petrucha86 petrucha86 komentáře u knih

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Narazila jsem na ní úplně náhodou v knihkupectví a jsem moc ráda, že se mnou odešla domů! Velmi čtivý román co vás přiměje se zamyslet. 5* nedávám proto, že mě ze začátku René svým až urputným dodržováním stereotypů trochu rozčilovala, v průběhu se ale toto rozčilení vytratilo :)

28.03.2024 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Jedna z nejlepších knih co jsem v poslední době četla!

07.03.2024 5 z 5

Napořád Emily Napořád Emily Maria Navarro Skaranger

Na téma a prostředí jsem byla zvědavá, bohužel mě příběh zklamal. Děj přeskakoval sem a tam, že jsem občas nevěděla, koho se daná pasáž týká a v jaké době jsem, jednání postav zůstalo nevysvětlené, konec useknutý a celkově to bylo takové ploché.

27.02.2024 2 z 5

Se šarmem Pařížanky Se šarmem Pařížanky Ines de La Fressagne

Ne že bych se dozvěděla něco nového (ale musím to brát tak, že kniha je z doby, kdy na nás instagram nechrlil desítky módních typů každou hodinu), ale kniha je psána zábavnou zápisníkovou formou, obsah sice trochu pokulhává za zpracováním, ale bavilo mě to.

11.02.2024 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Velmi zvláštní, musela jsem se přemlouvat, abych knihu dočetla a neodložila, nesympatické postavy, přemoudřelá hlavní postava, podivný závěr, nevím, co si z toho vzít. Vlastně od Geniální přítelkyně se mi nepodařilo do žádné knihy od autorky pořádně začíst a asi už to znovu zkoušet nebudu.

30.12.2023 2 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Poklidný příběh, ani smutný, ani optimistický, ale v pozadí se skrývá závažnější téma, které je jen lehce naťuknuto.

28.12.2023 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Krásné vánoční čtení.

28.12.2023 5 z 5

Zajímavé a čtivé eseje, konkrétně musím vyzdvihnout samotný závěr knihy, kde krásně shrnuje svůj přístup ke sportu (a třeba ne jen k němu).

16.11.2023 5 z 5

Nikdy nevystoupat na vrchol Nikdy nevystoupat na vrchol Paolo Cognetti

Další balzám na duši od Cognettiho.

13.10.2023 5 z 5

Zlomená žena Zlomená žena Simone de Beauvoir

Naprosto nadčasové a geniální dílo! Vše podstatné bylo řečeno v komentářích níže. Jen snad že prostřední povídka na mě působila vcelku neuroticky..ale rozhodně zaujala originálním stylem.

18.08.2023 5 z 5

Svůj kalich hořkosti Svůj kalich hořkosti Johannes Mario Simmel

Skvěle napsaný příběh od skvělého autora. Ovšem těch překlepů v českém překladu..!

16.07.2023 5 z 5

Sedm věží Sedm věží Sara Baume

Asi nejsem ten správný čtenář, co ocení autorčin poetický jazyk a hru se slovy, mě tam zkrátka chyběl nějaký děj. A i přesto, že je kniha plná popisů, o hlavních postavách nevím skoro nicbyli staří/mladí, tvořili/netvořili pár a z čeho vlastně žili??
Každopádně to bylo určitě zajímavé literární setkání!

21.06.2023 3 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Ponaučení pro příště: nenechat se ovlivnit doporučeními knižních blogerů. Tohle pro mě bylo až na posledních 150 stran vyloženě utrpení a za ty jsou ty dvě hvězdy. Jinak příliš nesympatických nelogicky se chovajících postav a zbytečně překombinované dějové linky. Nemluvě o neustále se oblézajících rodičích, stačilo.

16.06.2023 2 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

To, co nám teď přijde samozřejmé, bylo před pár desítkami let skandální a nepřijatelné a vlastně se to dost dobře dá říct i naopak! Lekce chemie je velmi zábavná kniha o spíše smutných věcech (ale psána s takovým nadhledem, že vám to vlastně ani nepřijde) a i když na knihy s blyštivou nálepkou koukám většinou nedůvěřivě, jsem moc ráda, že jsem jí dala šanci.

30.03.2023 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Velmi klidný, nostalgický příběh. Na pozadí majestátních hor se zde jakoby mimochodem bez zbytečných dramat řeší vztah otce se synem, vztah dvou dávných kamarádů z dětství, vše v souvislosti s pobytem/životem v horách. Moc příjemné čtení!

19.03.2023 5 z 5

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Leden je takový ideální čas na motivační literaturu, tak jsem jí dala šanci. A nebylo to vůbec špatné! Poměrně jednoduché a udržitelné rady na to “jak se stát lepším”. Jen v závěru už jsem se do čtení musela trochu nutit, hodně věcí se opakovalo a příklady sportovních týmů nejsou pro mě tím pravým.

08.02.2023 3 z 5

Přízrak v hrdle Přízrak v hrdle Doireann Ní Ghríofa

Mimořádně obtížné čtení, několikrát jsem odložila, několikrát se zas vrátila, doufala, že autorce porozumím….bohužel se tak nestalo. Často jsem se v textu ztrácela, až samotný závěr mi připadal trochu srozumitelný, ale celkový dojem už nezachránil. Nicméně musím vyzdvihnout nádherný přebal českého vydání!

02.02.2023 2 z 5

Jedna dobrá věc… a život znovu začíná Jedna dobrá věc… a život znovu začíná Alexandra Potter

Splnila, co jsem od ní čekala - dopřála mi několik chvil odpočinku s knihou a pobavila.

24.01.2023 5 z 5

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Jednoduchý příběh z hor, bez příkras a kudrlinek, bez dějových zvratů. Moc jsem si to poklidné čtení užila!

20.01.2023 5 z 5

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Nejsilnější kniha, kterou jsem v posledních letech četla! Knihy od de Vigan jsou vždycky kvalitní a hutné čtení, ale tahle mě z nich zasáhla nejvíc, asi tím, jak moc osobní byla. Autorce patří můj obdiv za to, jak daleko s kůží na trh zašla.

15.11.2022 5 z 5