PetrazÚstí PetrazÚstí komentáře u knih

Nasreddinova dobrodružství Nasreddinova dobrodružství Leonid Vasiljevič Solovjov

Krásné přenesení do orientu, do míst, o nichž toho málo vím, ale tak ráda o nich čtu. Navíc to mělo vtip. Bavila jsem se královsky, kniha je moderně napsaná, přestože je tu s námi už hezkých pár desítek let.

14.03.2024 5 z 5

Tati, tobě přeskočilo Tati, tobě přeskočilo William Saroyan

Jedna z mých nejoblíbenějších povídkových sbírek, k niž jsem se letos už po třetí v životě vrátila a moc jsem si ji užila. Vypravěč je vtipný, milý a má skvělý pozorovací talent. Moc dobře se jednotlivé příběhy čtou.

11.03.2024 5 z 5

Dvě knihy vzpomínek Dvě knihy vzpomínek Naděžda Jakovlevna Mandelštam

Velmi drsně popsaná realita, až jsem měla kolikrát husí kůži z toho, jak je to vzhledem k dnešku aktuální.
Dalším velkým plus této knihy je jazyk a styl, kterým je napsána.
V neposlední řadě obdivuju vhled do ruské kultury, představení některých osobností jinak, než jak jsem je znala dosud.

11.03.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Takhle to dopadne, když má někdo dar psát. Vezmete do ruky knihu, která by vás jinak moc nezaujala, tématem, vlastně ničím. Pak začnete číst a odtrhnete se až po dvou stech stranách jen proto, abyste si došli na záchod. A pak čtete a čtete, dokud se nedostanete až nakonec.
Strhující děj, všechno do sebe hezky zapadá, nikde to nedrhne, prostě skvělé. Tleskám, paní Rowlingová.

05.03.2024 5 z 5

Osiřelé sestry Osiřelé sestry Shirley Dickson

Taková variace na geniální přítelkyni, akorát nedosahuje jejích kvalit ani z menší části. Vlastně vůbec. Je to lehce hloupoučké oddychové čtení, ale víc než jednu hvězdu nesrazím, protože se mi kniha četla dobře.

02.03.2024 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Líbilo se mi to nenásilné propojení současnosti s minulostí. Postavy byly sice ploché a neprošly během příběhu žádným vývojem, takže působily spíš jako stroje, ale to nic nemění na tom, že se kniha čte dobře.

02.03.2024 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Krásná a dojemná kniha. Svíral mě pocit úzkosti. Velmi pravdivá ve všech ohledech.

01.10.2023 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Harry už všechno řekl a cokoliv navíc je zbytečné. Škoda ho.

01.10.2023 2 z 5

Mezi tebou a mnou Mezi tebou a mnou Marek Hnila

Hlavní postava a její myšlenkové pochody jsou otravné, ale i takoví lidé mezi námi jsou a kniha nám pomůže nahlédnout do jejich nitra. I když já takové lidi potkávat nechci.

01.10.2023 5 z 5

Ptákovina Ptákovina Milan Kundera

Nedařilo se mi do knihy začíst. Asi jsem jako čtenářka moc rozmazlená a pohodlná, ale chyběla mi dějovost. Výrazy a styl krásné.

01.10.2023

Nejkrásnější pohřeb Jana Huga Nejkrásnější pohřeb Jana Huga Lukáš Csicsely

Milé a vtipné. Nečekala jsme to, protože u Vyšehradu většinou vycházejí takové dosti dramatické knihy, tahle se ale četla velmi lehce. Bylo tam plno nadsázky a míst pro zasmání.

20.09.2023 5 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Nevěděla jsem toho o vietnamských dějinách mnoho. Zde je vše podáno velmi jemně, subtilně. Krásný román, četl se moc dobře, postavy se mi zdály uvěřitelné, stejně tak zápletky, což je pro mě v poslední době hlavní kritérium.

05.07.2023 5 z 5

Mé století Mé století Günter Grass

Tomu říkám kniha, tísnivá, plná zvratů, zajímavých myšlenek a napsaná mimořádným jazykem tohoto mistra pera.

11.06.2023 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Toto je podle mě jediná kniha o psaní, která mi dává smysl. Napsal ji totiž jedinečný autor, jeden z nejúspěšnějších. A ať už se nám jeho knihy líbí nebo ne, má lidem co předat. Určitě jsou takové knihy přínosnější, než publikace autorů, kteří mají ke psaní stejně blízko, jako moje budoucí sekretářka nebo žák z deváté třídy. Protože psát umíme všchni, že? Literatura je ale to, co tvoří umělci, tedy lidé, které čtu, abych se obohatila nejen o poutavý příběh...

08.06.2023 5 z 5

Jak psát, aby se to dalo číst Jak psát, aby se to dalo číst Jakub Šváb

Absolutní ztráta času. Zbytečně moc, promiňte mi, žvástů. Ta kniha je zbytečná. Existuje deset pravidel, dobře, možná patnáct. Ty se naučíte a pak to zkoušíte a zkoušíte a někdo jiný se na to dívá a říká vám, jak na něj vaše texty působí. Žádná kniha a už vůbec ne tato, vás nenaučí, jak psát. Buď to v sobě máte nebo nemáte. Pak už jen brousíte svůj styl.

08.06.2023 odpad!

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Tohle je určitě jedna z nejlepších knih od českého autora, které na trhu jsou. Děj, postavy, atmosféra a především jazyk, jsou vynikající a znát by jí měl každý milovník literatury.

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Výborně napsaná detektivka, víc asi netřeba dodávat. Tato autorka mě sice dlouho míjela, ale od přečtení její první knihy, patří mezi mé nejoblíbenější. Příběh mě okamžitě pohltil, děj je vystavěný takže ho hltáte stejně nadšeně, jako thriller v televizi.

Bezhlavý čas Bezhlavý čas Anton Hykisch

Mám toto období ráda, takže jsem po knize sáhla s radostí a má očekávání byla naplněna. V knize je vše, co má dobrý román mít.

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha, která mě chytla a už nepustila. Líbily se mi jednotlivé dějové linky postav, stejně jako jejich mluva, která byla precizní, velmi dotažen á a bez chyb, na což jsem citlivá. Ze současné prózy je to určitě jedna z těch lepších věcí.

Opička na gumě Opička na gumě Eva Kollerová–Střihavková

Kniha o tom, že to mladí lidé nemají jednoduché, přestože je jim často předkládáno, že žijeme v nelepší době za celou lidskou historii. Poukazuje na přehršel možností, které my mladí máme a také na problémy člověka a soužití s přírodou. V tom se asi v současné próze vymyká.