Petass Petass komentáře u knih

Podfuk jako víno Podfuk jako víno Peter Mayle

Peter Mayle píše vtipně, příběhy obvykle lehce plynou a člověk si jen užívá lenivou Francii. Tady tomu nebylo jinak. Vzhledem k rozsahu jsem neočekávaná žádné převratné dílo. Dostala jsem fajn detektivku v paperbackovém balení, celkově jednoduchý a naivní příběh. Ideální na cestu šalinou, nebo možná letadlem do Paříže. Překlad byl ovšem místy děsivý... to by snad praštilo do očí i třeťáka. Mayle ode mě dostává 3, překladatel 1 hvězdu. Další díl si přibalím na nejbližší dovolenou :)

24.04.2024 3 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Bavilo mě to! I když bylo stránek neobvykle mnoho, chtěla bych číst dál a dál. Kdyby kniha nepatřila do série asi by mě téma sociálních sítí odrazovalo, to by byla chyba, pohltilo mě to. Hvězda dolů za konec. Tolik odboček, teorií, možností, internetové diskuze na x stranách a pak je vyřešeno za chvíli a spousta věcí nevysvětlena... zklamání!!! Chci dalších 100 stran s podrobnostmi vedlejších linek a polibkem!!!

23.04.2024 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Stejné schéma, jiná země. Co jak bude víte hned, nebo si domyslíte po pár stránkách. Všichni, co přečetli víc než jeden útěk už nic složitějšího nečekají... já jsem tentokrát utéct potřebovala... v tomhle díle mě nic vyloženě nerozčilovalo, jen jsem si užila naivní romanťárnu v hezkém prostředí.

14.04.2024 3 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Nevím, proč jsem s touto sérií tak dlouho otálela a proč jsem si v knihovně vzala jen jeden díl! Chtěla jsem si knihy přečíst dřív, než uvidím filmy, no ale páni! Nemohla jsem se odtrhnout, přečetla jsem ji za jeden den, nešlo jinak, věřila jsem hrdinům, litovala Peeta, nenáviděla kapitol... Skvělá jízda! Těším se na další díl!

13.04.2024 5 z 5

Přísně tajný spolek svérázných čarodějek Přísně tajný spolek svérázných čarodějek Sangu Mandanna

Krásná milá laskavá :) knížka plná naděje a přátelství! Anotace slibující spoustu objetí je naprosto výstižná. Pokud hledáte něco milého k hřejivému šálku čaje a teplé dece, tohle je to pravé. Všichni jsme jen hvězdný prach...

13.04.2024 4 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

Originální námět, přečetla jsem velmi rychle. Bohužel, potenciál autor nedokázal využít. V tomto směru souhlasím s komentářem Pepa0216 níže. Kromě nešťastné práce s hlavní zápletkou mi vadily i drobné 'hlouposti', díky kterým jsem nedokázala uvěřit, že by vesmírný výlet mohl být realitou... Zdařilá YA sci-fi, která mohla být něčím víc. Pokračování si ale přečtu, nebudu mít velká očekávání, třeba mě autor překvapí.

07.04.2024 3 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Průměrná červená knihovna, Island a prostředí hotelu byly fajn, hlavní postavy se mi taky docela líbily. Čím dál víc mi ale u Julie vadí, jak si zjednodušuje a idealizuje prostředí. Hotel by určitě nemohl fungovat s jedním kuchařem apod. Jinak jsem dostala, co jsem očekávala. Byla to i docela sranda. Na vyčištění hlavy fajn.

02.04.2024 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Miluju ten skvěle namíchaný koktejl detektivního vyšetřování, osobních vztahů, popisů Londýna, nesčetných a originálních postaviček. Je tedy až zarážející, jak nikdo v Londýně neumí připravit správně čaj :) Užila jsem si každé písmenko. Tento díl byl pro mě po Volání kukačky zatím nejlepší. Nemůžu se dočkat dalšího dílu!

31.03.2024 5 z 5

Mojenka Mojenka Olga Stehlíková

Nedočetla jsem... knížek psaných z dětského pohledu už jsem pár přečetla a tady mi to přišlo strašně nepřirozené. Přišlo mi to jak mix špatného Hrdého Budžese a Kde zpívají raci. Na dané téma občas vzpomenu na Volání netvora, ten mě hodně zasáhl. Mojenka bude skvělou českou knihou pro mladší čtenáře, nebo pro ty, kteří společenská témata vyhledávají. Třeba ji zkusím někdy znovu a potkáme se. Teď je času málo a dobrých knih hodně.

23.03.2024

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nevím, proč jsem knihu při povinné četbě vynechala! Nějak mě nelákala utopická sci-fi... Ale to byla chyba! Skvělá, ale znepokojující kniha. Kdykoliv jsem ji otevřela padla na mě úzkost jako deka, jako by snad mělo spadnout samo nebe... a pak v jednom okamžiku najednou obrat o 360 stupňů. Jeden nádherný odstavec, jehož poselství si ponesu dlouho. Tohle si přečtěte a vydržte do konce!

20.03.2024 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Já jsem to věděla! Ale i tak jsem si pomalé vyšetřování a závěrečné odhalení užila. Spousta zajímavých postav, popisů, londýnských hospod a sněhu. :) I když mě druhý díl bavil a těším se na pokračování série, nechápu to nízké hodnocení Volání kukačky. Jednička byla dle mě ještě o fous lepší. Těším se, k čemu dalšímu odhalí Cormoran u Robin nadání a jak se jejich kancelář rozvine.

20.03.2024 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Nechápu, proč jsem se sérii tak dlouho vyhýbala, asi jsem si nechtěla autorku spojovat se špatnou knihou... Ale tahle kniha byla sakra dobrá!!! I přes pomalé tempo a podrobné popisy, až jsem se musela někdy pousmát, do jakých detailů autorka zachází, mě kniha neskutečně bavila, přečetla jsem ji za víkend. Mám ráda spíš klasické detektivky, než potoky krve a sadistické vrahy. Kukačka je přesně můj šálek kávy. Cormoran Strike má tak akorát správnou směs šarmu, vtipu a inteligence. Robin ho skvěle doplňuje. Doporučuji a těším se na další díly!

10.03.2024 5 z 5

Hon na knížete Draculu Hon na knížete Draculu Kerri Maniscalco

Strašně se mi to táhlo a první část mě hrozně vytáčelo neustálé ohlížení Audrey Rose za předchozím případem. Tento díl mi přišel strašně na sílu poslepovaný, postavy i celá akademie byly divné, pro mě nesmyslně fungující. Dočetla jsem jen proto, že jsem chtěla znát viníka. Myslím, že autorka nečetla Desatero doporučení Pátera Knoxe, mám pocit, že v tomhle díle porušila většinu z nich. Až to působilo úsměvně. I na YA mi to přišlo málo. Pokračování stejně přečtu, ale už nemám žádná očekávání.

22.02.2024 3 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Ze série mě nejvíc bavil první díl a ten si také nejvíce pamatuji. Povídky byly fajn, ale bohužel jsem si často nevybavovala podrobnosti ze série, ke kterým odkazují. Asi by mi vyhovovalo, přečíst nejprve sérii znovu. Kvalita příběhů je proměnlivá, což už tak u antologií bývá. Každému se může líbit jiná povídka. Přes všechna "ale" to bylo překvapivě dobré a návrat do světa Smrtek mě bavil. Doporučuji!

12.02.2024 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Stále stejná šablona, ale tenhle díl mě bavil. Příjemný oddech. Bohužel mě autorka s každou další knihou rozčiluje víc a víc drobnými zbytečnými nesmysly, odkazy na značky a opakováním popisů. Když jsem četla, znovu, že Toddova matka vypadá příliš mladě na to, aby byl její syn, dokonce jsem chvíli hledala, jestli nejsem omylem o pár stran zpět... je to hrozná škoda, tyhle prkotiny sráží jinak fajn příběh dolů. V českém překladu mi vadilo přeložení cupcake jako "dortík". K vodě, nebo ke krbu stačí.

12.02.2024 3 z 5

Zahradnictví Zahradnictví Petr Jarchovský

Nebylo to špatné, ale ani žádný zázrak. Dočteno jen díky výzvě, jinak bych ji dávno odložila. Filmy jsem neviděla. Na knize je bohužel hrozně znát, že jde o přepis scénáře. Nemohla jsem se přenést přes styl strohých informativních a popisných vět bez přídavných jmen či citového zabarvení. Výsledkem bylo, že mě to velmi často nebavilo... navíc mi postava Jindřicha strašně stále připomínala Pelíšky. Ovšem přetrvával spíš pocit kopie než pozitivní navázání. Možná i ty tři hvězdy jsou hodně. Snad 2,5 hvězdy, ale bude to hodně individuální, vám se klidně líbit může...

01.02.2024 3 z 5

Vinice v Provence Vinice v Provence Ruth Kelly

Ničím nepřekvapí, ani nenadchne. Dostanete to, co slibuje. Strašně dlouho mi ale trvalo, než jsem se začetla. Obvykle mám ráda knihy s barvitými popisy, ale tady mě to první třetinu knihy ubíjelo. Ohledně výroby vína mám pocit, že některé věci se ztratily v překladu... O vinařství mám trochu povědomí, takže mi popis výroby a "laboratoře" Jeana-Marka úplně nepřišly v pořádku. I jednání některých postav bylo těžko uvěřitelné. Romantická oddechovka na víkend. Nic víc.

29.01.2024 3 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Nic jsem neočekávala, přibrala jsem si ji v knihovně vlastně náhodou. Když o tom přemýšlím, ležela v oddělení YA a tomu podle mě i odpovídá, za horor bych to neoznačila. Chtěla jsem původně číst historický román s milostnou linkou, ale jak na potvoru byly všechny mnou chtěné půjčené. Zcela překvapivě tato kniha vlastně splnila má přání. Bavilo mě to, četlo se to samo, Jacka jsem odhalila, ale nevadilo mi to. Místy nechutné popisy, ale to se u tématu Rozparovače asi očekává, naštěstí mě už v tomto směru otupily série Petera Maye. Hvězda dolů za nepříjemně zdůrazňované feministické téma. Těším se na pokračování s Drakulou!

27.01.2024 4 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Příběh o lásce k domovské krajině, přírodě, muži a dítěti. O nutnosti a odvaze přežít, co nám život postaví do cesty a plynout dál... jako řeka. Bohužel mě autorka nedokázala vtáhnout, k Viktorii jsem si nedokázala vytvořit vztah a pohnutky k přesunu svého domova jsem jí nedokázala uvěřit. Souzním s komentářem Jaroiva níže. Amerika stále není schopna se vypořádat s rasismem a já jsem se neuměla vyrovnat z dalším příběhem z dlouhé řady. Kniha je srovnávána s Kde zpívají raci, ta pro mě předává čtenáři zcela něco jiného: bezbřehou sílu popisů přírody, které vám vyvstávají před očima a nepodstatným se stává paradoxně děj. Tady nefungovaly ani popisy ani děj... Pro mě průměr, ale určitě za přečtení stojí.

25.01.2024 3 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Nevydržela jsem a vzala do ruky další díl. Tento mě bavil o něco víc díky novému schématu dovolené na lodi. Bylo to fajn, ale autorka využívá i tady mechanismy úplně mimo realitu. Meddie například po půl hodinové instruktáži může řídit silný motorový člun a vozit hosty?! Tak to těžko! Podobných berliček by se našlo... je to zábava a to je důvod proč její příběhy čtu, odpočinu si u nich, ale věřit jí je nedokážu. Škoda. Na hory či k vodě fajn.

22.01.2024 2 z 5