petrn petrn komentáře u knih

Cesta kolem světa za 80 dní Cesta kolem světa za 80 dní Jules Verne

Tak na rozdíl od většiny zdejších čtenářů jsem měl to štěstí, že jsem nikdy neviděl film (až na jednu bláznivou adaptaci s Jackie Chanem kdysi před snad dvaceti lety) ani neslyšel žádnou mluvenou verzi, takže celý příběh byl pro mě nový a neotřelý. A musím říct, že tak napínavou knihu jsem už dlouho nečetl! Doslova od první stránky až do poslední věty! Jediná trochu slabší pasáž byla první polovina Ameriky (jen pár stránek), pak to ale zase jelo jako blázen.

Vyprávění o cestě v Suezu, Indii, Číně a Japonsku - ten barvitý popis těchto vzdálených míst a jejich kultur posazených v devatenáctém století - mě naprosto pohltilo, to byla taková třešnička na dortu.

18.04.2024 5 z 5

Na to, že to byl v době vydání světový bestseller, tak je to pro mě trochu zklamání. Příběh se četl lehce, to jo, ale kromě začátku, kdy jsem se fakt bavil, už byl příběh takový na jedno brdo. Ne nudný, ale nenadchne. Stále opakující se humor na téma alkoholu, kořaly a drinků s paraplíčkem brzy přestal být vtipný.
Společnost "kamarádů", všichni s pochybnou historií, zejména zbytečně sprostá zrzka mi prostě neseděla. A konečné završení případu státním zástupcem na mě prostě dělalo dojem filmu se skvělým rozjedem a trapným, jakoby unáhleným koncem filmu, protože prostě dramaturgům už se prostě nechtělo psát.
Ale jak jsem již psal, kdyby to nebyl všude oslavovaný bestseller, možná bych měl menší očekávání a knihu bych hodnotil lépe. Takhle to je za mě tak trochu nafouknutá bublina.

09.03.2024 3 z 5

Paměti lékařovy Paměti lékařovy Arthur Conan Doyle

Trošku zklamání, čekal jsem svěží pero a humor autora, jak to znám ze Sherlocka Holmese, nebo ze Ztraceného světa, navíc po zkušenostech s Bulgakovými Zápisky mladého lékaře, nebo s Bude to bolet doktore od Adama Kaye. To se bohužel nedostavilo, příběhy jsou spíše ponuré, bez nějaké dynamiky.

06.11.2023 3 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Příběh byl hodně poutavý a četl se neuvěřitelně rychle. Vůbec bych se nezlobil, kdyby knížka byla ještě jednou tak tlustá a popisovala by o to víc oblast zóny (a její artefakty), nebo třeba výzkumy artefaktů ve výzkumných centrech (ale chápu, že by to vlastně se samotným dějem nemělo až tolik co dočinění)
Trochu mi mrzí ten konec, přišel mi takový najednou utnutý. Opět, pár desítek stránek navíc by nebylo na škodu.

06.11.2023 5 z 5

Nevím, jestli je to mým současným rozpoložením, ale kniha a styl psaní mi vůbec nesedly. Příběh víceméně o ničem a až na poslední pětinu knihy spíš iritující - čtenář bude vědět), hlavní postava nesympatická a přihlouplá, některé pasáže strašně rozvláklé a otravné (popisování toho, jaké bude mít kravaty, nebo jak si vyskládává peníze po podlaze). Stále opakující se "obsluhoval jsem habešského císaře" a návlékání šerpy bez jakékoliv souvislosti, nebo různé jiné výlevy (potomstvo zlé, blbé a zločinné) byly jen posledním hřebíčkem do rakve.

20.10.2023 2 z 5

Šantaram Šantaram Gregory David Roberts

(SPOILER) Shantaram mě dostal - indické reálie z první ruky. První asi čtyři pětiny knihy jsem byl nadšený - perfektně dynamický, čtivý a perfektně uvěřitelný příběh (vlastně jsem to celou dobu vnímal, jako autobiografii).

--SPOILER--
Jen poslední pětina knihy pro mě ztratila tu dynamiku, nebo spíš to nadšení z četby - když nad tím přemýšlím, tak pro mě byl zlom, když jeden den zemřely dvě stěžejní postavy (čtenáři nebudu kazit zážitek tím, že bych vykecal kdo). I přesto, že akce bylo i pak hromada, už to pro mě ztratilo ten náboj.
--Konec spoileru--

Když jsem před samotnou četbou četl souhrn příběhu - trestanec, který utíká do Indie, spojí se s místní mafií, přidá se do války atd., nikdy bych si tu knihu nevybral, nebýt pozitivního ohlasu (výše zmíněná témata nejsou vůbec můj šálek čaje). Nyní, po přečtení, se mohu přidat k dalším, co knihu doporučují dál - je v ní totiž mnohem víc, než jen zločin - a i tématika Bombajského podsvětí je velmi zajímavá.
Kniha má některé otravné prvky - na můj vkus trochu příliš filozofování a pár postav, co mi nesedly, především Karla mi místy lezla na nervy a nechápal jsem, proč pořád Lina tolik fascinuje. Nehledě na to knihu nemohu hodnotit jinak, než na pět hvězdiček.

20.06.2023 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Úplně si dovedu představit, že někdo, kdo viděl zfilmovanou verzi, bude nadšen. Já tedy film neviděl, pouze jsem četl knihu. Příběh sám o sobě je dobrý a pro film určitě i poutavý.
Bohužel v knižní podobě je ale tolik věcí, které mě kazili celkový zážitek. Nejvíc mě vadily dvě věci: nejapná přirovnání a rádoby umělecké popsání situace a prostředí (citronové vlasy, hlučné oči, vlasy jako větvičky jsou jen tři z mnoha příkladů, co mě zrovna napadly. Někdy jsem jen kroutil hlavou nad tím, proč se autor snaží být originální za každou cenu.)
Druhá pro mě rušivá věc byl (zde často velmi pochvalovaný) vypravěč - smrt. Když jsem četl popis a recenze na knihu, považoval jsem to za zajímavé pojetí. Ale ve skutečnosti, všechny ty polemiky mimo mísu a popisy událostí na základě barvy nebe, byly pro mě vyloženě rušivé.
Asi jako následek toho všeho jsem si vytvořil pramálo sympatií k postavám příběhu a až posledních dvacet třicet stran pro mě bylo poněkud intenzivnějších, ale i tak žádná velká sláva.
Jak jsem tedy psal na začátku, předpokládám, že film by v tomto případě u mě sklidil mnohem větší ovace, než původní, psaná verze. A to je škoda.

11.12.2022 2 z 5

Čekáme děťátko Čekáme děťátko Miloš Velemínský ml.

Krásně informativní knížka, která doprovází rodiče od celého těhotenství až do tří let života dítěte. Popisuje, co očekávat, na co se připravit, podle současných trendů v porodnictví a pediatrii, zároveň je ale lehce čitelná a pochopitelná.
Na účet zdejších komentářů, mě osobně kniha rozhodně nepřijde zaujatá, nebo někoho zesměšňující, naopak, vše je psáno profesionálně a s vysvětlením co proč jak je.

25.01.2021 5 z 5

Šampuska Šampuska Zdenka Ulčová-Gallová

Milá knížka, která sestává z mnoha krátkých až středně dlouhých povídek ze života spisovatelky-lékařky. Velká část povídek jsou vzpomínky na zahraniční cesty, ať už stáže, nebo odborné kongresy, jiné povídky vypráví o zážitcích z dětství. Takové poklidné a oddechové čtení před spaním :)

25.12.2020 4 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

Teda, to byla pecka. Na to, že mě detektivky tolik nebaví, na ostatní příběhy Sherlocka Holmese se už teď těším, o to víc, že jsem žádné filmy, ani seriály o Sherlocku Holmesovi neviděl, takže vůbec nevím, co mě čeká. Není divu, že je to takový kult. Ne jen samotné rozuzlení případu, ale hlavně příběh, odehrávající se v Salt Lake City mě dostal.
A o krásném jazyku a humoru A. C. Doyla snad ani třeba psát.

02.12.2020 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Namlsán Bulgakovými Zápisky mladého lékaře jsem se s chutí vrhl na jeho (podle mnohých) masterpiece, Mistra a Markétku. Zpočátku mi příběh přišel celkem dynamický a už jsem se těšil, až se ta pekelná rošáda na Zemi rozjede. Bohužel se to moc nerozjelo, vyvrcholením byl pekelný ples a, alespoň pro mě, od půlky knížky už to tolik netáhlo. Asi moje chyba, možná jsem měl příliš vysoká očekávání, ale rozuzlení nemělo zdaleka takové grády, jaké jsem předpokládal. Kdo ví, možná mi jen unikl nějaký hlubší smysl.

07.11.2020 3 z 5

Zuzanka Zuzanka Catherine Metzmeyer

Jedna z mých nejoblíbenějších knih z dětství - hlavně ilustrace jsou nádherné

03.10.2020 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Je vidět, že začátky lékařů byly a jsou všude asi peklo - o kterém se náramně dobře čte. Kromě posledních dvou povídek, které jsou spíš ponuré a méně dynamické, byly všechny povídky mladého a zoufale nezkušeného lékaře - čerstvého absolventa medicíny, hozeného do vody dokonale zábavné a čtivé. Upřímně jsem ani nečekal, že kniha na lékařské téma z počátku dvacátého století, kdesi v Bohem zapomenuté vesničce uprostřed Ruska bude tolik zábavná a chytlavá.
Na podobné téma, jen ze současné Anglie mohu doporučit knihu od Adama Kaye, 'Bude to bolet, doktore?'

24.09.2020 5 z 5

Vinnetou - 1. díl Vinnetou - 1. díl Karel May

Kdo čte Vinnetou až v dospělosti, musí ho totálně bít do očí nabubřelost dialogů, černobílé postavy a naivita mnohých postav, ač v příběhu vysoce postavených. Naprosto si ale uvědomuji, že kdybych to četl jako malý kluk, tak mi nic z toho vadit nebude a jízdu po divokém západě si užiji na sto procent.

15.09.2020 3 z 5

Podnikání z pláže Podnikání z pláže Stanislava Stiborová - Mrázková

Knížku jsem objevil v hostelu na Bali, tak jsem to bral jako znamení (knížka v češtině na druhé straně světa!). Knížka je rozhodně čtivá a poutavá, zejména v duchu dovolené mě to hodně oslovilo. Teď, v šedi denní reality (s odstupem půl roku), mi to přijde trochu, jako způsob, jak si vydělat, co není zrovna pro mě.
I přesto si myslím, že to stojí za přečtení, už pro tu pozitivní energii a motivaci do života

20.05.2020 4 z 5

To To Stephen King

Příběh je popsán tak poctivě, pro každou osobu zvlášť, že to občas působí celkem rozvlekle (nejvíc mi to vadilo, když se dospělí smolaři rozejdou po restauraci každý zvlášť, prostě pětkrát to samé dokola, to už jsem měl nutnání přeskakovat stránky). Když to pominu, tak vyprávění příběhu formou rozvzpomínání a meziher byla fajn.
Konečná část příběhu v tunelech už je dost hutná a intenzitu si udržuje i přes svou rozsáhlost, nakonec mi ale závěrečná podoba To nepřijde až tak děsivá a mocná, ve srovnání s tajuplným a všemocným To v průběhu knihy, což mě trochu zklamalo.

Po dobu čtení knihy jsem ale měl několik nocí po sobě hororové sny, bezesporu s tématikou To (klaun na mě naštěstí nevyběhl :D ), což rozhodně považuji za úspěch!

25.11.2019 4 z 5

Minority Report a jiné povídky Minority Report a jiné povídky Philip K. Dick

Jako u hromady jiných sbírek povídek i jiných autorů je i tato jako na horské dráze - některé povídky (minority report, total recall) byly super, některé měly zajímavou pointu (být tak měňavkou, tak pravil mrtvý), některé byly ale jen nudné vyplnění stránek. Jako celek nemůžu říct, že bych knihu vzal do ruky a nemohl odložit až do konce, občas jsem se tím spíš musel prokousávat

24.08.2019 3 z 5

Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Washington Irving

Klasika. Po knize jsem sáhl s očekáváním příběhu podobného té filmové verzi, což se úplně nenaplnilo - Tim Burton si filmový příběh očividně hodně přkrášlil - zklamán ale rozhodně nejsem. Příjemná humorná povídka, která stojí za přečtení

30.05.2019 5 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

S mnoha komentáři ke knize zde napsanými se naprosto ztotožňuji: kniha je prostě brilantní - jak styl vyprávění, tak příběhy (poznámky pod čarou nevyjímaje), bohužel vědomí toho, že je vše založeno na skutečnosti, nechává ve čtenáři hořkou pachuť. V Čechách koneckonců situace bude asi obdobná - iniciativa 'Děkujeme, odcházíme' asi nebyla jen tak, z rozmaru lékařů, a zrovna tak, když slyšíme v novinách, jaké lékaři mají platy, tak se novináři nějak zapomínají zmínit o těch přesčasech, které jsou dobrovolně nedobrovolné a o té zodpovědnosti začínajících lékařů, kteří kolikrát ani nemají žádného supervizora, který by kontroloval jejich chyby.
Rozhodně jsem rád, že se kniha ke mě dostala a rád jí budu doporučovat i ostatním.

18.05.2019 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Svět podle Garpa je román plný komedie i tragédie, která je ale kolikrát (zejména v období Garpova mládí) popsána takovou lehkostí a humorným podtextem, že se člověk prostě příběhem veze. Příběh samotný i styl psaní mi opravdu sedl, už se těším, až otevřu další knihy od Irvinga!

05.02.2019 5 z 5