Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Maverick / Lidstvo Maverick / Lidstvo Jerry Oltion

Zakončení celého dlouhého příběhu se vydařilo. Na začátku série jsem velká očekávání neměla, protože dlouhý příběh psaný více lidmi často nedopadá dobře. Ale tady se to podařilo. Občas byly nudnější pasáže, ale jinak vše fungovalo, jak v pořádném SF příběhu má. A poslední díl? Samozřejmě měl za úkol vše ujasnit a zakončit osudy hlavních postav, což se povedlo, i když žádné velkolepé finále se nekonalo.

15.01.2021 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Zajímavý příběh, ke kterému jsem se dostala až mnoho let po studiích. Ano, už je mi jasné, proč tuto knihu všichni tak rádi analyzují a hledají v ní všechno možné i nemožné. Ona k tomu prostě vybízí každým řádkem.

15.01.2021 4 z 5

Nejposlednější z nadějí Nejposlednější z nadějí Una McCormack

Nejdřív jsem viděla seriál a po knize sáhla až poté. Vnímala jsem ji jako doplněk odvysílaných epizod, protože tu byly vysvětleny události v seriálů jen letmo zmíněné. Jinak kniha bohužel nic zásadního ze života vysloužilého kapitána nepřináší.

15.01.2021 3 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Napsaná před 16 lety, dnes velmi aktuální. Možná aktuálnější než v době svého vzniku. Hlavní příběh je brilantně napsaný, jak je u autora běžné, takže akční, strhující, poutavý, zajímavý atd. A pak je tu popis mechanismů, které a jak tu říši strachu vytváří. Kniha je sice fikce, ale...

15.01.2021 5 z 5

Star Trek – Klasické příběhy 02/2 Star Trek – Klasické příběhy 02/2 James Blish

Příjemné zavzpomínání na Tosku. Takhle na papíře ty příběhy působí úplně jinak než z obrazovky.

15.01.2021 3 z 5

Křesadlo Křesadlo Hans Christian Andersen

Taková pohádka nepohádka. Andersena prakticky neznám, takže nemůžu srovnávat s ostatními. Úplně nevím, co si o příběhu a zápletce myslet.

18.11.2020 3 z 5

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Mám ráda kočičky. A i tenhle styl humoru mi sedí:-))))

18.11.2020 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Příběh i forma vyprávění je mi důvěrně známá z povinné četby na vysoké, takže jsem věděla, do čeho jdu. Proto mě tu vlastně nic moc nešokovalo ani nepřekvapilo. Je to krásný příběh, který je hodně na přemýšlení. Škoda, že většinu za mě vymysleli ve škole. Já už jen četla příběh, o kterém jsem dopředu věděla všechno, i jak dopadne.

18.11.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Bylo příjemné připomenout si známé příběhy ze školních lavic. A myslím, že teď jsem je ocenila mnohem víc, než tehdy, což mě opět přivádí k přemýšlení, jaký význam má povinná četba ve škole.

18.11.2020 4 z 5

První rok vašeho děťátka První rok vašeho děťátka Penny Warner

Provedení knihy se mi velmi líbilo hlavně proto, že se mi do ruky dostala těsně před porodem. Takže jsem ji využila přesně, jak je zamýšleno. Každý týden jsem si přečetla čtyři stránky o vývoji svého miminka a četla jsem ji rok. Nápad skvělý, ale zklamal mě obsah. Každé dítě/mimino je sice jiné, ale popis věcí, které má dítě tehdy a tehdy umět mi často přišel úplně mimo. Některé rady i dost nebezpečné, hlavně ty, kdy pomáhat dítěti sedět nebo chodit. Pokud by někdo měl "pomalejší" miminko a řídil se touhle knihou, mohl by nabýt mylného dojmu, že má špatně se vyvíjející dítě. Doporučuji číst (pokud vůbec) opatrně.

18.11.2020 1 z 5

Jak žít a nezbláznit se Jak žít a nezbláznit se Lidmila Pekařová

Kam se hrabou všechny ty dnes populární Nevýchovy, Dovýchovy a Převýchovy, které na první pohled vypadají velmi lákavě, ale ve výsledku je to pořád to samé dokola v líbivém kabátku. Tahle knížka tak na první pohled určitě nevypadá. Ale uvnitř je poklad. Kdo trochu rozumí psychologii a má cit pro výchovu, tady najde nádherný návod na jednodušší život. A pokud dokážete číst mezi řádky, tak ten dnes tak propagovaný "partnerský přístup k dětem" tam je taky, jen vám ho nikdo necpe, musíte si ho tam (a hlavně se svými dětmi) najít sami.

18.11.2020 5 z 5

Knížek z prostředí vyhlazovacích táborů je hodně. Všechny jsou o tom samém, o utrpení a boji o přežití v nelidských podmínkách. Tahle kniha je jiná jen ve stylu vyprávění. Není to román, ale spíš faktografický příběh opírající se o výzkum. Je samozřejmě sestaven tak, že čtenář se postupně propracovává k větším a větším ukrutnostem a je nucen přemýšlet nejen z pohledu obětí pokusů, ale i z pohledu těch, kteří je prováděli. Ať už to byli němečtí lékaři, nebo lékaři-vězni. A co si z knihy vzít? Nevím přesně. Takové to obecné, "musíme o tom psát, aby se na to nezapomnělo a nikdy se to neopakovalo", osobně moc neuznávám. Je to jedna část historie lidstva, o které by lidé měli vědět, ale neustále se v ní dopodrobna hrabat? Proč?

Koralina Koralina Neil Gaiman

Zběžně jsem tušila, o čem kniha je. Že Gaiman umí vytvořit atmosféru, která by se dala krájet, jsem věděla. Přesto mě Coralina překvapila, na jak malém prostoru dokázala vybudovat silný příběh malé holky. Měla jsem za to, že je to kniha pro mladší čtenáře. Často je tak i zařazená. Ale při čtení některých pasáží jsem si říkala, že svým dětem ji asi ještě dlouho číst nebudu:-)

Závěť výstředníkova Závěť výstředníkova Jules Verne

O téhle knize jsem v životě neslyšela a náhodou jsem ji objevila v našem knihostromu. Vzala jsem ji, ale dlouho mi tu jen tak ležela na stole a nechtělo se mi do ní. Nakonec jsem ji přeci jen otevřela a prakticky hned mě chytla. Byla to jízda od začátku do konce. Trochu jsem se obávala, že se mi budou plést postavy, ale byly natolik přehledně představené, že vždycky bylo jasné, kdo je na tahu. Z dnešního pohledu je z knihy nejslabší závěr, který je těžce předvídatelný a klišoidní. Ve své době to určitě čtenáři vnímali jinak. Jako celek kniha velmi příjemně překvapila.

Sny robotů Sny robotů Isaac Asimov

Na výběru povídek do této sbírky se mi především líbil časový záběr. Najdeme tu hodně povídek z 50. a 60. let (to jsou většinou ty lepší), ale jsou tu zařazené i novější kousky, které také mají něco do sebe. Mezi klasické patří Ošklivý chlapeček, Malý ztracený robot, Kulečníková koule apod. Ale i mezi těmi méně známými se najdou zajímavé příběhy, nad kterými stojí za to se zamyslet.

30.12.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Jako mnoho jiných, i mě ke knize přivedl seriál, který se mi velmi líbil. Výjimečně se mi líbil víc než předloha. I když prostředí a děj mi byly známy z obrazovky, v knize jsem tak nějak tápala, co kdo proč a jak. Kdybych neznala seriál, asi bych z knihy byla hodně zmatená. Mně osobně tam chyběl lepší popis událostí, které vedly ke světu, který se autorka snažila přiblížit. Zajímaly by mě více než rozsáhlé vzpomínky hlavní hrdinky.

30.12.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tenhle druh literatury vůbec nečtu. Chtěla jsem téma zkusit a podlehla reklamě a zkusila Hanu. Byla jsem nadšená. Dlouho jsem nečetla silný příběh, ke kterému se stále vracím. Líbila se mi provázanost příběhu, kdy se prolínaly tři generace, jejichž životní příběh byl sice předvídatelný, přesto často překvapil.

30.12.2019 5 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Nemůžu se rozhodnout, jestli je kniha učebnice nebo beletrie. Spíš se přikláním k té učebnici, protože si knihu umím představit jako zdroj pro mediální výuku. Je tu mnoho užitečných rad a informací, o kterých by uživatelé internetu měli vědět.

30.12.2019 4 z 5

Temné zrcadlo Temné zrcadlo Diane Duane

Kniha je typická "zrcadlovka" do paralelního temného vesmíru, který známe napříč ST světem. Tentokrát se svému alternativnímu já podívají zblízka do očí sám kapitán, Deana a Geordi. Z trojice je nejzajímavější Deana, jejíž temnější já používá své betazoidské schopnosti a je nejobávanějším členem tamní posádky. Příběh jako takový je vystavěný dobře, nenudí, i když je poměrně jasné, jak to asi dopadne.

29.12.2019 4 z 5

Vetřelec / Aliance Vetřelec / Aliance Jerry Oltion

Děj plynule navazuje na předchozí díl a pokračuje v příběhu. Větší prostor tu dostává Dr. Avery, který se z totálního šílence mění přeci jen v použitelnou postavu a stává se členem "týmu". Nedá se tu nijak zvlášť hovořit o uceleném příběhu, protože nemá vyloženě začátek ani konec. Jde prostě o prostřední díl, který bude ukončený až v další knize.

29.12.2019 4 z 5