Peqvy

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Úžasné! Kniha obsahuje humor i napětí. Nesmírně na mě udělala dojem. Nově vzniklý svět není totiž tak nereálný a navíc zmiňuje i skutečnou záhadu z dvacátého století. Nemluvím ani o skvělé charakteristice postav. Naslouchač se vyrovná jakékoliv zahraniční fantasy knížce. Mohu jen doporučit!

23.07.2019

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Nádherné čtení! Přestože se jedná o knihu z devatenáctého století je svým způsobem nadčasová, ale zároveň trochu konzervativní. Fascinuje mne způsob psaní a chování mužů v té době. V dnešní době by se na ni šlo dívat jako na fantasy. :D
Četla jsem ji jednou a určitě se k ní vrátím.

05.04.2019

HanaHanaAlena Mornštajnová

Hana je román, který celkem působí na čtenářovu psychiku. Osud židovské rodiny jak během druhé světové války, tak těsně po ní nebyl vůbec jednoduchý. V té době jsem nežila a židovské předky též nemám, tak nemohu posoudit autentičnost příběhu. Nicméně běhěm hodin dějepisu jsem si udělala přesně takový obrázek o tomto tématu, jaký líčila autorka ve svém románu Hana.
Vůči Haně nebyly mé pocity jednotvárné, nejprve jsem k ní cítila nechuť z toho jak je odtažitá ke své jedinné příbuzné. Poté následovala zloba během toho, co byla v Terezíně a poslala kuchaře na jistou smrt. Nakonec však následovala lítost a silný pocit pochopení.
Kniha je nádherné, ale rozhodně ne oddychové čtení. I dlouhou dobu po přečtení poslední stránky budete na tuto knihu myslet.

FajaFajaPetra Stehlíková

Stejně tak jako první díl, tak i druhý díl tetralogie Naslouchač mě úplně pohltil. Jedná se o velmi promyšlený děj v daleké budoucnosti, kde hraje velikou roli historie. Stejně tak jako v prvním díle, i zde autorka zmiňuje pravdivou událost z dvacátého století jejíž vliv působí i v roku 2346. To na celé sérii obdivuji nejvíce, reálný základ zápletky. Krom toho si mne Petra Stehlíková získala i nesmírně čtivým způsobem vyprávění, úžasným popisem postav, vtipnými i nesmírně napínavými momenty. Uznávám, že akčních scén je v knize málo, přesto jsou ale vylíčené do detailů, čtenář si při nich připadá jako jeden z mužů.
No a ten otevřený konec! Jsem neuvěřitelně napnutá, jak se všechny ty komplikace vyřeší. Nemůžu se dočkat třetího dílu Nasterea. Ještě, že jsem to začala číst takhle pozdě, o to kratší čekání mám. Stejně tak jako Naslouchače i Faju mohu doporučit. Jde o ideální čtení jak pro kluky, tak pro holky ve věku od patnácti let. Navíc, tato fantasy série se bezpochyby vyrovná i zahraniční tvorbě stejného žánru.

10.10.2019

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Existuje spoustu knih o lidech postižených druhou světovou válkou - vojáky, Židé. Ale nesetkala jsem se už s tolika knihami o nacistech samotných. A když už ano, tak nebyly tak dobré jako právě tato.

21.04.2019

Hvězdy nám nepřályHvězdy nám nepřályJohn Green

Del mého názoru nejlepší kniha o rakovině, kterou jsem kdy četla. Tato nemoc, kterou způsobuje v dnešním světě vlastně všechno je mi blízká. Né snad proto, že bych přímo já byla nemocná, ale jeden z mých nejbližších ano. A pak jsem měla možnost mít pár služeb na onkogynekologii. Tam jsem se setkala s třináctiletou bezvlasou dívkou. Rázem jsem si připadala jako sestra v nemocnici do, které právě přivezli Hazel. Takovýto střed s realitou vám nesmírně otevře oči. Najednou si říkate ,,ono se to opravdu děje" a třeba úplně přehodnotíte své problémy. Je to kniha, která vás zasáhne, není to hra na dobrý konec. Né všechny příběhy jsou jako pohádky končící happyendem žili šťastně až do smrti.

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Příjemné oddychové čtení, kdy je na děj pohlíženo z několika pohledů dle postav. Kronika rodiny Mánesových mi život lidí během socialismu mi autorka velmi přiblížila. Nad některými pasážemi jsem neskutečně žasla a říkala si, ,,To se opravdu dělo?" Ještě, že tato doba, kdy člověk musí mít dobré známosti, aby přežil je pryč. Patolízalství není nic pro mne a jsem ráda, že dnes jsou konexe prostě jen výhodou a né nástrojem pro obyčejný prostý život.
Je mi nesmírně sympatické vyprávění autorky. Mohu jen doporučit :)

SpolubydlícíSpolubydlícíBeth O’Leary

Kniha se mi moc líbila a překvapila mě i vyvrcholením děje. Čekala jsem povrchní, erotikou nabitou knihu víceméně bez zápletky. To se ale vůbec nekonalo. Kapitoly jsou poměrně krátké a liší se pohledem na situaci očima hlavních postav, čímž celá kniha nabývá na zajímavosti. Moc hezky jsem si u ni odpočinula a pobavila. Pokud k romantice, nebotřebujete žhavé a sexy, vystačíte si s lehkým dotykem hambatých skutků, bude se vám líbit tak jako mně.

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Kniha je nesmírně oddychová až na Blančinu nešťastnou událost, na které je postavena zápletka celých Tichých rocích. Co kdyby se tohle neštěstí nikdy nestalo? Tentokrát si autorka nehrála s našemi pocity, tak jak tomu bylo v dechberoucí Haně. Přestože měly jisté znaky společné například tichý člen rodiny a nedorozumění. V předchozích dílech historie celý děj nesmírně oživovala, dodávala mu na zajímavosti a dynamičnosti. Kdežto Tiché roky se pro mě táhly jako včerejší deštivý den. Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst a jen silou vůle jsem dostála konci, který je otevřený a končí otázkou. Vlastně to, co mě nejvíce zajímalo, jsem se vlastně vůbec nedozvěděla. Kniha nebyla špatná, ale nebyla ani dobrá, rozhodně jsem si z ní nesedla na zadek, jako z Hany nebo Hotýlku. Byla vidět usilovná snaha spisovatelky napsat stejně tak dobrou knihu jako její bestseller, a přece v něčem jinou, že se z ní celé kouzlo vytratilo. U mě je úžasná statečná Hanička stále na prvním místě, pak Hotýlek a Tiché roky můj seznam knih autorky Aleny Mornštajnové uzavírají.

10.10.2019

Pět kroků od sebePět kroků od sebeRachael Lippincott

Úžasné, dechberoucí a slzy tvořící...asi takhle nějak bych popsala tuto knížku. Děj je vyprávěn oběma hrdiny jejiž pohledy se střídají v jednotlivých kapitolách a nádherně doplňují celý příběh. Ze Stelly i Willa vyzařuje nesmírná touha po doteku a zoufalost z nemoci, která jim v tom brání a ovlivňuje jejich životy.
Zpočátku mi to přišlo nesmírně otřepané - pedantka, která striktně dodržuje léčbu a rebel, synáček bohaté mamičky, kterému je péče doktorů lhostejná. Ovšem jakmile se na tuto kostru začaly nabalovat tkáně ve formě rodinných trable dostalo to celé šťávu. U autorky nesmírně obdivuji popisy vlastností hrdinů a pocity, které je obklopují. Byly téměř hmatatelné. Za mě je tato kniha stejně tak dobrá jako Hvězdy nám nepřály možná i o setinu hvězdičky lepší. :)

23.03.2020

Mléko a medMléko a medRupi Kaur

Absolutně úžasné! Skělé myšlenky autorky, kterými vás přinutí se zamyslet nejen nad sebou, ale i nad světem kolem sebe. V této knize jsem našla poučení, pochopení, ale především i motivaci. Několikrát jsem se k této knize i vrátila.

KříďákKříďákC. J. Tudor

Knihou jsem byla nadšená! Ale musím přiznat, že mi velmi připomínala knihu od to Stephena Kinga TO. On sám se k této knize vyjádřil slovy ,,Pokud máte rádi moje věci, tohle si zamilujete" po dočtení knihy mě napadla myšlenka, jestli se jím nenechala autorka inspirovat. Parta pěti dětí jezdících po malém americkém městečku na kole. V této partě je jen jedna dívka, která má také potíže s otcem.
Celou knihu musím popsat jako velmi čtivou a zajímavou, nikoliv ovšem nepředvídatelnou.

04.05.2019

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Stejně jako předchozí kniha V lese visí anděl, byla i tato velmi strhující a napínavá, i když né tak akční. Pravdou je, že se děj v průběhu čtení velmi zamotával a rozýjel na můj vkus moc pomalu. Přišla mi škoda, ukončit knihu tak rychle. Nemám moc ráda, když se identita vraha řeší 3/4 knihy, pak se odhalí a vrah je dopaden v dvou kapitolách. I tak ovšem doporučuji přečíst.

01.07.2019

Miluj mě jakkoliMiluj mě jakkoliJennifer Probst

Celá knížka je nesmírně čtivá, jemně lechtivá a prokládána vtipnými situacemi. A přesto, to není jako Padesát odstínů šedi.
Nádherně jsem si při jejím čtení odpočinula. Je to přesně takový ten typ knihy, který si vezmete na dovolenou, rozvalíte se s ní na pláži, či u bazénu a popíjíte Aperol. U mě má pět hvězdiček z pěti! Už se těším na druhý díl - Kdykoliv, kdekoliv. Ten bude o jednom z bratrů Caleba Pierce.

12.10.2019

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Je to urážející, sprosté, erotické, morálně pohoršující čtení vyvracející kouzlo lásky a neuctívající status manželství.
Ale, u této knížky jsem se nehorázně nasmála. A byla jsem napnutá do jakých situací autor své postavy ještě dostane. Na pozadí je vidět komunistická vláda, což ukazuje na to, jak museli lidé v této době přežívat. Líbí se mi, že se autor ani nebál tématu homosexuality, které tam u jednoho manželského páru figuruje jako hlavní problém.
Mým favoritem byl zezačátku plastický chirurg Zbyněk, ovšem jak šel děj souběžně s časem dál nahradil ho jeho syn Tomáš. Ten si mě úplně svou naivitou s cituji monogamistickými ideály získal. Kdyby takový v reálu existoval ráda bych s ním randila. :D Za mě má tato kniha jednoznačně palec nahoru.

26.03.2019

Dělám si to sámDělám si to sámMartin Váša

Knížka psána deníkovou formou mě ohromila. Čtenáři nabízí velmi vtipně podaný pohled na vztahy člověka, který je single.
Hlavní postavou je chytrý empatický gay Martin, který krom boje najít svou drahou polovičku (jako všichni lidé) tak trochu zápasí i se svými prarodiči, kteří o jeho orientaci vůbec neví. Když zrovna neřeší mezilidské vztahy věnuje se svým přátelům a práci v jednom časopise. Martin si dělá všechno sám a přál by si to změnit.
Neskutečně jsem se u této knížky pobavila a tak trochu mi i přirostla k srdci. Jelikož se s autorovými myšlenkami ztotožňuji. Jediné s čím jsem měla místy problém bylo dilema jak si postavy představit. Autor je nijak nepopsal. Ale proč taky že? Copak vy v deníku popisujete jak vypadají vaši rozlobení rodiče nebo kamarádka, která vás štve, ale máte ji stejně rádi?

19.05.2019

Věř miVěř miJ. Delaney (pseudonym)

Přiznávám, že podle anotace mě kniha nijak nenatchla. Důvodem, proč jsem ji začala číst, byly dvě slova ,,psychologický thriller", moc jsem netušila, co si pod tím představit.
Spisovatel si pohrává s vaším mozkem jako kočka s klubíčkem. Když už si myslíte, že čtete, to co je pravda a uvěříte tomu, hned vás přesvědčí o tom, že jste na omylu. Bylo to jen v rámci podivné divadelní hry, ,,Kde přestává hraní?". Při čtení knihy Věř mi jsem na stoprocent musela počítat s tím, že ničemu věřit nemůžu.
Stejně tak jak si autor hraje s dějem, hraje si i s charakterem postav. Do poslední chvíle nevíte, zda jsou všichni tím, čím se zdají být. Je Claire odvážná, nebo hloupá a naivní? A co Patrick? Chytrý šarmantní svůdník, nebo nebezpečný a zvrácený padouch?
Kniha je nesmírně čtivá, při čtení posledních kapitol si dokonce myslím, že jsem ani nedýchala. Je to velmi napínavá kniha, která určitě stojí za přečtení.

01.06.2019

Už nikdy pěšky po Arménii a GruziiUž nikdy pěšky po Arménii a GruziiLadislav Zibura

Spisovatel Ladislav Zibura je nejen skvělým vypravěčem, ale pro mě i vzorem odvahy. Spát venku pod širákem a přitom se nebát o své věci. Nebo nastoupit k nějakému neznámému opilci do auta a nechat se odvést na nějaké místo je pro mne vrcholem odvahy na cestách. Já osobně bych se nenechala svést cizím člověkem i kdyby byl střízlivý natož opilý. Už podle anotace tedy můžeme soudit, že se nejedná o cestopis, který čtenářovi popisuje nejznámnější památky a hlavní turistická místa. Jedná se o ten typ cestopisu, ze kterého se dozvíte maximum o kultuře a místních lidech. A to je pro mě to pravé.
Pokud i vy raději v cizině chcete zapadnout do davu a dovolenou jste měli nic moc, přečtěte si jednu z knih prince Ládíka. Na stránkách jeho děl se vám nabízí dovolená daleko za hranicemi ČR.

12.10.2019

Jedna želva za druhouJedna želva za druhouJohn Green

Kniha se mi vůvec nelíbila, připomínala mi úvahu na 232 stranách. Kniha je plná myšlenek, ale chyběl mi děj a zápletka. Všechno se točí v kruhu a nijak dál to nepokračuje, ani se to nevyvíjí. Dle mého názoru nejslabší Greenova kniha

22.03.2019

Aristokratka ve varuAristokratka ve varuEvžen Boček

Knížka velmi vtipně vypráví příběh chudé české šlechty. Zatímco první díl byl o příjezdu rodiny Kostkových, tento byl o životě na Kostce. Kniha nemá žádnou velkou zápletku, což mě trochu mrzelo, protože se v knize stále řešilo jak jsou všichni obyvatelé zámku Kostka nemožní, bručkouni nebo ,,psycho".
Zpočátku mi to vůbec nevadilo, protože jsem se stále smála, ale když už jsem se blížila na konec knížky, čekala jsem nějaké rozuzlení. Toho jsem se však nedočkala.

31.03.2019

Terapie sdílenímTerapie sdílenímEster Geislerová

Velmi vtipné a snad i poučné čtení, jaké zprávy svým polovičkám rozhodně nepsat.

HračkářHračkářAndrew Mayne

Dříve velmi racionální přírodovědec nyní pracuje s domněnkami a hypotézami, následně na to potom hledá důkazy. A to mi upřímně řečeno k němu vůbec nesedí. Velmi omezená práce s důkazy, celkové nadšení nebo zápal hlavní postavy byl ve srovnání s předchozím dílem menší. Následkem toho jsem při čtení knihy nepociťovala žádné napětí natož strach. Vlastně se celý děj poměrně táhl a vše se vyřešilo až na posledních několika stranách knihy zbytečně rychle. A to ani nemluvím o záporné postavě Hračkáři. V knize je postava popisovanána jako velmi chytrý děsivý pedofil zahrávající si s černou magií a vraždící malé kluky ve velkém. Abych pravdu řekla, na mě Hračkář děsivě vůbec nepůsobil. Místo toho jsem si ho spíše představovala jako neskutečného plachého introverta, který si není sám sebou jistý a své vraždění nemá absolutně vůbec promyšlené. Ve srovníní s Joem Vickem, který byl arogantní silný a šel z něj strach už jen, když se Theo procházel po lese.
Upřímně jsem se na pokračování o chytrém přírodověci Theovi velmi těšila. Nemluvě o pozitivních recenzích, které jsem četla u úplně prvních čtenářů. Bohužel má očekávání nenaplnila. Kdybych Hračkáře měla hodnotit v procentech, dala bych mu takových 70%.

12.05.2019

Kniha ŽivotaKniha ŽivotaTamara Klusová

Myšlenka knihy mi nějak unikla. Jediné, co se mi na knize líbí, jsou ilustrace. Formát mi příjde zbytečně velký a nevím, čím si kniha zasloužila tak vysokou cenu. Vyšší než knihy pro miminka nabízející mnohem víc, vyšší než beletrie například od Aleny Mornštajnové, Viktorie Hanišové, Stephna Kinga, J.K. Rowlingové a mnoho mnoho dalších.

01.06.2019

Mlčenlivé ženyMlčenlivé ženyKerry Fisher

Vůbec mě nezaujala. Akorát jsem neustále četla, že zesnulá manželka byla skvělá a ta nová se ji nevyrovná. Po sto stranách repetitivního děje, jsem knížku odložila

14.07.2019

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Čekala jsem víc. Hlavě jsem myslela, že se u knihy zasměji...vtipné byly první kapitoly, ale jakmile bylo po druhém úkolu, humor ustal a já se cítila během čtení hrozně. Humor vystřídala melancholie.
Pokud jste čekali od knihy, to co já nečtěte ji, přestože byla velmi čtivá.

26.08.2019

RekonstrukceRekonstrukceViktorie Hanišová

Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická, obdivovala jsem její zarputilost k vyřešení záhady. Celou dobu se názory odborníků i známých Eliščiných rodičů opakují. Díky tomu Eliška se svým pátráním většinu knížky nijak nepokročí. Čin své matky pochopí až tehdy, kdy se sama stává matkou v pár posledních kapitolách.
Přestože kniha byla nesmírně čtivá, téma mě velmi zaujalo, měla Rekonstrukce pár neduhů. Krom neustálého opakování ,,Eliško, tvoje matka byla odjakživa divná", mi dělala problém i časová souslednost. Co kapitola to den vůbec neplatí, mezi jednotlivými kapitolami je rozdíl týdnů, či měsíců. Navíc se často v kapitole stávalo, že byl shot do předchozího dne. Jak jsem celým příběhem procházela, místo chronologického děje mi spíše připadalo, že čtu jednotlivé střihy.
Díky těmto mínusům mám z knihy rozpačité pocity. A nevím zda knihu doporučit dál. Rozhodně to se spisovatelkou Viktorií Hanišovou nevzdávám, přečtu si i zbylé dvě knihy.

Sama sebouSama sebouJojo Moyes

Celou první polovinu knihy jsem se nesmírně bavila na Louisy účet, přiznávám se. Přišla mi jako Bridget Jones. Vždycky plácla nějakou kravinu, která mě neskutečně pobavila. Až když se ji v životě začalo vynořovat více problémů, ať už pracovních nebo vztahových cítila jsem takovou tu ženskou solidaritu. Všechny její strasti jsem prožívala s ní. Nicméně ve dvoou třetinách knihy se mě zmocnilo dilema, zda se všechny vyřeší, nebo celý příběh bude mít otevřený konec (které já fakt nesnáším). A nejlepší na celém tomhle díle, bylo to, že jsem vůbec nedokázala předvídat další kroky hlavní hrdinky. Bylo tolik možností jak to celé mohlo dopadnou, že jsem prostě četla a četla. Kdybych neměla služby v porodnici určitě bych ji přečetla jedním dechem za kratší dobu. Vůbec celá kniha Sama sebou byla nesmírně čtivá a já si uvědomila, že ten druhý díl byl jakou si vycpávkou asi aby se neřeklo, protože přesně něco takového jako bylo tady jsem si představovala. I když přiznávám, že poněkud ve větším stylu. Více cestování, velikánské bizardnosti jako třeba tantování kolem ohně s polonahým Masaicem. Ale pak mi došlo, že taková Lu vůbec není. Má ráda svůj klid, pohodu a řád. Pro ni už ochutnání korejské kuchyně na Manhattanu bylo terno.
Celkově kniha úplně úžasná a konec uspokojil moji knihomolkářskou dušičku dostatečně.

12.10.2019

Život po toběŽivot po toběJojo Moyes

Druhý díl jsem začala číst s velkým očekáváním a s nějakou představou. Bohužel moje představy naplněny nebyly. První polovinu knihy jsem byla na Lu hrozně naštvaná. Nesplnila slib, který Willovi dala. Místo toho samu sebe litovala a uzavřela se do sebe. Dokonce na mi přišlo, že si tu sebemrskačsví užívá. Poté, co se objevila Willova dcera Lily, o které nikdo nevěděl, říkala jsem si, že víc otřepané to být nemůže. A to jak ji bezproblému všichni uvěřili? Ale no táák, nevěřila jsem, že by vysoko postavená rodina nepožadovala test otcovství. Přišlo mi to tak nějak nereálné.

Ale jakmile jsem se pustila do druhé poloviny knihy, příběh dostal svůj typický ráz jako v prvním díle. Mně najednou postavy přišly zajímavější, zábavnější a víc mi přirostli k srdci. Čtenář se konečně dozvídá proč se Lily chová jako nezvladatelný rozmazlený teenager. Luisa navázala kontakt se svými předešlými zaměstnavateli a ošumtělé džíny s tričkem vymění za své pestrobarevné módní kousky. Otázkou ovšem je jestli Lu dokázala vyměnit svůj postoj k mužům a práci stejně tak, jako šatník. Nebo bude láska záchranáře Sama k Louise neopětovaná?
Popravdě řečeno není to taková hitovka jako první kniha série Než jsem tě poznala. Nicméně to rozhodně neznamená, že nestojí za přečtení.

RenegátiRenegátiMarissa Meyer

Na knihu jsem slyšela velice pozitivní ohlas. A také mne zaujala nejen anotací, ale i pohledem na svobodu jako takovou. Ač je anarchie absolutně odlišná od řádu, neznamená to bezpodmínečně rozdílné smýšlení lidí z těchto táborů. Během čtení se mě ovšem zmocnilo zklamání. Zpočátku jsem se v postavách vůbec nevyznala. Ve městě, kde vládnou vyjímeční má každý superhrdina dvě jména. Tak jak to obvykle bývá jedno civilní a druhé, když používá své nadpřirozené schopnosti v akci. Což bylo pro mě ze začátku docela matoucí. Dále mi chyběl celkový popis města, kde se děj odehrává. Nevěděla jsem, jak si jinak město představit, než jako New York.
Přestože se mi myšlenka autorky velmi líbila, dějová zápletka mi přišla poněkud jednoduchá a nepropracovaná. Celý příběh se odehrává velmi pomalu. Obvykle se děj "rozjede" po několika kapitolách, nebo v polovině knihy, ale, co když má kniha tolik stran? 256 stran, který se táhnou mi přijde celkem hodně. Kniha mě nijak nepohltila a čtivá mi nepřišla.

12.10.2019

Cizinci v nociCizinci v nociKent Haruf

Cizinci v noci je velmi poklidné čtení s nijak napínavou zápletkou. Dva cizinci v důchodovém věku si řeknou, že spolu budou sdílet jednu postel a jen tak si povídat. Zní to úsměvně že?
Je to klasická Redfordovka, pokud jste viděli alespoň jeden film s tímto bravůrním hercem víte, co mám namysli.
Kniha je členěna na krátké kapitoly. Četla se mi velmi dobře a dokonce mě místy i pobavila. Hned po zavření knihy, jsem si pustila zfilmovanou verzi a musím říct, že mám poprvé dilama zda je lepší kniha či film. :)

09.04.2019