Peťule 30 Peťule 30 komentáře u knih

Z cest Z cest Heinrich Heine

Nikdy bych neřekla, jak vtipně může být situováno cestopisné dílo! :-)

28.11.2013 4 z 5

Pozdě k ránu / Mstivá kantiléna Pozdě k ránu / Mstivá kantiléna Karel Hlaváček

Dekadence, dekadence a zase samá dekadence. Zkrátka učebnicový příklad...

14.11.2013 4 z 5

Žula / Smolaři Žula / Smolaři Adalbert Stifter

Pokud jste příznivci odlehčenějších povídek s dobrým koncem, sáhněte raději po Žule. Je to novější, přepracovaná verze Smolařů. Osobně jí dávám přednost. :-)

14.11.2013 3 z 5

Zářivé hlubiny Zářivé hlubiny Karel Čapek

A víte co? Člověk by si řekl, že to bude nudná klasika, když otevřete bratry Čapky, ale když se ponoříte do jejich světa zjistíte, že může být zábavný, překvapivý a lehce dráždivý. ;-)

14.11.2013 4 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Jedna z mála knih u kterých velmi oceňuji, že třetí díl předčil ty předešlé.

28.09.2013 4 z 5

Zemi krásnou, zemi milovanou Zemi krásnou, zemi milovanou Karel Hynek Mácha

Klasika ožívá v podobě Máchovy tvorby...klasika, v níž je uložen život i cit. Velké dílo. Velké činy.

22.09.2013 4 z 5

Peklo (a jiné pražské obrázky) Peklo (a jiné pražské obrázky) Zikmund Winter

Poměrně náročná četba, jež se vyznačuje brilantním jazykem autorova stylu. Peklo jako symbol domácnosti, ve které vládne zloba a opovržení, nenávist a ukrutná žárlivost. Vřele doporučuji těm, kteří chtějí zabřednout do problematiky mezilidských vztahů ve starém pražském prostředí, zápletek osudu a nelítostné vraždy mladé nevinné dívenky. :-)

05.04.2013 4 z 5

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

Jednoduché, okázalé...zkrátka to, jakým způsobem se mu podařilo zaměnit balady a romance, vyžaduje notnou dávku elegance a básnického důvtipu. A ten Neruda bezpochyby má! :-)

11.03.2013 3 z 5

Pohlaví, gender a společnost Pohlaví, gender a společnost Ann Oakley

Zajímavá tématika postupného vývoje postavení mužů a žen ve společnosti.

11.03.2013 3 z 5

Pohlaví, gender a společnost Pohlaví, gender a společnost Ann Oakley

Kniha plná zajímavých statistik a ukázek, které se týkají rozdílného postavení muže a ženy ve společnosti, jejich rozdílného vývoje. Autorka se snaží vymezit pojem gender, oproti klasickému termínu "pohlaví" (což je pouze biologický termín).

08.03.2013 3 z 5

Povídky II Povídky II Vítězslav Hálek

Pěkně zpracované povídky. Nejvíce se mi líbila povídka Na statku a v chaloupce, která vyobrazuje kontrast mezi životem na statku a v chaloupce, je to příběh plný paradoxů.

08.03.2013 4 z 5

Čtyry doby Čtyry doby Božena Němcová

Pěkné, stručné a přímé. Rozhodně byste jako autorku netipovali Němcovou.

05.03.2013 5 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Po lingvistické stránce první díl knihy v některých fázích dost zaostával, ale u toho typu románu myslím nečekáme velké zázraky a vychutnáváme si erotično všude kolem nás...proto se na druhý díl velmi těším.

24.01.2013 5 z 5

Vteřiny věčnosti Vteřiny věčnosti Ladislav Klíma

Něco fantastického, filozofický zážitek, myšlenková extáze, jiný pohled na svět.

15.12.2012 5 z 5

P.S. Psové P.S. Psové Erazim Kohák

Naprosto geniálně sepsaná drobná knížka, která vás musí strhnout ve své naléhavosti, přesto že je psána s citem a porozuměním. Zaměřuje se zejména na otázky ochrany životního prostředí, dobro a zlo.

25.11.2012 5 z 5

Co jsou Češi? Co jsou Češi? Jan Patočka

Poměrně zajímavá kniha s popisem "malých českých dějin" a přímá otevřená kritika Beneše za špatné rozhodnutí ve dnech Mnichova.

22.11.2012 2 z 5

Atala aneb Láska dvou divochů na poušti Atala aneb Láska dvou divochů na poušti François René de Chateaubriand

Poměrně náročná, přesto zajímavá četba. Perfektní vyobrazení americké džungle za pomoci atypických barev a zvuků přírody.

03.11.2012 2 z 5

Milostná poezie Milostná poezie Milada Součková

Vřele doporučuji pro dlouhé zimní večery. Můžete si vybrat svého oblíbeného autora, neboť v almanachu jich najdete nepřeberné množství. Tím se příspěvky stávají pestřejší a mnohem více realistické.

28.10.2012 4 z 5

Křivoklad Křivoklad Karel Hynek Mácha

Na to že byl Mácha excelentní básník, nelze mu upřít fakt vydařilosti této prózy.:-)

28.10.2012 3 z 5

Rukopis Zelenohorský a Královédvorský Rukopis Zelenohorský a Královédvorský Julius Enders

Do ruky se mi dostal pouze rukopis Královedvorský a to ve starém původním znění. Poměrně náročné čtení, pokud chcete opravdu pochytit veškeré souvislosti, ale výsledek stojí za to. Překvapuje mě, kolik důkazů, které ukazují, že jsou rukopisy opravdu padělky, se v textu může naleznout.

07.10.2012 1 z 5