petrakrskova petrakrskova komentáře u knih

No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality? No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality? Bob Kartous (p)

Hned na začátku mě uchvátil z hlediska jazyka styl psaní - respektive jeho odbornost, používání zajímavých slov a přesnost vyjádření ve složitých souvětích. Líbilo se mi jeho prozření v oboru vzdělávání, které vztahuje snad ke všem společenským a individuálním souvislostem. Vykresluje českou scénu s odkazy do minulosti a s voláním po budoucnosti, která nás slibně čeká jen za předpokladu změny v uvažování nad výchovou, vzděláním a společenskou odpovědností. Dle autora se děti, ztrácející se nevědomky v digitálním světě, musí učit virtuální gramotnosti nejen ve školách, ale hlavně po vzoru rodičů.
Knížka bude sedět lidem, kteří se zajímají nejen o vzdělání a výchovu dětí, ale také o českou budoucnost. Bob Kartous, nazýván profesionálním provokatérem společenské diskuse, rozpoutává otázky nad celou řadou dalších kontroverzních témat.

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Tahle knížka od Dana Arielyho je jedna z klíčových, co se behaviorální ekonomie týče.
Osvětluje skryté, iracionální faktory, které ovlivňují naše chování - od společenských zvyklostí a předsudků po rafinované marketingové triky. Ukazuje konkrétní příklady, kdy na nás působí, a předvádí, jak se rozhodovat lépe.
Obecně bych řekla, že je to trochu konkrétnější a stravitelnější verze složitějšího díla Myšlení rychlé a pomalé. :)

V existencialistické kavárně V existencialistické kavárně Sarah Bakewell

V historické linii myšlenek existencialistů minulého století Vám Sarah Bakewellová udělá celkem jasno. A co víc, lze objevit paralely s dnešním světem. Každý máme hodně svých hlubokých otázek z oblasti naší existence, občanského aktivismu a smysluplného života. Proto oceňuju přečíst si něco o pohledu hlavních hrdinů téhle knížky Sartra, Simone de Beauvoir, Camuse, Heideggera, Husserla a dalších. O něco zajímavější je i to, jak se jejich názory - atakované válkami, sílou komunismu a bídou - v průběhu času někdy až radikálně měnily.

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Knížka čtivá, plná různých praktických rad, některé jsem vyzkoušela i na sobě a fungují. :)

Vzkvétání Vzkvétání Martin E. P. Seligman

Hledáš svoji duševní pohodu? Chceš v životě prospívat a kvést místo přežívání? Tak tohle bude pro tebe.
Vzkvétání vám pomůže hledat smysl v tom, co děláte, a využít vašich silných stránek - vlastně i na cestě hledání svého #ikigai .
Pozitivní psychologie si mě získala nejen svým neopomíjením důležitosti rozvíjení pozitivních aspektů života. Reálný dopad na jedince i celé společnosti, ať už zdravotní nebo duševní, ovšem nelze ignorovat - a tak tenhle celkem nový psychologický směr musíme co nejvíc rozvíjet, vnášet do života a sledovat, co za plody nám to přinese. :)

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Už jste někdy slyšeli o efektu ukotvení? O principu “WYSIATI”? Zajímá Vás, proč se spousta lidí pouští do neúspěšného podnikání? Tahle knížka prozrazuje, proč děláme často špatná rozhodnutí. Vyvádí nás z efektu zkreslení, ukazuje některé marketingové triky vyrobené na míru chybám, které naše mysl přirozeně dělá.
Nenechme sebou dále manipulovat a pojďme zjistit, jak naše myšlení funguje.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tohle mi nedalo spát a nemohla jsem oči odtrhnout. Narozdíl od Tichých roků mě tahle knížka hodně bavila :)

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Koupila jsem si tu knížku spontánně pro radost, a musím říct, že moje očekávání splnila na výbornou. Udělala ty podzimní večery trochu snesitelnější a hlavně, hlavně ve mě zanechala hroznou chuť na skořicový šneky. (Na to pozor.) A kafe v útulných kavárnách. Tam si ho sice teď vychutnávat nemůžeme, ale tohle mi aspoň pomohlo si to představit. :D
Nemůžu říct že by mi knížka přinesla nějaké převratné moudrosti, ale byla radost s ní odpočívat :) ☕️

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Wow. Tohle si dejte, knížku, která takhle dobře rozumí vztahům mezi mladými lidmi, mojí generací, jsem ještě nečetla.
Přes počáteční pocit, že se to čte sice hezky, ale je to taková normálka, jsem se na konci dostala k tomu, že jsem od toho nemohla oči odtrhnout.

25.11.2020

Ilustrovaná Ústava České republiky Ilustrovaná Ústava České republiky Adam Berka

Skvělé podání, které byla radost číst :)

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Skvělý rozšíření si obzorů, co se vztahů týče. Zajímavé zkušenosti z terapeutické poradny ????????

23.09.2020 5 z 5