Pihtipudas Pihtipudas komentáře u knih

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Nakladatelství Host spustilo knižní battle, kde soutěží i Jiskra v popelu! Komu se líbila, dejte jí hlas - můžete každých 24 hodin. A výhra je víc než lákavá - knižní fantasy hromada nebo poukazy na nákup knih. Více na http://www.kniznibattle.cz/

19.07.2016 5 z 5

Pod vodou Pod vodou Juli Zeh

Výborná kniha - místy jsem se bála, co přijde, bylo to na mě psycho. Fakt, že vlastně nevíte, co se ve skutečnosti odehrálo, knihu posouvá o level výš. Postavy super, všechny tři hlavní absolutně nesympatické, během čtení jsem nevěděla, která se mi nelíbí nejvíc. Ale ono se to k tomu celému tak hezky hodilo - že vlastně nevíte, komu fandit.

25.06.2015 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Když se vám hodně moc líbí jedna kniha autora a pak přijde druhá, máte zcela logicky velká očekávání. To jsem u Backmana po předchozím Muži jménem Ove měla - a kupodivu mě nezklamal. Babička je skvělá, v něčem stejně dobrá jako Ove, v něčem úplně jiná. Ale dobře jiná. U Oveho jsem se s dojímáním držela, u Babičky už jsem slzy potlačovala hůř. Přestože jsou v ní úžasné fórky, vyznívá dle mého smutněji, než Ove, zároveň mi přišla propracovanější. Nebudu se ale rýpat v drobnostech, obě jsou to skvělé knihy, které stojí za to si přečíst.

25.06.2015 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Trilogie z ostrova Lewis to není, ale čte se to dobře, francouzské prostředí mě nadchlo, bavilo mě to, oblíbila jsem si hlavního hrdinu, který mě dostatečně navnadil na druhý díl. Číst znovu to nepotřebuju, ale doporučit rozhodně musím!

25.06.2015 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Namlsaná trilogií z ostrova Lewis jsem se vrhla i na další knihu Petera Maye. Zezačátku super, zajímavé prostředí, postavy, které slibovaly další vývoj, nahozená zápletka i náznaky životních osudů hlavních hrdinů. Pak dlouho nic. Všechno se táhlo naprosto nekonečně, nějak se mi ke knize vracet ani nechtělo. Ale řekla jsem si, že to dočtu, když už jsem začala. Pročetla jsem se lepšími i horšími kapitolami, něco mě bavilo, něco nudilo. Pak jsem došla k posledním sto stranám. A konečně jsem si mohla říct: rozjelo se to! Závěr knihy jede, to už jsem se neodtrhla a chtěla to dočíst. Závěr? Hmm, částečně super, částečně slabota.
Kniha jako celek? Čtivá, prostředí Číny pro Evropana jistě zajímavé, ale na můj vkus ho mohlo být i víc, chybělo mi víc návratů do minulosti hlavních postav, jako tomu bylo u skotských detektivek, celkově mě román spíš zklamal, než zaujal. Přesto bych ho doporučila čtenářům, které láká čínské prostředí, mají rádi detektivní vyšetřování šmrncnuté trochou thrilleru (trochou, moc ho tam není) a neodradí je ani decentní milostná linka. A čtenářům, kteří jsou schopní neporovnávat neporovnatelné - Pána ohně s trojicí skotských detektivek z ostrova Lewis.

27.04.2015 3 z 5

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Román o botanice v kulisách 19. století, v němž sledujeme osudy dědičky bohatého panství Almy Whittakerové, si mě poměrně snadno získal. Četl se výborně, bavily mě kupodivu i mnohdy zdlouhavé popisy orchidejí či mechů a přestože botanice vůbec nerozumím, četla jsem se zaujetím. Jediné, co bych románu vytkla, je absence vyvrcholení děje, který v průběhu kolísá nahoru dolů a vždycky čtenáře akorát navnadí, aby ho vzápětí zase zklamal tím, že vše nesměřuje k jedinému cíli a závěru (nebo možná směřuje, pak jsem to ale neodhalila). Asi někdy v polovině knihy jsem se s tímto způsobem vyprávění smířila a dočetla bez dalších velkých očekávání. Kdybych ale měla říct, jestli se mi román líbil, neváhala bych. Ano, líbil. A mimochodem, obálka, vnitřní ilustrace a vůbec celá kniha jako artefakt je nádherně provedená, dobrá práce!

25.03.2015 4 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

Pálenku doporučuju všem, kdo "učtou" hutný lyrizovaný text neveselého obsahu, který je pohladí na duši svou krásou a hloubkou. Je třeba dávkovat si jednotlivé kapitoly po malých kouscích, číst více kapitol najednou je náročné. Nelehké čtení, které jsem si po celou dobu užívala. Zklamala mě jediná věc (pro mě celkem podstatná, proto jedna hvězda v hodnocení dolů) - závěr. Tak nějak jsem čekala, že autor knihu zakončí stylověji. Když už si dal tu práci a vypiloval celý text k dokonalosti, chybějící třešnička na závěr mi chyběla o to víc.

25.03.2015 4 z 5

Barakuda Barakuda Christos Tsiolkas

Kdybych hodnotila po přečtení 2/3 knihy, dala bych 100 % a ještě mnohem víc. Po dočtení mé nadšení trochu kleslo, přesto nedokázalo pokazit celkový dojem o moc. Většinu knihy jsem četla s nedočkavostí z dalších řádků, užívala jsem si dokonalé vykreslení hlavního hrdiny, kterého autor dokázal popsat do detailů tak, že jsem měla pocit, že ho znám už dlouho, hodně dlouho, a vím o něm všechno. Teda, skoro všechno. To, co čtenář dlouho neví a k čemu vše směřuje a na co čeká, se neustále oddaluje. Logicky. Ale občas se oddaluje až příliš. Moc tomu nepomáhá ani přeskakování v čase a událostech, které sice dobře rozbíjí lineární příběh, jenž by byl jinak příliš dlouhý a roztahaný, ale občas jsem se ztrácela v tom, kde jsem - a co hůř, pořád jsem čekala, že se některé události v dalších částech knihy dozvím, ale některé jsem se prostě nedozvěděla vůbec. To mi vadilo nejvíc. Ta spousta otazníků a nedořešených věcí, které jsem prostě v závěru měla dostat. Nebo ne? Nevím, možná jsem jen nepozorný čtenář, kterému něco uniklo, ale nemám pocit, že bych nečetla poctivě. Protože jsem ten román hltala, naprosto hltala.

Je to skvěle napsané, doporučuji všem, kdo mají rádi poctivé romány plné uvěřitelných a dokonale vykreslených postav. Není to veselé čtení, ale stojí za to.

26.01.2015 4 z 5

Stůj při mně Stůj při mně Daniela Sacerdoti

Čtivá lovestory zabalená do úžasného prostředí skotské přírody. Nic víc, nic míň. Potěší všechny, kdo si chtějí u čtení odpočinout (i když téma není úplně lehké) a užít trochu romantiky.

06.01.2015 3 z 5

Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Kukuřičný město: Zápisky z konce světa Andrew Smith

Kniha mě bavila, užívala jsem si čtení, je to vtipné, zábavné, neobvyklé. Trošku mě štvalo autorovo neustálé opakování určitých informací (jako by byl čtenář neschopný udržet informaci pár stran či kapitol) a určité pasáže byly lehce zdlouhavé. Ale jako celek hodnotím na výbornou včetně závěru, který jsem nečekala.

06.01.2015 4 z 5

Nebudu nenávidět Nebudu nenávidět Izzeldin Abuelaish

Tuhle knihu by si měli přečíst všichni. Všichni, komu není lhostejné, co se kolem nich děje, všichni, kdo chtějí vědět, jaké to je žít v pekle. A snažit se s tím něco dělat. Izzeldin Abuelaish je palestinský lékař, který své dětství i většinu života prožil v pásmu Gazy. Celý život se snaží bojovat za lidská práva a za právo Palestinců na lékařskou péči. Snaží se spojovat izraelské a palestinské obyvatelstvo tím, že jim jde příkladem. Pracoval v izraelských nemocnicích, léčil neplodné izraelské ženy a kvůli bojům mezi Izraelem a Palestinou se téměř nedostal zpátky domů k nemocné ženě. A kvůli nesmyslnému bombardování mu přímo před očima zemřely tři dcery. Přesto ho to nezlomilo a za dobro bojuje dál.
Kniha je neskutečně silná, opravdová, plná snahy o rozšíření toho, co se děje, a snahy to změnit. Autor líčí svůj příběh od dětství až po ztrátu svých dcer a následný odchod do Kanady. Dokázal mě do děje vtáhnout (za nejsilnější moment považuju chvíli, kdy mu zemřela žena), vzdělat mě, zaujmout. Doporučuju každému! Přestože mě Izzeldin neskutečně iritoval tím, jak se za každou cenu snaží všem pomoct a být tím nejúžasnějším chlapem na světě (místo aby křičel a chtěl pomstít své dcery - jako by to udělal každý jiný), je to právě jeho naděje a odhodlání, co knihu pozvedává ze svědecké výpovědi na něco vyššího.

01.12.2014 5 z 5

Jak zvířata spí Jak zvířata spí Jiří Dvořák

Koupila jsem čtyřleté neteři, která zbožňuje zvířata a má o nich větší přehled než já. Zatím na ni knížka čeká jako dárek, ale já jsem si už několikrát listovala a přečetla a pokaždé se rozplývám nad nádhernými ilustracemi i krásným textem.

Vačice, která se nesmála Vačice, která se nesmála Frank Tashlin

Nádherná knížka, dojemná, rozkošná, pravdivá. Potěší i dospělé čtenáře. Vůbec nevadí, že jsou ilustrace černobílé, možná spíš naopak - díky tomu vše lépe vynikne. Krásný příběh.

Zásnuby Zásnuby J. Courtney Sullivan

Krásný rozsáhlý román, který jen zřídka sklouzne ke klišé a červené knihovně. Čtyři samostatné příběhy, jimiž se jako spojující nit linou diamantové prsteny, se v závěru propojí v jeden široký a rozmanitý obraz toho, jak různě postavení lidé v různých dobách druhé poloviny dvacátého století prožívali své životy a jakou roli v nich sehrály diamanty jako symbol zásnub, respektive symbol věčné lásky.
Každý z příběhů má něco do sebe - život Frances Geretyové, textařky, která vymyslela slogan "Diamanty jsou věčné", si autorka pečlivě nastudovala, aby byl co nejbiografičtější, ve "francouzském" příběhu Delphine se ocitnete vedle ní na úchvatně popsaném Montmartru. Nejvíc mě zaujal příběh Jamese a jeho rodiny, zadluženého záchranáře, který jezdí se sanitkou, trpí nespavostí i zdravotními problémy, ale především tím, že nedokáže finančně zajistit svou ženu a syny. Příběh Kate, která nesnáší svatby, ale stane se nedílnou součástí jedné megalomanské, stejně jako příběh stárnoucí Evelyn, již zklame problematický syn, trošku klopýtají za ostatními. Jenže i když zjistíte, že vás tolik nebaví, čtou se dobře, stránky ubíhají a vy se chcete dozvědět, co bylo dál.
Krásně napsané a pokud bych měla vypíchnout jedinou věc, která se autorce povedla, pak je to schopnost čtenáře vtáhnout do prostředí, v němž se právě odehrává scéna, o níž mluví.

Tajemství dědečkova deníku Tajemství dědečkova deníku Martina Boučková

Knížka pro nejmenší čtenáře (myšleno samostatné čtenáře, tedy pro prvňáčky a výš) zaujme především svým zpracováním. Nádherné ilustrace, kterých je kniha plná, skvěle doplňují text. V něm nalezneme jakési dva "vrcholy", jako by se autorka nedokázala rozhodnout, co bude v knize tím hlavním. V první části sledujeme Karlíkovo dobrodružství v okolí Přelouče, kam odjel na prázdniny k babičce (ta lepší půlka), ve druhé části se s Karlíkem dostaneme na palubu lodi jeho dědečka poté, co se mu do rukou dostane dědečkův deník. Text oživují zdařilé vtípky, přesto by občas autorka mohla být míň upovídaná. Každopádně děti zaujme.

Annie a berlepsové Annie a berlepsové Vendula Borůvková

Annie a berlepsové je úžasná dobrodružná knížka, u které budete sedět, zapomenete na všechno kolem sebe a budete číst a číst a číst. Vůbec nevadí, že třináctiletá hrdinka se chová spíš jako desetiletá, ani že je to příběh pro děti. Autorka umí čtenáře zaujmout, dopřát mu hezký příběh i naservírovat nějaké zajímavosti, které dosud nevěděl. Borůvková řadu míst, kterými v knize malá Annie cestuje, sama projela a zužitkovala to více než dobře. Svižné, zábavné, chytlavé. S touhle knížkou nešlápnete vedle. A to nemluvím o úžasných ilustracích, které knihu doplňují. To je prostě radost otáčet stranami.

Ajax Penumbra 1969 Ajax Penumbra 1969 Robin Sloan

Četla jsem po Nonstop knihkupectví pana Penumbry, které se mi líbilo, tato kraťoučká "předmluva" mě nijak zvlášť neupoutala. Je to taková jednohubka, že než si člověk uvědomí, že začal číst nějaký příběh, už ho má přečtený. A zjistí, že se v něm vlastně nic moc nestalo.

Procitnutí slečny Primové Procitnutí slečny Primové Natalia Sanmartin Fenollera

Na knihu jsem se poměrně dost těšila, nakonec jsem byla lehce zklamaná. Román není pro každého a asi ani ne v každém životním rozpoložení. Autorce nemůžu upřít originalitu, pěkný literární styl i zajímavý přístup k románu, ale tak nějak jsem se nedokázala ztotožnit ani s hlavní hrdinkou, ani s celým "dějem". Četla jsem, že spisovatelka do románového městečka z reality utíkala ráda, u mě to tak nebylo. Doporučuji čtenářům (spíš čtenářkám), které "učtou" filozofování nad moderní dobou, literaturou, vztahem muže a ženy a nekonečné přidávání nových postav.

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Trilogii Peter May završil přímo skvěle. První Skálu absolutně miluju, četla jsem dvakrát a chce se mi do ní pustit zase znovu. Druhého Muže z ostrova Lewis jsem přelouskala s nedočkavostí a nadšením z prvního dílu - a ano, dostala jsem to, co jsem očekávala, ale přece jen tam už chyběla nějaká ta jiskra, která doprovázela Skálu. Ale Šachové figurky? To je zase naprosto skvělá kniha! Moc se mi líbilo, nemůžu jinak, než doporučit. Najdete tady to nejlepší z obou předchozích knih a k tomu další skvělý příběh z minulosti, který do přítomnosti zasahoval celý tak nějak nejvíc ze všech tří knih. Už se moc těším na další Mayovy knihy.

Bertík a čmuchadlo Bertík a čmuchadlo Petra Soukupová

Od Petry Soukupové jsem zatím přečetla jen jednu knihu pro dospělé, která mě hodně zaujala. Dětská kniha je psaná vlastně úplně stejným stylem, jen je v ní něco dětského. Autorka umí dokonale vystihnout pocity nešťastného a vzdorovitého kluka, který si svým zlomyslným chováním a naschvály chce jen vydobýt matčinu pozornost a návrat k tomu, co bylo dřív - k rodině, do níž patřil i jeho táta. S hrdinou se dokáže ztotožnit každý, nezáleží, jestli je mu devět nebo třicet. Vyzdvihla bych také reálnost celého příběhu, jeho aktuálnost a moderní pojetí. Text, nad kterým se zamyslí malí i velcí.