily se mi staré časy. Už nikdy víc.

03.06.2014 4 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Kdyby se mě někdo ptal, jestli znám nějakého zajímavého současného ruského autora, už vím, co odpovím.Vladimír Sorokin. Jeho Den opričníka je vynikající. Naschvál převrácený slovosled připomíná ruské letopisy. Spousta neologismů, zběsilé tempo. Je to realita? Jeto fikce? Spíš to první. Rusko v nejryzejší podobě. Zvlášť závěrečná scéna s housenkou:-)

30.05.2014 5 z 5