Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Nehodni Nehodni Kirsten Beyer

Nehodni začínají přesně tam, kde skončila předchozí kniha Kruh se uzavírá. Příběh prostě jede dál. Z Kruhu víme, v jakém "stavu" se nacházejí jednotliví členové původní posádky Voyageru. Je tu pár nových postav, které poznáme trochu lépe (nová kapitánka, nová šéfka strojovny apod.).
Celkově kniha nepůsobí moc uceleně, protože první cca třetina je věnovaná výhradně řešení osobních problémů hlavních postav. Nevadilo mi to, ST přeci je o postavách a ne jen o akci (alespoň do dob Discovery to platilo:-(). Ve zbytku knihy je vtěsnán příběh. Ten je takový průměrný, prostě takové entré zpět do kvadrantu Delta, kdy flotila narazí na problém a nějakým způsobem ho vyřeší. Na závěr dořeší postavy a máme kompletní posádku připravenou na další dobrodružství jako za starých časů v seriálu, a neomezené možnosti, jak pokračovat v dalších knihách.

Kruh se uzavírá Kruh se uzavírá Kirsten Beyer

Kniha a příběh, který vyprávěla, se mi velmi líbili. Je to vlastně Volání osudu z pohledu Voyageru. Vysvětlí, co se dělo s jednotlivými postavami poté, co se vrátili zpět do kvadrantu alfa. Sice poměrně stručně, ale to proto, že předpokládá znalost událostí (např. Chakotayova sestra) ze čtyř předchozích knih, které u nás nevyšly. Stačí trochu zapátrat na Memory Beta, anebo prostě přijmout fakt, že mají na palubě nové lidi a neřešit, jak a kde se tam vzali.
Jediné, co knize vytnu, je zuřivé šoupání s časovou osou. U Star Trek knihy nic divného, ale tady už to autorka dohnala na hranici snesitelnosti. Sice je každý úsek pečlivě označen datem, ale výsledek působí, že příběh napsala lineárně, pak ho vytiskla, rozstříhala, náhodně zamíchala a pak to dali do tisku:-)

Teorie strun 3 – Evoluce Teorie strun 3 – Evoluce Heather Jarman

Tenhle příběh(y) byl hodně rozdrobený. Je to závěrečný díl, takže by měl spojovat a ukončovat linky rozjeté v předchozích dvou knihách. Ukončil, spojil, vysvětlil vše, co měl, ale jinak si žil svým vlastním životem. Je tu regulérně rozjeto několik plnohodnotných linií (i napříč časem), které se postupně střídají. Takže chvíli čteme o historii Okampů, pak se přesuneme do "crazy Q universa", pak odbočíme na Voyager, po chvíli si vzpomeneme zase na někoho jiného, a pak znovu další kolo.
Jako celek je kniha z těch lepších Star Treků. Je dobře napsaná a dohromady dává smysl. Nemá moc hluchých míst (za sebe bych seškrtala historii Okampy) a pustila se do experimentu, kdy je kapitánka odsunuta úplné na pozadí příběhu a iniciativu chtě nechtě přebírá první důstojník.
Jako další plus hodnotím snahu autorky navázat knihu do seriálu. Po poslední větě můžete rovnou pokračovat 5. řadou seriálu.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Knihu jsem četla na střední kvůli referátu a teď po cca dvaceti letech. Tenkrát mi ta knížka nic nedala, jen odškrtnuté "splněno" v učitelčině notesu. Příběh jsem absolutně nechápala v kontextu doby a událostí s ní spojených. Věděla jsem pouze, že je to z doby války, ale kdo byli Židé, proč utíkali, proč je Němci nenáviděli a pronásledovali, co znamenalo skončit v koncentráku atd. jsem neměla ponětí. A z knihy jsem to tehdy nevyčetla.
Na seznamu povinné četby je kniha asi dodnes. Ale má to smysl? Opravdu tohle dnešním žákům/studentům přiblíží tehdejší dobu? Já ji dokážu ocenit až teď, když znám historický kontext. Ano, je to dobrá kniha, která na pár stránkách vystihuje atmosféru tehdejších událostí, ale nenahradí hodiny dějepisu, ve kterých jsem se toho ve škole moc nedozvěděla.

08.02.2022 4 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Hm, nebyl to úplně promarněný čas. Ale mohlo to být kratší, přeci jen to bylo pořád to samé dokola. Každá kapitola o tom, jak kdyby to mohl udělat takhle, bylo by to pro všechny lidi lepší. Taková malá osobní utopie. Některé kapitoly se daly považovat za možná realistické, většina za science fiction. Ale věřím, že jeho volič na to slyšel a už se viděl v tom překrásném novém světě...

31.01.2022 2 z 5

Jan Amos Komenský Jan Amos Komenský Jan Dymáček

Leták, který poměrně komplexně shrnuje život a dílo české historické ikony a dává je do souvislosti s tehdejší dobou. Kniha tak trochu připomíná bakalářskou práci vytištěnou v nestandardním formátu doplněnou větším počtem ilustrací.

31.01.2022 3 z 5

Mír prohrává Mír prohrává William Leisner

Je to takové dojetí příběhu z předchozích knih. Pokračování nebylo nutné, ale když už to je tak hezky rozjeté, proč ještě něco nepřidat, nebo-li nic zásadního už tu ale nečekejte. V podstatě je to kniha o migraci, která se nám snaží přiblížit život uprchlíků, který není žádný med.

31.01.2022 4 z 5

Vzpomínky Ijona Tichého Vzpomínky Ijona Tichého Stanisław Lem

Tohle opravdu není klasické sfi-fi. Je to něco hodně jiného a chce to mít aspoň trochu přehled o společenské situaci tehdejší doby pro pochopení všech satirických narážek.

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Styl vyprávění je hodně podobný Pěti nedělím v balonu, ale ten mě přeci jen bavil o trochu víc. I když v Cestě kolem světa se taky pořád něco dělo a děj ubíhal rychle kupředu, přeci jen se tu objevovala hlušší místa a závěrečná zápletka s časovými pásmy mi připadala překombinovaná.

Pět neděl v baloně Pět neděl v baloně Jules Verne

Moje asi třetí vernerovka, takže styl vyprávění se dal očekávat. Na to jak je to staré, je to prostě nadčasové. I v dnešní době, kdy je v příběhu zapotřebí hlavně akce a aby se děj rychle posouval, má tohle šanci, protože když konečně odstartují, pořád se něco děje.

30.01.2022 4 z 5

250 zákonů lásky 250 zákonů lásky Petr Casanova

Autorovy myšlenky jsou zajímavé a nutí zamyslet se. Každý si tam najde to, co se ho momentálně týká. Svým způsobem je kniha nadčasová, protože pokud si ji někdy přečtu znova, třeba za 10, 20, 30? let určitě mě víc zaujmou jiné kapitoly/zákony, než dnes.

Robohistorie I. Robohistorie I. Isaac Asimov

Kniha obsahuje hodně kvalitních povídek, které už jsou většinou známé z jiných sbírek. Je tu i pár nových. Za zajímavé plus považuji roztřídění povídek do tématických celků, takže kniha působí promyšleně a není to jen sbírka několika povídek, které někdo dal náhodně k sobě.

30.01.2022 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Kdysi jsem viděla film, takže jsem měla představu o ději, a čekala, co navíc kniha přinese, i když má poměrně málo stran. Po přečtení (spíš protrpění) neustálého opakování stále stejných scén, kde se nic zajímavého nedělo, kniha konečně došla k tématu koncentračních táborů, kde autor v rychlosti vysvětlil minulost "hrdinky" a hotovo. Kniha jako taková s holokaustem nemá moc společného. Je to prostě romantická kniha o dvou zamilovaných, mezi kterými není úplně jednoduchý vztah, protože jeden je moc mladý a druhý má pohnutou minulost.

30.01.2022 2 z 5

Gara Jaka - příběh geparda Gara Jaka - příběh geparda Desmond Varaday

Gara Jaku jsem měla uloženou v hlavě jako vzpomínku na dětství, kdy mi ji četla babička. Teď jsem ji objevila v knihovně v domě, který jsme koupili, a kde zůstala po předchozích majitelích. Zbavila jsem ji zatuchlosti a vrátila se do příběhu, který mi učaroval už před nějakými 25 lety.

02.01.2022 5 z 5

Střepy času Střepy času Michael Jan Friedman

Jeden z mála ST příběhů, kde postava přebije děj. Příběh je poměrně prostý - Enterprise uvízne a někdo ji musí zachránit. Technická stránka příběhu také silně zaostává, technoblábolů tu moc není. Takže zbývá hlavní postava - Scotty - a ta funguje bez chyby.

02.01.2022 4 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Krásná knížka se silným příběhem, který osloví malé i velké čtenáře.

26.04.2021 4 z 5

Měly myši školu Měly myši školu Zdenka Lorencová

Super básničky pro nejmenší, ale zároveň i ty větší děti. Předškolákům je jedno, že jsou říkanky ve formě abecedy, a užívají si rýmy a ilustrace. No a ti starší se seznámí s písmenky a hodně si rozšíří slovní zásobu. Ani dospělí nepřijdou zkrátka. Některé básničky jsou velmi vtipné a hodně povedené (třeba Emu, Šakal nebo Ježek).

26.04.2021 5 z 5

Večerní pohádky z velkého stromodomu Večerní pohádky z velkého stromodomu Laura Magni

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na formu vyprávění příběhů. Na textu je strašně znát, že byl přeložen z němčiny. Postavy ze Stromodomu jsou dobře promyšlené, každý obyvatel má svou jasnou charakteristiku, které se drží. Svou rozsáhlostí je kniha celkem komplikovaná a vhodnější spíš pro starší děti, ale je otázka, jestli je ještě zaujmou zvířátkové příběhy.

26.04.2021 4 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Byl to celkem dobrý příběh, taková nenáročná oddechovka. Četlo se to dobře, děj se svižně posouval, ale celkově prostě průměr. Originalitou zápletka zrovna moc neoplývala, postavy byly také zaměnitelné s milionem jiným příběhů (hlavní hrdina tak trochu rebel, hlavní šéf distingovaný, hlavní protivník fanatik, co jde přes mrtvoly atd.) A především od Crichtona jsme zvyklí na vyšší standard.

26.04.2021 3 z 5

Případ dívky v tísni Případ dívky v tísni Michael Crichton

Na prvotinu úžasné. Mám přečtenou většinu autorových pozdějších knih a rozhodně mi tady nepřipadalo, že to není "ono". Napínavý příběh z realistického prostředí, kde fungují postavy, napětí i příběh jako celek.

15.01.2021 4 z 5