PetK PetK komentáře u knih

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarian (p)

Čtyři milostné příběhy, které spojil jeden milenec, pro mě tak trochu vedlejší postava, hlavní byly ty ženy. Četlo se to velmi dobře a každý příběh by mohl fungovat i sám o sobě. Nejsem si jistá, jestli jsem "pochytala" všechna propojení postav. I tak moc fajn.

25.02.2024 4 z 5

Zahalte jí tvář Zahalte jí tvář P. D. James (p)

Řekla jsem si, že zkusím víc poslouchat rozhlasové hry. Tohle byla jednohubka, trochu úsměvná ve srovnání s dnešními propracovanými detektivkami a thrillery. Ale poslech příjemný.

25.02.2024 3 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Jak (údajně) říká Radkin Honzák: "Rodiče to myslí dobře a dělají to blbě." Rodina, která má tajemství, a každý v ní má své vlastní tajemství. Nenaplněné ambice, křehká rovnováha rodiny, snaha vyniknout/zapadnout... Každé z postav mi bylo svým způsobem líto. Čtení plynulo bez škobrtání.

09.02.2024 4 z 5

Mateřské mléko Mateřské mléko Nora Ikstena

Pár prvních kapitol mi trvalo, než jsem pochopila, že se střídá vyprávění matky a dcery. Téma sovětských republik mě zajímá, popis života lidí, kteří žili v kleci. Ke konci už pro mě kniha trochu ztrácela spád - vyprávění téměř bez přímé řeči, vyústění bylo poměrně jasné... na konci dojemné. Přesto, kdyby to bylo delší, asi by mě to už nebavilo.

31.01.2024 3 z 5

Jižanské stromy divné ovoce nesou Jižanské stromy divné ovoce nesou Percival Everett

Humor jako z Pulp Fiction, bizarní a černý, to můžu. Místy až groteska (taky jste to živě viděli zfilmované?), zábavná, krátké kapitoly nahrávaly svižnosti. Pod vtipným povrchem závažné téma. Velmi povedené.

Edit: po pár dnech měním hvězdičky ze 4 na 5, protože tu knížku pořád nemůžu dostat z hlavy. Postupně mi teprve dochází závažnost tématu a zároveň trvá obdiv k tomu, že to autor dokázal podat velmi čtivou a vtipnou formou, aniž by cokoli z toho znevažoval. Fakt doporučuji.

22.01.2024 5 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Ať se na mě milovníci klasiky nezlobí, ale mě to nezaujalo minimálně... U audia jsem ztrácela pozornost, šovinistické poznámky beru jako "úlitbu době", ale prostě za mě přežité.

22.01.2024 2 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Taková skládačka příhod jedné rodiny. Chvíli jsem hledala červenou nit, která by je všechny spojovala, až jsem pochopila, že tam není. Což není výtka, jen konstatování osobní preference. Víc by si tu knížku asi užil někdo, kdo má rád hmyz. :-)

18.01.2024 3 z 5

Nives, co to povídáš? Nives, co to povídáš? Sacha Naspini

Výchozí situace jako z Monty Pythonů, to jsem nemohla nechat ležet. To, co se na začátku zdálo jako úplně střelený příběh, pokračuje jako úplně střelená psychoterapie, kde se během jednoho telefonického sezení uvolní všechny křivdy nahromaděné za desetiletí. A jisté absurdno stále trvá. Je to spíš povídka, novela, svižná a osvěžující.

15.01.2024 4 z 5

Pobřežní cesta Pobřežní cesta Raynor Winn

Jsem z těch, kteří "až to jednou bude možné" touží dojít pěšky do Santiaga (nebo kamkoli jinam). Bavilo mě, že hlavní hrdinové z toho našeho krysího závodu neutekli záměrně, prostě je k tomu dohnala situace, a přece nakonec zjistili, že nic lepšího je nemohlo potkat. Vlastnit to, co si nesu na zádech, nevědět, jaké je datum, mít v kapse pár kaček a v hlavě jen starosti o to, kde budu dnes spát... jo, to chci.
Podání mi už tak moc nevyhovovalo jako námět. Dana Černá v audiu odvedla velmi dobrou práci, ale na mě to bylo tak nějak popisné spíš než emocionální. Ještě mám v zásobě Bouřlivé ticho, určitě se do toho časem pustím, ale wow efekt se nekoná.

12.01.2024 3 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Četla jsem to dlouho, snad tři měsíce (mám na čtení čas jen před spaním). V takových případech mám občas problém zapamatovat si detaily ze začátku knihy. Za mě byly popisy už občas opravdu zdlouhavé a uvítala bych větší svižnost. V polovině jsem to téměř vzdala, pak se to pro mě zase rozjelo a ke konci už jsem se vyloženě nemohla dočkat, zda a jak se "to" stane.
Obecně to mám s Kingem tak, že "čím míň duchové, tím líp". Tady stačilo v podstatě "jen" přijmout fakt, že lze cestovat časem. (Btw můj favorit je trilogie Pan Mercedes v audiu, Jan Kanyza je tam skvělý.) Některé pasáže byly úžasně barvité, efekt motýlích křídel mě zajímal vždycky, konec byl pro mě smutný, dojemný i nadějeplný.
Jsem ráda, že jsem si to přečetla. Jen bych uvítala celý příběh víc zhuštěný.

12.01.2024 4 z 5

Síla psa Síla psa Thomas Savage

Nemůžu se bohužel pořád ubránit srovnání s Na východ od ráje, které jsem s velkým a příjemným překvapením poslouchala v létě. Zatímco Ráj mě opravdu bavil, tahle kniha mě nějak nedokázala vtáhnout, i když jde o velmi podobné téma i styl vyprávění. Otakar Brousek ml. je velmi zdatný v načítání audioknih, tomu nelze nic vytknout. Přesto se mě příběh nějak nedokázal dotknout...

09.01.2024 3 z 5

Reminiscence Reminiscence Dominik Dán

Bavilo mě tentokrát téma, historie by se měla pořád připomínat. Jinak klasicky dobrá dánovka v audiu ve slovenčině.

04.01.2024 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Petra Klabouchová si zvolila těžké téma... o kterém je ale potřeba mluvit, a to především s těmi, kteří tvrdí, že za komunistů bylo líp. Ne, nebylo, komunisti jsou svině. Poté, co jsem četla pár čtenářských postřehů, jsem se obávala ještě víc drastických scén, ale nebyly "potřeba". Ta hrůza, která se děla, byla patrná i tak.

04.01.2024 5 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Jednohubka na novoroční odpoledne. Příjemně oddechové. U obou povídek si dokážu představit rozpracování do celé knihy.

01.01.2024 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Nedoposlouchala jsem, nebyl to můj šálek kávy. Přišlo mi to jako spíš YA, nedokázalo mě to zaujmout.

20.12.2023

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Mimořádná žena, pozoruhodný příběh. Zaráží mě, že od doktorce Kálalové se obecně moc neví.
Poslouchala jsem audio. Bohužel mě moc nezaujala forma, jakou byl její příběh zpracovaný, v podstatě popisně. Nějak tomu chyběly emoce, na to, co všechno prožila. Když to zjednoduším, působilo to na mě jako: "Vlasta měla strach - porod se nakonec podařil." Kde je nějaké napětí, gradace? je to škoda...

18.12.2023 3 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Tohle je asi ten typ knížky, kterou jsem měla raději číst než poslouchat. Myslím, že audio tomu spíš uškodilo, nebylo mi příjemné.
Film Mlčení jehňátek zná asi každý a bavilo mě zjistit, co scenaristé vypustili, stejně jako vyšetřování v době před mobilními telefony a dalšími vymoženostmi.

13.12.2023 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Na mě to bylo trochu moc melodramatické, což podtrhoval ještě způsob, jakým to bylo načtené. Když někdo napíše a druhý procítěně přečte, že "muži štkali", je to na mě až příliš patosu najednou. Příběh dává nahlédnout do jiné, pro nás poměrně vzdálené kultury, což oceňuji.

11.12.2023 3 z 5

Anglické obludy Anglické obludy James Scudamore

Kamarádka byla nadšená, já jsem odložila asi ve čtvrtině. Nedokázala jsem se vžít do postav, jako by mi tam chyběly emoce a zůstaly jen popisy...

31.10.2023

Obsahově určitě zajímavá knížka, ale nějak jsem se do toho nedokázala dostat... Nevím přesně - vytvořit si vztah k jednotlivým postavám? Najít si nějakou propojovací linku? Trochu jsem se ztrácela i v množství postav, kdo je Němec a kdo Čech... Jistě je to cenné dílo, no my jsme si nějak nesedli.

31.10.2023 3 z 5