PierRe Vesper PierRe Vesper komentáře u knih

Hurá do poháru Hurá do poháru Lubomír Man

Pěkný příběh ze života mladého fotbalisty. Jak se píše dole, tak "foglarovka" to úplně není, ale autor se k tomuto tématu snažil částí příběhu přiblížit. Trochu mi v příběhu chyběla větší role rodičů v některých situacích, kde by měli logicky mít nějaké slovo, potažmo vliv. Ale to je jen taková drobnost, jinak se kniha dobře četla a potěšily i ilustrace.
Zajímal by mě víc příběh Gideonů, ale to už hodně chci foglarovské téma. :-D

15.04.2024 4 z 5

Válka bez skalpů Válka bez skalpů Jaroslav Moravec

Slušný western, srovnáván s mayovkami - nemůžu posoudit, viděl jsem zatím jen filmy.
Z Vinnetoua se mihnou postavy Sam Hawkens a Old Firend, celkem příjemné zpestření.
Samostatně kniha skrz příhody poručíka Eliotta nahlíží na kolonizování ameriky, boje s indiány, jejich přesidlovaní a celkovou melodramatickou a pochmurnou dobu, při které byly Indiáni vyhlazováni.

05.04.2024 4 z 5

Na startu je delfín Na startu je delfín Arno Kraus

Popis mluví o tom, jak se Honza změnil, díky pevné vůli, ale že by to byla nějaká převratná změna, to bych neřekl. Čekal jsem, že aspoň doma si všechno uklidí sám a bez pomoci.
Kniha je obyčejně průměrný příběh o změně špatně se chovajícího kluka k lepšímu.

12.03.2024 3 z 5

Šógun (II. a III. díl) Šógun (II. a III. díl) James Clavell

(SPOILER) Kniha mě bavila i přesto, že stále čekáte nějaké hromadné sekání hlav a ono se v podstatě nic neděje. Ne že by se tady neumíralo, ale ne tak, jak by si každý představoval.
Intrikaření, tajné dohody, zrady, čest a láska.
Druhá polovina Šóguna všechno tohle přináší ve velkém a můžu říct, že mě to bavilo. A nejvíc asi Jabu, který je takovou tragikomickou postavou a škoda, že nedostal více prostoru Omi.
Jelikož jsem si o historických předobrazech postav něco načetl, věděl jsem, že Toranaga vyhraje, ale že se to celé odehraje na deseti řádcích, to mě dostalo. :-D
Jak jsem psal u první knihy, tak jsem dočetl, dokoukal původní seriál a pokračuji v tom novém. Musím pochválit zpracování zroku 1980, to se opravdu povedlo a v něčem mi i přišlo lepší, než to nové.

Co říct závěrem, Blackthornův přerod v samuraje se mi hodně líbil a celkem jsem se s ním sžil až natolik, že při setkání s ostatními členy posádky jsem je chtěl prostě nechat povraždit.
V komentářích byly zmínky, že je kniha zdlouhavá, ale to mi vůbec nevadilo a pěkně se to neslo v duchu trpělivosti, kerou pěstoval Toranaga a třeba posledních 250 stran jsem přečetl asi za hoďku a půl.
Docela mě udivilo, že druhý díl neobsahuje ilustrace jako první a byla to škoda.
A další menší mínus byl v ději a to, že se Blackthorne neučil bojovat s mečem, když už byl ten samuraj. Sice se to celé odehrává za poměrně krátkou dobu, ale i tak.
Hodnotím knihu pozitivně a určitě se k autorovi a Asijské sáze vrátím.

11.03.2024 5 z 5

Šógun (I. díl) Šógun (I. díl) James Clavell

Nebudu s tímto komentářem první, ale četl jsem kvůli novému seriálu.
Plán je: knihy - starý seriál - nový seriál. A zatím mohu říct, že jak starý, tak nový seriál(podle traileru ) se knih věrně drží.
Příběh je v podstatě nenáročný, ale tím prolínáním dvou různých kultur je čtivý a čtenáře upoutá. Postav je zde tak akorát, že se dají všechny zapamatovat.
Velmi se mi líbí to postupné "učení se" japonského jazyka, jelikož jak se postupně učí Blackthorne nová slova a výrazy, tak stejně s ním postupuje i čtenář.
Stejně jako jazyk jsou čtenáři předkládány japonské/samurajské zvyklosti, jak už ty mírné, tak ty ostřejší jako třeba bezmezná věrnost, činnost ženy v domácnosti, strava atd.

Čtu verzi, kde je Šógun rozdělen na dvě knihy, takže celkové zhodnocení bude až v komentáři u druhé knihy.

14.02.2024

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Pořízeno před lety ještě i s trikem jako ojedinělý sběratelský kousek. Že je teď normálně k dostání na stránkách epochy dost nechápu!!

Komiks je okleštěnou verzí knihy, ale i tak se mi zpracování zamlouvá. Nejsem komiksovej znalec, abych hodnotil přímo malířské zpracování, takže to taky dělat nebudu a jen řeknu, že jako laikovi se mi kresba líbila.

Co je škoda, že nebyly předělány i další dvě knihy, když už se udělá ta první.

03.02.2024 4 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

(SPOILER) Kulhánek byl okopírován a vykraden Kotletou a Kotletu zkusil okopírovat a vykrást Urban.

Zjevná inspirace ať už jedním, nebo druhým mi tady vůbec nefunguje a ani mě nebaví protože je zde přehláškováno. Na všechno se musí hlásit, na všechno se dělá popkulturní reference. A co hůř, když nehláškuje jen hlavní hrdina, ale i ostatní. K odměřenému šéfovi řádu to vůbec nesedí třeba. A když je pasáž, kde hlavní hrdina nehláškuje, tak mě to naopak baví.
Že pak začíná hláškovat i Marika se dá pochopit a vysvětlit, když je imrvére v kontaktu s Vyvyanem.
Vyvyan - divnější jméno nemohl hlavní hrdina dostat. Kdyby byl Květoslav, bavil bych se víc.

Moc se mi nechce pouštět do dalších dílů hned a asi si dám voraz, i když jsou další knihy hodnoceny lépe.

P. S.: Pokud nebude Vyvyan ten padlý anděl, tak budu zklamán.

26.01.2024 3 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Komentuji až teď poté, co jsem si knihu pořídil do knihovny.

Tento podle mě ne tolik veřejnosti známý počin je opravdu perfektní scífko se vším všudy. Velmi čtivé, dobrá atmosféra a příběh gradující do skvělého finále.

Nic víc prozrazovat nebudu, rozhodně si knihu přečtěte.

24.01.2024 5 z 5

Vysídleni Vysídleni Leona Šťávová

Pěkná malá publikace se zajímavými informacemi o historii vesnic v mém okolí.

23.01.2024 4 z 5

Vzestup draka Vzestup draka George R. R. Martin

Já jsem unešen a zároveň i překvapen. Nevím proč, ale myslel jsem si, že Svět vydalo už Argo, ale je ještě od Talpressu, což je extrémně cool minimálně pro mě.

Začneme rozměry - PECKA - obě knihy jsou stejně velké, výška, šířka, prostě super. Nevím jestli to není tí, že to tak chtěli amíci, což je možné, ale tohle je fakt paráda. Knihy od dvou různých vydavatelství a pěkně s sobě pasují.

Vzhled - opět musím chválit a asi to byl i nařízený záměr, ale graficky je Vzestup na 90% udělaný jako Svět. Stejný font, rozložení názvů, autorů, obrázku. Jak přední desky, tak zadní se v podstatě shodují a opravdu to dělá dobrý dojem.

Uvnitř je to taky skoro stejné, vnitřek desek má taky obrázek, obrázky uvnitř knihy jsou stejně popsány jaky u Světa.

Ještě se vrátím k deskám a musím říct, že ty u Světa jsou na dotek lepší, jelikož jsou takové měkké a asi měli navozovat pocit, když vezmete knihu v kůži. Nevím jestli je to tím materiálem, nebo pod tím je ještě nejaká měkká vložka, ale dělá to tu knihu ještě věrnější kronikou, než jakou má být.
To u Vzestupu chybí, tam jsou desky jen jednoduše pevné. Velká škoda.

Co opravdu mám rád jsou ty stuhové záložky, které už jsou součástí knihy a tady jak Svět, tak Vzestup mají krásnou černou. Možná bych u knih takové velikosti dal klidně dvě, nebo dokonce i tři, aby si lidi mohli založit, text, zajímavý obrázek atd..

První mínus a je to i k tématu hned na 10. stránce je mapa Západozemí, takže mě hned do očí trkly nějaké "divné" názvy a hned jsem to kontroloval se Světem. Musím říct, že překlad Karhold jako Karská bašta u talpressu je lepší než Karhrad u arga, ale to asi většina těch překladů.
A už i vím, čím měl talpress špatné ty překlady, oni překládali všechno až moc doslova.
Jako příklad Flint's Finger - podle rodu Flint, který tam žil, takže správně to má argo jako Flintův prst, kdežto talpress to přeložil úplně na Pazourkové prsty. Nechtělo se mi v textu hledat, jestli je ta někde zmíněn a přeložel rod Flintů, takže nevím, jestli je talpress třeba nepřeložil i jako rod. Ale celkově mi víc jako fantasy překlady hodící se do světa Písně přijdou ty talpressu.

Další věc u té mapky, je to mapa Zapadozemí, vše se všude překládá a dole v mapě je okrasným fontem Westeros :D

Jinak bych asi neměl žádnou další výhradu, jen co jsem četl, Vzestup má být obrazovým průvodcem k Oheň a krev, ale některé obrázky z Ohně tam ani nejsou, potažmo má Vzestup vlastní nové obrázky, plus nějaké z Ohně předělané do barvy. Třeba Černé nevěsty jsou topovka a tímto stylem bych si představoval celý Vzestup. I když jejich černobílé verze ve Světě byly taky úžasný. Musím říct, že některé ilustrace jsou prostě hnusné.

Celkově je to velmi krásná a obsáhlá kniha. Na obsah mám sice net, ale jako kus pro sběratele do knihovny jsem nadšen.

22.01.2024 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Strašně nudnej sranec.
Nějak jsem nenašel to: "mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu".
Názvosloví pana Nabokova, aneb pedoknížka pro začátečníky.
Dočítal jsem to jenom proto, abych se dozvěděl, s kým a proč Lolita odešla.

12.01.2024

Tajemná Řásnovka Tajemná Řásnovka Jaroslav Foglar

Jsem kluk z vesnice a vždy jsem při čtení foglarovek těm klukům záviděl ten "měšťáckej" život a to, že chtějí z města do přírody. Do něčeho, co jsem měl neustále kolem sebe a kam jsem chodil.

Tak dobře to pan Foglar napsal.

A u téhle knihy jsem se naprosto vžil do těch všech nepravostí a trampot, kterými si Stráž procházela, jako bych byl jedním z jejich členů.

Je mi 33 na konci knihy mi ukápla slza radosti.

15.12.2023 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Dočítám staré klasiky a na tuhle jsem se chystal už pěkně dlouho. Kdo by neznal příběh o jedenácti bratrech, z kterých jejich otec vytvořil fotbalový tým.
Do teď jsem znal jen film, ale kniha je ještě krásnější.

Komentář pod tímto mluví za vše a pěkně všechny moje pocity ze čtení shrnul.
Hoďte lajk tam.

13.12.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Komentář číslo 2
Měním hodnocení a dávám nižší. Platí vše co jsem napsal už předtím, ale když si tak pročítám další komentáře a hodnocení a všechna pro a proti, tak hvězdu ubírám.
Co je zajímavé, jaké všechny lidi tato kniha svedla ke svému přečtení.

Od hardcore kotletovců až po lidi, které zajímalo jen téma Sudet a Kyšu/Kotletu vůbec neznají. :-D

13.12.2023 2 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Čteno díky čtenářské výzvě. "Kniha, jejíž hlavní postava alkoholik"
Detektivky jako takové nemusím, čtu většinou jen ty historické (Vondruška atd), ale v rámci výzvy jsem se dostal k této knize, protože knihy od tohoto autora ze série Harry Hole tam byly ve velkém zastoupení.
Tak si tak čtu, čtu a říkám si v polovině knihy, sakra tak kde je ten alkoholik, že by to byla ta druhá postava, vždyť nepije. A najednou BUM-PRÁSK a už to jelo.
Celkem jsem se do toho pádu zpátky k chlastu i vcítil, i když nejsem alkoholik, ale to zoufalství, jakou rychlostí se do toho znovu propadl mi přišlo dost živé a dokázal jsem si to přivlastnit za svoje.
Díval jsem se, že audioknihy čte Hynek Čermák a asi bych si i představil seriál, kde hraje Harryho. :-D

Na to, že je Jo Nesbø tak chválený, tak se dost divím tomu hodnocení.
Jestli budu číst další knihu nevím, ale zase načal jsem sérii a ta by se měla dokončit. Třeba se další díl napasuje na nějaké téma z nové výzvy.

05.12.2023 5 z 5

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Dlouho mi ležela v knihovně a jsem rád, že jsem si na ni už udělal čas.

Martin mě opět vtáhl do děje a přenesl jsem se do doby parníků a kouzla té doby. Vypravování z Marshova pohledu mi navodilu tu atmosféru, kterou plavení se na parníku určitě mělo a věřil jsem té postavě tu jeho lásku k tomu řemeslu.

Celkově Marsh a Tipton, potažmo všechny lidské postavy mi přišly lepší než ty upírské. Víc uvěřitelné. Damon byl takový hodně nevýrazný a Joshua velmi bázlivý.
První polovina knihy mě bavila víc a s příchodem Juliana na parník už to bylo horší. Klidně by mi stačilo cestování Marshe a Yorka na parníku s různými jinými zápletkami.
Nejvíc podobná této knize mi přijde asi Anno Dracula.

S hodnocením si nejsem jistý, chtěl bych dát 3,5, ale to zde nejde a nechat u této knihy jen 3 hvězdy mi přijde málo, na to jak mě bavila, tak budu zaokrouhlovat nahoru.

28.11.2023 4 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Na Lučištníka jsem se těšil velmi dlouho a jelikož reference na Cornwella byly všechny velmi pozitivní, nebál jsem se, že budu zklamán.
A opravdu jsem nebyl. Po přečtení několika prvních stran mě kniha strašně bavila. Líbí se mi styl vyprávění a historická věrohodnost.
Kniha je jedna z těch, které začnete číst a nemůžete přestat, protože chcete vědět, co se stalo dál.
Zápletka jako taková je hrozně jednoduchá, ale tím, jak je to podané, tak vůbec nenudí a Thomasův příběh na pozadí začátků stoleté vás rozhodně upoutá.
Kvituji popis toho špatného, co se při válčení dělo, celkem slušný prostor pro popis Jana Lucemburského a na konci knihy vysvětlení co si autor dovymyslel a co je všechno historicky správné.
Knihu rozhodně doporučuji a těším se na další díly i další Cornwelovy knihy.

17.11.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

(SPOILER) Řeknu vám vtip: "Do baru přijde nácek, cikán a komouš.. a novinář."

Téma nácků, jejich až mýtičnosti a tajemství kolem nich opředených bylo, je a bude in pořád.
Popis na zádi obálky knihy láká na detektivní příběh v alternativní době (ne)odsunu Němců ze Sudet.
Ale nedostaneme ho takový, jaký bychom očekávali.

Příběh jako příběh je dobrý tak do poloviny knihy, a pak zakopne o sundanou značku Sudet a pokulhává.

Příběh morální je na druhou stranu skvělý. Kdo je jaký Čech a kdo Němec, čí jsou Sudety domov a kdo se o ně víc zasloužil, to autorovi vychází skvěle a určitě tyto otázky více ocení čtenáři/obyvatelé přímo ze sudetských oblastí.
Zároveň zde můžeme vidět i jakési připodobnění s událostmi na Ukrajině, či teď ještě více v Izraeli.

Vrátím se k příběhu jako takovému.
Detektivku moc nečekejte, stále se pokuřuje, někam přejíždí a to samotné pátrání se spíše topí v národnostní otázce.
O druhé hlavní postavě se po polovině knihy dozvíte, že umře, načež autor, jakoby na to zapomněl, že to zmínil a kniha se tváří zase jakoby nic.
Celkově je zápletka taková odbytá a konec byl úplně useklý.

Z hlediska příběhu bych knihu neváhal nazvat podprůměrnou, ale vyvažuje to to téma odsunu Němců.
Knihu určitě více ocení lidé spjatí s tím místem.

A ta super hodnocení a komentáře od lidí, kteří Kyšu/Kotletu objevili až jako Kotletu a adorují každou jeho věc, bych bral velmi s nadhledem.

04.11.2023 2 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Další super pokračování Legie, sice se nikam nikam neposuneme, ale i tak jsem se bavil. Z toho jak se mi nelíbilo, jak Kriatýna píše, bych teď řekl, ze její knihy jsou o něco lepší než samotného Kotlety. A hlavně toho obsahově napíše dvakrát tolik, protože nedělá ty velké odstavce jako Franta. :-)
Nová rasa jednu chvíli vypadala jako nějací uber predátoři a fandím vytvoření toho jejich vlastního jazyka.
Těším se na Plameny války a doufám v nějakou rozsáhlou military řežbu.

EDIT: To, že hlavní postavy přežívají skoro všechny, beru jako jediný mínus, přeci jen v takový divočině, by to asi schytalo víc lidí.

18.10.2023 4 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Potenciál nacistů mohl být daleko lépe využit. V knize, ne v minulosti. :-D

Velké zklamání v podstatě od většiny autorů, některé povídky stačilo zakončit jemným cligghangerem a hned by vyzněly jinak.
A asi sborníku neprospělo ani uspořádání povídek, kdy jsou prostě první tři příběhy neskutečně nudné a nazáživné.

Ano, chtěli jsme prostě kýč. Okultismus, vlkodlaky, bezbřehé vraždění a násilnosti, orgie na perníku, alternativní historii, kdy Áda vládne světu z Oválný pracovny. Aspoň tak jsem si podle názvu knihy představoval obsah povídek.

22.09.2023 2 z 5