Petra.M - Příspěvky

Šepot mrtvýchŠepot mrtvýchA. Jones

Tak z tohoto dílu mám velmi rozporuplné pocity. Něco se mi líbilo, něco naopak vůbec. Hlavní problém je podle mě v tom, že autorka to má skvěle vymyšlené, ale nedokáže to dobře převést na papír, takže děj i dialogy jsou často zmatené, místy až nejasné. Možná by neuškodilo, kdyby byla kniha o krapet delší, aby autorka měla prostor k vysvětlení všech těch šíleností. I tak jsem ale zvědavá na další díl :)

29.11.2018

Po tvém bokuPo tvém bokuK. West

Jedním dechem přečteno. Knížka mi byla velice sympatická, jelikož si na nic nehrála, vše v ní bylo reálné, postavy skvěle propracované a celkový příběh nebyl žádné klišé. Autorka hezky pronikla do nitra hlavních postav, které neřeší jen své bouřlivé hormony, ale také psychické a sociální problémy.

05.11.2018

Cinder & EllaCinder & EllaK. Oram

Zaujalo mě, jak se autorka zmocnila tak notoricky známého příběhu, a dala mu nový a originální nádech. Proto jsem se do této knihy pustila. Začátek vypadal opravdu skvěle, byl dojemný a celkově působil jako ta nejlepší přípravná půda pro nový příběh "Popelky". Pak to ale šlo z kopce.
Hlavní hrdinka Ella sice prošla peklem a opravdu jsem ji ze začátku litovala, ale pak už to nešlo. Proč? Protože když vám pořád připomíná, jaký je mrzák, jak má na nic život, jak nenávidí svého otce a novou rodinu a stejně tak všichni nenávidí ji, tak pak Ellu přestanete litovat a trochu ji taky začnete nenávidět. Její postava byla tudíž dětinská a tragická.
Cinder alias Brian Oliver neurazil ani nepřekvapil. Od kluka, který hledá ve virtuálním vztahu s Ellou úkryt přes světem fotoaparát, nic vlastně nečekáte, protože celou dobu víte, že ON je ten princ na bílém koni, který bude pro Ellu vždycky ten jediný. Možná byl navíc až moc citlivý a romantický, protože jeho neustálé upřímné vyznávání lásky k Elle není moc typické pro muže dnešní doby.
Celkově podle mého názoru autorka nedokázala využít prostoru, který si vytvořila. Momenty, které byly stěžejní, nebyly skoro vůbec procítěné a rozvedené, a naopak momenty, které nebyly tak důležité, byly zbytečně vyhrocené.
Věřím, že kniha je a bude čtenářský velmi oblíbená a populární, ano, je to pěkný příběh, ale pro mě osobně má kniha nevyužitý potenciál. :(

27.09.2018

Prohnilé královstvíProhnilé královstvíE. Watt (pseudonym)

Prvními díly si autorky nasadily příliš vysokou laťku, kterou už očekávaně nepřekonaly. Kniha byla dobrá, čtivá, závěr i zápletka nebyly vůbec špatné, ale holt s pátým dílem už toho zas tolik nelze předvést.
Easton byl skvělý jako vždy, na něj nedám dopustit.
Takže jedna hvězda za Eastona, druhá za čtivost a třetí za happy end. :)

20.09.2018

Víš, že mi chybíš?Víš, že mi chybíš?E. Maskame

Kdybych shrnula všechny 3 díly, tak každý měl své plusy i minusy. První se mi zdál nejdynamičtější, dělo se tam toho nejvíc, hýřilo to emocemi, ale naopak postavy byly chvílemi na nervyjdoucí a nevyspělé.
Druhý díl byl přechodný, byly tam fajn pasáže, dobře popsané prostředí New Yorku, ale na mě to bylo až moc zdlouhavé a statické.
Tento třetí díl byl sympatickým zakončením příběhu Tylera a Eden, ale prostě mi tam chybělo takové to "kořeníčko". Začátek byl slibný - Tylerův návrat, společný rodinný výlet, a navíc se Eden chovala už trošičku důstojněji. Perfektní okolnosti, ale nedostatečně využité. Eden se nenechala moc dlouho přemlouvat, Tyler se párkrát usmál a už spolu fičeli do Portlandu. A tam to všechno bylo dokonalé, jedinečné, bezchybné. Takovým způsobem se vlastně vyvíjela celá druhá půlka knihy a stejně tak i skončila. Za happy end jsem sice ráda, ale prostě mi to přišlo strašně snadné.
Ale i tak autorce děkuji za dobrou YA trilogii, při jejímž čtení jsem se jak usmívala, tak uronila pár slz.

27.08.2018

Padlý dědicPadlý dědicE. Watt (pseudonym)

Nechci ani hodnotit novelu Poskvrněná koruna, která byla zařazena do této knihy. PROČ?! Shrnout na pár stránkách milion postav a ještě Gideonovu a Savanninu minulost i současnost zároveň byl podle mého úplně nesmyslný nápad. Buď napsat celý jejich příběh a nebo to nechat tak.
Tahle kniha má být přece hlavně o Eastonovi! A to se nakonec i docela povedlo, protože Easton Royal, to je úplně jiné kafe. Je to hlupák i chytrák, přitažlivý i otravný, boží i na zabití, a to je na něm to nejlepší. Jeho osobnost je jedinečná a přesto i reálná. Dělá chyby jako každý smrtelník a docela krutým způsobem za ty chyby pyká, i když mu to často ani nedochází. Líbilo se mi, jak se plácal v tom neznámém citu k Hartley, která byla tou hlavní "hrdinkou" v pravém slova smyslu.
Věřím a doufám, že další díl vydají co nejdřív, protože příběh Eastona a Hartley tímto dílem teprve začal.

19.08.2018

Řekni něco legračníhoŘekni něco legračníhoP. Ward

Začátek byl velice slibný, líbilo se mi, že to je zase něco trošku jiného, postavy vypadaly zajímavě a taky jejich životní příběhy byly originální, ale zhruba od půlky už to šlo z kopce. London byl tak dokonalý, že to bylo až nereálné. Takový chlap snad ani nemůže existovat! K jeho povaze a všemu se mi ani nehodila vizáž badboye. Rana mi zase připadala jako takové ztracené štěně, které by bez Londona posléze nepřežilo ani pár hodin. Knížka byla sice hezky napsaná, ale na mě až nechutně přeslazená, že musím dát jen 3*.

27.07.2018

Víš, že tě potřebuju?Víš, že tě potřebuju?E. Maskame

Tenhle díl považuji za příjemné pokračování, opět se to dobře četlo. Nemůžu si ale pomoct, děj mi připadal chvílemi zdlouhavý, některé popisy situací docela zbytečné, takže myslím, že asi o čtvrtinu by se dala knížka zkrátit. Závěr byl opět nejdynamičtější, a i když každého čtenáře určitě naštval, tak pro mě bylo zachování Tylera docela pochopitelné. Oceňuji také dobře propracovaný popis New Yorku. Těším se na závěrečný díl a doufám, že nezklame.

13.07.2018

Víš, že tě miluju?Víš, že tě miluju?E. Maskame

Vím, že takových knížek je milion, ale i tak mě zrovna tahle strašně bavila. Líbilo se mi jak prostředí, do kterého byl děj zasazen (prostě to k tomu pasovalo), tak i postavy, které byly sympatické, když měly být, a naopak. Jistě, nafouknutý hlavní problém lásky mezi nevlastními sourozenci nebyl úplně košér, když víme, že pokrevně neměli nic společného, ale asi mi to ani tak úplně nevadí, zatím. Hlavně bych ocenila postavu Tylera, která prošla dobrým vývojem, kdy nám autorka postupně odkrývala jeho minulost, a tím logicky vysvětlila jeho chování. A nejvíc mě potěšil epilog, ten určil směr dalšímu dílu a měl smysl. Po dočtení poslední věty na mě dolehly emoce celé knihy a ještě nějakou dobu ve mně doznívaly. A to každá YA kniha prostě nedokáže.

08.07.2018

Polámaná loutkaPolámaná loutkaA. Jones

Co víc .. je tam prostě všechno. Taky mi plno věcí není úplně jasných, všechno je do sebe zamotané, nic zcela zodpovězené, ale kupodivu mi to vůbec nevadí. Vynahrazuje to totiž emocionální dějová linka mezi Madison, Bishopem, Natem, která je neuvěřitelně silná a řekla bych, že docela i perfektně promyšlená. Pokud vás to chytne, tak už nepustí. Vlastní zkušenost ..

10.06.2018

Léto, kdy jsme se potkaliLéto, kdy jsme se potkaliR. Constantine

Milé, sympatické postavy, tak samo příběh .. a právě proto nic, co by čtenáře zaujalo nebo nadchlo. Žádná akce, žádné emoce, nekonečné popisy toho, jak to chodí na příměstském táboře, až jsem měla někdy pocit, jestli se nejedná o příručku pro správného táborového vedoucího. Autorčin styl psaní nebyl špatný, v některých momentech dobře vykreslila pocity hlavních hrdinů, ale to nenahradí vše ostatní, co téhle knize chybělo.

10.06.2018

Stříbrná labuťStříbrná labuťA. Jones

Sice nechápu, jak je možné, že se mi to tak líbilo, ale, sakra, je to tak :D Je to zvrácené tak, že jsem se nad tím zasmála a zároveň byla v šoku. Ano, hlavní hrdinka se sice chová jako holka bez jakýchkoliv zábran, jakoby se řídila jen základními lidskými pudy, což většině z nás žen není sympatické, ale myslím, že právě tohle byl autorčin záměr. Madison nemá být hodná, čestná a křehká hrdinka a dávat někomu příklad, má působit stejně zkaženě, jako všichni ostatní v té knize. A tohle je na tom jiné ve srovnání s např. Papírovou princeznou. Takže této sérii fandím, protože i když to je celé postavené na hlavu, tak to dává divným a přitažlivým způsobem smysl.

21.04.2018

Mapa k toběMapa k toběJ. Monninger

Prostě pěkná knížka. Kdo čeká nějaké dramatické zvraty, zážitky a pocity, tak bude možná lehce zklamán, ale to už záleželo jen a jen na autorovi. Nejde tam o běh Evropou, spíš je to o proplouvání pár známými evropskými městy, kde není důležité, kde jste, ale s kým jste. Vztah Heather a Jacka je z realistického pohledu trochu přitažený za vlasy, ale ne nereálný. Ovšem v anotaci nazvat Jackovo tajemství TEMNÝM, je asi to nejvíc zavádějící. Protože jeho tajemství je všechno, jen ne temné. Možná proto jsem od knihy čekala něco jiného. Ale jako oddechová četba - dobrý.

08.04.2018

Možná jednouMožná jednouC. Hoover

Skvělá kniha, přečtená jedním dechem. Velmi se mi líbil jednoduchý a výstižný autorčin styl psaní, žádná zbytečná slova a kudrlinky. A hlavně její schopnost přenést pocity postav na čtenáře. Příběh byl navíc opravdu takový, že by se mohl ve skutečnosti stát komukoliv z nás, nic nelogického nebo nereálného. "Možná jednou" se někomu stane :)

31.03.2018

Bratři KaramazoviBratři KaramazoviF. M. Dostojevskij

Nesmírně složité, děsivé a úžasné dílo ... dalo by se číst stokrát dokola a pokaždé v něm člověk najde něco, co předtím minul nebo pochopil jinak. Tím květnatým, přeplácaným ruským stylem psaní může sice čtenáře odrazovat (viz 850 stran), ale z ničeho nic se tam objeví tak úderné a důležité věty, které stojí za překonání těch X nadbytečných. Za sebe doporučuji shlédnout česko-polský film Karamazovi (2008), kde režisér a herci dokonale zdramatizovali toto dílo.

18.03.2018

Losing itLosing itC. Carmack

Oddechové čtení, když chcete vypnout, děj docela odsýpá, ale je prostě až moc jednoduchý. Člověk může přeskakovat stránky a nic mu neunikne, děj pochopí i tak :) A těch tiskových chyb ...

10.01.2018

InfernoInfernoC. Doyle

Jakože WOW ... málo kdy se stává u nějaké young adult trilogie, že je druhý díl o tolik lepší než první. Tady z toho jsem si sedla na zadek. Má to spád, děj se děje a ne vleče, přijde i něco nečekaného, všechno má hlavu a patu, nepostrádá to ani decentní humor. Musím říct, že už se mi dlouho nestalo, že bych tak soucítila s postavami a vnímala jejich bolest a pocity přes pouhá slova na papíře. Opravdu, klobouk dolů...

15.11.2017

Palác lžíPalác lžíE. Watt (pseudonym)

Třetí díl dostatečně zakončil tuto Royalovskou sérii, přišel mi na stejné úrovni jako předchozí dva díly, což vlastně ale není úplně pozitivní, jelikož jsem doufala ve větší drama. Mohlo se konat, ale nekonalo se. Jedná se ale o oddechový dívčí román, nikoli žádnou krimi detektivku, takže to autorce nemůžu zazlívat.

22.10.2017

Úbohá LízaÚbohá LízaF. M. Dostojevskij

Krátká sentimentální povídka "Ubohá Líza" od N. M. Karamzina je dílo s jednoduchým příběhem zapadajícím do doby a místa dění, který ale i přesto zapůsobí na lidské emoce, což je vlastně úkolem tohoto literárního směru. Jde už na díle poznat předzvěst romantismu, já osobně povídku četla v ruštině, a velmi se mi líbila forma a styl psaní.

01.10.2017

VendetaVendetaC. Doyle

Přidávám se, s Royalovou sérií to má společného docela dost, a s tématem italské mafie zase připomíná Sempre. Docela by mě zajímalo, jak se stalo hitem zapojovat do děje bohatou rodinu plnou sexy kluků společně s italskou mafií, ale budiž, prostě pokus o něco nového. Neříkám, že je ten pokus neúspěšný, ale osobně tomu moc nefandím. Každopádně samotná kniha je napsána dobře, má spád i jakousi zápletku.

24.09.2017

Papírová princeznaPapírová princeznaE. Watt (pseudonym)

I přesto, že to není nic nového pod sluncem, tak si troufám říct, že tato knižní série je kladným přínosem mezi dívčí literaturu. Je to čtivé, hravé, vtipné a docela napínavé, chytne vás to a nepustí. Přečetla jsem to rychle a druhý díl ještě rychleji. Určitě neurazila :) Vřele doporučuji.

Hrej hráčemHrej hráčemE. Hart

Přečetla jsem docela dost knih pro dospívající mládež a, bohužel, tato patřila zatím mezi ty nejslabší. Až moc předvídatelný děj, nezáživný dialog postav, žádná postava nebyla nijak zajímavě prokreslena ani dokreslena. Narážky na bratra hlavní hrdinky nenesly pořádně žádný význam. Ani jedna věta ve mě nevzbudila emoci, kterou by měla. Je jasné, že v takovém žánru se nedá pořádně přijít s něčím originálním, ale tohle tedy nemělo žádnou šťávu.