Peternikdy Peternikdy komentáře u knih

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Neuveriteľne zábavná knižka o niečom, čo človeku nepripadá ako priestor a príležitosť čo len na dobrú poviedku. Zábavné od počiatku do konca; doslova nebezpečné pre bránicu čitateľa.

14.02.2018 5 z 5

Galapágy Galapágy Kurt Vonnegut Jr.

Páčilo sa mi to celé, ale najviac mi sedí tá dôsledná logika prebiehajúcej antievolúcie a paradoxu všetkého, na čo si len vzpomeniete. Jeden z naj postapo románov, čo som čítal (zameriavam sa). Výrok "...I riekol mandarax..." sa mi dostal do slovníka. Výborné pre niekoho, kto má takéto vecičky rád. A originálne, pán Vonnegut neopisuje, nepoškuľuje.

Malevil Malevil Robert Merle

Majster pera Merle. Malevil je silná a veľmi originálna vec v žánri postapo. Hlavný hrdina je hnusný narcis a truhlík...pravdivý až strach. Veľmi, veľmi dobré.

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Pro mne učebnice psychologie. Takového Foltýna jsme už všichni natrafili. Vzpomněl jsem si, když jsem četl tuhle knížku. Perfektní.

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Dlho som dal na mýtus Chandler. Knižka Hluboký spánek mi pomohla zobudiť sa. Phil Marlowe je mačo s aforistickým slovníkom. Tak ale nikto nemyslí a nikto sa tak nevyjadruje (okrem podobne pitomých postáv Oscara Wildea). Príbeh samotný je pod priemerom známych detektívkárov americkej drsnej školy. Na chatu keď prší dobré, inak nie.

Žhářka Žhářka Stephen King

Dobré na tomto nekonečnom románe je to, že pán King nakopol všetky zločinecké tajné služby a celý všivavý establishment, jedno či v Štátoch, v Bruseli, na Slovensku. Sú to hajzli a pášu zlo; nevidení, v bezpečí a za naše prachy. Inak o tomto románe ťažko povedať niečo dobré. Dá sa dočítať konca, ak má človek dosť času. Nápad dobrý, len keby to nestrácalo dynamiku. Zívate, ožijete, zívate, ožijete.

13.02.2018 1 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Talizman pokladám za relatívne najlepšiu (najmenej špatnú) kingovku z tých, čo som čítal. Napriek nekonečnému rozmeru (hrúbka počtu strán, používam ako ťažítko pri lepení) sa aj nefanda kingoviek pomerne hladko dočíta konca. No pamätať si o čom to sakra vlastne bolo...musel som ju narýchlo prebehnúť, aby som sa pred napísaním tohoto komentáru uviedol do obrazu a ubezpečil, že ju v živote určite nechcem čítať dvakrát.

13.02.2018 2 z 5

Tak toto som nedočítal, a som rád. Deväťročné dievča tak nerozmýšľa. Viem to, som trikrát otcom. Pre mňa fakt ultrablbina. Strata času, ktorý som mohol investovať do omnoho lepšej knižky niektorého z autorov, ktorí milióny nezarábajú a píšu výborné veci.

13.02.2018

Skryté okno je detektívka. Obstojná aj pre skúseného konzumenta detektíviek. Zvyšné tri sú splašky, z ktorých Langolieri (Časožrouti) ešte človeka až tak neotrávia, proste len nestoja zaveľa. Zvyšné dve sú fakt hrozné rodokapsy, ohrublé, primitívne, bez fantázie, bez trojrozmerných postáv, bez vkusu. Ani len aspoň ako tak literárny slovník; nič než ohrublé kecy absurdného pseudopríbehu. Osobne mi práve dvojknižka Štyri po polnoci pripadá ako reprezentatívny vzorok kingoviek pre niekoho, kto v Kingovom fanklube nie je.

Carrie Carrie Stephen King

Stará kingovka, jedna z mála krátkych, takže vás nestihne znudiť či otráviť. Nápad výborný, postava matky psychopatky ...mega záver, hodný veľkolepejšieho románu. Na Kinga (pokladám ho za umelo nafúknutý mýtus, v skutočnosti na úrovni Ungera) dosť dobré, lebo dosť krátke a dosť pravdivé v načrtnutí toho, ako decká dokážu byť kruté a hnusné. Rovnako ako dospelí. Ibaže v realite nenaserú niekoho ako je Carrie. Bohužel.

Na vlnách Orinoka Na vlnách Orinoka Jules Verne

Silnou stránkou tejto knižky nie je zápletka, ale cesta samotná. Je to skoro bedeker. Okrem nájazdu armády korytnačiek fajn hladučké čítanie pre niekoho, kto miluje cestovať po rieke. Knižka sa mi páčila, i keď uznávam, že do bestseleru jej dosť chýba. Dávam päť hviezdičiek, ale naozaj len za svoje cestovateľské pocity s ňou spojené.

Michal Strogov Michal Strogov Jules Verne

Tuhle knížku jsem nedočetl. Druhá z verneovek, kterou jsem nedal, i když jsem fakt chtěl. Na pana autora patrně hrozně tlačil vydavatel, nebo co. Bez nátlaku a při jasné mysli by to myslím předělal, jakmile by to po sobě přečetl.

13.02.2018 odpad!

Maják na konci sveta / Denník stroskotanca Maják na konci sveta / Denník stroskotanca Jules Verne

Denník stroskotanca je fajn čítanie, no zďaleka nie tak dobrý ako Maják na konci sveta. V Majáku totiž nie sú vyložené nezmysly, ktoré dospelého čitateľa zvyčajne obťažujú až znechucujú. Dialógy sú pravdaže miestami verneovsky toporné a divadelne nevierohodné, ale inak...krásny, i keď (opäť verneovsky) krutý príbeh.

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Pro mne čistá nuda. Materiál na povídku, roztažen na zrúdně dlouhý román.

Nesmrtelný kovboj Nesmrtelný kovboj Mirko Pašek

Pašek je dobrý, moc. Jakkoli dnes nemoderní, je to stále hezké čtení. Nesmrtelný kovboj je mnohem věrohodnější western než jsou stovky jiných, pověstnějších. I když se mne nelíbil konec, je dle mého takový nemastný neslaný. Asi proto, že je neliterárně věrohodný. Nic na efekt.
Chtěl bych být Mirko Paškem.

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Úžasná knížka...plná příšerných nesmyslú. Méně by bylo více platí u tohohle románu stoprocentně. Méně kondorú, odnášejících v pařátech urostlého dvanáctiletého kluka a pak, se střelou v boce, ladně s uvedeným břemenem přistávajících. Méňe otravného pitomce Paganela, který je zde vědcem, aniž by věděl byť jenom kde sa nachází; týpek na hranici mentální dysfunkce - pane Verne, to jste...lecčeho méně.
...ale hezký, hezký příběh.

09.02.2018 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Asi sa tu už povedalo všetko, čo sa o tomto románe vôbec povedať dá...perfektný aj mizerný, otriasajúci aj nudný, táraniny aj hlboké úvahy. Všetko možné. A je to tam, naozaj. Prečítal som si to rád a takmer jedným dychom, no už to v živote čítať nechcem

09.02.2018

Mafiáni 2 - Danišovci - Peter ,,Žaluď“ Steinhübel – Diničovci Mafiáni 2 - Danišovci - Peter ,,Žaluď“ Steinhübel – Diničovci Gustáv Murín

Neuvěřitelně na mne púsobí, že kompilátor Murín je nabízen v stejných seznamech jako Ludlum, Nesbo, Cook, Wyeth nebo Miller, ačkoliv jeho subliterární práce nemají s autorskou tvorbou moc společného. Jsou to kompilace novinových zpráv a policejních spisú. Pseudodílka vypočtená na efekt, přesněji, na peníze. Řidiči tramvají, taxikáři a možná mladí fízlové s ambicema to patrně čtou, tak se to pořád a pořád lepí doma na PC a pak tiskne, aniž by to mnělo co s literaturou. Nudná publicistika pro poldy. Nic pozitivního, nic jakkoli hodnotného, nic byť jenom autorského ve smyslu tvorby.

29.12.2017

Mafiánsky kuriér Mafiánsky kuriér Ronald Wyeth

Mafiánsky kuriér ...název bohužel připomíná známý film pro nenáročné, na rozdíl od zmíněného filmu však jde o mnohem hodnotnější dílo i pro docela náročné čitatele, mluvíme-li o žánru thrileru a dobrodružné literatury. Autor má svúj jazyk, na někoho múže púsobit mírně...řekneme historicky, je to ale originální a čtivé. Děj nemá slabá místa, je věrohodný a místy zlehka ironizujíco vtipný. Hlavní hrdina motorkář Ante není vúbec jako Chuck Norris, jak tady bylo zmíněno, nýbrž je to proste šikovný, mazaný pracant s obdivuhodnou umíněností dotáhnout věc do zdárného konce. Žádný superhrdina; místy padá únavou, místy pochybuje o všem a o sobě nejvíc, leč maká dál a nakonec to dá. Příběh, jakkoli na skutečném základě, je zajisté víc než zpúlky fikce, nicméně skvěle napsán, bez logických chyb, se znalostí všeho, o čem autor mluví. Doporučuji!

26.12.2017 5 z 5

Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu George Beahm

King síce napísal okolo šesťdesiat hororových románov, ale otázka je koľko z nich fakt stojí za prečítanie...a koľko patrí do žánra tzv. zbytočnej literatúry. Mňa osobne nudila alebo vyložene otrávila väčšina toho, čo som od neho čítal. Takže Beahmovo dielko si prečítam s veľkým očakávaním.

10.12.2017