InesRodriguez InesRodriguez komentáře u knih

Trýzeň a touha Trýzeň a touha Meg Mason

Jsem ráda, že jsem mohla rok zakončit zrovna tímhle příběhem. Jako člověk, který se bez vlastní vůle a aniž by chtěl pohybuje od malička mezi lidmi, kteří mají v lepším případě nestandardní charakter a v horším případě rovnou poruchu osobnosti, jsem se hodně našla v Patrickovi.
I když je ten závěr trochu idealistický, tak přesto dávám pět *. Pohladilo mě to po mojí aktuálně smutné duši.

29.12.2023 5 z 5

Vymezte si hranice a nalezněte klid: Cesta ke zdokonalení Vymezte si hranice a nalezněte klid: Cesta ke zdokonalení Nedra Glover Tawwab

Téma skvělé, příklady v knize také, ale ten český překlad je otřesný.

16.07.2023 4 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Toto by měla být povinná četba na školách :)

01.05.2023 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

(SPOILER) Parádní příklad psychopatického narcise (vrah).

28.10.2021 4 z 5

Pánský klub Pánský klub Erica Katz

V mnoha ohledech se jedná o předvídatelný příběh, přesto jsem knížku četla jedním dechem. Skvělá sonda do začínající kariéry a života mladé advokátky. Příběh o vlivu moci, peněz, tradičně patriarchálního prostředí a sexu na životy lidí v korporátu. Přes tato lákavá témata, která na sebe strhávají pozornost, si myslím, že hlavním sdělením knížky je poukázat na to, co se děje (stále a dokola) v 21.století mnoha ženám.

Holt se musíme stále dokola pouštět do práce... :)

17.09.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tenhle příběh rezonuje s mojí duší tak moc, že se mi nedostává slov.
Děkuju, mami.

17.01.2021 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Velmi znepokojivý a hluboký příběh o manipulaci, moci a různých podobách lásky (i "lásky"). Výborně a originálně zpracované téma sexuálního zneužívání.

28.12.2020 5 z 5

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Ačkoliv si cením autorčiny snahy a odvahy sdílet se čtenáři tak intimní příběh, z literárního hlediska i celkového pojetí knihy jsem moc nadšená nebyla. Knížka je psána spíše jako blog, vyskytuje se tam na můj vkus až mnoho slangových obratů a neformalit, což jsem vnímala jako rušivé.
Každopádně díky autorce za otevření tématu, o kterém se mluví tak málo a přitom by se o něm mluvit mělo hodně.

24.10.2020 3 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Za mě je InTyMně autorčina nejlepší knížka. Pominu vysokou míru ztotožnění se s její osobností, skutečnost, že jsem se při každé druhé až třetí stránce musela nahlas smát i v MHD nebo ve vlaku (což se mi běžně nestává). Pominu i to, že mi tímhle vyprávěním připomněla jedny z nejlepších let mého života. Píšu "pominu", protože tohle všechno jsou vysoce subjektivní věci, a přiznejme si, že ne každý z nás je introvert narozený koncem 80. let, který se snaží zapadnout do dnešního šílenýho uhánějícího světa a zároveň neztratit to úžasný, co v sobě má.

Z objektivního hlediska šla autorka s kůží na trh a čtivě, vtipně a s obdivuhodnou mírou sebereflexe sdílela obrovský kus sebe a svého života. Navíc se jí podařilo autenticky zachytit devadesátá léta, takže je tahle knížka tak trochu i kronikou.
Díky! :)

21.09.2020 5 z 5

Nevyšlapanou cestou Nevyšlapanou cestou M. Scott Peck

Jedna z těch knih, u které jsem prožívala pocity radosti - z toho, že jsem ji objevila a můžu ji číst; z toho, že žiju a z toho, že právě ty neprošlapané cesty, kterými jsem se rozhodla vydat, mají smysl.

10.05.2020 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Tahle kniha je jedním z mnoha příkladů, proč mám tak moc ráda klasickou literaturu. V příběhu je něco, co vás chytne a už nikdy nepustí. Díky, pane Tolstoji, za tenhle výlet do minulosti, za rozšíření obzorů, za všechny ty malé meditace, které jsem prožívala, když jsem, stránku po stránce, četla váš román.

26.04.2020 5 z 5

Na kratším konci ulice Na kratším konci ulice Thomas Brussig

Na kratším konci ulice jsem četla po pár stránkách za den. Takto čtu knížky, které nechci, aby skončily. Mám ráda sarkasmus, náhledy do dob, které jsem nezažila, a životní příběhy lidí. To všechno Brussig velmi vkusně a nenuceně skloubil. Už dlouho se mi nestalo, abych se na veřejnosti (ve vlaku) zasmála nahlas. Ráda si od něj přečtu další knížku.

08.10.2019 5 z 5

La Perdida La Perdida Jessica Abel

Protože jsem v Mexico City nějakou dobu žila, rychle jsem se vcítila do hlavní hrdinky a celý příběh jsem s ní prožívala.
Autorka v komiksu výborně zachytila několik tváří současné mexické společnosti. Pro neznalé možná příběh postrádá smysl, ale to, co Carla po celou dobu řešila (tj. jak zapadnout jako cizinka do mexické společnosti, střet "kapitalistického" a "levicového", střet kultury USA a kultury mexické, atd.) je v Mexiku opravdu na denním pořádku.

20.07.2019 4 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Autorka této knihy vychází z předpokladu, že některé ženy mohou být (anebo jsou) ochočené, ztracené, nenaplněné, bojácné, zoufalé, prázdné.
Předpoklad je správný, protože kdyby tomu bylo naopak, pak by nebylo žen, které pomlouvají a poštvávají ostatní proti sobě, nebylo by žen, které by sváděly otce od rodin a svoji sexualitu zneužívaly, nebylo by žen, které se mstí, žárlí, nebo si nepřipadají dostatečné krásné, potřebné a zajímavé. Nebylo by žen v hlubokých depresích, žen nešťasných a zoufalých...
Victor Hugo do předmluvy ke svému románu Bídníci napsal, že "(...) pokud na světě nepominou nevědomost a bída, nebudou knihy tohoto druhu bez užitku."
Já bych řekla to samé o Ženách, které běhaly s vlky. Dokud bude ochočených, ztracených, nenaplněných, bojácných, zoufalých a prázdných žen, nebudou knihy jako je tato bez užitku.

28.05.2019 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Pro milovníky historie, napínavých příběhů s nádechem tajemna a osudových lásek je Stín větru dobrou volbou. V literárních žánrech se příliš nevyznám, ale domnívám se, že příběh má kromě gotických prvků i něco z dark romance (?). Až do asi 480. strany jsem chtěla dát spíš 4 hvězdy - některé dialogy jsou slabší a způsobem vyjadřování jsou si některé postavy dost podobné. Zvlášť Daniel mně svým vyjadřováním neseděl. Ale gradující závěr knihy a konec mě "dostal". Za skvělé popisy barcelonských čtvrtí a uliček, temnou atmosféru a výborně promyšlený a napínavý příběh si 5 hvězd v rámci žánru zaslouží. A taky za Nurii...

"Kniha je zrcadlem, v němž spatříme pouze to, co v sobě nosíme. Při četbě uplatňujeme svou mysl a duši, což je v dnešní době nedostatkové zboží čím dál hůře k sehnání."

24.03.2019 5 z 5

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Biografické příběhy a memoáry mám ráda hlavně z toho důvodu, že člověka dokáží nakopnout a motivovat. Zvláště ty, které vyprávějí příběh podobný Yeonmi Parkové. Příběh o neskutečné odvaze a síle člověka. Při čtení knihy jsem si říkala, že by byla výbornou doporučenou četbou na školách - studenti se dozví nejen o režimu v Severní Koreji, ale také celkově o tom, jak (ne)funguje dnešní svět.

"Tím, že jsem pomáhala druhým, jsem zjistila, že jsem v sobě vždycky měla soucit, ale nevěděla jsem to a nedokázala jsem to vyjádřit. Naučila jsem se, že když budu cítit s ostatními, možná začnu mít soucit i sama se sebou. Začala jsem se uzdravovat."

Díky Yeonmi, že jsi s námi sdílela Tvůj příběh.

23.12.2018 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Knížky jako tyhle mě dělají šťastnou, i přesto, že při jejich čtení bulím jak malé dítě.
Khaled Hosseini je brilantní vypravěč a příběh, který vypráví, je příběhem, který by měl být vyprávěn. A to nejen proto, že člověka seznámí s afgánskou kulturou, mentalitou a válkou, která v Afgánistánu stále probíhá.
Když jsem si potom na Googlu vyhledávala města, o kterých se autor v knize zmiňuje, a namísto nádherné architektury a zelených údolí jsem našla fotky rozbombardovaných ulic a prašných cest, mísila se ve mně hrůza, vztek a smutek.
Strhující román, který se mi zaryl hluboko pod kůži.

"Pro tebe třeba tisíckrát..."

19.10.2018 5 z 5

Poslední alchymista - hrabě Cagliostro: mistr magie ve věku rozumu Poslední alchymista - hrabě Cagliostro: mistr magie ve věku rozumu Iain McCalman

Výborná kniha, pojednávající o postavě hraběte Cagliostra, který stál u zrodu Francouzské revoluce. Autor čtenáře podrobně seznamuje s Cagliostrovým životem a jeho činy, které zasazuje do dobového kontextu. Díky diachronní perspektivě si čtenář udělá obrázek o velmi důležité postavě západního světa a její roli v dějinách.

15.08.2018 5 z 5

Jediný Jediný Richard David Bach

Bohužel mi nesedl styl autorova psaní. Příběh byl na můj vkus podaný poněkud zmateně, plytce, jako když se autor snaží "vecpat" co nejvíce informací do jedné knihy.
Dám ještě šanci Rackovi a uvidím...

30.07.2018 2 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Moc milá knížka. Oddychovka, která se čte lehce pohladí po duši a rozveselí. Hvězdičku strhávám za občasné opakování se.

09.05.2018 3 z 5