Peřinka Peřinka komentáře u knih

Hypotéza zla Hypotéza zla Donato Carrisi

Slabší než první díl. Ačkoliv počátek byl velmi slibný, zklamalo mě rozuzlení a často nepochopitelné chování postav a od jisté části i zbytečně vleklý děj. Nicméně Carrisiho nezavrhuji a dám šanci třetímu dílu.

06.02.2022 3 z 5

Piruety Piruety Tillie Walden

Nádherné ilustrace, ale něco mi v tom příběhu chybělo. Jako by tam vždycky chyběl kousek skládačky, který si musím domyslet. A dává to smysl, autorka Vám poodhalí jen část svého života, ale já chtěla prostě vědět víc :)

06.02.2022 3 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Už Vás unavuje stále stejný scénář českých autorů? Životy obyčejných lidí, na které brzy zapomenete? Nebo válkami zkoušené rodinné generace? Popřípadě co všechno nám socialismus udělal?

Tak šáhněte po téhle knize, protože je to jiné. Je to smutné i vtipné. Je to ze života, ale je to i po životě. Budete rybka, budete český symbol v podobě lva. Budete se smát i přemýšlet nad smyslem života. A přitom je to tak prostý příběh. Přeji příjemné počtení!

06.02.2022 5 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Moje první kniha od Pratchetta a určitě ne poslední. Magie v úplně jiné podobě, než na co jsem u fantasy zvyklá. Kouzelné dialogy, neotřelý humor a perfektní překlad.

18.01.2022 5 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Nevěděla jsem jestli dát 3 nebo 4 *, nakonec je to takových 3,7*. Kniha se četla dobře, myslím, že ani nemusíte být skalní fantasy fanoušek, až na jednoho draka s existencionální krizí se nějaké extra mystično nekonalo. Což někomu může vadit, kniha byla namísto toho obohacena o thrillerovou zápletku, která místy měla hezký spád, jindy se naopak trochu courala.

Postavy a jejich motivy jsou dobře vykreslené, zápletce taky nemám co vyčíst. Ve zkratce se zde máme mladého Petardu z chudých poměrů, který sice často přestupuje zákon v srdci je však dobrý a pro svojí mámu by udělal cokoliv. Pak na scénu vstupuje poslední přeživší drak Vern, který kouká na Netflix, po nocích do sebe leje vodku a často se pouští do křížku s aligátory a kanci z močálu a souhra náhod mu přivede do cesty právě Petardu. A hl. záporáka nám zde hraje vrchní seržant Hooke, který je špatný skrz na skrz a má spadeno jak na Petardovu mámu tak na draka a velké mafiánské jmění.

To zní celkem slušně co? Je to dobrý, ale velkým mínusem knihy je, že autor nepíše pro jasnou věkovou skupinu. Sama nevím jestli bych to zařadila do youngadoult nebo do dospělých... Každopádně přečtení nelituji :-)

11.10.2021 4 z 5

Chata 1879 Chata 1879 Josef König

Asi jsem od knihy očekávala víc i s ohledem na kladná hodnocení. Uznávám, že se to čte dobře a překvapivě bych to zařadila k oddechové literatuře a to i navzdory tomu, že vás má kniha uvést do mysli alkoholika a jinak nemocných pacientů. Určitě jsem četla knížky, které byly na toto téma více obohacující. Nemusíte se bát, že byste po přečtení byli v depresi, ne proto, že by stránky sršely humorem, prostě autor nejde tak do hloubky a to mě asi zklamalo. Moc jsem se nedozvěděla, proč vlastně začal hlavní představitel pít, bylo to jen kvůli ztrátě zaměstnání? Jak si vytvořil vtah s bývalou i stávající partnerkou? Jak se na místě vůbec ocitli ostatní a proč jsou v této situaci? A co vlastně vůbec hl. hrdina pije? Všechno je popisované stroze, k žádné postavě jsem si nebyla schopná vytvořit nějaký vztah, ať už pozitivní nebo negativní...

Každopádně si myslím, že autor umí psát s lehkostí, kterou nemá v ruce každý, jen by se měl podle mě zaměřit na jiný žánr. Bez nadsázky věřím, že by měl Patrik Hartl v Josefu Königovi docela konkurenci. :)

29.09.2021 2 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Je to hezké, vtipné a hodně oddechové. Pokud máte rádi knihy typu Hartl, tak budete spokojený. Nečekejte žádnou vysokou literaturu. Četla jsem od Lukáškové Pandu v nesnázích a líbila se mi o něco více. Hrdinky mi krom jiného v obou knihách přišly charakterově dost podobné. Obě jsou introvertní cynici s problematickou rodinou. V Pandě je navíc obsažená trocha historie, tady pro změnu můžete nahlédnout do autorčiny představy nebe očima babičky, mě osobně přišla trochu nedotažená... Každopádně pokud chcete vypnout a slupnout nějakou nenáročnou literaturu, kde se nebudou vraždit děti, obejdete se to bez koncentračních táborů a depresí celého světa, tohle je dobré a přečtete to raz dva :)

03.09.2021 3 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Moje první kniha od tohoto autora a jsem naprosto nadšená. Nečekejte žádný čajíček, kniha se s vámi mazlit rozhodně nebude, já se u knih nebojím, ale tady jsem místy měla nahnáno a nad některými částmi skoro přivírala oči. O zvraty není nouze a kniha skvěle graduje. A za co dávám velké + je schopnost příběh takhle rozuzlit! BRAVO

25.05.2021 5 z 5

Poslední útěk Adama Drechslera Poslední útěk Adama Drechslera Jiří Pehe

Tak tohle bylo úžasný. Komu se líbila kniha "Tři tváře anděla", určitě nebude zklamaný. Pehe nám zde nabídne několik příběhů. Příběh je z velké části autobiografie, kterou ale prožívá smyšlená postava Adam Drechsler - též spisovatel, politolog a z velké části filosof. Adam se na sklonku svého života zpovídá v letadle na cestě do Ameriky mladé studentce Natálii ze svého (částečně autorova) života.
Adam vypráví hlavně o emigraci, o osudových ženách, porovnává dobu minulou a současnou, která je čerstvě zasažena právě začínající pandemii, do celého příběhu vkládá věčnou otázku smyslu života. Zároveň nám, ale Adam nabízí dva další příběhy, ze svých (autorových?) nikdy nedokončených knih. Pehe plynně přechází mezi historické vyprávění dvou němých pozorovatelů a to sošky Golema, který vypráví příběh zasazený už v 16. století - 2009 a papouška Žaka, umístěného v židovské a později komunistické rodině. Příjemným překvapením pro mě byl i závěr knihy, který jsem vždy brala jako autorovu slabinu.
Musím dát 5*, protože se kniha zařadila mezi ty, u kterých jsem smutná když končí a nemohu číst dál...

20.05.2021 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Trochu zklamání, měla jsem asi větší očekávání po tak vysokém hodnocení. Loutkové divadlo se mi líbilo více. Craven rozhodně umí psát, úvod byl naprosto mistrný, konec beru, ale celkově se příběh místy dost vlekl a závěr byl díky tomu uspěchaný a namačkaný na poslední stránky. Šlo si s tím více pohrát, nemůžu si pomoci, autor má na víc.

20.03.2021 3 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Jsem velmi ráda, že jsem měla možnost si přečíst recenzní výtisk. Je to něco úplně jiného, pokud potřebujete vypnout od všech detektivek, historických románů a sladkých romancí na jedno brdo - tohle bude to pravé ořechové. Čte se to dobře, prožijete nespoutaná 70. léta. Sex, drogy, alkohol, ještě víc drog a hlavně hudba. Chtěla bych aby ta kapela doopravdy byla, takže vnímám knihu jako úspěšnou, už jen proto, že jsem si po přečtení hledala kapelu na Spotify a světe div se nebyla jsem jediná - vniklo spoustu alb s podobnou hudbou, nesoucí název Daisy Jones & The Six. Možná to nebude pro každého, ale mně se to líbilo a těším se až Netflix dotvoří seriál :)

02.10.2020 4 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Taková depresivní novelka o manželství, dětech a životě vůbec. Bohužel mě příběh ani postavy v něm vystupující tolik nenadchly, ale oceňuji autorův styl vyprávění, který by se hodil k nějakému delšímu a zajímavějšímu příběhu (podobnost z Ferrante bych si ani nevšimla, kdybych na ní nebyla upozorněna). Na oddech od detektivek, ale dobrá volba :)

14.09.2020 3 z 5

Dvacet jedna pravd o lásce Dvacet jedna pravd o lásce Matthew Dicks

Po všech těch detektivkách a holokaustech jsem potřebovala něco jemnějšího a toho se mi dostalo. Kniha doporučuji všem co si chtějí trochu odpočinout a občas se pousmát. Jasně - není to velkolepý román, ze kterého se posadíte na zadek, ale ani si na něj nehraje a navíc napsat takhle příběh, jen pomocí poznámek, mi přijde mimořádně zdařilé :)

14.09.2020 4 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Jak jen jsem tenhle skvost mohla přehlédnout? Od teď má tato kniha zlaté místo v mé knihovničce. U čtení se ve mě mísily všechny emoce, které má správný román vyvolat - smutek, radost, kluzké štěstí, strach, úleva...
Knihy z ruského prostředí mě nikdy příliš nelákaly, ale po téhle mám chuť se do Moskvy podívat, projít si zdejší uličky a zamávat vlašťovkám na pozdrav. Pokud Vás zajímá život prostého lidu v nejtěžších dobách, kdy se zdravý rozum musí schovat do kouta a vyčkat než se svět lidí zase vrátí do pořádku, určitě si knihu přečtěte. Nebudete litovat, charaktery postav jsou pestře a barvitě vykreslené.
Osorgin je pro mě mistr a doufám, že se ještě dočkám dalších překladů jeho knih! :)

05.09.2020 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Po knize jsem šáhla na základě doporučení a rozhodně jsem udělala dobře. Doporučila bych ji snad úplně každému, nechala ve mě tolik radosti a smutku zároveň. Dokonale odráží dnešní dobu, dnešní lidi všech věkových kategorií, dnešní starosti i radosti. Kdyby si více lidí takovou knihu přečetli, možná by na sebe nebyli tak zlý....
Dědeček mi naprosto přirostl k srdci. Stejně tak Štěpán, ze kterého vyroste chlap jak se patří. Táta Štěpána si naopak v mých očích nezaslouží ani špetku uznání. Maminku lituji. Prosím přečtěte si tu knihu, budete si pak všeho více vážit. Není to přeslazené, není to překombinované je to prostě ze života lidí kolem nás.

16.07.2020 5 z 5

Katka Katka Michael Třeštík

Tohle pro mě není snadné ohodnotit. Katčin příběh asi každý známe. Každý si vybavíme ten pocit bezmoci, když Katka promrhala jedinečnou šanci se z toho všeho pomocí malé Terezky dostat. Helena Třeštíková bezesporu na dokumentu odvedla výbornou práci. Dnes už je jisté, že Katka svůj happyend mít nebude, bez drog by jí nic nezbylo. Proto mě zajímalo, co nového může ještě po 10ti letech přinést jedna útlá kniha.
Tak přednostně bych jí nedoporučila ke koupi nikomu, kdo již zmíněný dokument shlédnul (což bude asi většina potencionálních čtenářů). Nic nového v ní totiž nenajdete. 90% knihy je tvořeno shrnutím filmu. V úvodu se dozvíte, že knihu chtěla napsat sama Katka, aby se stala "odstrašujícím příkladem", to se bohužel nestalo. Katka to nezvládla, stejně jako spoustu dalších věcí. Život Katky po filmu tvoří asi 10% knihy. Jsou to převážně Katčiny dlouhé monology, které se točí v nekonečném kruhu a je kolikrát těžké je časově zařadit. Což ALE na druhou stranu nemusí být negativní, jak lépe pochopit myšlení někoho, kdo již přes 20 let fetuje...
Na závěr alespoň kladně hodnotím doslov samotného autora, kde shrnuje svůj celkový vztah ke Katce. Kéž by stejně tak pan Třeštík knihu opatřil pohledy dalších Katčiných blízkých. Místy bych i ocenila poznámky pod čarou. Stručně shrnuto - za 299,- dostanete 170 stránek "VŠEHO CO UŽ JSTE VĚDĚLI"...

28.06.2020 3 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

(SPOILER) Jedna z nejlepších detektivních trilogií co jsem četla. Třetí díl bohužel nejslabší, ale pořád stál za to. Hvězdičku strhávám za neuspokojivý závěr, respektive by to nebylo tak špatné, kdyby Barker poslední díl ještě víc nezamotal.

SPOILER
Na můj vkus bylo těch mrtvých zbytečně moc a na to jak byl Bishop chytrý si mohl o Porterově minulosti zjistit trochu víc...

22.06.2020 4 z 5

Deset prezidentů Deset prezidentů Libor Budinský

Chtěla jsem nějaký základ a ten jsem taky dostala, takže za mě dobrý. Možná bych dala větší důraz na zmiňování přesných dat a ubrala s neověřenými a hlavně nepodstatnými fakty, které ve mně zanechávají spíše dojem "jedna bába povídala"... Ale chápu na kterou cílovou skupinu se autor zaměřil.

09.06.2020 3 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Tak já nevím. Ostatní hodnocení mě zarazila, nejenže mě kniha nebavila, ačkoliv jsem se na ní podle anotace těšila, ale po celou dobu jsem řešila, že mi nesedí autorčin styl psaní, který mi přišel až dětinský... Možná to byl jen můj dojem, snad tedy kniha najde jiné čtenáře, který námět ocení.

09.06.2020 1 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Četlo se to moc dobře, jako všechno od Dvořákové. Jen mi to přišlo trochu nevyužité, klidně se z toho dal udělat tlustší román, ten příběh by si to zasloužil a postavy by pak nebyli tak černobílé ...

12.02.2020 4 z 5