pepap

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

lide ze samot - kompletne jine zebricky hodnot, premysleni o zivote, Bohu, hodnotach ... chvili jim zavidite, chvili vas udivuji svou samostatnosti, sobestacnosti, nenarocnosti, chvili kroutite hlavou nad zivotnimi podminkami, ktere si dobrovolne vybrali a ktere preferuji pred zivotem v civilizaci. Pokud bych mel rict jedno slovo o rozhovorech, pak by to bylo nejspis - inspirativni.

14.04.2021

Plachetnice na vinětáchPlachetnice na vinětáchJiří Hájíček

Tenhle román byl moc dobrý. Lidské vztahy představují labyrint otázek a kostlivců ve skříních, který rozplétáme celý život. V románech pana Hájíčka se tak děje pravidelně. Pořád musím říct, že nejlepší mi přišla autorova kniha "Dešťová hůl". Současně mě kniha pohltila a já jsem se napjatě těšil na rozuzlení a vysvětlení alespoň některých nejasností a tajemství nadnesených v románu, a tohle mé přání nebylo tak úplně vyslyšeno.
Myslím, že autor s tak vytříbeným talentem psát skvělé romány může překročit svůj vlastní stín a napsat ještě něco lepšího. Já si to rozhodně koupím.

29.11.2021

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Trochu detektivka, trochu psychologický román, trochu komedie, trochu příběh o smutných životních událostech. Kniha se pěkně poslouchá a některé postřehy mi přišly vhod a k chuti. Celkově je příběh trochu přitažený za vlasy ... ale to někdy naše vlastní životy bývají ;-)

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Pravdou je, že o námořním neštěstí popisovaném v knize jsem neměl ani tušení a když jsem pak dohledával, jestli nějaká loď Gustloff skutečně existovala, bylo potvrzení celého příběhu dost šokující. Míra tragédie světové války se stále prohlubuje ...

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Knihu jsem poslouchal jako audio a poslechu jsem se docela bál. Bál jsem se, že audiokniha bude něco jako "Instalatér z Tuchlovic" - posměšný soubor smyšlených příběhů v nářečí určený jen pro prvoplánové pobavení. Tak to ale není. Příběhy se povedly a myslím, že dobře vystihují alespoň některé momenty a specialitky života na dědině - věčné handrkování o majetek, pomluvy, klevetění a závist, ze kterých tu a tam zazáří lidská dobrota. Bavilo mě to a vtáhlo.

29.11.2021

Jako v nebi, jenže jinakJako v nebi, jenže jinakAleš Palán

Knihu jsem si pořizoval ještě pod vlivem nadšení z díla "Raději zešílet v divočině"a nezklamala. Špalíček lidských osobností, kteří rezignovali na konvence a principy obecně sdílené v naší civilizaci, kteří hledají vlastní cestu seberealizace, životního naplnění a štěstí. Palánovy knihy dle mého vyjadřují úctu a naději v člověka. V člověka, kterému třeba nerozumím, ale rád ho poslouchám.

29.11.2021

Možnosti milostného románuMožnosti milostného románuJan Němec

Promeny a vyvoje milostneho vztahu popsane v knizce jsem se zaujetim (az hltave) cetl a sledoval. Rekl bych, ze i nekolikrat na vlastni kuzi prozil ...
Ta slovy nevysvetlitelna faze vztahu mezi partnery, kdy zdanlive staci malo, aby bylo vse v poradku ... A presto, ten hlad, neklid a tuseni cesty nekde v zadech zpusobi, ze vse, co bylo spolecne tvoreno, bude opusteno a zniceno.
Kniha me moc bavila, urcite se k ni jeste vratim.

11.04.2021

Příliš hlučná samotaPříliš hlučná samotaBohumil Hrabal

Kniha mě zasáhla jako blesk z čistého nebe, ani nevím, proč jsem si ji kupoval ( aby byl efekt maximální, koupena byla z antikvariátu, vazba ve starém papíru :-) ). Zhltnul jsem ji jako jednohubku, pil jsem u ní pivo a prošvihl nějaké termíny odevzdávání v práci. Kniha byla jako výlet do duše Hanťi, komentovaná prohlídka lisovače starého papíru s romantickou duší pana Hrabala. Hned jdu na další.

17.07.2021

Soumrak dneSoumrak dneKazuo Ishiguro

Život zasvěcený hledání, hledání důstojnosti.
Po pravdě řečeno, zpočátku jsem nedokázal rozhodnout, jestli hlavní protagonista myslí své myšlenky vážně nebo zda se jedná o nového "Saturnina". Když mi došlo, že postava mluví naprosto seriózně, ocenil jsem Saturninovu moudrost ještě více.

Kniha je výjimečnou úvahou japonského smyslu pro povinnost a pracovitosti v prostředí starého anglického sídla.

Lovec drakůLovec drakůKhaled Hosseini

Khaled Hosseini je talentovaný a zdatný vypravěč, uloví si vaši pozornost ... jako draka :)
Prvně jsem viděl filmové zpracování, ale jsem moc rád, že jsem se dostal i ke knize (kniha je lepší!). Jeho román "A hory odpověděly" se misce líbil víc, ale pořád mě tohle afghánské drama dostalo.
O tom, jak si neseme naše rozhodnutí z dětství po celý život. A můžeme se s nimi stejně tak dlouho vyrovnávat. Závěr je na mne až moc dramatický. Přesto si mě dílo získalo.

Černobyl. Historie jaderné katastrofyČernobyl. Historie jaderné katastrofySerhii Plokhy

Šokující pro mě bylo především obrovské zlehčování dopadů výbuchu jaderné elektrárny Černobyl lidmi žijícími přímo v oblastech katastrofy, a to v důsledku absolutně nedostatečné informovanosti obyvatel představiteli vlády. Ačkoli by varováními a uveřejněním byla zachráněna spousta životů, vize mezinárodního skandálu byla dostatečným důvodem k mlčení a zametání pod koberec. Nedělám si iluze, že tohle je praxe pouze totalítních vlád, každý mocný papaláš se bude snažit ututlat svá selhání - bezcitně a za každou cenu. A ochranu proti tomu vidím právě v transparentnosti a nevládních demokratických institucích.

16.11.2021

Nekonečný příběhNekonečný příběhMichael Ende

Většinou platí, že kniha je lepší než podle ní natočený film. V případě Nekonečného příběhu (film jsem viděl prvně) si dovolím nesouhlasit - film může s knihou směle souperit. Vůbec mi to tedy nevadí, svět je zas o něco pestřejší a film má nové kouzlo.
A závěr knihy se mi moc líbil.

K mořiK mořiPetra Soukupová

Vezmeme-li libovolného jedince a popíšeme jeho životní příběh pomocí jednoduchých oznamovacích vět, výsledek je poměrně brutální :-) vznikne jakýsi cynický komentář nekončícího sledu špatných rozhodnutí, nad kterým se chce kroutit nevěřícně hlavou. Přitom jsme to my, jen z ptačí perspektivy. Zvláštní pocit osudové předurčenosti, pocit života ve vleku okolností, růst jedince "pro šibenici". Podle mého by v podobném formátu obstála jedině tak matka Tereza, a to jen pokud by nepsala autobiografii. Hezký a názorný příklad, jako velmi jsou naše žití racionální.

BaletkyBaletkyMiřenka Čechová

No, tak po zhltnutí této knihy se můj pohled na na profesionální baletky dramaticky změnil. Šikovné, cílevědomé a živoucí holky dostávají drill srovnatelný s výcvikem jednotek S.W.A.T. Namísto rozvíjení kreativity - tupá drezúra a ponižování, namísto zdravé životosprávy - náběh na celoživotní poruchy příjmu potravy. Přítomné drogy mě ani tak nepřekvapily, vzhledem k prostředí a stresu dávalo jejich užívání smysl.

Cesta k nesvoboděCesta k nesvoboděTimothy Snyder

Politika věčnosti a její principy, stručné shrnutí ruských despotických kroků naší doby i to co jim předcházelo.
Přečíst si knihu dříve, nebyl bych kremelským povelem k přímému útoku na Ukrajinu tak zaskočen.
Timothy Snyder se vyplatí číst

Bulbem záchranářeBulbem záchranářeVít Samek

O tom, jak první pomoc úplně nezpackat. Dobře míněné rady lidí "od fochu", upozornění na největší a nejhorší chyby, dodání odvahy váhajícím a špalíček příhod ze záchranářské praxe.

15.11.2021

Nevidím ani tmu: Rozhovory o nadějiNevidím ani tmu: Rozhovory o nadějiAleš Palán

Nemám rád příměry typu "zažil peklo" nebo "protrpěl si neskutečnou strast". Ale u těchhle příběhů Aleše Palána mě mrazilo. Ačkoli jsou mnohé až pateticky emocionální, v dané životní situaci a prožitky tak tragickými to asi jinak nešlo. Nepřišlo mi patřičné hodnotit. Jen jsem naslouchal a pokorně děkoval za své zázemí a svůj život, které jsem si nijak nezasloužil.

Krvavý BronxKrvavý Bronx* antologie

Skvele provedeny napad - vystihnout atmosferu tak specifickeho prostredi jako je brnensky "bronx" serii kratkych povidek. Moc povedene, bavilo me po celou dobu cteni, vrele doporucuji.

01.04.2021

Genialita ptákůGenialita ptákůJennifer Ackerman

spousta zajimavosti o ptacich - kteri jsou cloveku blizci tim, ze pouzivaji zpev jako druh komunikace (coz je nasi reci ve zvireci risi asi nejbliz)

13.05.2021

V první linii: Armádní generál Petr PavelV první linii: Armádní generál Petr PavelVladimír Mertlík

Životní příběh jednoho z nejznámějších Čechů současnosti. Pan generál Petr Pavel je velmi inspirativní osobností současné reprezentace ČR, otevřený v odpovědích a s humanistickými ideály. Velmi oceňuji jeho vyjádření na jeho účast v komunistické straně.

Ilustrovaný mužIlustrovaný mužRaymond Douglas Bradbury

Ten úvod mě dostal - moc jsem se na knihu těšil a okamžitě kupoval. Lehké zklamání přišlo, když jsem zjistil, že ony příběhy z ilustrací na kůži neznámého poutníka, nejsou jeho životní etapy, ale zkrátka události, ve kterých on sám nevystupuje. Nicméně tajemno, které pan Bradbury svou knihou předestřel, jsem si užil až do konce. Asi nejlépe koncipovaný soubor sci-fi povídek, co jsem dosud slyšel.

Kniha apokryfůKniha apokryfůKarel Čapek

Co se mohlo dít na pozadí známých pověstí a biblických příběhů - krátká a dle mého názoru velmi chytrá vyprávění vymyšlená panem Čapkem. Představa, že takové perličky vycházely jako sloupky v novinách, je pro mě přímo fascinující. Závidím...

29.11.2021

Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kriticiNovičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kriticiOndřej Kundra

Shrnutí událostí kolem oponentů ruského prezidenta Vladimira Putina - v krátkosti podaná Putinova profesní dráha v tajných službách, oponenti a jejich osudy.
Proč Putin neváhá ničit "zrádce" s veškerou brutalitou a tvrdostí, bez ohledu na mezinárodní reputaci? Kdo je Alexej Navalnyj? Přehled v záměrně chaotických aktivitách ruských agentů, pro orientaci je to velmi užitečné.
Nejzajímavější mi přišla zmínka o skupině investigativních novinářů a online vyšetřovatelů "Bellingcat". Paráda!

Umina verzeUmina verzeE. Hakl (pseudonym)

Jak by vypadalo soužití s UM(ělou žen)OU? Knihu jsem poslouchal jako audio.

Parádní a originální przibeh. Děj je vyprávěn chvíli hlavním lidským aktérem, chvíli UMOU, což přidává na dynamičnosti příběhu. V prostřed audioknihy jsem si uvědomil, že jsem si UMU sám velmi oblíbil a propadl vztahu s ní. Ona je prostě boží :-) Závěr a celkové vyznění příběhu mě nadchlo, už jsem audioknihu slyšel dvakrát. interpretace skvělá. Tohle audio je přesně můj šálek kávy.

Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnostiSlepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnostiDaniel Prokop

Porozumeni spolecnosti skrze statistiky. Nazorne a vysvetlujici, urcite prectu jeste jednou.

29.09.2020

Dobře utajené housle / Jablko je vinnoDobře utajené housle / Jablko je vinnoMiroslav Horníček

Dobre utajene housle jsem uz cetl/poslouchal aspon stokrat - postrehy pana Hornicka a aplikovani konstrukci z krasne literatury na kazdodenni zivot.
Jablko je vinno - recnicky souboj dvou manzelu, kde arenou jsou nejznamejsi pary napric svetem povesti a bajnych povidek

13.05.2021

Původ ctnostiPůvod ctnostiMatt Ridley

dechberouci priklady fungujicich a spolupracujicich spolecenstvi v prirode, bilancovani altruismu a kooperace vuci zrade a podvodu a pro me naprosto jedinecna kapitola o uvadejici priklady nastaveni spolecenskych pravidel tak, aby fungovala a byla dodrzovana bez dohledu statu. Samoregulacni statky.

Dark Web: Sex, drogy a bitcoinyDark Web: Sex, drogy a bitcoinyDominik Stroukal

Moje první seznámení s "temnotou" internetu
Po informaivní stránce byla tato kniha velikým překvapením - o něčem takovém jako je Dark Web jsem neměl doposud, přiznávám, ani ponětí. Myslel jsem si, že jde o přehánění a přenesená vyjádření, ale že existuje speciální browser a adresy k Dark Webu ... Občas mi kniha přišla vyloženě "strašící". Na druhou stranu, vzhledem k tématu a možnostem diskutovaného tématu je trocha strašení asi na místě.

Klaun si povídá s BohemKlaun si povídá s BohemJiří Suchý

Pan Jiří Suchý je charakteristická figura na komediantské scéně, mám ho rád. Ve své knize otevírá svoje myšlenky světu, což oceňuji ( jeho mysl mě totiž zajímá ). A zase mě několikrát ( jako už tolikrát ve svých hrách .. ) rozesmál a vnukl mi podnět k dalšímu uvažování ( třeba "kde a jak vzniká v naší hlavě nápad .. ? Co to vůbec je?" ).

Praha ožraláPraha ožraláRadim Kopáč

Perfektní nápad, průvodce po pražských putikách. Obzvlášť Petr Stančík exceluje v romantickém popisu poutních míst pražských alkoholiků skrze staletí. Dozvíte se, kde se nachází Jedová chýše, Kovárna a Bába muzikantů Třech sester nebo budete žasnout nad Hrabalovým standardním kolečkem po nálevnách. Zkrátka jediný turistický průvodce, který si zaslouží být součástí vaší knihovny!