Phoenix16.cz

HanaHanaAlena Mornštajnová

Tenhle druh literatury vůbec nečtu. Chtěla jsem téma zkusit a podlehla reklamě a zkusila Hanu. Byla jsem nadšená. Dlouho jsem nečetla silný příběh, ke kterému se stále vracím. Líbila se mi provázanost příběhu, kdy se prolínaly tři generace, jejichž životní příběh byl sice předvídatelný, přesto často překvapil.

30.12.2019

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Za mě rozhodně ne. Příběh téměř o ničem. Sice je to z války, ale s tou se tam prakticky nesetkáme, a pokud ano, tak jsem z příběhu měla pocit, že to zas tak nic strašného nebylo. Občas lidé zalezli do sklepa, jindy jim po ulici šli Židé, ale jinak kromě toho že byli chudí, se jim nic zásadního nedělo. Děti si užívaly života jako v jiných dobách. Tohle mi do hitlerovské doby prostě nesedí.
Po první kapitole jsem bojovala s nutkáním knihu už neotevřít. Nakonec jsem se prokousala až na konec, který opravdu byl dobrý (proto 2 hvězdičky), ale jinak jsem se 80 % knihy nudila. Pořád se nic nedělo.
Styl psaní byl do jisté míry originální, ale mě úplně nesedl. Vypravěčka byla spíš rušivá, než aby příběh oživila. A nejvíc mě iritoval překlad německých frází. Buď tam tu němčinu necpat, nebo nechat čtenáře, ať si větu odvodí z kontextu nebo přeloží sám.
Co se filmu týče, ten se hezky držel knižní předlohy a byl rozhodně lepší, protože rozvleklý příběh, ve kterém se moc věcí nedělo, se musel vměstnat do dvouhodinové stopáže.

13.03.2019

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Bylo příjemné připomenout si známé příběhy ze školních lavic. A myslím, že teď jsem je ocenila mnohem víc, než tehdy, což mě opět přivádí k přemýšlení, jaký význam má povinná četba ve škole.

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Příběh i forma vyprávění je mi důvěrně známá z povinné četby na vysoké, takže jsem věděla, do čeho jdu. Proto mě tu vlastně nic moc nešokovalo ani nepřekvapilo. Je to krásný příběh, který je hodně na přemýšlení. Škoda, že většinu za mě vymysleli ve škole. Já už jen četla příběh, o kterém jsem dopředu věděla všechno, i jak dopadne.

Marťanská kronikaMarťanská kronikaRaymond Douglas Bradbury

Marťanská kronika byla první knížka, kterou jsem od Bradburyho četla, takže jsem nevěděla, do čeho jdu. Proto jsem ze začátku byla mírně v šoku z toho, jak lehce autor likviduje jednu posádku za druhou a nebere si k tomu žádné servítky. Kdo autora zná, nemůže ho to překvapit. I když je kniha sbírka povídek, nepůsobí tak. Jednotlivé příběhy na sebe navazují, takže spíš vytvářejí dojem kapitol.

03.01.2013

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Už na základce mi tato kniha byla vnucována formou povinné četby jako něco naprosto úžasného, co prostě musí každý přečíst. "Doporučením" tohoto typu jsem se vždycky bránila zuby nehty a dodnes si stojím za tím, že jen proto, že je kniha všeobecně uznávaná a kritiky vynášená do nebe, nemusím ji číst, pokud nechci. Ani nevím, co se ve mně hnulo, že jsem po této knize konečně sáhla (a to zcela dobrovolně). A musím říct, že je to zatím nejlepší povinná četba, se kterou jsem kdy přišla do styku. Proč je román tak dobrý je asi zbytečné psát, to jsme se všichni dověděli už ve škole. Jediné, na co chci upozornit, je, že začít číst, aniž byste znali politické události dané doby, je zbytečné. Budete z toho mít pouze příběh o hloupých zvířátkách. Teprve ve chvíli, kdy si dokážete spojit postavy (zvířata) z románu s reálnými osobami z naší historie, oceníte kvalitu a nápaditost knihy.

Setkání s RámouSetkání s RámouArthur Charles Clarke

Knížky založené na popisu mě nikdy moc nebavily. První ze série knih o Rámovi v podstatě jenom popisuje, většinou Rámu, občas nějakou tu událost či postavu. Všude existují výjimky z pravidla a tím je právě Setkání s Rámou. Po úvodním seznámení s hlavními postavami se ocitneme uvnitř neznámého plavidla a spolu s posádkou odhalujeme jedno tajemství za druhým. Pronikáme stále hlouběji a hlouběji a každý nový objev znamená další otázky nejen pro výzkumníky, ale samozřejmě i pro čtenáře. Clarke má popis natolik dobře promyšlený, že postupnou eskalací nových informací nedává čtenáři prostor, aby se nudil a nutí ho přemýšlet a chtít se dovědět, co bude dál.

Vánoční koledaVánoční koledaCharles Dickens

Další z mnoha knížek, u kterých mě mrzí, že jsou součástí povinné četby. Tzn. ve škole se povinně učíte, o čem to je, co z toho plyne atd. Takže ve výsledku nemusím u knihy moc přemýšlet, protože to někdo udělal za mě a při čtení mě nic moc nepřekvapí. Jinak je to samozřejmě velmi příjemný příběh, který každou stránkou vyzývá k zamyšlení.

21.01.2018

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Zajímavý příběh, ke kterému jsem se dostala až mnoho let po studiích. Ano, už je mi jasné, proč tuto knihu všichni tak rádi analyzují a hledají v ní všechno možné i nemožné. Ona k tomu prostě vybízí každým řádkem.

CestaCestaCormac McCarthy

V téhle knížce se vlastně nic moc neděje. Hlavními hrdiny jsou muž a jeho chlapec, kteří neustále putují, aby přežili. Děj není zasazen do konkrétní doby ani místa. Veškerá akce je soustředěna na dvojici, popřípadě příležitostná setkání s jinými lidmi, které vždy velice rychle pominou a málokdy dobře skončí. Román je prosáklý beznadějí a utrpením, přesto se tu objevují jiskřičky naděje, často však velice rychle zadušené popelem.

Pampeliškové vínoPampeliškové vínoRaymond Douglas Bradbury

Kdo někdy jako dítě zažil prázdniny u babičky na venkově, bude vědět o čem je v knize řeč. Pokud je Bradbury váš oblíbený spisovatel, není co řešit a knihu si musíte přečíst. Takto krásné snové zavzpomínání na léta dávno minulá jsem dlouho nezažila.

07.08.2017

Dveře do létaDveře do létaRobert A. Heinlein

Od Heinleina mi ne vždy všechno sedlo, ale tahle knížka patří mezi ty lepší. Kniha je to stará a chce to k ní i tak přistupovat, tj. s rezervou. Popisuje cestování časem do budoucnosti, která je pro nás minulost, a nedá se říct, že se autor příliš trefil s popisem doby. Příběh je přiměřeně komplikovaný, občas předvídatelný, jindy překvapí. V knize mě asi nejvíc překvapilo, jak autor dokázal psát o kočce. Kdo má kočku doma, vše mu potvrdí, kdo má psa, nebude moc chápat.

11.07.2018

Říše strachuŘíše strachuMichael Crichton

Napsaná před 16 lety, dnes velmi aktuální. Možná aktuálnější než v době svého vzniku. Hlavní příběh je brilantně napsaný, jak je u autora běžné, takže akční, strhující, poutavý, zajímavý atd. A pak je tu popis mechanismů, které a jak tu říši strachu vytváří. Kniha je sice fikce, ale...

Kmen AndromedaKmen AndromedaMichael Crichton

Po velkém zklamání z filmové verze bylo čtení knihy dostatečný zadostiučiněním. Příběh byl jasný a srozumitelný (navzdory autorovu varování, že text obsahuje spoustu odborných termínů), uvěřitelný a bez logických chyb. Další kniha od autora, který je schopný nastudovat spoustu materiálů, aby vytvořil jeden kvalitní příběh.

02.01.2013

Roboti a impériumRoboti a impériumIsaac Asimov

V závěrečném dílu série mi docela chyběl detektivní příběh, na kterém byly vždy postaveny předchozí knihy. V podstatě celý příběh týkající se lidí se řešil jen proto, aby se nějak uzavřely dějové linky z předchozích dílů. Naopak, o dost většího prostoru se tentokrát dostalo robotům, což nebylo vůbec na škodu. Filozofické diskuze mezi Daneelem a Giskardem jsem si užívala do posledního slova a myšlenka Nultého zákona rozhodně dodala příběhu na zajímavosti.

Válka světůVálka světůHerbert George Wells

Nejprve jsem viděla filmové zpracování s T. Cruisem, kde se mi zalíbila hlavní myšlenka, a chtěla jsem vědět, jaký je příběh ve skutečnosti, bez těch amerických sentimentů. A příběh je to vskutku brilantní. Pustila jsem se do toho rovnou v angličtině, a když jsem si po chvíli zvykla na tehdejší jazyk, užívala jsem si podrobné popisy útoky na naši malou planetu. V knize se tak akorát střídá akce s popisem, čímž příběh plynule spěje k závěru a čtenáři dovoluje prožít celý příběh tak, jak jím prošel hlavní hrdina.

03.01.2013

Konec civilizace aneb Překrásný nový světKonec civilizace aneb Překrásný nový světAldous Huxley

Když jsem dočetla, měla jsem pocit, že jsem nenarazila na knihu, jejíž název by dokázal lépe vystihnout hlavní myšlenku knihy. Název je stejně rozporuplný jako příběh, který balancuje mezi zánikem a zdánlivým blahem. Příběh sice patří do kategorie sci-fi, ale nějak jsem se nemohla zbavit pocitu, že autor si moc nevymýšlel, ale spíše psal "fakta", která možná jednoho dne budou více či méně fakta bez úvozovek.

Jedinečný nůžJedinečný nůžPhilip Pullman

Prostřední kniha bývá většinou z trilogie nejméně povedená, protože už to není přesně to, co čtenáře nadchlo v prvním díle a do vyvrcholení děje to má ještě daleko. Platí to i v této trilogii, protože Jedinečný nůž rozvíjí příběh ze Zlatého kompasu, a připravuje "půdu" pro velké finále, které se odehraje v Jantarovém kukátku. V této knize se seznamujeme s mnoha novými postavami a tím pádem ty z prvního dílu musí ustoupit do pozadí a hrát tak trochu druhé housle, což je občas škoda. Co se děje týče, do hry nám s novou hlavní postavou vstupuje nový magický předmět, který je určen k velkým věcem, na které však v tomto díle nedojde. Proto Jedinečný nůž působí jako neukončený příběh, ale jen do chvíle, než začnete číst poslední díl. Naopak je tu velký prostor pro vyjádření vztahů, především přátelství a loajality, které autor dokázal postihnout do nejmenších detailů.

19841984G. Orwell (pseudonym)

U této knihy se nejvíce nabízí srovnání s Farmou zvířat. Ta se mně osobně líbila trochu víc, protože mi připadala více ze života, i když tam hlavní role přebrala zvířata. Příběh v 1984 se dostává do extrému. Autor popisuje tvrdou "realitu" a snaží se s ní mlátit čtenáře hlava ne hlava. Zatímco ve Farmě zvířat se jednalo spíše o plíživý nenápadný nástup totality, tady už jede vše na ostro, Velký bratr je u moci a nikdo proti němu nemá šanci. Jak už bylo napsáno výše, z každé stránky cákají deprese a beznaděj a nikdo nemá šanci ubránit se myšlenkám, že se nejedná o nějaké sci-fi, ale možnou realitu. Nezbývá než doufat, že nikdy nenastane.

07.01.2013

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Prokletí této knížky je její sláva. Myslím, že většina lidí, ve chvíli, kdy tuto knihu čte, už dávno ví, o čem je, protože mu to ve škole natloukli do hlavy. Tím pádem děj nemůže nijak zvlášť šokovat, či překvapit. Kdybych předem nevěděla, o čem to je a jak to dopadne, čtení bych si určitě užila mnohem víc. Takhle mi alespoň zbylo vyhledávání chyb a nelogičností, kterých je tato kniha plná.

04.08.2013

Zvěrolékař a kočičí historkyZvěrolékař a kočičí historkyJ. Herriot (pseudonym)

Od Herriota jsem četla spoustu povídek, ale tyto mi přirostly k srdci nejvíce, protože jsem nevyléčitelný kočkomil. Kdo četl cokoliv jiného od tohoto zvěrolékaře, moc dobře ví, co je na těchto knihách tak populárního. Kočičí historky nejsou výjimkou.

04.08.2013

Válka s MlokyVálka s MlokyKarel Čapek

Mloci jsou zatím nejlepší knížka, která se mi od Čapka dostala do ruky. I když není nijak zvlášť akční, stále se něco děje, i když autor zrovna popisuje názory jednotlivých vlád. Zpočátku jsem se obávala toho, že kniha byla napsána před osmdesáti lety a v dnešní době už nemá čtenáři moc co říct. Ve skutečnosti je to naopak. I takto stará kniha je úžasným odrazem společnosti a troufám si říct, že i té dnešní. Za těch osm desítek let se zas tak nic nezměnilo. I dnes máme skupiny lidí (mladších), kteří jdou slepě za tím, co je moderní, jiné (starší), kteří jsou konzervativnější a novotám nerozumí. A především lidskou chamtivost, kdy jsou určití lidé ochotni prodat půdu pod nohama, dokud má ještě nějakou cenu a dá se na ní vydělat. Na konci knihy autor sice nad lidskou společností hůl vyloženě neláme, dává jí šanci přežít, ale za jakou cenu?

18.04.2014

Síla vzdoruSíla vzdoruSuzanne Collins

Po tom, jak skvělé byly první dva díly, se dalo očekávat, že napotřetí už autorce neprojde zavedené schéma příběhu. Sice se ho pokusila v prvních dvou třetinách knihy změnit, ale výsledkem byl ne moc zajímavý sled událostí, které se většinou skládaly z toho, že Katniss někde natáčela promo a něco se stalo. V závěrečné třetině se sice dostala do akce, kde si autorka konečně přestala brát servítky a čtenářům předložila krutou realitu. Přesto to nezachránilo předchozí nevýrazný děj. Upřímně se děsím prvního ze závěrečného filmu. Tam se prostě nebude nic dít.

18.04.2014

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Krásný krátký příběh, který na málo stránkách dokázal říct hodně. Škoda, že patří do povinné četby a zápletku a konec jsem znala z hodin češtiny. Pokud předem nevíte, jak to dopadne, užijete si příběh mnohem víc.

21.09.2016

Problém tří tělesProblém tří tělesLiou Cch'-sin

U bestsellerů bývám většinou hodně zklamaná a často nechápu, co je na tom tak úžasného. Tady to dopadlo docela dobře. Kniha má hodně co nabídnout, i když našly se pasáže, které mi úplně neseděly. Například hned ten brutální začátek ve výsledku ne moc podstatný pro další děj. První polovinu knihy jsem nebyla schopná říct, o čem to vlastně je. Prostě se tam něco odehrávalo. Zlom nastal asi ve dvou třetinách, kde zas naopak začalo být velmi zřejmé, kam příběh směřuje. Takže ve výsledku to bylo dobré, čtení jsem si užila, ale do top si knihu nezařadím. Alespoň zatím ne. Uvidím, co zbytek série.

02.07.2019

Jak žít a nezbláznit seJak žít a nezbláznit seLidmila Pekařová

Kam se hrabou všechny ty dnes populární Nevýchovy, Dovýchovy a Převýchovy, které na první pohled vypadají velmi lákavě, ale ve výsledku je to pořád to samé dokola v líbivém kabátku. Tahle knížka tak na první pohled určitě nevypadá. Ale uvnitř je poklad. Kdo trochu rozumí psychologii a má cit pro výchovu, tady najde nádherný návod na jednodušší život. A pokud dokážete číst mezi řádky, tak ten dnes tak propagovaný "partnerský přístup k dětem" tam je taky, jen vám ho nikdo necpe, musíte si ho tam (a hlavně se svými dětmi) najít sami.

18.11.2020

Případ dívky v tísniPřípad dívky v tísniMichael Crichton

Na prvotinu úžasné. Mám přečtenou většinu autorových pozdějších knih a rozhodně mi tady nepřipadalo, že to není "ono". Napínavý příběh z realistického prostředí, kde fungují postavy, napětí i příběh jako celek.

15.01.2021

O čem sním, když náhodou spímO čem sním, když náhodou spímAndrej Babiš

Hm, nebyl to úplně promarněný čas. Ale mohlo to být kratší, přeci jen to bylo pořád to samé dokola. Každá kapitola o tom, jak kdyby to mohl udělat takhle, bylo by to pro všechny lidi lepší. Taková malá osobní utopie. Některé kapitoly se daly považovat za možná realistické, většina za science fiction. Ale věřím, že jeho volič na to slyšel a už se viděl v tom překrásném novém světě...

Roboti úsvituRoboti úsvituIsaac Asimov

První dva díly série se mi velice líbily, ale třetí díl mě trochu děsil svou délkou. Z předchozích zkušeností se dalo předpokládat, že Eliáš bude opět v cizím/nepřátelském prostředí řešit neřešitelný případ neboli kniha bude napsaná stejným stylem jako předchozí dvě. Pod rozsahem tohoto románu jsem si představovala spoustu odboček od hlavního děje a rozsáhlé popisy čehokoliv. Naštěstí se moje obavy nevyplnily. Sice rozjezd do děje byl hodně pozvolný, ale když se Eliáš konečně dostal na Auroru, děj se nezastavil až do poslední stránky. A pro mě osobně byla tato knížka ještě o chlup lepší než předchozí dvě.

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Další příběh z ne příliš vzdálené budoucnosti, který varuje před stagnací a konečným samovyhlazením lidstva. V této knize se ale autor nezaměřuje moc na popis (zbytečného) života lidí (jako např. A. Huxley v jeho Konci civilizace), spíš se věnuje vnitřním myšlenkám a pohnutkám hlavní postavy, která nás provází dějem a ani chviličku nenudí. Spíš se děj postupně rozjíždí, až dospěje ke klimaxu a poté zlehka dozní do závěrečného "vždycky je naděje". Jediná nepatrná výtka, v době, kdy Bradbury psal knihu, neodhadl, že itelektuálním činnostem se v budoucnu budou věnovat i ženy. V závěru knihy, kdy hlavní hrdina narazil na "vyděděnce společnosti" kvůli jejich názorům, tam byli samí muži. V dnešní době by se mezi nimi určitě našli i nějací zástupci opačného pohlaví.