Petratra Petratra komentáře u knih

Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Michal Bartoš

Ano, není to kniha dokonalá. Ano, knihy podobného tématu a kvality se dají sehnat za poloviční cenu. A tak když už se mi doma sešly dvě, jednu jsem udala zde v bazaru jen za 250 Kč.
Přesto si myslím, že si kniha nezaslouží hodnocení typu odpad. Četla jsem ji 2021 a nedávno znovu prolistovala ty myšlenky, které mě na knize zaujaly nejvíc. Není na ní nic extra přelomového, ale v to období, kdy jsem jí četla, mi poskytla to, co jsem potřebovala. Shrnula mi, co už přece vím, ale nedokázala jsem si to všechno tak dobře ujasnit a propojit. Při čtení mi došlo, že nutně potřebuji být sama sebou a jiná možnost ani není, i když je to někdy tak těžké.
Našla jsem si tam hodně myšlenek, které mě oslovily. Ale stejně tak i myšlenky, se kterými nesouhlasím. Ze vztahu zcela vymítit kompromisy není podle mne dobrý přístup. Bez kompromisů to moc nejde, ale spíš by to měl být respekt k odlišnostem než kompromisy za každou cenu. Nejít v životě s kompromisy za hranice našeho já.

16.04.2024

Omluvy, které zařveš, se nepočítají Omluvy, které zařveš, se nepočítají David Finch

2. duben - Světový den porozumění autismu
"Tehdy jsem o Aspergerově syndromu věděl jen to, co jsem během let vyslechl od Kristen. Chápal jsem, že jde o poruchu autistického spektra a že lidem s Aspergerem dělá problémy sociální kontakt s ostatními. Dokonce jsem pár lidí s Aspergerem osobně znal - diagnostikované děti i dospělé - a zdálo se, že každý z nich funguje na jiné úrovni: u některých se projevovalo nápadně odlišné chování, zatímco u jiných by běžný člověk jen prohlásil, že mu připadají nesmělí nebo zvláštní.
Jelikož jsem chtěl vědět, jestli je ten internetový kvíz spolehlivý, požádal jsem Kristen - což je patrně nejvíc neaspergerovský člověk, jakého znám, aby si dotazník vyplnila taky. Udělala to a získala osm bodů.
Několik minut jsem si seděl na rukou, kýval se dopředu a dozadu a snažil se zpracovat to, co jsem se právě dozvěděl. Kristen tam trpělivě seděla, dívala se na mě a čekala na mou reakci. Nebyl jsem rozrušený. Nebyl jsem zaskočený. Připadalo mi to ohromující. Přinášelo to katarzi. A dávalo to dokonale smysl. No jistě! Tady se nabízely odpovědi na téměř všechny složité otázky, které mě pronásledovaly už od dětství: Proč je pro mě tak těžké mluvit s lidmi? Proč mi připadá, že vnímám věci a přemýšlím o nich úplně jinak než všichni ostatní? Proč se ty zvuky a věty, které se mi přehrávají v hlavě v nekonečné smyčce, zdají hlasitější a strhávají na sebe větší pozornost než svět okolo mě? Jinými slovy, proč jsem jiný? Panebože, já mám Aspergera!"

02.04.2024

Rozhledny České republiky Rozhledny České republiky Jaroslav Fábera

Tato kniha je nutnost pro milovníky rozhleden ;) Sice asi nezvládnu obejít všechny rozhledny po celé naší republice, i tak mě ta kniha ale těší.

26.03.2024 5 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Skvělá inspirace pro více i méně úzkostlivé jedince... Líbilo se mi. Instagram Honzy Menděla sleduju dodnes a ráda si přečtu i další jeho knížky.

13.03.2024 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Ani nevím, jestli jsem někdy četla detektivku, nějak se tomuto žánru vyhýbám. Ale chtěla jsem to zkusit a bylo to bezva čtení. Taková napínavá oddechovka, co se čte sama.

23.11.2022 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Silný příběh, dobrá kniha. Jedna z těch, které nemáte chuť odložit dokud nedočtete.

30.08.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kniha velmi atmosférická ale pro mne až příliš ponurá. Četla jsem jí dlouho a po malých kouskách.

05.08.2022 4 z 5

Třetí rodič Třetí rodič Kamila Petrovská

"Je to "mít rád", na kterém se musí pracovat, živit ho, hýčkat si ho a počítat s tím, že jednou může odejít."
Jsem v pozici bezdětné ženy, které se pomalu blíží čtyřicítka a potkala jsem partnera se dvěmi dětmi. Vlastní dítě spolu už z mnoha důvodů mít nebudeme. Tahle role mě teprve čeká a je pro mě plná otazníků a rozporuplných pocitů. Neznám nikoho takového jako já. Ve svém okolí mám jen dvě ženy v komponovaných rodinách ale ty mají i dítě vlastní.
Tato knížka je velmi užitečná, pomohla mi udělat si v tom všem jasněji a uklidnit mou nejistotu a tápání. Otazníky mám v sobě stále ale už se toho nebojím.

03.06.2022 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Tuhle knížku fakt můžu doporučit. Eleanor je mi dost blízká. I když nechlastám vodku a nechtěla jsem se nikdy zabít. Ale jinak jsem v mládí byla v lecčems podobný mimoň jako Eleanor. Knížka která pobaví i dojme, je veselá i vážná, je prostě svá.

"Závist ovšem nebyla nic ve srovnání se smutkem, který mě naplňoval, protože jsem nikdy nepoznala... co vlastně? Asi bezpodmínečnou lásku. Nemělo ovšem smysl plakat nad rozlitým mlékem. Díky Raymondovi jsem teď aspoň částečně poznala, jaké by to bylo, a měla bych mu za to být vděčná. Dnes mi přivezl bonboniéru a nafouklý balonek. Značně svérázné. ...
"Co to je?" zajímalo mě. "Je to... sýr?" Balonek jsem ještě nikdy nedostala a takhle podivný už vůbec ne.
"Eleanor, to je Spongebob," vysvětlil mi Raymond pomalu a zřetelně, jako bych byla hňup. "Spongebob v kalhotách, ty ho neznáš?"
Napůl člověk, napůl mycí houba s předkusem! A prodává se jako housky na krámě! Celý život slýchám, že jsem zvláštní, ale když pak vidím takovouhle věc, mám dojem, že jsem vlastně docela normální.

25.05.2022 5 z 5

Je pro mě hezké a symbolické dočíst tuto knihu zrovna 1. prosince, protože šedivý listopad pro mě bývá nejméně oblíbený měsíc roku. Pro mámu je tato kniha biblí, kamarádka čte její zkrácenou verzi už podruhé... Mám knihu už déle v knihovně, ale až teď na ní došla řada a to správné rozpoložení. Očekávala jsem, že to bude těžký čtení, který půjde horko těžko pomalu stránka po stránce. Ale ne. Četlo se mi to až překvapivě snadno, protože to nějak zapadalo mezi střípky mého života, mezi jiné přečtené knížky, mezi mou přítomnou realitu. S kapitolou o vztazích jsem dost souzněla a hltala slovo za slovem, každé se mi spojovalo s mými zkušenostmi. I já se budu ke knize vracet.

"Bolest, kterou si způsobujete v přítomnosti, je vždycky formou rezistence proti tomu, co je."
"Totožnost vašeho já vychází z hlubší úrovně vašeho nitra, nikoli z vaší mysli."
"Přestaňte myslit na minulost a budoucnost, pokud to není nezbytně nutné... Je-li imaginární budoucnost lepší, dává vám naději. Je-li horší, máte strach. Oboje je iluzorní."
"Přítomný okamžik je všechno, co máte."
"Všechny formy strachu - jsou způsobeny přílišným soustředěním na budoucnost na úkor přítomnosti."
"Naslouchejte spíš tichu než zvukům. Soustředění na vnější ticho vytváří vnitřní ticho."
"Štěstí závisí na vnějších okolnostech, vnitřní klid nikoli."
"Nejste-li schopni přijímat to, co je, nebudete schopni přijímat ani lidi."

01.12.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Skvělá kniha. Četla se tak nějak úplně sama.

23.11.2021 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Jsem za tuhle knihu ráda. Byla mi doporučena z více stran a není to marný čtení. Hlavní věc, kterou jsem si uvědomila po přečtení byla to, že tak moc lidí dává druhým to, co oni sami chtějí, ale ne to, co druzí potřebují. Rodiče děti tahají na milion kroužků a dítě by třeba raději jelo na výlet nebo si doma hrálo společně hry. A v partnerských vztazích to pokračuje. Myslíme si, jak se maximálně snažíme, ale přitom druhému nedáváme to, co by od vztahu a od lásky potřeboval. A pak je tu další rovina - dokázat si uvědomit co potřebuju a s druhým to vzájemně vykomunikovat.
Tohle není zbytečná kniha.
Jedna pro mě důležitá myšlenka za všechny: "Možná bychom od sebe měli oddělit lásku jako pocit a lásku jako skutek."

19.11.2021 5 z 5

Jak se brání psycholog Jak se brání psycholog Pauline Dolezal

Knižní jednohubka do mhd, od které jsem nic nečekala a nakonec byla docela fajn.
"Na počátku života jsme vydáni do rukou rodičů, kteří mnohdy sami nevědí, co si počít, tak se uchýlí k početí. Na konci života jsme zase už příliš unaveni tím, jak neseme břímě žití. A tu chvíli mezi těmito obdobími zabíjíme vztahy. Vázáním se na random lidi."
"Nikdo už dnes nemá čas. Na nic, natož péct beránky. Nemáme mor, zato máme ekzémy a infarkty, ADHD a autismus. Nedíváme se navzájem do očí, nezdravíme se, míjíme se jako těla bez duší. Kromě kočiček, nákupů a notebooků s sebou všichni vláčíme své tajemné zamčené komnaty, ba celá sídla, do nichž se bojíme nahlédnout, natož pak vstoupit."

08.11.2021 4 z 5

Skvělá kniha, která mi ujasnila hodně věcí a potvrdila mi, že chci a potřebuju být sama sebou. Budu se k ní vracet.

"Nestačí jenom vnímat se jako drahokam. Je třeba hodnotu, kterou v sobě cítíme, také prezentovat ve světě. Musí to zkrátka zářit i navenek. Vyjadřovat, že jsme někdo, kdo zná svoji hodnotu a stojí za sebou."
"Být ženou by mělo přirozeně znamenat radost. Žít s lehkostí, cítit se přitažlivými, vytvářet hojnost jen tím, že jsem. Být krásou, utvářet ji kolem sebe a umocňovat potenciál věcí."

29.10.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Smutná ale i krásná kniha, četla se tak snadno stránka po stránce... Opravdu stojí za přečtení.

"Hana se dávno odnaučila zkoumat své pocity, zvládla umění nepřemýšlet nad budoucností a za denního světla zapomínat na minulost. Jen občas ji náhlá vzpomínka přistihla nepřipravenou, zahalila ji jako tmavá deka a zmrazila ji na místě. Naučila se nelnout k věcem ani k lidem, a proto pro ni byl pobyt v nemocnici snesitelný a návrat domů v ní nevyvolal žádné pocity ani očekávání."

19.09.2021 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

14 minut po půlnoci dočteno, uff :) Tahle kniha mi dala zabrat. Četla jsem ji od května na etapy s přestávkama, protože kvůli tloušťce jsem ji nebrala na výlety a dovolené... Knihy přes 400 stran asi nejsou pro mě. Přesto nelituju, čtení jsem si užívala a temnotu celého příběhu hltala pomalými doušky. Viděla jsem kdysi náhodně film Stehlík a velmi mne zaujal. A protože mám knižní předlohy často raději než filmy (např. Gejša), tak jsem si Stehlíka rezervovala v knihovně aniž bych tušila kolik má stran. Ale stálo to za to.
"Protože, jestli z dobrejch činů může někdy vzejít zlo...? Kde je řečeno, že ze špatnejch činů taky vždycky vzejde jenom zlo? Třeba někdy... jsou ty špatný činy vlastně dobrý?..."

02.09.2021 4 z 5

Pokáčovo zpěvník I. Pokáčovo zpěvník I. Pokáč (p)

Skvělý zpěvník, texty, akordy i noty. Doplněný pěknými ilustracemi. Na konci zpěvníku akordové značky pro kytaru i ukulele. Seznam písní, ke každé písničce několik vět od Pokáče.

07.07.2021 5 z 5

Buď silný Buď silný neznámý - neuveden

Dostala jsem, přečetla jsem a posílám dál kamarádce, která to teď bude potřebovat asi víc než já...

Vlídná povzbuzení na každý den Vlídná povzbuzení na každý den Josef Schultz

Vlídné věty na každý den v roce. Myšlenka uvedená v citátu dále rozvinuta v krátkém textu. Četla jsem už třikrát a asi budu někdy znovu. Pro některé dny povzbuzení, pro jiné dny myšlenky k zamyšlení a rozvoji. Pokaždé v té knížce čtu něco nového co mi dříve unikalo.

08.03.2021 5 z 5

Život je cesta, nikoliv cíl Život je cesta, nikoliv cíl kolektiv autorů

Výborné citáty, které opravdu povzbudí. Často takové knížky posílám dál, ale tuto si v knihovně nechám.